Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

<small>--- Mesaj completat în 25 Dec 2007 13:43 -------------</small><br/>

aveam si eu cateva de adaugat .

pozele sunt facute cu un Canon A430 de 4 Mpx

 

 

Frumoasa poza asta tematica.Din cate tin eu minte a fost si Photo of the day mai demult la http://www.bikepics.com/ ,stiai?

Felicitari :rolleyes:

post-18483-1198583185_thumb.jpg

Editat de Tytus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram pe lacul morii pe insula pe la vre-o 1-2 cred . joaca-te si tu cu timpii de expunere.

apoi am modificat-o un pic in acdsee

 

salut

as fi vrut niste detalii specifice gen sensibilitate, diafragma, timp de expunere, distanta focala,

categorii de iluminare folosite, obiectiv etc

 

:rolleyes:

 

si (am uitat) zi-mi ceva si de filtre (daca ai folosit)

Editat de hawkeye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fals. Nu e nici o diferenta intre focus manual sau auto. Iti alegi un subiect, si focalizezi pe el, ca sa se vada clar.

 

DOF (depth of field, profunzimea câmpului) e zona in care subiectul e suficient de focalizat.

 

De exemplu, sa zicem ca focalizezi un subiect aflat la 2 metri de aparat, cu un obiectiv de 50mm, deschis la f/1.8, pe un DSLR uzual. Subiectul tau va fi focalizat suficient de bine intre 1.95m si 2.05m de aparat, deci DOF e de 10cm. Tot ce e in afara intervalului va aparea blurry.

Acelasi obiectiv, dar cu diafragma închisa la f/8, va avea o DOF de 50 de cm. (deci un obiect aflat la pana la 25 cm de subiect va aparea la fel de clar).

Un obiectiv de 18 mm (adica larg/ wide/ zoom la minim) la f/8 ar avea o DOF de peste 90 de metri, deci nici vorba de blur.

 

Cifrele de mai sus se pot calcula online: http://www.dofmaster.com/dofjs.html

Profunzimea zonei de claritate depinde de:

1) deschiderea diafragmei. Cu cat e mai deschisa (f/1.4, 1.8, 2, etc.), cu atat DOF (zona de claritate) e mai mica, si deci obiectele din fundal apar in ceatza.

2) lungimea focala. Cu cat zoom-ezi mai mult, (lungime focala mare), cu atat DOF e mai mica.

3) distanta fata de subiect. Cu cat esti mai aproape, cu atat DOF e mai mica.

4) marimea senzorului din aparatul foto.

 

Deci daca vrei un blur (numit si bokeh) frumos, trebuie sa fii aproape de subiect, si sa tragi cu un zoom cu diafragma cat mai deschisa. DSLR aproape obligatoriu :rolleyes:

 

 

 

stai linistit ca merge asa pe p&s. am facut multe fotografii cu canon a95 pana sa scri adresa asta de calculare a dof-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@paulcannibal & @anescu: da, asa ce cu diafragma...cu cat mai deschisa, cu atat mai multa lumina captata, blurand subiectele din spatele subiectului principal, si merge chiar si pe o sapuniera de o pierzi prin baie care are totusi lentile de firma si un ccd ok, dar buba e ca odata cu marirea deschiderii diafragmei, creste si timpul de expunere, iar la sapuniere risti sa-ti iasa poza miscata...asa ca, ori trebuie mana de non-betiv(mie nu-mi iese :rolleyes: ) ori trepied, fie el mic, si fixat pe o masina, piatra, etc...

 

Timpul de expunere scade nu creste. Creste atunci cand inchizi diafragma pt a capta mai multa lumina. Cu cat e mai luminoasa lentila...cu atat mai multe sanse sa faci fotografii reusite in orice fel de conditii indiferent de sursa de lumina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa le vedem si noi! :rock:

 

 

poftim prietene o poza facuta pe ascuns la gradina botanica fara prea mult munca.

daca esti pe strada cum faci sa calculezi iti iei calculatorul dupa tine, apropo ca vinzi pentaxul si ai luat d200-le vezi ca scrie pe obiectiv distantele :crack: . :rolleyes:

 

<small>--- Mesaj completat în 25 Dec 2007 19:16 -------------</small><br/>inca doua ne umblate cu ps, lightroom sau altele.

totul este sa folosesti masurarea in centru spot nu altceva si sa lucrezi pe manual.

