Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Vazand pozele scoase Adrian cu 5D si Killer_533 cu 5D mkII parca m-as lasa si eu convertit catre Canon.

Cam cat rezista un 5D, ce se strica de obicei si cat costa reparatia? La Nikonul meu D60 mi-a picat de curand mecanismul de la shutter release si dupa 4 ani si jumatate am sub 25000 de cadre. Mi-a lasat impresia ca s-a stricat mult prea devreme, avand in vedere ca altele au tinut bine peste 50000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un Canon 5D (second hand) Iar pt natura, poti folosi obiective cu focus manual (un adaptor pt montura Canon EOS costa intre 4 si 10 euro).

Ba, tu esti cu loca??? Cum sa recomanzi cuiva asa ceva, din prima? E ca si cu R6 la incepatori :))

 

Apropo, 50D Mk1 in stare buna se mai gasesc, sau sunt numai din alea hartanite si para-forjate?

» Post actualizat in 19 Jun 2014 06:30

La Nikonul meu D60 mi-a picat de curand mecanismul de la shutter release si dupa 4 ani si jumatate am sub 25000 de cadre. Mi-a lasat impresia ca s-a stricat mult prea devreme, avand in vedere ca altele au tinut bine peste 50000.

N-ar trebui sa fie foarte scump, ai putea sa le trimiti un mail celor de la SKIN. Eu am D80 de mai bine de 5 ani si vreo 30.000+ cadre. E o loterie asta cu shutterul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ca stric cursul discutiilor de pe aci...am o rugaminte:

Vreau sa achizitionez un DSLR in max 1500 lei si nu ce e mai potrivit pentru a face fotogafii in special in natura (peisaje, etc) la un nivel nu foarte profi... Ce puteti recomanda unui neinitiat ca mine?

» Post actualizat in 18 Jun 2014 18:07

Mda...cred ca am gresit topicul.

 

Am un coleg de servici care are 2 DSLR-ri (Canon 40D si 400D) si vrea sa vanda 400D-ul. La 1100 RON (negociabil) iti da body-ul + obiectivul de kit (18-55mm) + geanta in care intra un obiectiv aditional + 2 acumulatori pe langa cel care este in aparat.

 

La 1500 RON iti da si un obiectiv 50mm fix (Canon F1.8) + wireless remote.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Vazand pozele scoase Adrian cu 5D si Killer_533 cu 5D mkII parca m-as lasa si eu convertit catre Canon.

Cam cat rezista un 5D, ce se strica de obicei si cat costa reparatia? La Nikonul meu D60 mi-a picat de curand mecanismul de la shutter release si dupa 4 ani si jumatate am sub 25000 de cadre. Mi-a lasat impresia ca s-a stricat mult prea devreme, avand in vedere ca altele au tinut bine peste 50000.

 

Primul meu 5D l-am cumparat acum 3 ani cred, si avea 381.000 cadre (nu stiam ca are atatea, am aflat ulterior cand l-am trimis la Cris Profesional, la service,pt calibrare).

 

Am tras cu el 1 an si ceva (inclusiv nunti) si l-am dat ulterior.

 

Dupa aia am avut 5D mark II, l-am dat la 217.000 cadre.

 

Acum, de 1 an si ceva, am iar 5D simplu (nu stiu cate cadre are).

 

Singura hiba la 5D, ca si defect de fabricatie, la un moment dat le pica oglinda. Chestia se remediaza gratis, de service ul Canon (Cris Profesional).

 

In rest n-au probleme,decat atunci cand la un moment dat,iti pica shutterul (ca la orice aparat).

» Post actualizat in 19 Jun 2014 08:01

Am un coleg de servici care are 2 DSLR-ri (Canon 40D si 400D) si vrea sa vanda 400D-ul. La 1100 RON (negociabil) iti da body-ul + obiectivul de kit (18-55mm) + geanta in care intra un obiectiv aditional + 2 acumulatori pe langa cel care este in aparat.

 

La 1500 RON iti da si un obiectiv 50mm fix (Canon F1.8) + wireless remote.

 

zi sa si le bage in fund la banii astia. cu 8-9 mil gasesti 40D, nu 400D.....iar18-55.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi sa si le bage in fund la banii astia. cu 8-9 mil gasesti 40D, nu 400D.....iar18-55.....

 

Nu stiu cati bani fac aparatul si accesoriile pe piata si nu am vrut decat sa ii dau o optiune lui danielc. Daca as fi in locul lui si as vrea sa le cumpar, mai intai as sapa putin pe net sa vad cam la ce preturi se vand. M-am bagat in seama pt. ca prietenul meu e genul de persoana care cumpara toate gadget-urile noi pentru ca mai apoi, dupa ceva timp, sa ajunga pe un raft nefolosite. La fel s-a intamplat si cu 400D-ul, asa ca o fi el putin mai scump, dar daca nu e la fel de tavalit ca altele de pe net se poate se merite.

