Sari la conținut

Ce parere aveti de un Rucsac cu apa ?


Postări Recomandate

Face toti banii! :D

Eu l-am decoperit de curand si nu mai concep sa plec in tura fara camel bag.

221477[/snapback]

 

 

te rog poti sa explici mai bine.

Cand am vazut cat costa (minim 30 Euro) m-am crucit. Nu este mai usor cu o sticla cu apa???? Evident este mai incomod cu sticla trebuie sa te opresti mai des.

Pt excursi si plimbari se merita un asemenea utilaj?????

Sunt sceptic in utilizarea lui in mod normal (la competitii este alceva, aici vorbesc de utilizarea normala)

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru un concurs e bun. pentru plimbari enduro e slab! nu-ti intra in el aproape nimic din cele necesare) cel putin pt mine. am unul de la ktm pe care am facut prostia sa dau 80 de euro( de!, scrie "ktm") mai mare decat cel din poza. dupa 3 iesiri, am renuntat sa mai folosesc punguta cu apa. ca i-mi ocupa o gramada de loc si nu mai incapea nimic in rucsac, si pe deasupra curgea ca la balamuc. unde bagati voi in rucsacelul asta niste scule, telefoane, portofel,o franghie, mancare,pelerina de ploaie, ap. foto, etc.... pentru 2l apa cu un furtun mi se pare total nejustificat in cazul plimbarilor, repet, nu a concursurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rucsacul face toti banii(daca e ala care se vindea la 30 de euro),parerea mea!Un rucsac asemanator ca design, produs de Pro Limit, fara apa, costa in jur de 35-40 de euro.

222222[/snapback]

 

la 30~40 euro cumperi doar recipientul pt apa, furtunul, mustiucul, si o preche de bretele de pus utilajul in spate. Rucsac cum este in poza costa mult mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 30~40 euro cumperi doar recipientul pt apa, furtunul, mustiucul, si o preche de bretele de pus utilajul in spate. Rucsac cum este in poza costa mult mai mult.

222298[/snapback]

Gasiti cu 5(cinci) euro.... mai exact 19 RON la un magazin cu produse montane de pe strada Academiei. Recipient de 2 L, cu furtun si mustiuc facut in China pt. italieni.Am cumparat si e ok.

Mai gasiti acelasi lucru(dar de 3L) la Himalaya, dar este 90 RON.

Enjoy... :crack:

@Dannym: io zic ca e util la o tura enduro ca nu mai pierzi timpul sa cauti sticla cu apa, care deobicei statea agatzata de plasa si de la vibratii o pierdeam pe drum :D

O chestie utila am vazut la Dobrescu la magazin...un fel de centura cu borseta pt. trusa de scule(si credeti-ma ca e important sa fie la indemana)si cu un buzunarash pt. sticla cu apa.Parca costa 44 de euro...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e super utila, folosesc asa ceva de peste un an Mi-am luat doua (moment in care fie-mea s-a facut stapana pe unul).

Merg si la cursa, si prin oras, in general merg cu el peste tot>nu curge de loc, poti pune chiar si cola sau alte gazoase, intra destule in el suplimentare, ba chiar are si loc pentru firul de la casti/intercom/cd-man.

Nu prea mai concep nici un drum fara el. unde nu mai pui ca are si un pic de efect de termos..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde nu mai pui ca are si un pic de efect de termos..........

222605[/snapback]

 

asta asa e. Oricat de cald e afara apa ramane la o temperatura decenta o zi intreaga.

Eu cand am o zi de tras tare bag si 2 pliculetze de energizante de la Redis si ma simt super OK, oricat de greu e si oricat de mult transpir.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un rucsac de 25L(Deuter e marca) care are camel bag(e f subtire) si in el intra punga de 3L de care zicea Cata...

si in rucsac ramane f mult loc...un sac de dormit(cu sac de compresie) si un polar, plus neste ciocolata, ciorapi dosite p-ici pe colo...iar dc nu te deranjeaza prea tare si un izopren legat in afara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un rucsac de 25L(Deuter e marca) care are camel bag(e f subtire) si in el intra punga de 3L de care zicea Cata...

si in rucsac ramane f mult loc...un sac de dormit(cu sac de compresie) si un polar, plus neste ciocolata, ciorapi dosite p-ici pe colo...iar dc nu te deranjeaza prea tare si un izopren legat in afara

