Sari la conținut

am cazut in prima zi


bogdan kawa
 Share

Postări Recomandate

Ideea e ca n-am avut niciodata motor...............permisul l-am luat acum 2 saptamani....si mi-am luat un motor de 100cai......

..............am avut un hoinar pe la 16 ani!!, acum am 28 si de la 18 nu am mai condus nimic!

 

Sambata pe 6.08 am adus motoru de la buc!!...a condus un prieten!.....n-am avut curaj sa vin singur ( stau in C-ta).................

..............am sarbatorit pana pa la 4 (eu votca cu bere).............duminica dimineata la 9 eram pe el..............iar la ora 13( kawa in copac si eu pe marginea drumului,.....fericit ca n-am nimic).

 

Cum am cazut:

 

Ma uitam la ceasurile de bord.....care indicau :

-turometru 4000

-vitezometru 110km/k;.....cand am smtit ca zbor, .... am luat un damb din asfalt.....intr-un varf de panta.......ca cele facute in oras de troleu la caldura....valuri de asfalt!.....

......cand am ridicat privirea......eu rulam pe partea dreapta in sensul de mers pe langa asfalt.....pe pietrs si iarba...... am pus mana pe frina n-am apasat-o.....cred!!!!.........vedeam copacii foarte aprope de mine.......a inceput sa danseze........si i-am dat drumu'...........acum nu stiu ce viteza aveam..........dar cred ca reusisem sa reduc ceva....poate 80 cand am cazut!!!!....nu stiu!

 

DUMNEZEU MA IUBESTE!

 

In 2 saptamani sper sa fie reparata!!!...........i-am bulit carenele....am ruprt maneru' de acceleratie .....si am strimbat furca ....e destul de varza!!

 

Eu:- o vanataie! ....

 

Daca o sa auziti de unu care are motor de 100 de cai ....si nu depaseste decat dacii din max anii 80 ......eu sunt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Du-te la biserica si multumeste.

Si sa puna cineva topicul asta sticky. E tare bun, mai ales ca ai apucat sa povestesti.

Editat de satori
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti urez refacere rapida!

 

Altfel, esti destul de handicapat :D sa te mergi in a 2-a zi pe 2 roti cu 110/h cu un motor de viteza de 100 cai, dupa o noapte de schpritz pe un drum pe care nu-l cunosti.

Erau intrunite toate conditiile sa-ti rupi gatul. Bine ca ai scapat.

Poate te faci bine la cap dupa intamplarea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

te apreciez pentru curajul de a povesti ce ai patit .... si de a te expune zecilor de critici care vor urma :D

 

tot ce pot sa zic e: aviz amatorilor

 

nu mai are sens sa comentam, dar pentru cei care nu sesizeaza problemele:

- oboseala

- lipsa de experienta

- motorul supra-dimensionat pentru abilitatile de conducere

- lipsa de atentie

 

sfatul meu: vinde motorul, ia ceva mai mic pentru sezonul urmator si invata sa mergi corect

 

ps: scrie corect, fara puncte de suspensie aiurea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat si pe undeva e bine ca ai invatat lectia care nu se preda la scoala de soferi: drink+powerful bike+speed+beginer= 100%crash, guaranteed!

Bafta si baga la cap ca nu-i de joaca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-ar fi pacut sa citesc:

 

accident: [relatare]

cat sunt de vinovat, unde am gresit: [...]

ce am invatat: [...]

ce fac pe viitor sa previn accidentele de acest fel, si ce invat pe altii sa faca: [...]

 

dupa mine greseala #1 este ca ti-ai luat motor mare din prima. in felul asta se invata mai greu. motorul puternic nu prea iarta ca unul bland. ai rabdare si o sa apuci batranetea.

 

esti vinovat ca bei, apoi in 5 ore te urci pe motor pe care-l calaresti 4 ore. e cam foarte mult pentru un incepator.

daca n-aveai nimic poate micsorai timpul de somn pana la 0.

 

fii fericit c-ai scapat doar cu atat, si sper ca o sa ajungi sa depasesti si viteziste. depinde numai de tine daca o sa "ajungi" acolo.

daca vrei un sfat, eu as repara-o si as vinde-o (sau tine-o in garaj pana la anul). iti iei apoi pentru ce a mai ramas din anul asta o motocicleta mai mica si mai usoara, pe care sa inveti. un 250 - 400cmc

la anul in primavara poti sa treci la una mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumeste-i lui Dumnezeu ca esti ok!!

 

eu nu t voi critik, doar iti spun mai multa atentie pe viitor.

 

Adik nu spune nimeni sa nu t uiti la indicatoarele d bord, dar nu 5 min!!!

si t uiti si tu knd vezi cel putin 1 km in fata ta, o fractiune de secunda, da?

 

Ce nu e kiar clar e cum ai iesit tu d p drum, ca am mai dat si eu peste hartoape, rampe, damburi, etc. prin tzara asta noastra, dar n-am sarit niciodata cu ea.??

 

 

Pe buna akum, cat te-ai uitat la tahometru?

Era in panta si in curba?

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-ar fi pacut sa citesc:

 

accident: [relatare]

cat sunt de vinovat, unde am gresit: [...]

ce am invatat: [...]

ce fac pe viitor sa previn accidentele de acest fel, si ce invat pe altii sa faca: [...]

