Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am D3000 (18-55, 55-200, VR ambele), cam aceiasi chestie..si nu reusesc sa le scot asa. Cred ca de vina e fraieru' din spatele obiectivului ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am D3000 (18-55, 55-200, VR ambele), cam aceiasi chestie..si nu reusesc sa le scot asa. Cred ca de vina e fraieru' din spatele obiectivului ;)

 

intrebare pusa de catre un participant (nu eu) la un curs foto demonstrativ: Ce e mai bine sa ai calitativ la un dslr, obiectivul sau body-ul?

Raspunsul sec: Fotograful.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare pusa de catre un participant (nu eu) la un curs foto demonstrativ: Ce e mai bine sa ai calitativ la un dslr, obiectivul sau body-ul?

Raspunsul sec: Fotograful.

 

 

Păi ăsta este adevărul , dacă nu Âştii cum să umblii cu aparatul ...degeaba ;) Nu poate să le facă el pe toate ..contează foarte mult să cunoÂşti setăriile ca într-un moment anume să Âştii ce să setezi ;)

 

Câteva poze la capitolul Auto pe 2010 ( the last ) :D)

 

dsc0005fu.jpg

dsc0015ne.jpg

dsc0017ga.jpg

dsc0048c.jpg

dsc0065vd.jpg

dsc0093w.jpg

dsc0110rt.jpg

dsc0120ap.jpg

dsc0175s.jpg

dsc0299copy1.jpg

dsc0290112.jpg

dscasa0108.jpg

dscasa0110.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@1milliondollarbaby: Acum, fara suparare, da' nu mi se par cine stie ce pozele tale. Sunt ok, dar nu ma dau pe spate nici tehnic, nici compozitional. ;) Dar e o chestie de gust si o sa spui ca am ceva cu tine.

 

Ca sa intelegeti mai bine cum sta treaba asta, ei bine, cu fotografia, care-i mai bun: aparatul sau fotograful, bla, bla... trebuie sa intelegeti ca fotografia este supranumita si scrierea cu lumina. Cine intelege lumina, face si fotografii bune.

 

Pozele Claudiei abunda de asa ceva. Se joaca cu lumina. Si are si cu ce... lumini de studio, blitzuri, etc. Da' unele sunt arse (prea albe, fara detalii) sau prea negre (iarasi fara detalii), culorile uneori sunt in balarii (niciun aparat nu stie sa faca albul ca lumea in conditii de seara/noapte, unde lumina e si galbena si spalacita). Si uneori trebuie sa faci 2 poze suprapuse (multiexposure mode), cum ar fi in cazul pozei "BMW-ul si Luna".

 

Ca sa ajungi un fotograf bun in primul rand trebuie sa faci fotografii. Repetitia e mama invataturii si experienta isi spune cel mai mult cuvantul. O poza pe zi nu-ti garanteaza ca te face fotograf, da' ajungi sa inveti mai multe despre domeniul de care esti pasionat.

 

Si incercati sa va axati pe un gen de fotografie care va place mai mult si sa-i acordati timp. Peisaj, oameni, masini, gagici, orice vreti voi. Intelegi lumina, cauti sa intelegi modelul, camera foto, etc. Inveti din joaca. Nu va opriti sa luati un singur cadru si gata... plecati! Cautati noi modalitati de abordare a subiectului epuizandu-le mai intai pe cele vechi.

 

Sper ca ati inteles ceva.

 

Spor si lumina buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@1milliondollarbaby: Acum, fara suparare, da' nu mi se par cine stie ce pozele tale. Sunt ok, dar nu ma dau pe spate nici tehnic, nici compozitional. ;) Dar e o chestie de gust si o sa spui ca am ceva cu tine.

 

Ca sa intelegeti mai bine cum sta treaba asta, ei bine, cu fotografia, care-i mai bun: aparatul sau fotograful, bla, bla... trebuie sa intelegeti ca fotografia este supranumita si scrierea cu lumina. Cine intelege lumina, face si fotografii bune.

