Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

toate trei poze sunt frumoase insa a 2-a im place cel mai mult.

Trebuie sa te obisnuiesti sa folosest trepiedul cind pozezi, mai ales noaptea.

Si pentru editarea pozelor cu motive de architectura am pus aici in topicul asta un Link, dar daca nu uit mai caut deseara inca odata si il mai postez o data. Programul corecteaza liniile verticale.

Im place foarte mult cind vad ca cineva isi da silinta si investeste timp inainte sa posteze o poza in acest topic. Frumos si "Passepartout "-ul la fiecare poza. Respect.

Exact pentru asta a fost deschis topicul acesta, pentru "Pasionati de Foto ".

 

 

INtradevar un trepied e bine venit mai ales pe timp de noapte. ii vine randul si la domnu' trepied. a 2 poza este Hotelul Imparatul Romanilor facuta iarna asta e una din preferatele mele si ar fi fost pacat s-o tin numai pt mine :rusinica: .Am sa caut zilele astea linkul respectiv. ramele sunt facute in Photo Meister (cred ca tot un link postat de dumneavoastra;meserias programu) .Multumesc pt aprecieri si indrumari. Sper sa ne intalnim pe drumurile Sibiului. Cu respect

Editat de crazymobra50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot intrat p-aci de cîteva zile încoace, aÂşa că am zis să-mi fac curaj Âşi să vă arăt cîteva dintre încercările mele. N-am o temă anume, am cautat printre pozele mele mai vechi, dar mai bunicele... Nu vă sfiiți să mă criticați, constructiv, sper io :cheers:

 

Toate pozele sînt făcute cu un Praktica PLC3, film de 100 sau 200. E posibil ca scanarea să lase de dorit, dar n-am prea avut variante.

 

Toate bune! :rusinica:

post-7334-1184769475_thumb.jpg

post-7334-1184769706_thumb.jpg

post-7334-1184769837_thumb.jpg

post-7334-1184769879_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un Panasonic FZ7, si vreau sa fac o poza la cineva care merge cu motorul....fundalul vreau sa se vada clar si subiectul (motociclistul) sa se vada ca un obiect in viteza...sa nu fie clar deloc....

 

Sunt incepator ca fotograf desi imi place foarte mult... tot timpul ma joc , facand poze....

 

O poza care imi place foarte mult... :rusinica:

post-11302-1184796744_thumb.jpg

Editat de The_One_Forever
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa nu te invatz prostii dar din mica experienta cumulata pot spune ca eu as proceda asa:

1.timp de expunere un pic mai mare dar nu depasesti o secunda ca atunci avand in vedere viteza de trecere a motoretei s-ar putea sa nu apara deloc!!

2. f. important, trepied

si cam asta ar fi minimum necesar pentru a incerca ce vrei tu

trebuie sa mirosi timpul de expunere si incadratura ca risti sa nu vezi nimic sin motorist sau doar o parte incadrata prost (jumate sau sfarsit de motoreta) sincronizarea cred ca tine de mana si incercari repetate

sper inca odata sa nu ma injure nimeni daca am facut greseli si sa ma corecteze pentru ca poate invatz si eu mai multe!!!

asfalt uscat la toti dragii mei fotografi

ca frumoase foto mai puneti mai copii :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Timpul de expunere este ceva de forma 1/xx (xx sau xxx sau xxxx in functie de cat de scurta este expunerea) adica, de exemplu, 1/10 indica un timp de expunere de o zecime de secunda, 1/100 indica un timp de expunere de o sutime de secunda si tot asa. In functie de lumina reglezi timpul de expunere si diafragma in legatura cu "sensibilitatea". Pe vremuri la aparatele foto cu film, filmul folosit avea diferite "sensibilitati" in functie de tipul de fotografie pe care doreai sa-l faci: daca voiai o foto afara, pe lumina puternica trebuia pus un film mai putin sensibil (ISO 100), daca voiai sa faci poze in interior, cu lumina slaba ai fi folosit un ISO 400, ISO 800 sau chiar mai mare.

