Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Vino odata si Joia pe la 19... 19:15 in piata Constitutiei o sa ai multe mobre si mobristi de pozat si mobriste Vremea sa fie faina

Am fost joia, pe aia cu masina i-am gasit intamplator, adica, nu intentionam sa-i pozez, bine, recunosc, nu intentionam sa fac panorama 360 in pta constipatiei :love:, am vrut sa vin aseara, da' era urat si m-am gandit ca n-o sa vina multa lume.

 

@veics, spune`mi si mie terog, cu ce program faci pano? ms

PTGUI

 

exifu' zice PTGui pro.

Veics, sper ca ai licenta

oh, da, normal :love:, cum scrie acolo, licenta pro :love:))

 

ah, era sa uit, la panorame, cand zic post-procesare ma refer la editarea pozelor din RAW, cealalta cu CEC-ul este HDR, am uitat sa o fac RAW si pe aia :)

Editat de veics
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am fost joia, pe aia cu masina i-am gasit intamplator, adica, nu intentionam sa-i pozez, bine, recunosc, nu intentionam sa fac panorama 360 in pta constipatiei :love:, am vrut sa vin aseara, da' era urat si m-am gandit ca n-o sa vina multa lume.

 

 

Am uitat sa adaug... "cind e frumos afara" :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva facute astazi, la o mica plimbare..

Merita sa ma strofoc sa skimb 18-135 cu 18-200 vr varianta 1, caci celelalte.. scor mare..?

 

Depinde, fiindca daca vrei un obiectiv de calatorie acesta este suficient, dar daca vrei calitate pe toata lungimea focala ar trebui 2 obiective(de la 100mm in sus scade considerabil calitatea si imaginea nu mai e foarte clara cand te uiti la ea la marime 100%)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde, fiindca daca vrei un obiectiv de calatorie acesta este suficient, dar daca vrei calitate pe toata lungimea focala ar trebui 2 obiective(de la 100mm in sus scade considerabil calitatea si imaginea nu mai e foarte clara cand te uiti la ea la marime 100%)

 

AM mai citit una alta si asa este, dar vreau sa scap de varianta fara vr, ma gandeam oarecum la 18-105 vr si 55-200vr(ce am mai avut ) sau 70-300 vr insa nevesita ceva imvestitie.

O parere ?

Precizez ca mai bine investesc o data decat sa`mi para rau pt ce am luat.

Banuiesc ca 18-105 isi face treaba ceva mai bine decat 18-135. are careva si stie exact?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti fotograf pasionat si vrei calitate:

*18-70: nu se plange lumea de el, iar lipsa vr'ului se vede in calitatea imaginii care o scoate

*70-300: optica buna, lungime suficienta, dar ar trebui si un trepied....cel putin daca nu vrei sa folosesti 300mm doar in lumina puternica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita sa ma strofoc sa skimb 18-135 cu 18-200 vr varianta 1, caci celelalte.. scor mare..?

 

NU!

Daca te strofoci, incearca un 24-120 3.5-5.6 VR.Din ce am citit prin reviewuri e un obiectiv bullet proof, nu intra praf in el si reprezinta cam cel mai bun compromis. Mie mi se pare allarouderul ideal. Din pacate nu prea l-am vazut la nimeni pe aici ca sa ma joc si eu un pic cu el.

 

Despre 18-70 nu pot spune decat de bine, am acest obiectiv de cateva luni, luat SH dar nu am ce sa-i reprosez. Daca vrei sa tii de bani si sa-ti iei ceva calumea, cauta un 18-70 la sh, ar trebui sa-l gasesti pe la vreo 5 mil si mai pandeste si un 70-300VR tot la sh. ti-ai facut astfel un kit destul de ok cu bani relativ putini. Surprinzator este ca eu nu prea am avut nevoie sa trec de cei 70 mm ai obiectivului, asa ca pentru mine un 24-120 ar fi ideal. Poate sa mai am in rucsac un 55-200 VR pentru cand oi avea nevoie de tele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, o colectie ar fi buna 12-24 , 24-120 si ce o mai fi .. dar pret ... (ma gandesc ca nu merita sa investesti f mult, daca nu si produci de pe urma lor)

Insa vreau ceva ce pleaca de la 18, sau ideal 16 insa pretul e putin ridicat la 16-85 vr.

Merg pe conceptia, decat 18-70 , mai bine pun inca 100-2oo lei ia iau 18-105 vr, am auzit laude despre el.

O sa ma gandesc f mult la aceste 2 obiective 18-105vr si 70-300 vr evident sh amandoua.