 

Pozele Claudiei abunda de asa ceva. Se joaca cu lumina. Si are si cu ce... lumini de studio, blitzuri, etc. Da' unele sunt arse (prea albe, fara detalii) sau prea negre (iarasi fara detalii), culorile uneori sunt in balarii (niciun aparat nu stie sa faca albul ca lumea in conditii de seara/noapte, unde lumina e si galbena si spalacita). Si uneori trebuie sa faci 2 poze suprapuse (multiexposure mode), cum ar fi in cazul pozei "BMW-ul si Luna".

 

Ca sa ajungi un fotograf bun in primul rand trebuie sa faci fotografii. Repetitia e mama invataturii si experienta isi spune cel mai mult cuvantul. O poza pe zi nu-ti garanteaza ca te face fotograf, da' ajungi sa inveti mai multe despre domeniul de care esti pasionat.

 

Si incercati sa va axati pe un gen de fotografie care va place mai mult si sa-i acordati timp. Peisaj, oameni, masini, gagici, orice vreti voi. Intelegi lumina, cauti sa intelegi modelul, camera foto, etc. Inveti din joaca. Nu va opriti sa luati un singur cadru si gata... plecati! Cautati noi modalitati de abordare a subiectului epuizandu-le mai intai pe cele vechi.

 

Sper ca ati inteles ceva.

 

Spor si lumina buna.

 

 

Dar nici nu am spus că este obligatoriu pentru toată lumea care îmi vede pozele să le Âşi placă ...cui îi plac bine cui nu-i plac , iarăÂşi bine ...o să avansez în timp , deocamdată pentru un D40 este mai mult decât suficient pot spune eu ...când o să urc la ceva mai mare atunci o să am mai multe pretenții din partea mea ...până atunci eu achiziționez obiective ...urmează un fisheye , un wide ...Âşi alte accesorii de lumină ;) după care voi cumpăra alt body ...cu timpul uÂşor că nu mă grăbesc nicăieri ...iar până la urmă eu nu oblig pe nimeni să vrea poze din partea mea ...cine vrea plăteÂşte cine nu ...asta e , îÂşi face singur sau merge la altcineva :D

 

 

L.E: Întunecate ? Care ? Alea cu Bmw-ul ? La mine nu sunt întunecate deloc ( poate o fi de la monitorul tău sau nu Âştiu ce să zic ) cert este că sunt foarte puțin editate ( contrast , luminozitate ) mie aÂşa îmi plac ...mai întunecate ...iar , arse ? Care poză de mai sus ( cu maÂşini ) este arsă ? Că eu nu văd sinceră să fiu :D)

Editat de MillionDollarBaby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nici nu am spus că este obligatoriu pentru toată lumea care îmi vede pozele să le Âşi placă ...cui îi plac bine cui nu-i plac , iarăÂşi bine ...o să avansez în timp , deocamdată pentru un D40 este mai mult decât suficient pot spune eu ...când o să urc la ceva mai mare atunci o să am mai multe pretenții din partea mea ...până atunci eu achiziționez obiective ...urmează un fisheye , un wide ...Âşi alte accesorii de lumină ;) după care voi cumpăra alt body ...cu timpul uÂşor că nu mă grăbesc nicăieri ...iar până la urmă eu nu oblig pe nimeni să vrea poze din partea mea ...cine vrea plăteÂşte cine nu ...asta e , îÂşi face singur sau merge la altcineva ;)

 

 

L.E: Întunecate ? Care ? Alea cu Bmw-ul ? La mine nu sunt întunecate deloc ( poate o fi de la monitorul tău sau nu Âştiu ce să zic ) cert este că sunt foarte puțin editate ( contrast , luminozitate ) mie aÂşa îmi plac ...mai întunecate ...iar , arse ? Care poză de mai sus ( cu maÂşini ) este arsă ? Că eu nu văd sinceră să fiu :D)

 

Tocmai ce spuneam mai devreme: fotografu' sau aparatul. Poti ramane la D40 mult si bine atata timp cat ai un DTP-ist bun pentru printuri sau nu ai cerere de zeci de megapixeli. Monitorul meu, e drept, nu e calibrat 100% si poate pe monitorul tau se vad bine, dar na! Fiecare cu ce poate.

