Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

me... like!

imi plac culorile... enhanced in photoshop? sau asa au iesit din camera?

 

Mesaj completat

tot pasarici...

 

post-16462-1266488875_thumb.jpgpost-16462-1266488914_thumb.jpg

post-16462-1266488937_thumb.jpgpost-16462-1266488967_thumb.jpg

Mesaj completat

si ceva wildlife

post-16462-1266489137_thumb.jpgpost-16462-1266489151_thumb.jpg

 

Vezi ca la 2 sau 3 fotografii ii putin prea puternic sharp'u.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari

sunt si eu pasionat de fotografie, urmaresc topicul asta de ceva timp si m-am gandit sa imi iau o camera ceva mai buna(am ceva sapun de buzunar dar limitele lui sunt foarte joase)

spre ce m-am orientat asa informativ ar fi ceva de genul olimpus sp 565,Nikon COOLPIX P90,etc... sau ceva din clasa lor.problema e ca eu habar nu am care a calitatea acestor genuri de aparate,cat de mult te pot satisface.imi place ca e mai mic si nu va ocupa asa mult spatiu prin bagaje

banii de care dispun sunt undeva pe la 1300-1400 lei

thank's ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca la 2 sau 3 fotografii ii putin prea puternic sharp'u.

multuemsc pt observatie ;)

la rezolutia normala nu e asa vizibil, s-a accentuat dupa ce le-am miscsorat..

 

Mesaj completat

Wow superba cromatica!!! Ce obiectiv??

Imi miroase a 70-200 f2,8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orientat asa informativ ar fi ceva de genul olimpus sp 565,Nikon COOLPIX P90,etc... sau ceva din clasa lor.problema e ca eu habar nu am care a calitatea acestor genuri de aparate,cat de mult te pot satisfac

Calitatea, oricat de "profi" ar parea aceste camere, este tot cea a unei compacte. Pentru un user fara prea multe pretentii, care vrea niste amintiri, io la mare io la munte etc, sunt ok, dar cam overpriced pt ceea ce fac din punctul meu de vedere. Cu banutii acestia gasesti un kit dSLR sh din gama entry-level, care ca dimensiuni este foarte apropiat sa zicem de P90, dar calitatea este net superioara (calitatea imaginii, viteza focusului, functiile, posibilitatea de a folosi iso mare si a obtine poze perfect folosibile etc)

me... like!

imi plac culorile... enhanced in photoshop? sau asa au iesit din camera?

Putin bibilite in Lightroom, pt ca trag raw.

Wow superba cromatica!!! Ce obiectiv??

Unele cu 70-200 2.8 is, altele cu 300 f4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calitatea, oricat de "profi" ar parea aceste camere, este tot cea a unei compacte. Pentru un user fara prea multe pretentii, care vrea niste amintiri, io la mare io la munte etc, sunt ok, dar cam overpriced pt ceea ce fac din punctul meu de vedere. Cu banutii acestia gasesti un kit dSLR sh din gama entry-level, care ca dimensiuni este foarte apropiat sa zicem de P90, dar calitatea este net superioara (calitatea imaginii, viteza focusului, functiile, posibilitatea de a folosi iso mare si a obtine poze perfect folosibile etc)

 

Putin bibilite in Lightroom, pt ca trag raw.

 

Unele cu 70-200 2.8 is, altele cu 300 f4.

 

Intradevar

Stateam si ma uitam la pozele facute cu vechiul mei Sony W1. Pai calitatea lui e mult mai buna decat a multor camera cu 10mpx(compacte) in ciuda celor 5 mpx. Ce ii drept si eu am invatat sa il folosesc pe manual si deja scotea poze mult mai bune decat modul auto si cu putin lightroom chiar se ridica la calitatea unui bridge.

Oricum conteaza si ce sti. Eu vad progresul care l-am facut cu Nikonul. Acum un an nu stiam nimica, tot timpu il foloseam pe P cu focusul cum vroia el si era un fel de P&S. Acuma ma injura prietena pana reglez aparatul, ma uit la incadrare si trag cateva cadre sa fiu sigur ca iese ceva de calitate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Botanica iasi expo februarie 2010

 

pareri, tag-uri?! ... si poa' sa-mi zica careva ce si cum is, ca n-am dat prea multa atentie la denumiri :)

post-3288-1266753650_thumb.jpg

post-3288-1266753663_thumb.jpg

post-3288-1266753675_thumb.jpg

post-3288-1266753683_thumb.jpg

post-3288-1266753690_thumb.jpg

post-3288-1266753704_thumb.jpg

post-3288-1266753712_thumb.jpg

post-3288-1266753723_thumb.jpg

post-3288-1266753767_thumb.jpg

post-3288-1266753778_thumb.jpg

post-3288-1266753784_thumb.jpg

Editat de strumfuadi
resize poze, data viitoare nu mai atasa de pe alte site-uri si fa RESIZE!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

post-54399-1266702056_thumb.jpg post-54399-1266702005_thumb.jpg

 

Animale,flori,insecte... suntem inconjurati de frumos,totul e sa deschidem ochii,sa observam,sa ne bucuram.

 

post-54399-1266702117_thumb.jpg post-54399-1266702159_thumb.jpg

 

post-54399-1266702251_thumb.jpg post-54399-1266702322_thumb.jpg

 

Libelula era vie,dadea cu capul in geam,s-a suit pe mana mea si am scos-o afara.

Nici o furaciune,sunt toate facute de mine.

