Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Come on... cine citeste manualul de utilizare al aparatuui foto? si daca il citesti, cu ce ramai de-acolo? si daca il citesti 1 data, il mai rasfoiesti din cand in cand? Si inca o duda, manualul de utilizare nu-i pe intelesul tuturor.

 

Chestia cu cauta pe google parca incepe sa apara din ce in ce mai des pe forum-uri. Pai la dracu pt ce mai e forum daca putem sa gasim totul pe gogle?

 

Pt mine cel putin problema e simpla. Ca incepator nici macar nu stii ce sa cauti si atunci mi se pare foarte normal sa intrebi (daca ai norocul si stii ce sa intrebi). Cine nu vrea sa raspunda, sa nu isi bata capu cu toti incepatorii... cine vrea sa dea raspuns cu google, sa dea link... si cine are rabdare, chef, si-i place sa explice, sa o faca si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Come on... cine citeste manualul de utilizare al aparatuui foto? si daca il citesti, cu ce ramai de-acolo? si daca il citesti 1 data, il mai rasfoiesti din cand in cand? Si inca o duda, manualul de utilizare nu-i pe intelesul tuturor.

 

Chestia cu cauta pe google parca incepe sa apara din ce in ce mai des pe forum-uri. Pai la dracu pt ce mai e forum daca putem sa gasim totul pe gogle?

 

Pt mine cel putin problema e simpla. Ca incepator nici macar nu stii ce sa cauti si atunci mi se pare foarte normal sa intrebi (daca ai norocul si stii ce sa intrebi). Cine nu vrea sa raspunda, sa nu isi bata capu cu toti incepatorii... cine vrea sa dea raspuns cu google, sa dea link... si cine are rabdare, chef, si-i place sa explice, sa o faca si gata.

Eu. Recunosc ca-s mai greu de cap. L-am citit de cel putin trei ori, prima data imediat ce mi-a sosit aparatul, iar acum il rasfoiesc din cand in cand, la nevoie. :)

 

Oricum, documentarea trebuie sa inceapa inainte de a-ti cumpara aparatul foto. Altfel cum stii criteriile dupa care il alegi?

Citirea manualului iti face mai usoara viata. In loc sa bajbai printre multitudinea de butoane, rotite si meniuri ale unui DSLR, nu mai bine citesti in manual ce fac fiecare, cum poti sa le accesezi rapid, cum poti sa le personalizezi dupa preferinte?

In plus, ai functii specifice, unele ascunse bine in meniuri, pe care e pacat sa nu le folosesti. De exemplu, eu am "catch in focus" sau "focus peaking". Sau, alt caz: cum folosesti blitzul integrat sa controlezi un blitz extern? Daca nu citesti manualul cum afli treburile astea? Ca nu exista pentru orice topic clipuri pe Youtube sau tutoriale. Manualul e sfant, dupa parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma dor sa dejetele sa dau o sugestie sau un raspuns daca stiu despre ce vorbesc . Ce ma depaseste , asta e . Scriu si aflu . Aici sunt de accord Ekosekthor .

 

 

Inca o poza printre stropi -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Crop din 55-200 "la maxim"

L.E. cred ca am decupat cam mult, iar acum vad ca s-a pierdut din calitate.

schimba scula...... Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, cauta poze cu luna pe google, posibil sa-l dai peste cap. Mai bine ia-ti un prime luminos decat sa arunci banii pe chinezarii dubioase doar ca sa pozezi luna ca altceva nu prea faci cu ala. Pune mana pe un 50mm/f1.8 mai degraba :)

Asta as face eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo.. dar ce fel de wild life ai vrea sa faci in viitorul apropiat?

 

Si am o vaga impresie ca are niste aberatii cromatice mai mari decat ce apare acolo in poze.

 

Totusi, daca vrei wildlife, nu iti lua pocnitori chinezesti din astea care arata ca si cum ar fi facute din plastic din ala de binoclu care se vinde in piata. Eu am incercat un field scope de la nikon care era aproape 4000 ron. Aberatii cromatice vizibile cu ochiul liber, sharpness sa nu mai spun cat de slab si mumu diafragma (adica adaptorul optic de montura de la nikon care si ala costa destul de mult nu avea diafragma). Parerea mea este sa nu iei pocnitori chinezesti ca is fix un floc in fata p*lii.

 

Mai bine ai cauta obiective mai vechi (cu focala mare) cu focus manual pe montura de nikon si sa vezi cum sunt alea. Poate ai noroc si prinzi unul sharp. ASta in cazul in care ai nevoie de o focala mai mare de 300mm (pe dx) :)

 

dar daca vrei sa pozezi ciori in zbor... mai greu cu focusul manual.

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

50mm f1.8 nu e pentru portrete?

 

telezoom-ul nu-l vreau neaparat pentru luna, ci pentru si wildlife.

Ala e zoom? Ca din scurta privire aruncata arata a fix. Restul au completat colegii. Nu faci wildlife cu asa ceva. Nici din tractor nici de pe trepied :)

 

Am zis de 50-ul ala ca alternativa de obiectiv pe care merita sa dai banii in cuantumul acelei sume. Pozele alea minunate cu pasari si animale sunt facute cu obiective inaccesibile muritorului de rand. Poti incepe cu 70-200/f2.8 ca sa-ti faci idee de preturi.

 

Pentru muritori raman fixele deschise, mai accesibile, si apoi jonglezi din crop un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M.am hotarat sa vand d3100 si sa.mi iau ceva mai spre profi si m.am oprit la 2 modele, D200 si D2x/D2xs ...sau ar mai fi d90. Ce ziceti? Nu exclud nici Canon, doar sa intre in suma asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M.am hotarat sa vand d3100 si sa.mi iau ceva mai spre profi si m.am oprit la 2 modele, D200 si D2x/D2xs ...sau ar mai fi d90. Ce ziceti? Nu exclud nici Canon, doar sa intre in suma asta.

Cu ce te limiteaza d3100 ? Camerele la care te gandeai stii ca au vreo 8-9 ani de cand au fost lansate, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...