 

Cand spun intunecate, ma refer la cele in care fundalul e teribil de intunecat si nu se intelege nimic din el sau lipsesc detaliile, la cea cu BMW-ul. Stiu, important e cine te plateste, da' la fel de fain ar fi sa fii deschisa la critica. E treaba ta cum le faci si e treaba celui care le plateste cum ii place. De gustibus. Si cand poze "arse" ma refer la cele cu Mini Cooper si cea din service. Un bounce (daca l-ai fi avut pe blitz) te-ar fi ajutat teribil de mult la poza din service. Parerea mea.

 

Nu tine cont de criticile mele. Fa in continuare ce faci ca poate e bine. :D

 

Spor si lumina buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce spuneam mai devreme: fotografu' sau aparatul. Poti ramane la D40 mult si bine atata timp cat ai un DTP-ist bun pentru printuri sau nu ai cerere de zeci de megapixeli. Monitorul meu, e drept, nu e calibrat 100% si poate pe monitorul tau se vad bine, dar na! Fiecare cu ce poate.

 

Cand spun intunecate, ma refer la cele in care fundalul e teribil de intunecat si nu se intelege nimic din el sau lipsesc detaliile, la cea cu BMW-ul. Stiu, important e cine te plateste, da' la fel de fain ar fi sa fii deschisa la critica. E treaba ta cum le faci si e treaba celui care le plateste cum ii place. De gustibus. Si cand poze "arse" ma refer la cele cu Mini Cooper si cea din service. Un bounce (daca l-ai fi avut pe blitz) te-ar fi ajutat teribil de mult la poza din service. Parerea mea.

 

Nu tine cont de criticile mele. Fa in continuare ce faci ca poate e bine. ;)

 

Spor si lumina buna!

 

 

Ba chiar aÂştept sfaturi/critici dar la cele cu BMW-ul de exemplu m-am inspirat din alte poze ale altcuiva care mi-au plăcut foarte mult , de aceea arată aÂşa ;)

La multe photosesionuri am avut probleme la accesorii ...de exemplu , la cele cu Mini...mi s-a rupt trepied-ul ( capul lui ) , umbrela nu am avut-o cu mine Âşi am folosit manual blitzul extern iar la cele din service cam aceiaÂşi problemă + că lumina din service era foarte puternică Âşi de altă culoare ....

 

La fel Âşi ție :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci daia sunt reusite ;) ca te-ai inspirat din alte poze... nu e un lucru rau atata timp cat specifici

 

 

incearca sa fii originala ;)

 

 

infopasscom

 

m-ai luminat la minte cu compararea albului, merci

Editat de Florin_FZN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci daia sunt reusite :D ca te-ai inspirat din alte poze... nu e un lucru rau atata timp cat specifici

 

 

incearca sa fii originala ;)

 

 

infopasscom

 

m-ai luminat la minte cu compararea albului, merci

 

 

Ahahhahaa ....hai să detaliez dacă tot am specificat să nu se înțeleagă că fac copyright ...m-am inspirat dintr-un film mai bine zis din niÂşte secvențe Âşi am vrut să iasă niÂşte poze mai "Horror" de aceea sunt aÂşa întunecate ....acuma se înțelege subiectul pozei ? ÂŞi sunt originală , nu copiez lumea ;) :D ms !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÂŞi sunt originală , nu copiez lumea ms !