222657[/snapback]

 

daca iei in spate un sac de 35 de litri plin si faci enduro atunci sa stii ca esti sufiecient de pregatit incat sa te duci la paris-dakar :D . Ideea cu camel bagu de enduro este sa fie cat mai mic si cat mai bine lipit de spinare. La enduro trebuie sa te misti repde si orice KG in plus in partea de sus a corpului iti strica balansul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dannym: io zic ca e util la o tura enduro ca nu mai pierzi timpul sa cauti sticla cu apa, care deobicei statea agatzata de plasa si de la vibratii o pierdeam pe drum :D

 

222581[/snapback]

 

in general nu bei din mers(voi da?)... asa ca daca tot opresti, mai dai jos casca, mai faci si o poza, o tigare(in cazul meu), o pauza, etc. asa ca tot aia e. ori ca scoti ceva din rucsac ori ca scoti sticla de apa e tot una( pentru mine).

 

furtunul fiind ud mai tot timpul se umple de praf, noroi si am avut surpriza sa trag in gura moloz... nu-i placut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general nu bei din mers(voi da?)... asa ca daca tot opresti, mai dai jos casca, mai faci si o poza, o tigare(in cazul meu), o pauza, etc. asa ca tot aia e. ori ca scoti ceva din rucsac ori ca scoti sticla de apa e tot una( pentru mine).

 

furtunul fiind ud mai tot timpul se umple de praf, noroi si am avut surpriza sa trag in gura moloz... nu-i placut...

222701[/snapback]

 

Eu beau din mers cu foarte mult spor :D Iau prima gura, clatesc supapa (in gura!!), scuip (din mers, pe sub casca!! - dau si pe mine dar nu conteaza ... oricum sunt murdar :crack: ) si apoi beau cu multa placere. Oricum prima gura de apa e calda (ce sta pe furtun se incalzeste).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape toti prietenii mei folosesc asa ceva si sint super multumiti,dar concluzia mea e ca la enduro te dai pe munti unde nu exista sa nu intalnesti un izvor super curat din care ar fii pacat sa nu bei din apa rece ca gheata,iar in alta ordine de idei dupa o saptamana ce nu-l folosesti incepe sa pute si se aduna toti bacteriile in el

P.S.parere personala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zicem ca e foarte bun, si mai ales la pretul la care s a cumparat de la ALDI (10 sau 12 euro), mi am cumparat 2 bucati.pretul pt punga de apa e cel spus de catam, nu alte abureli.pretul la magazinele de moto pt asa ceva e undeva la 40 euro, dar pt marci consacrate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze ca ma bag dar rucsac ca cel din poza de sus am si eu si intra si un portofel,niste scule(patent 6-7 chei fixe sau inelare, patent,surubelnita), un telefon(dar nu fix),un sandvis doua, un pachet de tigari (LM rosu)si mai are si un fas cu care se acopera ca sa nu se murdareasca.

Daca nu este asa cum am scris il mananc cu tot cu furtunel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze ca ma bag dar rucsac ca cel din poza de sus am si eu si intra si un portofel,niste scule(patent 6-7 chei fixe sau inelare, patent,surubelnita), un telefon(dar nu fix),un sandvis doua, un pachet de tigari (LM rosu)si mai are si un fas cu care se acopera ca sa nu se murdareasca.

Daca nu este asa cum am scris il mananc cu tot cu furtunel.

224255[/snapback]

 

da, dar ap. foto?

si roata de rezerva??? :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rusinica: am tot citit cum va datzi pareri despre un amarat de camel-bag. Este(parerea mea )bun....dar eu mai bine port un rucsac(ghiozdan)in locul lui unde pot sa pun o camera de rezerva ..doua leviere shi alte maruntisuri,scule... ptr. ca la enduro-ul cel facem noi prin sate si asha rar se intampla sa nu gasesti apa de izvor sau de la oameni de acasa. Camel-bag`ul e bun.. e f. bun ptr concurs dakar,rally-raid.. acolo unde nu iti permiti sa opresti la o tigara si un red-bull... bei din mers... dar ptr. noi ..... eu zic , ca la 30,40 de euro ... e un moft in plus :unsure: Daca se nimereste sa mai belesti si o tranta direct pe el.. s-au dus 40 de euro !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...