Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

un crop ?

initial m-am gandit sa decupez asa, doar ca am vrut sa se vada si fundalul

 

Eu i-am zis sa stea cu crop-ul pe ele ca sa exrseze incadrari, dar n-asculta :)

uneori "mii frica" sa decupez. oricum, parerea fiecaruia conteaza in a-mi face un minim de "idei"

 

@crazy-devil:

 

In tot ce ai pus pe pagina asta lipseste cu desavarsire subiectul.

 

Iar ultima postare duce lipsa si de un minim de calitate a imaginii.

Subiectul era iepurele sau cerul... poate ca tu vroiai altceva. dar baietii au inteles subiectul. ultima posta era demonstrativa. nu aveam niciun scop "calitativ"

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Arthur:

snapshot...

 

Primul pas: balans de alb cum trebuie.

 

Al doilea pas izolat subiectul...

 

IMHO

 

@crazy-devil:

Ok. Din punctul meu de vedere, ce ai facut tu e gresit. Subiectul trebuie izolat si trebuie sa ocupe un spatiu mai mare in cadru. Asta cred ca a vrut sa iti sugereze si bibi prin cropul lui (simplificat imaginea, dat pondere mai mare iepurelui).

 

Legat de apusuri... sunt subiecte facile, tratate de majoritatea cu superficialitate. Parerea mea este ca nu se justifica fotografiat apusul in sine ci pus in context/ca si fundal/element de atmosfera intr-o scena, iar acea scena tratata cu hotarare (ori pastrezi apusul efectiv si lasi totul sa vireze in umbre ori arzi cerul si pastrezi zonele cu detalii).

 

Personal prefer prima abordare.

 

post-71849-0-29905600-1373738948_thumb.jpg

post-71849-0-25407800-1373738959_thumb.jpg

post-71849-0-22206900-1373739043_thumb.jpg

post-71849-0-59162100-1373739043_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, doar ca diferenta dintre noi e datata de experienta fiecaruia. eu abia invat "sa tin aparatul in mana" comparativ cu voi.... orice critica e bienvenita. pana la urma, fiecare are voie sa-si exprime parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subiectul era iepurele sau cerul... poate ca tu vroiai altceva. dar baietii au inteles subiectul. ultima posta era demonstrativa. nu aveam niciun scop "calitativ"

 

La prima cu iepurele tocmai fundalul cu copaci deranjează și te distrage de la iepure. Iarba e mișto.

 

La următoarele două (iepure alergînd / mașină) subiectul este neclar dar există cît de cît.

 

Din ultima nu se înțelege absolut nimic, e cea mai rea, nici măcar nu înțelegi ce e acolo. Din context se sugerează că e iepurele. Dacă o privești separat arată ca o balegă nefocalizată pe un cîmp de sfecle.

Editat de bibi.audiofil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:haha: :lol: e lan de porumb.. intradevar, focalizasem din tractor. vibratiile lui si distanta si-au spus cuvantul. poza era doar informativa. inclusiv cea cu masina, care am specificat ca am facut-o de pe bicicleta si avea sa cad. multe subiecte nu am de fotografiat pe aici. iar cand prind ceva... ma bucur de minimul care iese.

 

 

o intrebare pentru cei care au pus mana pe ambele. este mare diferenta intre 200 si 300mm? am cautat pe net doar ca nu-mi dau seama atat de bine. mi-as mai lua un obiectiv pana la 300mm sau mai mare, dar ma mananca palma si de un 18-105mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca stiati - dar pentru cei care fac poze la concerte, lasarul distruge senzorul.

Temporar sau forever?

 

stiam mai de mult ca cei ce mergeau afara pe la furat, foloseau lasere pentru camerele de supraveghere. sau blitz-ul la camera, dat direct in senzor. acum cat e de real, nu stiu, dar faza cu laserul in camera de supraveghere, stiu ca merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este mare diferenta intre 200 si 300mm?

 

Da.

 

1. 55-200 (de la nikon) este un obiectiv pe care ti-l vei lua si vei plange toata viatza ca nu ai inca 100mm. Este un obiectiv DX care iti ofera focala scrisa si atat 55-200

2. 70-300mm APO Sigma pt nikon sau canon. Asta e un biectiv bun pe care il gasesti nou la 1050ron. Sharp si la 300mm si are si mod macro (focalizeaza foarte aproape la 200mm si raportul de marire este 1:2). Are lentile tratate pentru dispersie scazuta ca sa ai detalii in umbre dar nu ai stabilizator.