 

Mesaj completat

Iarasi 2-3 poze..

post-47564-1271584963_thumb.jpg

post-47564-1271584983_thumb.jpg

post-47564-1271585033_thumb.jpg

post-47564-1271585066_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ecko, si eu am avut de ales intre 18-70 si 18-105 VR. Am ales 18-70 si nu-mi pare rau deloc. Pana la urma, nici 18-105VR nu e un obiectiv rau, mai ales folosit in regim de amator. Tu stii mai bine de ce ai nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18-70-ul este mult mai sharp decat 18-200vr (asta chiar nu merita), este mai sharp decat 24-120vr, este mai sharp decat 18-135 (nu cu foarte mult). 18-105-ul este mai putin sharp decat 18-70, dar are avantajele vr-ului si a lungimii focalei.

 

17-50-ul de la Tamron este mai sharp decat 18-70-ul, dar foarte putin mai slow la focalizare, si umpiculescu mai scump. Dar are 2.8 pe toata focala.

 

18-135-ul este suficient pentru amatorisme. 18-70-ul este umpic mai sharp, are cromatica umpic mai buna (chestie ce se mai corecteaza din PP, deci nu ar fi foarte important). 3.5-4.5 (18-70) fata de 3.5-5.6 (18-135).

 

Pe de alta parte, oricare din obiectivele astea isi merita banii, daca mana care le manuieste stie ce face.. plus un minim ajutor de la PP (postprocesare), plus un mic downsize al imaginilor (6.1MP = 3008x2000, redus in 1600x1064 dupa ce s-a aplicat umpiculescu de sharpening echivaleaza in imagini foarte reusite).

 

Succesuri macsime! :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie nu-mi ies pozele. ce canci tre sa fac ??! stiu cu incadrarea , cu expunerea , cu apertura cu ISO cu de toate. daca fac poze in Av n-am treaba , daca fac poze in Manual si am vreo 10 secunde de bine de rau reusesc, imi iau reper un 1/125 cu 2.8-4 apertura si incrementez de acolo. Mai schimb daca e intunecat sau is nori. Adica nu-s chiar bleg complet. Dar daca trebuie sa fac poze in Tv s-a terminat cu smecheria. Bai da' una nu-mi iese. E ingrozitor. Ce efect de blur ? Nimic ! o Varza si jumatate. Nu atasez exemple ca sunt pe vodafone mobile si stau o ora sa urc niste prostii pe sait de pomana.

M-am uitat la felul smecher in care pozeaza Semaca : /index.php?showtopic=278368

si am incercat sa-i reproduc pozele dupa Exif sau cum ii spune. Nici gand. Cand ma joc cu expunerea nu iese nimic si banuiesc ca el asta face ca doara nu fotografiaza in viteza aia in Manual. Nu stiu daca e de vina aparatul ca nu-si calculeaza apertura suficient de repede (si sincer nu cred) sau daca e vreo tehnica de care n-am dat eu in cautarile mele febrile pe net. Aveti vreun sfat ?

p.s. si din nou , nu ma plang de incadrare , ca am inceput sa-mi gasesc si eu un stil d'al meu. nu ca al lui monsieur de mai sus ca nu are omu o poza cu aparatul paralel cu linia orizontului. zici ca are gatu' stramb. :love: dar in sensu ala.

p.s.2 am uitat sa zic ca din 10 poze facute noaptea daca imi iese una. sunt subexpuse in asa hal ca nici photoshopu nu le mai poate salva. trebuie sa le fac Manual si cu expuneri lungi , musai pe trepied (!!!??plm) iar in cazul nefericit in care trece o masina prin zona mi-a supraexpus juma de poza iar restul este intunecata. M-am enervat teribil aseara ca am fost pe plaja si am petrecut vreo 3 ore incercand toate expunerile cu putinta si toate tehnicile (mi-am notat si combinatii de expunere cu apertura pe hartie ) si am reusit sa scot 3 poze in care calitatea tehnica e ok. Bineninteles ca tocma alea erau proaste ca si compozitie iar alea de intradevar ar fi fost frumoase su iesit tehnic un rahat :love:

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa iso, expunere si diafragma mai este si exposure compensation[EV +/-]. Ai verificat daca iti este setat pe 0? El modifica expunerea pozelor in RAW. Functioneaza la fel ca si PS atunci cand cresti sau micesti expunerea.

 

Eu asa am patit de nu imi erau pozele expuse corect, desi exposure meter'ul imi arata ca e ok. Din greseala am incercat sa setez diafragma cand eram in modul shutter priority fiindca butonul diafragmei in modul acesta este cel al diafragmei in modul manual. Astfel, in toate modurile "manuale" aveam probleme din cauza asta(pozele iesind intunecate), iar in cele din modurile automate toate imaginile erau ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie nu-mi ies pozele. ce canci tre sa fac ??! daca fac poze in Av n-am treaba

p.s.2 am uitat sa zic ca din 10 poze facute noaptea daca imi iese una. sunt subexpuse in asa hal ca nici photoshopu nu le mai poate salva.