 

La fotografii e imposibil sa nu fi facut altii acelasi gen de poze inaintea ta. Si nu ma refer doar la pozele cu masini ;)

 

Si e ok sa te inspiri si sa reproduci pozele altora sau din filme, asa se invata incadrarea, setarile aparatului, pozitionarea si puterea luminii si incet incet se pune baza culturii vizuale ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fotografii e imposibil sa nu fi facut altii acelasi gen de poze inaintea ta. Si nu ma refer doar la pozele cu masini ;)

 

Si e ok sa te inspiri si sa reproduci pozele altora sau din filme, asa se invata incadrarea, setarile aparatului, pozitionarea si puterea luminii si incet incet se pune baza culturii vizuale ;)

 

Mă cunosc cu aproximativ " marea parte " de fotografi la capitolul Automotive :D Âştiu prea bine cum trag ei Âşi eu întotdeauna am ales să mă înspir din anumite chestii la care mulți s-ar rezuma greu ca să pot mulțumi clientul cu un set de poze inedit atât pe partea fotografică cât Âşi ca locație :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă cunosc cu aproximativ " marea parte " de fotografi la capitolul Automotive ;) Âştiu prea bine cum trag ei Âşi eu întotdeauna am ales să mă înspir din anumite chestii la care mulți s-ar rezuma greu ca să pot mulțumi clientul cu un set de poze inedit atât pe partea fotografică cât Âşi ca locație :D

 

buna, poti sa-mi spui si mie cativa ?

m-ar interesa si pe mine sa ma apuc sa fac poze la masini.

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna, poti sa-mi spui si mie cativa ?

m-ar interesa si pe mine sa ma apuc sa fac poze la masini.

 

;)

 

Scuze ca ma bag, dar consider ca e un sfat bun pentru orice incepator:

 

Ca sa faci fotografii pentru o publicatie ai cam 2 sanse:

 

1. Ori esti bun si ai un portofoliu bogat, care impresioneaza pe oricine prin calitate si originalitate

 

2. Ori ai un prieten/cunostinta la publicatia respectiva ca sa te bage cineva in seama, dupa care sa ai rezultate bune (altfel nu te plateste/accepta nimeni).

 

3. Ori ai un prieten care deja face poze si te duci si tu "ciorchine" pe langa el ca sa vezi cum se fac poze si dupa ce-si termina el treaba tragi si tu 2-3 cadre.

 

Vrei sa fotografiezi autoturisme, motociclete, femei, orice? Cauta in jurul tau.

 

Pentru masini, motociclete, la prieteni.

Dati o tura mai intai pe la spalatorie (sau depinde, in functie de ideea shootingului, poate arata mai bine plina de noroi), apoi gandeste-te la o locatie faina unde merita fotografiata masina/motocicleta. Fa mai intai niste cadre statice, pentru a te obisnui cu modelul. Cauta cele mai bune, ciudate unghiuri (poti pierde chiar o zi intreaga, fiindca lumina de la ora 19 e alta cu aia de la ora 12, etc.) si poti avea niste cadre extraordinare chiar si noaptea. Fundalul, o sa razi, e foarte important. Nu lua o locatie deja luata (gen Casa Poporului, fiindca nu vei musti de originalitate). Mai bine mergi pe un drum forestier, etc. Cauta sa fie cat de cat izolat, altfel vei avea multi cretinei care se vor plimba pe langa tine intrebandu-te la ce faci poza si unii mai tupeisti care-ti vor sta in cadru.

 

Cauta si o gagica, un Stig, orice element uman care ar da bine in shootingul tau. Apoi cauta sa faci fotografii in miscare (tip panning). Pune-l sa dea cateva ture pe sosea, locatie, etc.

 

Fa mai multe shootinguri d-astea cu masini/motociclete diferite, apoi posteaza-le pe un site (prelucrate, aranjate, vignetate, bla, bla).

 

Munca de fotograf e ca aceea unui motociclist la inceput de drum: incepi singur si (cel putin aici) continui singur. Poate la motociclism iti mai faci 2-3 prieteni de plimbare. Daca esti dragut, iti poti lua un asistent de lumini, dar impartiti castigul cum trebuie.

 

Nu uita sa te semnezi pe poze, nu de frica ca ti le va fura cineva, dar ca sa stie lumea cu cine are de-a face.

 

Spor si lumina buna!