 

3. 70-300mm VR - Asta e preferatul meu. e 2200 lei dar dupa parerea mea merita toti banii. Stabilizator cu mod activ si normal, lentile tratate pt dispersie scazuta si autofocus rapid cand nu se foloseste VR-ul. Am obiectivul asta de ceva vreme si sunt foarte multumit. Pe langa asta e obiectiv de full frame si devine 105-450mm pe format DX. Daca iti cumperi d7100 asta mai poate inmulti inca o data focala cu 1.3 daca pozezi la 16mpx in loc de 24 deci 70-300-le devine 136.5-585mm

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. 70-300mm APO Sigma pt nikon sau canon. Asta e un biectiv bun pe care il gasesti nou la 1050ron. Sharp si la 300mm si are si mod macro (focalizeaza foarte aproape la 200mm si raportul de marire este 1:2). Are lentile tratate pentru dispersie scazuta ca sa ai detalii in umbre dar nu ai stabilizator.

 

Nu are stabilizare optica, deci din start iti face probleme la f5.6 la 300 de mm si e cam petarda. In afara de pretul redus, nu are nici un avantaj.

 

70-300mm VR - Asta e preferatul meu. e 2200 lei dar dupa parerea mea merita toti banii.

Scump si depasit. Mediocru la 300 de mm (in cel mai bun caz).

 

Pe langa asta e obiectiv de full frame si devine 105-450mm pe format DX.

Nu devine absolut nimic pe DX. Distanta focala este o proprietatie fizica a lentilelor (grupurilor de lentile) si nu depinde de formatul folosit.

 

Daca iti cumperi d7100 asta mai poate inmulti inca o data focala cu 1.3 daca pozezi la 16mpx in loc de 24 deci 70-300-le devine 136.5-585mm

Vezi mai sus. Si in plus, cropul acela il poti face si dupa ce ai tras. Avantajul modului 1.3x de la D7100 vine din cresterea rafalei/bufferului si mai ales din faptul ca AF-ul ajunge sa ocupe cadrul "din colt in colt", ceea ce inseamna mult pentru fotografii de pasari/animale.

 

Pe scurt:

este mare diferenta intre 200 si 300mm?

Da. 100 de mm.

Daca tragi wildlife/pasari serios, o sa ajungi sa simti acea diferenta. Daca nu, atunci diferenta de greutate din spinarea ta si din portofel e mai importanta.

 

Daca vrei totusi sa ajungi la 300 de mm si sa ai calitate buna, Tamron 70-300VC este alegerea cea mai buna (la 300 de mm f8 e comparabil cu Nikkor AF-S 300mm f4...inchis tot la F8).

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu are stabilizare optica, deci din start iti face probleme la f5.6 la 300 de mm si e cam petarda. In afara de pretul redus, nu are nici un avantaj.

 

Vroiai performante de 70-200 F2.8 la banii astia? Sau e petarda in comparatie cu ce? Pentru ca nu poti compara obiective pentru dslr entry level cu cele luminoase care au lentilele tratate pentru luminozitate mai buna, aberatii cromatice etc etc. Adica era by default de inteles ca este un obiectiv entru level cu care nu pozezi pe nocturna sau ciori pentru reviste.

 

 

Scump si depasit. Mediocru la 300 de mm (in cel mai bun caz).

In comparatie cu ce?

 

 

Nu devine absolut nimic pe DX. Distanta focala este o proprietatie fizic a lentilelor (grupurilor de lentile) si nu depinde de formatul folosit

 

Si crop factorul e degeaba inseamna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In comparatie cu ce?

 

Tamron 70-300 VC.

 

Vroiai performante de 70-200 F2.8 la banii astia? Sau e petarda in comparatie cu ce?

M-as fii multumit cu performante de 55-300VR sau de 70-300VC, ambele nu cu mult mai scumpe.

 

Si crop factorul e degeaba inseamna?

Imi explici si mie ce treaba are crop factorul cu distanta focala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi explici si mie ce treaba are crop factorul cu distanta focala?

 

Da...

Nikon-D600-SLR-Camera-FX-vs-DX-Mode.jpg

 

 

Esti de-acord ca un obiectiv fix 50mm (construit pentru FF sau FX) produce imagini diferite pe dx si fx dpdv al apropierii?

