Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

De placere :P (posibil sa ma însel la faza cu blitul, desi nu cred. Am sa verific)

 

Un motiv in plus sa-ti iei un blitz extern :) . Poza a fost facuta in natura , noaptea : O zi faina !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@andrei_axr: prima are cromatica placuta iar a doua e simpatica (se vede intentie in ea).

 

@Arthur: aglomerata si lumina dura.

 

Am plecat la vanatoare week-end-ul acesta, dar "monumentele" Bucurestiului nu m-au inspirat. Asa ca ceva banal:

post-71849-0-77353600-1370879999_thumb.jpg post-71849-0-43934800-1370880004_thumb.jpg

 

 

Si o floare de la mine:

post-71849-0-28570300-1370880230_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motiv in plus sa-ti iei un blitz extern :) . Poza a fost facuta in natura , noaptea : attachicon.gif_DSC1001.JPG O zi faina !

prea bun, prea ca la tara. misto poza si cred ca-mi cumpar si-un blitz.

 

imi recomanda is mie cineva ceva? ceva ieftin, entry level.

 

Stefan, misto ultima poza.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc un Nikon SB-800 si un Nissin Di-622 MkII.

(Am mai avut un Nikon SB800 si un SB600 si am utilizat si Metz 48AF).

 

Ca blitz ieftin si bun (pt aparatul tau) as zice ca Nissin Di622 Mk II-ul e ideal.

 

Personal, ca blitz, daca ar fii sa mai imi iau, as lua un SB800 SH cu riscul de a necesita reparatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok.imi explica si mie cineva ce face sau ce este acest TTL

 

consideri ca-mi trebuie un blit atat de "scump" pt regimul de amator.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok.imi explica si mie cineva ce face sau ce este acest TTL

 

consideri ca-mi trebuie un blit atat de "scump" pt regimul de amator.

 

TTL = http://en.wikipedia.org/wiki/Through-the-lens_metering#Through_the_lens_flash_metering

 

Pe scurt, sistem automat de masurare a expunerii pentru blitzuri.

 

Ca prim blitz as evita chinezariile manuale (parerea mea).

 

Ca brand-uri de blituri: producatorul aparatului, Metz, Nissin. Orice altceva, nu prea inspira incredere.

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crazy-devil, on 10 Jun 2013 - 20:34, said:snapback.png

ok.imi explica si mie cineva ce face sau ce este acest TTL

onsideri ca-mi trebuie un blit atat de "scump" pt regimul de amator.

 

 

mi se pare de prost gust sa explicam termeni fotografici pe topicul asta. in definitiv, e un topic de fotografii, iar internetul e plin de informatii, doar sa vrei sa cauti.

de exemplu http://lmgtfy.com/?q=ce+inseamna+ttl+foto

si vad ca toate lumea sare cu recomandari de blituri in conditiile in care omu asta habar n-are nimic de fotografie. sa pui aparatul pe auto si sa declansezi stie oricine. ideea e sa inveti sa folosesti aparatul ala, sa faci o fotografie cum vrei tu, nu cum vrea el. pana la a cumpara un blit, ar trebui sa stii ce sa faci cu aparatul ala, ceea ce nu e cazul tau.

asta presupune studiu individual si mai ales multe incercari. 2-3 declansari pe zi si cate o intrebare pe forum de fiecare data cand ti-e greu sa cauti singur tutoriale si explicatii pe internet.

inteleg sa studiezi pe net si daca ceva nu e clar sa intrebi, dar sa intrebi termeni generali, de fiecare data cand descoperi tu ceva mi se pare de prost gust.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-i, bre, sa cumpere, ca asa se lovesc cu capul de pragul de sus. E mai greu sa citesti macar manualul de utilizare al aparatului decat sa dai bani pe ceva ce nu-ti trebuie sau nu intelegi cum functioneaza. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mai greu sa citesti macar manualul de utilizare al aparatului decat sa dai bani pe ceva ce nu-ti trebuie sau nu intelegi cum functioneaza. :)

:D

 

real_men_dont_read_instructions_dark_tsh

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si vad ca toate lumea sare cu recomandari de blituri in conditiile in care omu asta habar n-are nimic de fotografie. sa pui aparatul pe auto si sa declansezi stie oricine. ideea e sa inveti sa folosesti aparatul ala, sa faci o fotografie cum vrei tu, nu cum vrea el. pana la a cumpara un blit, ar trebui sa stii ce sa faci cu aparatul ala, ceea ce nu e cazul tau.

asta presupune studiu individual si mai ales multe incercari. 2-3 declansari pe zi si cate o intrebare pe forum de fiecare data cand ti-e greu sa cauti singur tutoriale si explicatii pe internet.

inteleg sa studiezi pe net si daca ceva nu e clar sa intrebi, dar sa intrebi termeni generali, de fiecare data cand descoperi tu ceva mi se pare de prost gust.

daca nu ai vorbi cu asa aer superior, tare misto ar fi. ce te face sa crezi ca nu stiu nimic de fotografie (desi ai dreptate) aparatul pe auto nu-l mai folosesc de ceva vreme si intrebarile le pun pentru a invata. pe net sunt mii si mii de explicatii in toate limbile, dar prefer sa-mi explice unu, altu... dintre toti,tu te-ai trezit sa-mi vorbesti de sus. e topicul pasionatilor de Foto. ce ai vrea sa punem sau sa facem? sa vorbim despre avioane? e normal ca printre poze sa mai si discutam. mi se pare normal ca atunci cand vezi un incepator sa ii faci recomandari si sa-i dau sfaturi(cum au facut colegii de mai sus) dar tu, in loc sa vii cu un sfat, vii cu o replica. sau vrei aceiasichestie ca pe topicul pasionatilor de laba poze SEX, unde lumea doar pune poze care le gasesti pe net.