Editat de Haywood Yablomme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa fiu si on topic: atat pozele tale cat si cele ale unui vizitator mi se par, cum sa spun... banale. Nu o sa o iau punctual pe fiecare poza, ptr ca nu am nici timpul si nici dispozitia necesara. Sunt fotografii de arhiva personala, atat. Daca toti ar pune 10% din cadrele care le trag pe topicul asta, ar fi de 100 de ori mai mare. Frumusete este si intr-un bloc comunist, dar scopul e sa surprinzi ineditul, o perspectiva care sa "spuna ceva", sa transmita un mesaj, mesajul pe care fotograful a vrut sa-l transmita.

Editat de strumfuadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pozele cu crop si lumina speciala nu prea imi plac, parerea mea e ca orice modificare adusa unei poze e deja manipulare foto. s-a folosit ceea ce era la fata locului ... in ce priveste incadrarea, probabil mai am de invat

 

p.s. ... s-a dat resize

Editat de Un_vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stapanesti tehnica iluminarii poti scoate niste fotografii dementiale. Dar pentru asta iti trebuie creier, scule si imaginatie. :)

 

In marea majoritate a situatiilor, lumina existenta in mod natural in momentul fotografierii nu permite un rezultat de exceptie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca orice modificare adusa unei poze e deja manipulare foto

Daca o iei asa, atunci trage pe film, pentru ca procesorul camerei tale manipuleaza poza, aceasta nemairedand perfect realitatea. Dar stai putin, ca si procesul de developare a unei poze, in functie de cum il faci, poate altera "realitatea" prezentata prin poza...

Fotografia este o arta, nu un xerox. Nu zice nimeni sa te apuci sa faci colaje sau mai stiu eu ce nebunii, dar fara o editare minima, de corectura, pozele risca sa iasa mai mult decat banale daca nu ai un subiect puternic, care sa compenseze posibilitatile camerei de a reda corect ceea ce vezi tu. De ex, in poza 3, crei sa zice ca frunzele din fundal erau albastre ? ;)

Si no offence, asta cu "eu nu editez pozele ca alterez realitatea sau inseamna ca manipulez nustiu ce" eu un fel de sunt verzi strugurii in domeniul foto :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ...?! aia e manipulare foto folosind softul camerei, asa cum si pozele hdr "iesite" din camere cu optiunea asta tot manipulare e. transferul in jpeg nu il consider eu modificare a pozei, unii pot fi de alta parere.

 

revenind la poze, multzam fain pentru critica, si daca mai exista sugestii pe viitor, altele inafara de ... creier sau aparat de 'nspe mii de lei?

 

p.s. ... in viitor (sapt. viitoare, o luna ... pana cel tarziu in vara) ma bate gandu' la un aparat nou. si momentan oscilez intre un bridge de la fuji (s200exr sau hs10) si un dslr cu obiectiv pt. toate situatiile cu baterii aa reincarcabile ... suma undeva pe la 2000 lei, asta daca nu gasesc mai ieftin. pareri, recomandari, sugestii?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ...?! aia e manipulare foto folosind softul camerei, asa cum si pozele hdr "iesite" din camere cu optiunea asta tot manipulare e. transferul in jpeg nu il consider eu modificare a pozei, unii pot fi de alta parere.

 

revenind la poze, multzam fain pentru critica, si daca mai exista sugestii pe viitor, altele inafara de ... creier sau aparat de 'nspe mii de lei?

 

p.s. ... in viitor (sapt. viitoare, o luna ... pana cel tarziu in vara) ma bate gandu' la un aparat nou. si momentan oscilez intre un bridge de la fuji (s200exr sau hs10) si un dslr cu obiectiv pt. toate situatiile cu baterii aa reincarcabile ... suma undeva pe la 2000 lei, asta daca nu gasesc mai ieftin. pareri, recomandari, sugestii?!

 

Banii dati pe bridge de multe ori nu se justifica. Daca doresti sa faci un hobby serios din fotografie, cumpara un dslr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revenind la poze, multzam fain pentru critica, si daca mai exista sugestii pe viitor, altele inafara de ... creier sau aparat de 'nspe mii de lei?

 

Nu ai nevoie de aparat de 'nspe mii de lei sa faci fotografii frumoase. Au fost n cazuri la concursuri foto cand s-au luat premii mari cu "sapuniere" (aparate foto compacte), iar unii cu DSLR-uri scumpe s-au clasat mai jos. De ce? Momentul, inspiratia, ideea. Chiar si pe aici am vazut cateva fotografii misto facute cu sapuniere.

 

In ce priveste partea cu "manipularea", era o vreme cand credeam si eu ca tine, dar de atunci am vazut si eu diferentele, vazand ce fac altii. Si da, o minima manipulare e de cele mai multe ori necesara. Un filtru warm, o satutarie, modificarea expunerii, un fill light, etc, sunt de cele mai multe ori necesare. Eu am tras cateva cadre la un botez si multe cadre le consideram pierdute, dar apoi am zis sa incerc sa le manipulez in Lightroom si surpriza: am recuperat foarte multe (mai un crop, mai o modificare de expunere, mai o vignetare, mai o modificare selectiva a expunerii, etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stapanesti tehnica iluminarii poti scoate niste fotografii dementiale. Dar pentru asta iti trebuie creier, scule si imaginatie. :)

 

In marea majoritate a situatiilor, lumina existenta in mod natural in momentul fotografierii nu permite un rezultat de exceptie.

 

Ca tot spuneam asta ieri, uite ce se poate face stapanind tehnica iluminarii. Iar aici detalii despre tehnici folosite..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...