 

Eu mi-am luat Canon Mark II, fiind primul meu DSLR .. imi luam MK III daca stiam mai din timp ca plec in US si aveam timp sa strang bani, asa ca nici nu am habar care e pretul real pt. un 400D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ca stric cursul discutiilor de pe aci...am o rugaminte:

Vreau sa achizitionez un DSLR in max 1500 lei si nu ce e mai potrivit pentru a face fotogafii in special in natura (peisaje, etc) la un nivel nu foarte profi... Ce puteti recomanda unui neinitiat ca mine?

 

Daca vrei nou (garantie, batai minime de cap) nu ai multe solutii:

Nikon D3100:

http://tinyurl.com/na8umc9

Canon 1100D:

http://tinyurl.com/psejtvw

 

Daca te bagi la ceva SH, poti sa iei un corp de genul:

http://tinyurl.com/oxx5bqg

http://tinyurl.com/pqzg4m3

si sa mai adaugi un Nikkor 18-105mm SH (ai avantajul unui obiectiv mai bun fata de primele doua variante, si posibil, un corp mai bun).

 

Daca esti dispus sa renunti la DSLR dar vrei totusi calitate foarte buna a imaginii, poti sa iei ceva de genul:

http://tinyurl.com/lcezw6b

http://tinyurl.com/k2h3htq

http://tinyurl.com/k2jp2ht

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut nu demult la vanzare un 5D markII cu 400.000 de cadre in stare f buna

 

 

Pe de alta parte si ca tot veni vorba de aparate.. say hello to my new little friend :D

 

post-9248-0-08664300-1403182759_thumb.jpg

 

O sa il bag in teste weekendu asta pe la MAN sa vad daca inlocuiesc de tot 50D-ul ca si camera de excursii.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ca stric cursul discutiilor de pe aci...am o rugaminte:

Vreau sa achizitionez un DSLR in max 1500 lei si nu ce e mai potrivit pentru a face fotogafii in special in natura (peisaje, etc) la un nivel nu foarte profi... Ce puteti recomanda unui neinitiat ca mine?

» Post actualizat in 18 Jun 2014 18:07

Mda...cred ca am gresit topicul.

 

Poate gasesti ceva in 48 de pagini:

/index.php?/topic/425953-dslr-ideal/

 

Ontopic: mi-am tras si io un selfie. :)

 

14412272606_b295d5f254_z.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Nu stiu cati bani fac aparatul si accesoriile pe piata si nu am vrut decat sa ii dau o optiune lui danielc. Daca as fi in locul lui si as vrea sa le cumpar, mai intai as sapa putin pe net sa vad cam la ce preturi se vand. M-am bagat in seama pt. ca prietenul meu e genul de persoana care cumpara toate gadget-urile noi pentru ca mai apoi, dupa ceva timp, sa ajunga pe un raft nefolosite. La fel s-a intamplat si cu 400D-ul, asa ca o fi el putin mai scump, dar daca nu e la fel de tavalit ca altele de pe net se poate se merite.

 

Eu mi-am luat Canon Mark II, fiind primul meu DSLR .. imi luam MK III daca stiam mai din timp ca plec in US si aveam timp sa strang bani, asa ca nici nu am habar care e pretul real pt. un 400D.

 

si la ce te ajuta 5D3 in ceea ce faci tu in fotografie,si 5D2 nu o face? fotografii de vacanta cu DSLR de 3000 $ doar pt ca ne permitem?:) Nu vreau sa par rautacios......

» Post actualizat in 19 Jun 2014 18:53

Am vazut nu demult la vanzare un 5D markII cu 400.000 de cadre in stare f buna

 

 

Pe de alta parte si ca tot veni vorba de aparate.. say hello to my new little friend :D

 

attachicon.gif20140619_155658.jpg

 

O sa il bag in teste weekendu asta pe la MAN sa vad daca inlocuiesc de tot 50D-ul ca si camera de excursii.

 

Felicitari pt achizitie, un aparat f smecher pt drumetii. Doar daca nu depinzi prea tare de focale tele,in rest te vei impaca de minune.

» Post actualizat in 19 Jun 2014 19:04

ontopic: de aseara

post-77849-0-88122700-1403204690_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 19 Jun 2014 06:30

 

N-ar trebui sa fie foarte scump, ai putea sa le trimiti un mail celor de la SKIN. Eu am D80 de mai bine de 5 ani si vreo 30.000+ cadre. E o loterie asta cu shutterul...

 

L-am reparat acum o luna. In schimb e pentru prima data cand m-a dezamagit Skin. Prima data ca manopera a costat de 2 ori cat piesa(da fie, daca asa au calculat ei), dar mai ales pentru ca mi-au tras o pata de praf pe filtru low pass desi platisem si un curatat.