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vei fi ars pe rug pentru asta. manastirea Tanacu stie de tine.

Am scapat :D

 

Si crop factorul e degeaba inseamna?

Cand pui un obiectiv FF in fata unui senzor de format redus, se modifica unghiul de cuprindere al obiectivului.

Un obiectiv 35mm este 35mm indiferent pe ce il pui. DAR, explicatia "usoara" - dpdv al unghiului de cuprindere, un 35mm pe Crop este ca si cum ai poza cu un (aprox) 50mm pe full frame.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ekosekthor:

 

Cu ce distanta focala e facuta prima imagine si cu ce distanta focala e facuta a doua imagine?

(Vezi ce a zis Doctor X: distanta focala != unghi de cuprindere).

 

Sau luat altfel, care sunt diferentele dintre o imagine facuta, la aceeasi distanta focala si diafragma cu un D800 din care am facut crop la regiunea centrala de 16Mpx si una facuta cu un D7000?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci... fara deci.

 

Esti de-acord ca un obiectiv de 50mm pus pe un FF/FX si acelasi obiectiv pus pe un DX produce 2 imagini diferite dpdv al incadrarii/apropierii?

 

Adica, poza cu Dx iese ca si cum ar fi fost facuta un obiectiv de 75mm? Da sau nu?

Editat de Ekosekthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia , ia ia..... cum pun intrebari de baraj "pentru care pe net se gasesc raspunsuri si tutoriale" cum incepe razboiul... dar ma bucura ca mai prind si eu cate ceva..

 

deci din ce-ati scris voi, am inteles asa: spre ex la 50mm poza nu este la fel cu FX si DX. adica la unul din ele, are unghi de cuprindere mai mare. gen 55 vs 75. ok, asta o sa-mi explicati alta data pentru ca tine de senzorul camereu. eu am DX.

 

eu vreau sa-mi explice cineva daca este asamare diferenta intre 200 si 300mm. adica acei 100mm cam cat X zoom este?

cineva eplica la camerele bridge cu zoom 20X cum ca ar fi defapt 10X ori 2

 

eu am obiectivul asta. DX, AF, VR... nu ma intereseaza nush ce bomba de mii de euro, pt ca la nivelul meu de amator, nu-mi trebuie rachete.

 

am nevoie de el pentru a fotografia wildlife sau cand va fi.... wild wife :lol:

 

rugaminte, ca sa nu mai caut eu, daca are cineva si 200 si 300mm si poate face o poza de comparatie.... ari fi ideal. eu m-am uitat pe simulatoare online, dar.... nu prea am vazut mare diferenta.

post-59565-0-65850800-1373807187_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Temporar sau forever?

 

stiam mai de mult ca cei ce mergeau afara pe la furat, foloseau lasere pentru camerele de supraveghere. sau blitz-ul la camera, dat direct in senzor. acum cat e de real, nu stiu, dar faza cu laserul in camera de supraveghere, stiu ca merge.

 

Daca distrugerile fizice ar fi si temporare, ce bine ar fi :D

 

 

 

Referitor la ultimul post ... gugăleşte :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pe obiectivul tau scrie DX, atunci el ramane 55-200.

E simplu, reglezi cu pixul, vrei 200, scrii DX, vrei 300, scrii FX. Valabil si pentru scule, in functie de partenera, daca vrei wide sau tele :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca distrugerile fizice ar fi si temporare, ce bine ar fi

 

Referitor la ultimul post ... gugăleşte

pai in anumite cazuri, distrugerile fizice pot fi temporare... dar asta ca s-o dezvoltam, ar fi s-o dam in astronomie.

de gugalit... is plictisit. si acolo parerile is impartite de la N egzperti creati in photoshop.

 

 

@Crazy Devil, ce se discuta mai sus este valabil doar pentru obiectivele FX puse pe DX. Daca pe obiectivul tau scrie DX, atunci el ramane 55-200.

poate cand vin in tara, trec pe la Aditza si imi explica el mai multe.

 

E simplu, reglezi cu pixul, vrei 200, scrii DX, vrei 300, scrii FX. Valabil si pentru scule, in functie de partenera, daca vrei wide sau tele

did you try it? la partenere s-a intamplat cand se cerea tele si era wide... rezultatul.... i-am stricat senzorul :)) :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...