Aparatele foto digitale nu mai au film ci un senzor care "simuleaza" sensibilitatea filmului, asa ca pastreaza ca setari ISO 100-1600 dar au si optiunea de "AUTOMAT" care iti regleaza sensibilitatea in mod optim in functie de lumina si de alti parametri.

Ar mai trebui sa stii si de diafragma, mecanismul care lasa sa patrunda lumina din afara pana la senzorul aparatului. Diafragma are cam acelasi rol ca si irisul ochiului uman.

Mai multe si mai bine explicate poti gasi aici:

 

http://www.geofflawrence.com/

 

Iti alegi din stanga ce te intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Timpul de expunere este ceva de forma 1/xx (xx sau xxx sau xxxx in functie de cat de scurta este expunerea) adica, de exemplu, 1/10 indica un timp de expunere de o zecime de secunda, 1/100 indica un timp de expunere de o sutime de secunda si tot asa. In functie de lumina reglezi timpul de expunere si diafragma in legatura cu "sensibilitatea". Pe vremuri la aparatele foto cu film, filmul folosit avea diferite "sensibilitati" in functie de tipul de fotografie pe care doreai sa-l faci: daca voiai o foto afara, pe lumina puternica trebuia pus un film mai putin sensibil (ISO 100), daca voiai sa faci poze in interior, cu lumina slaba ai fi folosit un ISO 400, ISO 800 sau chiar mai mare.

Aparatele foto digitale nu mai au film ci un senzor care "simuleaza" sensibilitatea filmului, asa ca pastreaza ca setari ISO 100-1600 dar au si optiunea de "AUTOMAT" care iti regleaza sensibilitatea in mod optim in functie de lumina si de alti parametri.

Ar mai trebui sa stii si de diafragma, mecanismul care lasa sa patrunda lumina din afara pana la senzorul aparatului. Diafragma are cam acelasi rol ca si irisul ochiului uman.

Mai multe si mai bine explicate poti gasi aici:

 

http://www.geofflawrence.com/

 

Iti alegi din stanga ce te intereseaza.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai să vă arăt Âşi io 2 poze din Vama Veche (pe care n-o s-o mai văd anul ăsta :cheers: , dar o să am altă fericire - mi se va naÂşte primul copilaÂş, o fetiță !!! :) )

 

Toate bune! :cheers:

post-7334-1184921609_thumb.jpg

post-7334-1184921769_thumb.jpg

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai să vă arăt Âşi io 2 poze din Vama Veche (pe care n-o s-o mai văd anul ăsta :cheers: , dar o să am altă fericire - mi se va naÂşte primul copilaÂş, o fetiță !!! :) )

 

Toate bune! :cheers:

 

 

Frumoase...mai ales prima...

 

Sa-ti traiasca fetita !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Frumoase...mai ales prima...

 

Sa-ti traiasca fetita !!!

 

Mulțumesc! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e mai veche si facuta doar ca sa termin filmul :cheers:

post-9417-1185099885_thumb.jpg

 

De la mitingul aviatic de ieri, de pe aeroportul din Iasi. Au fost multe momente frumoase.

Ce acrobatii acolo! Pacat ca n-am avut un obiectiv pe masura lor :)

post-9417-1185099846_thumb.jpg post-9417-1185099866_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Cind aveti timp, creati un album web ca e gratis si poti pune multe poze. Si in plus nici nu se mai incarca serverul cu multe poze :-)

 

am si eu citeva tentative :

 

http://picasaweb.google.com/radulescu.vali

 

 

Super aparat Nikon D50, faine poze si dibaci meseriasul.La cat mai multe "tentative" :cheers:

 

Cu respect! :)

Editat de crazymobra50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!

Deh, traiasca picasa k repara greselile.

Apropos, softul asta, picasa e moka de la google. Stiati ca e facut de o niste romani si cumparat de microsoft?

E foarte usor de folosit pentru ajustari mai putin complexe si prezinta avantajul gratuitatii fata de un adobe de ex.

Multa bafta si puneti cit mai multe poze, imi place sa le fac dar si mai mult imi place sa le admir pe ale altora. Intotdeauna gasesti ceva surprinzator si deosebit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...