Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

dana, ai pus poza pentru a fi criticata inteleg. care e subectu in ea? mie nu imi transmite nimic, pacat de banii cheltuiti pentru film, developare si marire. parerea mea. cat despre poza lu raven, aia din masina, chiar ca e o porcarie ordinara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@wallower demersul tau e oglinda demersurilor noastre. si tu vrei sa te bagi in seama, pentru a cita apoteoticul punct 3 din mesajul tau. nici tu nu ai dat vreo nota asupra celor doua poze (pentru ca fotografii nu sunt), ai preferat doar sa te iei de fundul nostru pentru ca am scos capul. presupun ca odata ce pui niste poze aici, esti dispus sa accepti si eventuala critica a unor talalai care nu au ce face si iti arata ce cred ei despre "lucrarile" tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci!

Eu am vrut observatii la "lucrarea" mea, nu sa apara dispute la dispute.

 

krupp, am pus si alte poze ca sa fie criticate, dar nu erai aici :crack:. Despre asta de acum ... ce sa zic ... o fi pacat de film, de bani si de multe altele, totusi din pacate se invata (sper); asta ca sa nu fie pacat si de timpu' pe care l-ai cheltuit tu scriind posturile astea.

"subectu" ... mie imi placuse lumina aia pe scari, dar daca tie nu-ti transmite nimic ... mai invat. Poate-mi dai si o indicatie.

 

Eu astept pareri in continuare, daca mai binevoieste cineva :kick:

 

ps: wallower, bine-ai revenit :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai dana, faza e asa: tu ai simtit lumina aia de cadea pe scara intr-un anumit fel deoarece erai in spatele view-finderului, poate poza arata mai bine pe hartie, poate ai un scanner prost, cert e ca produsul final la care ma boldesc eu aici pe www e prost. ideea e buna, dar incadrarea si lipsa unui focus pe ceva imi zice mie ca e doar o poza si nu o FOTOGRAFIE.

 

wallowere, esti in continuare offtopic, persisti in suparare si nu zici nimic de cele doua poze incriminate. poliglot inseamna un om de vorbeste/stie mai multe limbi.

Editat de krupp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule wallower, nu va inteleg supararea atat de crunta. Ati vazut poza respectiva? cea a domnisoarei Raven? nu cred ca cineva vrea sa "loveasca" pe cineva aiurea. Nici nu este nevoie de argument cand spui ca poza respectiva e proasta. Compozitie lipsa, ideea "fotografiei" sa fie...care? :Drum de toamna din masina", sau poate "Stergator de parbriz", sau poate "Doua masini pe drum cu copaci pe margine in curba"..da, multe posibilitati. Poza este ceva greu de analizat tehnic sau artistic, fiindca nu ai ce analiza la ea, simplu. Asadar, rog pe domnisoara Raven sa nu se supere, criticile pot fi pozitive, la modul ca te pun sa mai inveti, sa mai muncesti...ceea ce ea trebuie obligatoriu sa faca...cat despre domnul Wallower...ei bine, nu va cunosc motivul pentru care ati sarit asa, dar ma faceti sa cred ca e doar solidaritate cu domnisoara, fiindca pentru mine v-ati cam facut de ras nitel aparand o poza nula din toate punctele de vedere. Fara suparari si reactii stupide, va rog.

 

Am vazut si fotografii bune pe-acilea, spor la pozat tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offf...no comment cu privire la cometariile unora...

Intradevar prima poza, e mai mult un experiment, din joaca. Nu e expresiva si e destul de rece.

A doua poza insa mie imi place f. mult cum mi-a iesit indiferent de comentarii.

Va salut si astept poze de la voi!

 

dana: tu faci ca mine, poza ti se pare interesanta si consideri ca ai invatat ceva din ea, dar criticile de pe aici, nu vin cu nimic sa te invete cu ce ai gresit.

gunix: daca ai citi si mai in urma, am mai argumentat toti cei ce postam de mult timp aici faptul ca asta e un topic de fotografie, tocmai de aceea criticile ar trebui sa vina cu un sfat/parere/idee pentru a ne invata unii pe altii unde am gresit. Nu doar: "mi se pare o poza ordinara" ...si atat. Parerea ta mi se pare f ok, ai argumentat si in mare parte sunt de acord cu tine.

 

E hai, poze va rog, eu o sa ies azi-maine la o sesiune de poze ca a trecut ceva timp :kick:

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si fara suparare, va dau un sfat, nu aruncati acilea poze care nici voua nu va plac....ca va sare cateun krupp in cap ca valelei ce blasfemie la adresa fotografiei. So, nu vreti comentarii acide si urate...nu postati prostii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si fara suparare, va dau un sfat, nu aruncati acilea poze care nici voua nu va plac....ca va sare cateun krupp in cap ca valelei ce blasfemie la adresa fotografiei. So, nu vreti comentarii acide si urate...nu postati prostii.

nu exista asemenea sfat, pentru fiecare poza facuta de el considera ca e draguta, daca nu artistica. Suntem aici ca sa criticam (cu rost si cap) si sa invatam :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faine.Cum ai obtinut "Misterele Snagovului"?

