Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

 

dar cu ce le-ai privit asa de .........aproape?

 

1. pt nikon - inel inversor. Se pune pe montura si se monteaza obiectivul invers http://www.sinpro.ro/obiective-accesorii/671-nikon-br-2a-52mm--4960759013026.html

2. aproape toti - tuburi de extensie http://www.sinpro.ro/filtre/1245-delta-set-inele-macro.html

3. inel 52-52 sau 58-58. este un inel cu acelasi filet pe ambele parti si se pot monta 2 obiective bot in bot.

4. burduf macro. asta e solutie mai usot de abordat sh si numa daca se vor poze in interior

 

astea sunt cateva solutii pt apropiere mai mare de 1:1 (cat da un obiectiv dedicat macro)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merci! Personal am folosit inel inversor, se gaseste cam pentru toate monturile (Canon, Nikon, Pentax, etc.). E o solutie ieftina, relativ, dar ca sa iasa ceva ok ai nevoie de lumina (flash extern off camera) si rabdare/exercitiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

04051 are privirea mai blanda decat 04261 :) . Probabil avea mulgatoarea instalata !

nu avea niciuna mulgatoarea instalata. e alta smecherie musul. am sa fac poze sa vezi cum se mulg astea. 04051 e putin confuza pt ca fatase ieri, 04261 a fatat de vreo 2-3saptamani si e mai debila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i. . . . si e mai debila.

 

:crack: banuiesc ca stai destul in preajma lor de le cunosti starile . Am si eu cateva " vacute " in birou dar majoritatea au privirea asemanatoare cu 04051 :)

 

Revenind la topic . . . cateva de scena : . O seara faina :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: banuiesc ca stai destul in preajma lor de le cunosti starile . Am si eu cateva " vacute " in birou dar majoritatea au privirea asemanatoare cu 04051 :)

de aproape 3 ani asta fac. le cunosc de cand is fatate pana.........

post-59565-0-07487800-1372873179_thumb.jpg

post-59565-0-51654900-1372873197_thumb.jpg

post-59565-0-88880200-1372873224_thumb.jpg

post-59565-0-02232200-1372873245_thumb.jpg

post-59565-0-34372800-1372873265_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis sa incerc si eu obiectivul invers sau macro-ul saracului. Astea-s facute din mana, fara suport de trepied si inel inversor. Urmeaza sa-mi iau macar inelul inversor, aparent merita investitia intr-un astfel de plastic :D

 

 

post-68793-0-54457000-1372891040_thumb.jpg

post-68793-0-95448700-1372891224_thumb.jpg

post-68793-0-91176900-1372891230_thumb.jpg

post-68793-0-19423500-1372891237_thumb.jpg

post-68793-0-61390700-1372891242_thumb.jpg

post-68793-0-28441200-1372891248_thumb.jpg

post-68793-0-33158200-1372891258_thumb.jpg

post-68793-0-63670500-1372891270_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

La o bere Terapia in "regatul" lui Arthur:

 

9207693434_a992a8b74c_c.jpg

9207679684_f4da38b5d5_c.jpg

 

Oooo daaaa , nu te intreb de regat , dar Terapia cum ti se pare ? :) Te-a ajutat la incadrari ? Ai stat seara in Unirii . . . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buna cea nefiltrata. ;)

 

Din pacate am fost pe fuga, asa ca n-am avut timp de plimbare, ca altfel umpleam un card maricel. Astea-s facute prima in drum spre carciuma, iar a doua cand am prins un moment liber de la cina cu seful si am dat o fuga sa cumpar tigari. Aparatul l-am pus pe "bancile" alea de beton, asa ca am putut sa trag nocturna cu 10 secunde si ISO 100.

 

PS: Si una inspirata de Ekosekhtor:

 

9207710778_549e519779_c.jpg
Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare intrebatoare ca sa nu mai caut in alta parte. cum convertesc pozele din RAW in JPG. m-a mancat sa fotografiez in format RAW si acu ma uit la ele doar pe camera.

 

si daca-mi explica cineva si care e diferenta la RAW fata de JPG... e si mai bine. din ce stiu suporta mai usor procesarea sau ceva de genu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Formatul RAW sau pe romaneste "brut" imagazineaza informatia preluata de senzor fara compresie si postprocesare. In aparat se face postprocesare inainte de compresia JPEG.