 

Pentru restul... cred e clar: se aplica aceeasi regula. Repetitia e mama invataturii. Exersati cat mai mult si veti avea rezultate spectaculoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca ma bag, dar consider ca e un sfat bun pentru orice incepator:

 

Ca sa faci fotografii pentru o publicatie ai cam 2 sanse:

 

1. Ori esti bun si ai un portofoliu bogat, care impresioneaza pe oricine prin calitate si originalitate

 

2. Ori ai un prieten/cunostinta la publicatia respectiva ca sa te bage cineva in seama, dupa care sa ai rezultate bune (altfel nu te plateste/accepta nimeni).

 

3. Ori ai un prieten care deja face poze si te duci si tu "ciorchine" pe langa el ca sa vezi cum se fac poze si dupa ce-si termina el treaba tragi si tu 2-3 cadre.

 

Vrei sa fotografiezi autoturisme, motociclete, femei, orice? Cauta in jurul tau.

 

Pentru masini, motociclete, la prieteni.

Dati o tura mai intai pe la spalatorie (sau depinde, in functie de ideea shootingului, poate arata mai bine plina de noroi), apoi gandeste-te la o locatie faina unde merita fotografiata masina/motocicleta. Fa mai intai niste cadre statice, pentru a te obisnui cu modelul. Cauta cele mai bune, ciudate unghiuri (poti pierde chiar o zi intreaga, fiindca lumina de la ora 19 e alta cu aia de la ora 12, etc.) si poti avea niste cadre extraordinare chiar si noaptea. Fundalul, o sa razi, e foarte important. Nu lua o locatie deja luata (gen Casa Poporului, fiindca nu vei musti de originalitate). Mai bine mergi pe un drum forestier, etc. Cauta sa fie cat de cat izolat, altfel vei avea multi cretinei care se vor plimba pe langa tine intrebandu-te la ce faci poza si unii mai tupeisti care-ti vor sta in cadru.

 

Cauta si o gagica, un Stig, orice element uman care ar da bine in shootingul tau. Apoi cauta sa faci fotografii in miscare (tip panning). Pune-l sa dea cateva ture pe sosea, locatie, etc.

 

Fa mai multe shootinguri d-astea cu masini/motociclete diferite, apoi posteaza-le pe un site (prelucrate, aranjate, vignetate, bla, bla).

 

Munca de fotograf e ca aceea unui motociclist la inceput de drum: incepi singur si (cel putin aici) continui singur. Poate la motociclism iti mai faci 2-3 prieteni de plimbare. Daca esti dragut, iti poti lua un asistent de lumini, dar impartiti castigul cum trebuie.

 

Nu uita sa te semnezi pe poze, nu de frica ca ti le va fura cineva, dar ca sa stie lumea cu cine are de-a face.

 

Spor si lumina buna!

 

Pentru restul... cred e clar: se aplica aceeasi regula. Repetitia e mama invataturii. Exersati cat mai mult si veti avea rezultate spectaculoase.

 

 

multumesc ;)

 

ps: intrebarea ramane totusi valabila pentru milliondolar ;)

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna, poti sa-mi spui si mie cativa ?

m-ar interesa si pe mine sa ma apuc sa fac poze la masini.

 

;)

Asta a fost buna! ;)

 

 

Claudia, oricat ai zice tu ca stii ca faci, ca dregi, ca rupi pisica pe genunchi, mai ai multe de invatat. Pe laptop acasa si eu vad pozele destul de luminoase, spre arse, dar pe monitorul de la munca, o namila de multi inch si cateva zeci te milioane se schimba lucrurile. Iti dau un sfat: alege-ti tu cele mai bune poze ale tale si du-te si scoate-ti-le pe hartie, la un centru din ala, atunci ai sa vezi diferenta. Pana nu scoti poza pe hartie, nu iti poti face o impresie asupra a ce gresesti. Te bucuri ca ai declansat, ti-a reusit un cadru si esti extaziata de ce ai vazut pe LCD-ul aparatului, dar in momentul in care ai poza pe print, s-ar putea sa se schimbe un pic lucrurile si atunci o sa-ti dai seama daca e din prelucrare sau din aparat, unde nu ai facut bine si ce ai putea imbunatati.