 

Welcome to the real world! :love:

Pai la orice expunere sub 1/30, pe acolo, iti trebuie trepied sa ai imagine nemiscata. La expuneri de noapte nu-ti iese mai nimic tinut in mana. Poti sa te astepti la expuneri de secunde bune. Daca nu ai trepied, il poti plasa pe ceva suport, piatra, ce gasesti. Si ar merge un ISO 200-400, asa.

 

Si daca zici ca merge cu Av, foloseste Av. Eu asta folosesc mai tot timpul. Asta inseamna ca tu controlezi apertura si ISO-ul, de timpul de expunere se ocupa aparatul. Pentru ca stie exponometrul aparatului destul de bine cata lumina are nevoie pentru o expunere corecta, mai bine decat fotograful in cele mai multe cazuri.

M e pentru cazuri speciale, cand ai neaparat nevoie de un anumit timp de expunere fix.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si am incercat sa-i reproduc pozele dupa Exif sau cum ii spune. Nici gand.

Conditiile de iluminare pot diferi enorm de la moment la moment, dar'mite de la personagiu la personagiu.. :love: Si asta considerand ca folositi acelasi aparat.

Vezi ca numai in modul Manual poti seta SI expunerea, SI shutterspeed-ul, SI ISO-ul. Vezi si de ce zice Schumy (exposure compensation).

In Av si Tv iti setezi doar expunerea sau doar shutterspeed-ul, dar restul ti le pune aparatul automat. Daca nu e suficienta lumina, se poate sa dea gres la setare.

 

Btw, ce aparat folosesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspunsuri. am un canon eos350D cu un obiectiv tamron mai ieftinache cred ca 28-80mm daca va spun ceva cifrele astea. am verificat EV si era intradevar pe + dar numai un dram. Asta combinat cu un iso de 200 mi-a facut praf toate pozele de asta-noapte. aveam si timpul de expunere mare. 10-15sec. saru'mana pentru sfat , nu-mi dadeam niciodata seama singur.

midnight_rain : da , pai si eu am folosit de vreo 5 luni cu predilectie Av dar dupa ce am vazut pozele lui Semaca din linkul de mai sus m-a luat valu ca vreau si eu sa pozez asa cu imaginea fugarita si cu nuante de lumini , umbre speriate si un blur dement care sa nu fie fotoshopat (ca se vede diferenta instant) . Numa ca ce am reusit eu a fost subexpunere sau supraexpunere si uneori amandoua in aceeasi poza. Mi-am zis ca daca tot vreau sa fotografiez sa ma folosesc de toate modurile aparatului ca nu l-am luat ca sa fac macro' la vita de vie din curte :love:

Ce vreau sa zic e ca nu vreau expunere corecta in pozele mele. Vreau expunere asa cum vrea muschiul meu in momentul respectiv fie ca tehnic pozele sunt "stricate".

Just John : aparatul meu da gres in proportie de 99% in modul Tv. Imi face apertura la maxim 2.8 sau cat am eu si tot e intunecat. Si atunci intru eu sa modific ISO dar pana cand am facut treaba asta "subiectul" mi-a iesit din cadru si nu pot sa ma duc sa-l alerg ca o sa-mi arda vreunu un capac ca-s pedofil sau obsedat :love: In plus eu nu prea folosesc blitzul ca mi se pare ca iese poza nasoala. Poate gresesc.

La pozat in mod manual le mai bunghesc ca am tinut minte niste repere. De exemplu cand aud 1/30 imi vine in cap instant apertura 8. Ceea ce cred ca ar iesi relativ bine cand e amiaza si am soarele in spate. Dar daca ma bagi in modu Tv ma pierd complet. cand canci folosesc 1/4000 si 1/500 nu-mi dau seama. Imi ies intunecate tot timpu'. Cand ma duc sub 1/30 incep sa-i bag aperturi din burta. 16-20 si de la un moment dat bag 32 orice ar fi. Dar si asa trebuie sa ma uit pe histograma in fotoshop si sa incerc sa le mai luminez/intunec. Pe scurt , daca luati cardul din aparatul meu totu arata ca un poponeata :) E nevoie sa iau fiecare poza la rand si sa-i modific luminozitatea si contrastul. In ritmul asta cred ca o sa-mi iasa poze "instantanee" in vreo 10 ani si un miliard de poze facute. Ma gandeam uneori ca daca surprind vreun eveniment fain mai bine am un point and shoot decat canonu asta care ma imbie la figuri artistice :love:

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...