 

Ms.

+@dana_i. In rond la lac jos au pus proiectoare cu tenta verde,erau mascate de copac si asa a iesit.Nu prelucrez nici o poza :kick:

Editat de Tytus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei, bine, daca acceptati critici fara suparari copliaresti...poza mult discutata aci' nu are nicio treaba cu nimic, nu poate fi comentata fiindca nu ai ce vorbi despre ea, nu are nimic ...chiar daca am mai zis asta. Cat despre lume care posteaza fiindca fiecare are drag de ceea ce pozeaza..nu sunt de acord, eu am facut multe poze de nu mi-au placut, la inceput ma suparam tare rau de tot pe mine ca nu reuseam sa transpun ceea ce vedeam in capul meu...dar incet-incet lumea evolueaza. Nu am pus niciodata pozele de nu mi-au placut pe vreun site, nu le-am arata prietenilor, specilistilor..oricui, daca eu nu eram multumita de ele si asta nu fiindca mi-ar fi teama de critica, nu, stiam ca nu sunt bune si nu merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca pe threadul asta se face o confuzie intre fotografie si poza... ma rog, fiecare cu ale lui. daca ai un aparat "jmeker" in mana, asta nu te face obligat un fotograf mai bun.

 

daca pe cineva a deranjat comentariile mele, sau pozele (observati, va rog, ca nu le-am spus "fotografii") postate, promit ca nu mai intrerup cursivitatea threadului.

 

intre canon 350D, canon 400D si nikon D40X am ales nikonul. eu am dat pe kitul meu aprox 25.000.000 (kit nikon d40x + ob 18-55, card 2Gb si blitz SB 600 - cardul si blitzul luate de la F64, aparatul de la un "baiat" care aduce de pe afara - garantie 1 an).

 

o oferta bunicica pt 350D e la f64

http://f64.ro/det.php?id=148&pid=6209

 

iar d40x

http://f64.ro/det.php?id=153&pid=5060

 

partea proasta la nikon d4, d40x e ca nu are AF pe body, prin urmare, obiectivele AF pot fi folosite doar cu focusul manual. dar incet incet, nikonul isi extinde gama AF-S pentru toate focalele si toate buzunarele, iar cei ce n-au bani de obiective nikkor, exista tamrom, sigma, tokina... oricum, senzorul de de d40x mi se pare mult mai bun decat cel de pe d40, la ISO 400 noise-ul e destul de... digerabil.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traducere la "Reden ist Silber, Schweigen ist Gold"

"Vorba fara rost are valoare de argint, Tacere e valoare de aur".

...cum aurul este mai valoros ca argintul (aceias cantitate), este tacerea mai valoroasa va o vorba fara rost.

...fraza asta nu o inteleg! ...scoala de poligloti?..

 

Asta seamana cu aia cu studentii...

- La ce facultate esti ?

- La facultatea de studenti :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@krupp: mi se pare extrem de nepoliticos modul tau de a pune problema. Pe orice forum de foto daca cineva iti spune: "e o porcarie ce ai facut" scade in ochii tuturor. E cea mai simpla metoda sa spui "e o porcarie".

Daca esti in stare, argumenteaza, ca sa inteleaga si persoana ce a gresit. Daca tu la scoala ai fi cazut cu motoreta si instructorul iti spunea: "ai facut o tampenie!!!" il injurai bine de tot, macar in sinea ta. Puteai sa-ti dai si tu seama ca ai facut o tampenie, dar care? Ai blocat fata? Spatele? Ai bracat raoata? Ai franat in curba? Nu ti s-a spus. Ti s-a spus doar ca ai facut o tampenie. Si uite asa nu inveti ce trebuie.

 

Daca cineva pune poze aici, banuiesc ca o face pentru a fi admirate, daca sunt bune, sau pentru a i se spune ce a gresit, daca nu sunt bune.

 

Critica e constructiva, faci o poza care nu-ti place, o publici undeva si ceri critica. Ti se va spune tot ce nu e bun la acea poza, uneori nu e nimic bun, dar ai idee cam cum ar trebui sa faci data viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai dana, faza e asa: tu ai simtit lumina aia de cadea pe scara intr-un anumit fel deoarece erai in spatele view-finderului, poate poza arata mai bine pe hartie, poate ai un scanner prost, cert e ca produsul final la care ma boldesc eu aici pe www e prost. ideea e buna, dar incadrarea si lipsa unui focus pe ceva imi zice mie ca e doar o poza si nu o FOTOGRAFIE.

Merci pentru specificari, acum am inteles ceva.

La acel "mai" prefer sa nu ajungem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...