 

Daca esti interesata de fotografii auto, iti recomand cursurile astea de foto http://www.scoala-de-fotografie.ro/ . Costa ceva bani, dar ai sa vezi ca se schimba un pic lucrurile dupa ce ai absolvit scoala. Daca nu ma insel, te invata si ceva DTP, prelucrare de imagini, paginare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă cunosc cu aproximativ " marea parte " de fotografi la capitolul Automotive Âştiu prea bine cum trag ei Âşi eu întotdeauna am ales să mă înspir din anumite chestii la care mulți s-ar rezuma greu ca să pot mulțumi clientul cu un set de poze inedit atât pe partea fotografică cât Âşi ca locație

 

1. Ca si locatie majoritatea fac poze in parcarile subterane. Nu stiu ce fotografi cunosti dar daca stii unu care se pricepe zi-i sa-ti imprumute un car rig si fa niste poze in miscare in acea parcare sa vezi atunci ce iese.

 

2. Lumina daca nu o vrei prea dura si o vrei profi lasa umbrela acasa. Si eu am incercat cu umbrela dar umbrela nu e potrivita pentru poze auto. Gandeste-te ca subiectul pozat nu are 1.80x 60cm ci are aproape sau peste 4m si in latime depaseste 1m iar inaltime la fel. Deci e nevoie de lumina puternica, de calitate si cu niste softbox-uri ca sa nu-ti imprastie lumina aiurea.

 

3. Daca vrei sa faci panning la masina din mers, iti recomand un papuc sau niste ventuze pentru aparatul foto + telecomanda si un aparat cu live view ca sa declansezi din masina in timp ce te uiti la incadrare pe laptop. Totusi papucul e mai simplu de utilizat.

 

4. ia-ti la sedintele foto o foaie A3 sau A4 alba ca sa setezi balansul de alb. Arata urat pozele facuta outdoor care contin lumina de la becurile stradale, blitz, si cred ca si de la luna putin. Cu foaia alba reglezi balansul de alb pentru toate temperaturile de culoare si iese poza ca si cand ai avea o singura sursa de lumina. Daca nu vrei sa te chinui cu foaia ia un filtru pentru balans de alb, cu ala e mai simplu dar e si mai scump.

 

5. Faptul ca poti face rost de masini dragute este un avantaj... dar nu e destul pentru a face niste poze reusite dpdv tehnic macar. Nu stiu de cat timp faci poze dar mai ai de invatat si se simte asta dupa atitudine "eu incerc sa fiu originala". Originalitatea fara a fi intarita de niste cunostinte tehnice si artistice nu este o originalitate foarte interesanta ci e doar... o masina si niste lemne, o masina si un zid etc.

 

6. asta cui îi plac bine cui nu-i plac , iarăÂşi bine cu asta .iar până la urmă eu nu oblig pe nimeni să vrea poze din partea mea ...cine vrea plăteÂşte cine nu ...asta e , îÂşi face singur sau merge la altcineva este orgoliul unui incepator care este foarte sensibil la critici si chiar atacuri legate de calitatea pozelor. Abia cand nu te vei mai simti atacata de unele chestii si cand atitudine astea de "nu-ti convine du-te in alta parte" o sa dispara, abia atunci o sa poti poza original si sa poti sa-ti formezi stilul tau. Pana atunci risti sa respingi critici utile si constructive chiar daca sunt spuse pe un ton nepotrivit, risti sa inveti meserie doar de la un grup restrans de fotografi (pentru ca aia sunt ok, te lauda cand trebuie si nu te critica) respingandu-i pe altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc :D

 

ps: intrebarea ramane totusi valabila pentru milliondolar

 

 

ÂŞi dacă îți spun numele lor , cu ce te ajută ? Îi cauți pe "gugle" ? Lasă ironiile te rog , dacă ai ceva de zis personal ( mi-o spui în p.m ) ms ;)

 

 

Asta a fost buna!