 

Formatul brut se poate converti cu soft-ul furnizat de producatorul aparatului sau alte programe ce pot decoda astfel de fisiere. Adobe Photoshop si Lightroom sunt in stare sa lucreze cu aceste fisiere si ofera capabilitatea de a le salva in alte formate nu numai JPEG. Vezi pe cd-urile furnizate cu aparatul sau pe site-ul Nikon.

 

Mai multe despre formatul asta:

 

- permite compensarea expunerii intr-o plaja tipica de -2/+2

- permite corectii ale balansului de alb

- permite noise reduction

- permite ajustare plajei tonale

- datorita flexibilitatii de compensare a expunerii se pot realiza imagini HDR (high dynamic range), mai limitate din punct de vedere al ajustarilor decat trei cadre individuale trase cu expunere diferita

 

In principiu este mai bine sa tragi RAW datorita flexibilitatii in postprocesare, eu nu mai trag JPEG de multa vreme, asta pentru ca nu stau cu cartonas gri dupa mine sa setez balansul de alb tot timpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare intrebatoare ca sa nu mai caut in alta parte. cum convertesc pozele din RAW in JPG. m-a mancat sa fotografiez in format RAW si acu ma uit la ele doar pe camera.

 

si daca-mi explica cineva si care e diferenta la RAW fata de JPG... e si mai bine. din ce stiu suporta mai usor procesarea sau ceva de genu.

http://www.e-learn.ro/tutorial/fotografie/raw-vs-jpeg/125/1/137.htm

 

fara suparare e ultimul llink pe care-l postez. e plin netul de tutoriale. am inteles, preferi romana, dar sunt si in romana.

inteleg sa nu pricepi o anumita chestie si sa intrebi, da astea-s deja intrebari de incepatori lenesi, care-s prea comozi sa caute

 

Formatul RAW ...

 

hai sa transformam topicul asta dintr-un topic de fotografii intr-unul de tutoriale si explicatii (de care e netul plin). revenim la aceeasi treaba.

am avut un prieten care mi-a spus foarte bine la un moment dat "nu-mi pune intrebari al caror raspuns il gasesti pe google". eu am tinut minte asta si incerc sa ma documentez inainte de a spune ca nu stiu un lucru. se numeste studiu individual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Klux, ms mult. stiam eu ce stiam cat de cat, dar nu eram sigur. asa ca mi s-a parut mai usor sa intreb aici, printre poze.

 

Gabi, nu e problema daca nu vrei sa oferi informatii. nu trebuie sa te simti revoltat doar pt ca am intrebat ceva. stiu ca puteam sa caut si pe net, dar preferam sa nu culeg informatii eronate.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Moshnegutzu: Ca aici or fi informatii corecte tot timpul...

Exista forumuri foto, exista si un dictionar de termeni pe F64. Foloseste-le!

Nu in ultimul rand: invata engleza! Te ajuta peste tot.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Klux, ms mult. stiam eu ce stiam cat de cat, dar nu eram sigur. asa ca mi s-a parut mai usor sa intreb aici, printre poze.

 

Gabi, nu e problema daca nu vrei sa oferi informatii. nu trebuie sa te simti revoltat doar pt ca am intrebat ceva. stiu ca puteam sa caut si pe net, dar preferam sa nu culeg informatii eronate.

si tu-mi zici ca ai invatat ceva din copy-paste-ul ala? pana nu pui mana sa citesti singurel si sa lucrezi n-o sa inveti nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Moshnegutzu: Ca aici or fi informatii corecte tot timpul...

Exista forumuri foto, exista si un dictionar de termeni pe F64. Foloseste-le!

Nu in ultimul rand: invata engleza! Te ajuta peste tot.

nu neaparat. doar ca mi-ar place ca printre poze sa se mai poata schimba cate o informatie fie ca e ea mai ciudata.

am citit si pe forumuri si inca citesc. cat de dictionar... inca nu am dat de el.

engleza... nu as fi eu american, dar de 3 ani incoace cam asta mii limba de baza care o folosesc zilnic.

 

si tu-mi zici ca ai invatat ceva din copy-paste-ul ala? pana nu pui mana sa citesti singurel si sa lucrezi n-o sa inveti nimic.

DA. nu neaparat ca am invatat, dar mi-au fost lamurite niste nedumeriri care le aveam.

 

Discutiile astea ma exaspereaza!!!!

ce timp de expunere ai avut? sau ce setari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...