 

as fi apreciat daca veneai cu o recomandare sau parere, fie buna sau rea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca-ti sare blitul cand faci o poza de-aproape (macro e altceva) si nu stii ce-i aia TTL la ce recomandari te-ai fi asteptat? Daca ai 3100 pana si modul Auto are o optiune cu blit dezactivat.

Cat despre blit extern, eu ti-as spune sa bagi banii in minim un Metz 44-AF1 sau o chinezarie de-aia de spunea colegul skjv, ca-s destul de apreciate, mai ales peste ocean. Banii pentru unul puternic care stie master+slave+hss+alteleii dai atunci cand vei simti nevoia de un al doilea blit.

Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ai vorbi cu asa aer superior, tare misto ar fi. ce te face sa crezi ca nu stiu nimic de fotografie (desi ai dreptate) aparatul pe auto nu-l mai folosesc de ceva vreme si intrebarile le pun pentru a invata. pe net sunt mii si mii de explicatii in toate limbile, dar prefer sa-mi explice unu, altu... dintre toti,tu te-ai trezit sa-mi vorbesti de sus. e topicul pasionatilor de Foto. ce ai vrea sa punem sau sa facem? sa vorbim despre avioane? e normal ca printre poze sa mai si discutam. mi se pare normal ca atunci cand vezi un incepator sa ii faci recomandari si sa-i dau sfaturi(cum au facut colegii de mai sus) dar tu, in loc sa vii cu un sfat, vii cu o replica. sau vrei aceiasichestie ca pe topicul pasionatilor de laba poze SEX, unde lumea doar pune poze care le gasesti pe net.

 

as fi apreciat daca veneai cu o recomandare sau parere, fie buna sau rea.

n-ar trebui sa te supere ceva, atata timp cat am dreptate.

tonul nu este unul superior, cu toate ca in materie de fotografie sigur pot sa-ti fiu bunic, este rezultatul comportamentului pe forumul asta, de la inceputuri. poate daca o sa incerci sa te schimbi, o sa te trateze si lumea diferit.

nu frecventez topicul pasionatilor de sex, unde activezi tu cu succes. topicul cu fotografii e pe gustul meu si ma relaxeaza sa intru aici si sa vad fotografii frumoase. si nu, aici nu sunt fotografii care le gasesti foarte usor pe net, sunt instantanee de-ale noastre, multe neplublicate nicaieri.

daca vrei o recomandare pt un blit, iti pot recomanda pe montura nikon SB910. e cel mai bun blit de la nikon la ora actuala. am avut initial (si inca mai am un sb600), dar 910 e mult peste. are insa un mediu atat de complex si alambicat incat sunt convins ca nu te-ai descurca sa-l folosesti.

daca vrei o recomandare in materie de fotografie, iti zic sa uiti de blit pentru moment. experimenteaza setari, incadrari de tot felul. sunt mult prea multe culori in mijlocul zilei incat e pacat. o sa-ti dai seama singurel cand ai nevoie de un blit, ma indoiesc ca o sa fie prea curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crazy, si eu ii dau dreptate lui gabishor... pana mea, vii cu niste intrebari atat de puerile si atat de usor de gasit pe net incat ma mira si pe mine ce rabdare au avut cu tine baietii de pe aici. In principiu aici e topic de fotografii, nu de "how to foto". Ca sa intelegi, e ca si cum ai avea motocicleta si intrebi "ok, stiu cum se schimba viteza, la ce foloseste maneta din stanga?" sau "stiu sa merg cu motocicleta, cum franez la viteza mare".

 

Pana nu experimentezi si vezi ce inseamna adancime de camp, incadrare, cromatica, regula treimilor, poza subexpusa/supraexpusa, granulatie, volum - asta pentru inceput, discutam degeaba.

 

Incearca sa fotografiezi, cea pe care o crezi reusita posteaz-o aici si apoi discutam. Pls, sa nu fie flori! Incearca sa faci fotografie, nu declansare!

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi buna incadrarea asta? Nu stiu daca am nimerit-o.

Am ajuns sa urasc reteaua de cabluri , fire , linii de tramvai , de mama dracului . . . . unde gasesti un subiect sau o cladire frumoasa te lovesti de acest paienjenis suspendat !

 

P.S : cine propune un subiect ptr acest week end ? Cine mai are poze cu tema de week end-ul trecut ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...