 

 

Claudia, oricat ai zice tu ca stii ca faci, ca dregi, ca rupi pisica pe genunchi, mai ai multe de invatat. Pe laptop acasa si eu vad pozele destul de luminoase, spre arse, dar pe monitorul de la munca, o namila de multi inch si cateva zeci te milioane se schimba lucrurile. Iti dau un sfat: alege-ti tu cele mai bune poze ale tale si du-te si scoate-ti-le pe hartie, la un centru din ala, atunci ai sa vezi diferenta. Pana nu scoti poza pe hartie, nu iti poti face o impresie asupra a ce gresesti. Te bucuri ca ai declansat, ti-a reusit un cadru si esti extaziata de ce ai vazut pe LCD-ul aparatului, dar in momentul in care ai poza pe print, s-ar putea sa se schimbe un pic lucrurile si atunci o sa-ti dai seama daca e din prelucrare sau din aparat, unde nu ai facut bine si ce ai putea imbunatati.

 

Daca esti interesata de fotografii auto, iti recomand cursurile astea de foto http://www.scoala-de-fotografie.ro/ . Costa ceva bani, dar ai sa vezi ca se schimba un pic lucrurile dupa ce ai absolvit scoala. Daca nu ma insel, te invata si ceva DTP, prelucrare de imagini, paginare.

 

 

Eu nu înțeleg ce tot "săriți" aÂşa pe mine toți , unde am zis eu că FAC/DREG/sau că aÂş fi mare zeitate în fotografie ? Nu sunt extaziată deloc când mă uit pe ecranul aparatului ( ți-o zic sincer ) iar eu nu scot pozele pe hârtie decât astea de la capitolul diverse : http://claudiaphotography.blogspot.com , Âşi eu nu prelucrez mult pozele ...mai mult de luminozitate , contrast Âşi semnătură ...nu fac la photosesionuri normale doar mă mai joc cu unele poze în timpul liber dar foarte rar ...Âşi atunci da , mă ocup de photoshopat cap coadă . Vezi poza de mai jos :D

O să fac Âşi cursuri , la vremea lor ...acum am altele pe cap care sunt mult mai importante ...mai ies la fotografii cu prietenii să mă relaxez sau când sunt solicitată să fac photosesionuri...

 

Mai pe scurt : Am postat aici fotografiile pentru că mie UNA îmi plac nu le-am postat ca să mă dau mare fotograf ...nu Âştiu ce este în "căpÂşorul" vostru de vă închipuiți că am postat aici ca să mă dau eu mare Âşi tare , în fine .... haters gonna hate ;)

 

 

roby1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu înțeleg ce tot "săriți" aÂşa pe mine toți , unde am zis eu că FAC/DREG/sau că aÂş fi mare zeitate în fotografie ? Nu sunt extaziată deloc când mă uit pe ecranul aparatului ( ți-o zic sincer ) iar eu nu scot pozele pe hârtie decât astea de la capitolul diverse : http://claudiaphotography.blogspot.com , Âşi eu nu prelucrez mult pozele ...mai mult de luminozitate , contrast Âşi semnătură ...nu fac la photosesionuri normale doar mă mai joc cu unele poze în timpul liber dar foarte rar ...Âşi atunci da , mă ocup de photoshopat cap coadă . Vezi poza de mai jos ;)

O să fac Âşi cursuri , la vremea lor ...acum am altele pe cap care sunt mult mai importante ...mai ies la fotografii cu prietenii să mă relaxez sau când sunt solicitată să fac photosesionuri...

 

Nu iti sare nimeni in cap, numai ca tu, spre deosebire de ceilalti care pun poze facute cu telefonul, ai sansa sa intelegi ce ti se spune, critica s-ar putea sa-ti fie utila.

Cat despre: eu nu scot pozele pe hârtie si eu nu prelucrez mult pozele ...mai mult de luminozitate , contrast Âşi semnătură exact asta spuneam, ignoranta asta o sa te coste ;) Prelucrat o poza nu inseamna neaparat trucat, ce ai aratat tu acolo, Photoshopul ala mai are o gradamda de functii interesante si utile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...