 

Primul meu 5D l-am cumparat acum 3 ani cred, si avea 381.000 cadre (nu stiam ca are atatea, am aflat ulterior cand l-am trimis la Cris Profesional, la service,pt calibrare).

 

Am tras cu el 1 an si ceva (inclusiv nunti) si l-am dat ulterior.

 

Dupa aia am avut 5D mark II, l-am dat la 217.000 cadre.

 

Acum, de 1 an si ceva, am iar 5D simplu (nu stiu cate cadre are).

 

Singura hiba la 5D, ca si defect de fabricatie, la un moment dat le pica oglinda. Chestia se remediaza gratis, de service ul Canon (Cris Profesional).

 

In rest n-au probleme,decat atunci cand la un moment dat,iti pica shutterul (ca la orice aparat).

 

Mersi de info! De curiozitate, de unde luati aparate sh?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari pt achizitie, un aparat f smecher pt drumetii. Doar daca nu depinzi prea tare de focale tele,in rest te vei impaca de minune.

 

nu ma prea pasioneaza tele.. 35mm e focala perfecta pentru pisici :D

3aPqQlx.jpg

 

La ISO mare, asa dupa ochi am impresia ca e la nivelul 5d mark II, asta e la 6400

 

ty6RA0C.jpg

 

Oricum urmeaza teste si pozat in diferite conditii in urmatoarele saptamani si o sa revin cu un review

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si la ce te ajuta 5D3 in ceea ce faci tu in fotografie,si 5D2 nu o face

 

Ai dreptate, la cat de des scot 5D MK2-ul din casa (2 ~ 3 ori pe an), chiar nu se justifica diferenta de bani. Am comparat aparatele destul de atent si doar FPS-ul crescut si AutoFocus-ul erau chestii la care MK3 era peste MK2. Restul .. 2 formate de card-uri, procesor de imagine nou, ecran cu mai multi pixeli, zgomot la ISO ridicat ... etc, nu imi trebuiau, ca l-am luat ca sa fac bani cu el.

 

Oricum, lentilele fac diferenta si imi pare rau ca nu am luat 24-70 L II la kit. Incerc sa strang bani pt. un 70-200 L II F2.8, dar nu gasesc nici o promotie pe la noi. Cel mai ieftin era pe undeva prin UK la 7600 RON.

» Post actualizat in 20 Jun 2014 09:14

ca l-am luat ca sa fac bani cu el.

 

Am vrut sa scriu ca nu l-am luat ca sa fac bani eu el, numai ca nu mai am optiunea de 'edit'.

 

On topic:

 

14278124957_f50e5c4afb.jpg 14461214501_f24e8537f0.jpg 14484729303_03c48407a2.jpg

 

14277992628_59ab2818e7.jpg 14277979848_c2f0f63bab.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cam nasoale imaginile. Sau mai bine zis... interschimbabile cu 99% din cadrele cu ruine. Are doua cadre cu adevarat bune, in rest...pas.

 

 

Parca unele au destul HDR cit sa para CGI (ce acronime tari manipulez), da redau atmosfera per ansamblu. As fi lasat-o mai moale totusi cu HDR-ul.

 

Ochiului meu neantrenat nu ii prea par a fii HDR. O camera cu gama dinamica foarte mare si o colorizare extrema da. HDR, ca sii tehnica... nu cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate n-o fi, o fi o alta prelucrare, n-am zis ca ochiul meu e antrenat. Cert e ca ma-ndoiesc ca o camera scoate asa ceva direct. Fie ca-i ceva facut in PS, in LR sau naiba mai stie in ce, fie ca-i facut pe chipul din camera, e tot o prelucrare. Ce-am vrut sa zic e ca tenta artificiala mi se pare exagerata in unele din ele, la altele mi se pare ca se potriveste.

» Post actualizat in 20 Jun 2014 16:01

Si nu c-ar fi snobaraie "vai, dar poza mea e 100% neatinsa" (un cacao, e "atinsa" indiferent c-o faci explicit sau nu) dar orice prelucrare e ok daca serveste un scop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

sunt cateva efecte predefinite in colorefex care-ti ofera fix look ul ala, din pozele postate pe dailymail.

 

n-ai nevoie de o camera cu DR cine stie ce, chiar si un 5D2 / D700 e suficient (evident , tras raw).

 

personal nu ma atrag cu nimic. Nu e meritul fotografului, ci a locatiei, iar procesarea in sine imi pare deja mainstream si nu sunt adeptul ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde-i JAGI sa-i sara in cap lui ala cu R1, cum are tupeul sa umble cu R1 incaltat cu Pilot Road 3 :)))

Niste opinci, ce sa mai... :)

 

La MAN n-am fost, dar aproape:

 

14488301255_58b18e0ae3_b.jpg

 

14465198316_a972e68164_h.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...