 

<small>--- Mesaj completat în 25 Dec 2007 20:58 -------------</small><br/>@paulcannibal & @anescu au aparut de cativa ani sapuniere care au stabilizator. deci poti face poza din mana si la 1/4, cu mentiunea sa nu se miste subiectul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ti se pare ca, folosind focalizarea automata (indifderent de felul in care este realizata),

pierzi enorm la capitolul compozitie liniara ?

 

tehnic, rezultatul e bun, zona de profunzime este mica si permite decuparea elementului principal

de fundal dar compozitia este minimalista la modul extrem iar pozitionarea centrala a subiectului

duce la obtinerea unei fotografii plate, inexpresive.

 

parerea mea

 

 

ca exemplificare - prima foto rezonabila gasita pe net

 

autor - A. Vancea (nu-l cunosc dar daca il citez, mi se pare normal sa-i pomenesc si numele)

post-6566-1198609971_thumb.jpg

Editat de hawkeye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ti se pare ca, folosind focalizarea automata (indifderent de felul in care este realizata),

pierzi enorm la capitolul compozitie liniara ?

 

Atata timp cat poti selecta punctul de focus nu pierzi nimic. Doar metoda de focalizare difera dar nu si zona focalizata.

 

--- Mesaj completat în 26 Dec 2007 18:38 -------------
Niste poze din vara, cu baietii la endureala (eu mai mult la pozat decat la endureala)

 

--- Mesaj completat în 26 Dec 2007 18:42 -------------
Si o miniserie mai veche, la primul meu contact cu un SLR digital :rolleyes:

Stari alb-negru

post-11474-1198686329_thumb.jpg

post-11474-1198686385_thumb.jpg

post-11474-1198686577_thumb.jpg

post-11474-1198686729_thumb.jpg

post-11474-1198686830_thumb.jpg

post-11474-1198686941_thumb.jpg

post-11474-1198686986_thumb.jpg

post-11474-1198687017_thumb.jpg

post-11474-1198687060_thumb.jpg

post-11474-1198687113_thumb.jpg

post-11474-1198687238_thumb.jpg

post-11474-1198687250_thumb.jpg

post-11474-1198687267_thumb.jpg

post-11474-1198687281_thumb.jpg

post-11474-1198687310_thumb.jpg

post-11474-1198687331_thumb.jpg

post-11474-1198687340_thumb.jpg

post-11474-1198687353_thumb.jpg

post-11474-1198687361_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca tot sunt eu in carantina si nu pot pune poze, am ales alternativa taranului roman de a uploada poze pe o mare porcarie de site(care le mai schimba si luminozitatea, facandu-le mai nasoale dupa upload)

 

am facut cateva macro-uri, portrete, si peisaje in iarna asta cu noua achizitie de la @Harciogu, Canon S2 IS(un aparat foarte dragut cu care am inceput sa ma inteleg dupa primele zile de joaca) si sper ca voi invata sa-l manuiesc cat mai bine pt niste poze cat mai reusite :rock:

 

pozele, AICI

 

PS: aparatele folosite la acel album au fost HP 215(1.3 mp), Nikon Coolpix 4100, Fujifilm 3800, Canon S2 IS(se vede diferenta dintre cele facute cu Canon :blbl: )

 

Sa aveti parte de cat mai frumoase poze de sarbatori, si de multa sanatate :rolleyes:

 

PPS: intrebare: obiectivele Pentacon se potrivesc la slr-urile Pentax? :crack: am un tele(4-200) si inca vro doua obiective(inclusiv "ochi de peste") si daca s-ar potrivi cu o scula din familia dslr-urilor, as vrea sa stiu sa ma pun pe strans banuti :(

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PPS: intrebare: obiectivele Pentacon se potrivesc la slr-urile Pentax? :rolleyes: am un tele(4-200) si inca vro doua obiective(inclusiv "ochi de peste") si daca s-ar potrivi cu o scula din familia dslr-urilor, as vrea sa stiu sa ma pun pe strans banuti :crack:

 

Daca e cu mount M42 (cu filet), cumperi un adaptator, si le poti folosi si pe DSLR, in mod manual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e cu mount M42 (cu filet), cumperi un adaptator, si le poti folosi si pe DSLR, in mod manual.

 

mi se pare ca merge si fara adaptor.. pentaxurile au pastrat compatibilitatea cu obiectivele vechi.

 

Wan Ted, cand ai timp de o bere sa ma joc si eu un pic cu D200-le tau? :rolleyes: pana la tine nu am intalnit pe nimeni cu asa ceva, deci curiozitatea-i mare....

 

legat de bokeh, eu am obtinut unul bun cu al meu vechi Fuji S5100, si nu pe M(anual) ci pe A(perture priority). pacat ca are doar focalizare centrala.

 

si ca sa fiu ontopic, bobiță (care nu-i cine stie ce realizare, dar mi-a placut pozitia cainelui) si cateva de iarna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare ca merge si fara adaptor.. pentaxurile au pastrat compatibilitatea cu obiectivele vechi.

 

Wan Ted, cand ai timp de o bere sa ma joc si eu un pic cu D200-le tau? :crack: pana la tine nu am intalnit pe nimeni cu asa ceva, deci curiozitatea-i mare....

 

Nope, nu merge.. din 1975, Pentax a introdus formatul "K", folosit si pe DSLR-urile lor. Deci reflex-urile recente sunt direct compatibile cu obiectivele Pentax K /KA /KAF, din 1975 incoace.

M42 e mai vechi (anii '50 parca) si nu e exclusiv Pentax.

 

Mi se pare ca exista adaptator M42 si pentru Canon.

 

Cand ajung prin Romania, mergem la o bere :crack:

 

 

BTW, foarte reusite pozele tale. Si portretul de leutz al lui colibita e bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PPS: intrebare: obiectivele Pentacon se potrivesc la slr-urile Pentax? :crack: am un tele(4-200) si inca vro doua obiective(inclusiv "ochi de peste") si daca s-ar potrivi cu o scula din familia dslr-urilor, as vrea sa stiu sa ma pun pe strans banuti :crack:

 

cum adica 4-200mm?

 

pe acea vreme existau aparate pe film (35mm), acum sunt digitale, ele functioneaza perfect (exceptie facand autofocusul care nu era prezent pe atunci) numai ca focala trebuie sa o inmultesti cu factorul de multiplicare al aparatului. ex. vivitar 70-300mm (35mm) pus pe un pentax k10d (X1.5) se va transforma in 105-450mm.

 

punerea noilor obiective de digitale pe aparartele de 35mm provoaca vignetari.

 

--- Mesaj completat în 27 Dec 2007 15:36 -------------
iar pentru folosirea obiectivelor care nu au baioneta (pe filet) se folosesc adaptoarele, dezavantajul este ca nu vei mai folosi diafragma si focusul din aparat, se vor utiliza inelele obiectivului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin cu o rugaminte.

V-as ruga,care aveti,daca aveti,sa ma ajutati cu un manual in format digital de Olympus SP 510 UZ.

LA MULTI ANI! :crack:

http://www.olympusamerica.com/cpg_section/...als.asp?id=1268

se gaseste aici in engleza in varianta de baza,avansata si quick start guide si dupa cum arata cred ca s-ar descurca si o persoana care nu vb engleza ( nu stiu daca e cazul tau)

Editat de shortgal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se gaseste aici in engleza in varianta de baza,avansata si quick start guide si dupa cum arata cred ca s-ar descurca si o persoana care nu vb engleza ( nu stiu daca e cazul tau)

 

Multumesc.Sunt pentru un prieten care e pamant la engleza,i le/am dat si sper sa se descurce.

 

LA MULTI ANI! tuturor

Sper ca azi ati dat o tura cu motoarele.Daca nu,asta e,putem face ceva mai de iarna:punem fotografii si discutam.

post-14453-1199227441_thumb.jpgpost-14453-1199227460_thumb.jpgpost-14453-1199227472_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...