 

dupa mine greseala #1 este ca ti-ai luat motor mare din prima. in felul asta se invata mai greu. motorul puternic nu prea iarta ca unul bland. ai rabdare si o sa apuci batranetea.

 

esti vinovat ca bei, apoi in 5 ore te urci pe motor pe care-l calaresti 4 ore. e cam foarte mult pentru un incepator.

daca n-aveai nimic poate micsorai timpul de somn pana la 0.

 

fii fericit c-ai scapat doar cu atat, si sper ca o sa ajungi sa depasesti si viteziste. depinde numai de tine daca o sa "ajungi" acolo.

daca vrei un sfat, eu as repara-o si as vinde-o (sau tine-o in garaj pana la anul). iti iei apoi pentru ce a mai ramas din anul asta o motocicleta mai mica si mai usoara, pe care sa inveti. un 250 - 400cmc

la anul in primavara poti sa treci la una mai mare.

222894[/snapback]

 

 

Sincer !

N-am ascultat de nimeni niciodata!

Mi-au mai zis,... nu-ti lua asa puternica!

Am cazut dupa 200km!

 

De ce sa-mi iau mai mica?

 

Daca nu-i dau in gura ...nu e acelasi lucru ?!! .....am sa merg incet si atent si nu mai mult de 100km /zi!

 

Ideea e ca trebuie sa ma invete cineva!

Cand mi-am luat hoinar .....dupa 3 luni am aflat ca avea 4 viteze!

 

Cand merg la buc. sa o iau de la mecanic, poate merge cineva cu mine!..sa nu ma intorc sigur in c-ta!!...asta cam pe 30 august

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul era drept, dar dambu' era in varf de rampa (deal) nu se vedea!

 

Cand veniti la mare, treceti cu bacu pe la calarasi .....ostrov, drumu' e superb!!..podisu dobrogei!....super.

Dambu' este dupa Baneasa, pana la Adamclisi......sigur o sa-l observati,...sper nu ca mine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hoinaru' are 5 viteze :D

Unii are bani si-si bate joc de ei si de viata lor....

222905[/snapback]

 

Poate modelu'! ..care l-ai avut tu.......

 

M-am enervart !

De motoarele de viteza nu stiu nimic!...doar ca fug de te sperii...!Dar despre hoinar stiu!

 

La 16 ani ...punean la 3 zile segmenti!...fara ulei mergem max 30km...dar prindeam 80km/h......cu vit. a-4a doi pe ia era c-am degeaba!!!....nu trage deloc....cu a 5-a sa mergi tu....si 8mii sa o dai pe a6-a!....fane!

 

Si bani de motor i-am facut eu!

De la 16 ani vreau sa-mi iau motor, .....am si eu o afacere ca orice om...si anu'asta am reusit sa rup 100mil pentru motor!...fane!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer !

N-am ascultat de nimeni niciodata!

Mi-au mai zis,... nu-ti lua asa puternica!

Am cazut dupa 200km!

 

De ce sa-mi iau mai mica?

 

Daca nu-i dau in gura ...nu e acelasi lucru ?!! .....am sa merg incet si atent si nu mai mult de 100km /zi!

 

 

nope, problema e cat inveti si cat de repede o faci. una mica iti iarta greselile mai usor. pe una mica incerci ce-ti vine-n cap mai usor, are si inertie si impuls mai mic.

ia-ti una usoara, parerea mea. daca mergi TOT TIMPUL prudent, atent, fara sa incerci nimic (nu ma refer doar la mersul in trafic), si mergi sub 100km pe zi, nu faci decat sa te obisnuiesti cu motorul. situatiile limita nu le poti evita, caci intri-n panica. vezi un cauciuc resapat in fata ta si tu nu stii daca poti trece peste el, nu stii cum va mreactiona motorul, sari pe frana si in urmatoarea secunda esti jos. daca mai ai si o nefericita cu tine...

cu motorul trebuie sa comunici in permanenta. el vorbeste cu tine, dar tu nu-l asculti. nu stii sa-l asculti inca. o sa reusesti si cu asta mare dar in timp mai lung si la un cost mult mai ridicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-mi vine sa cred ca poate fi adevarat atata inconstienta

222956[/snapback]

 

 

 

N-am scris sa ma "laud" !!!

 

Sunt un tampit. am stat si m-am gandit.....DUMNEZEU mi-a dat hopu' sa vad cum sta treaba cu motoru'. Nu v-am zis dar ....in ziua in care am cazut,

-prima zi pe motor-. dupa primi 30km , in prima line dreapta intalnita cu vizibilitate, in fata mea un microbuz cred ca avea 110km/h (eu cu rucsac in spate) in fata nimic in spate nimic, vizibilitate, drum bun il cunosteam......in mintea mea a incoltit ceva (avem in fata o panta de 6% inclinatie lunga de 2km)...pe la 90km in a6-a deschid gazu, .....nu stiu pana la cat am ajuns ,...numai ca atunci cand ajung in dreptu' la microbuz motoru' incepe sa traga stanga.....cu chiu cu vai l-am tinut pe sosea .....urmatorii 100 km am mers incet si am scapat de rucsac la ai mei parinti m-am prins ca-i nasol......dar dupa cateva ore iau dambu'......ideea e ca sigur a doua zi cadeam.......bine ca n-am intrat in copaci cand depaseam microbuzul.

 

Doamne ce (cuvant urat) ....!!! ..si mai am si 28de ani!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer !

N-am ascultat de nimeni niciodata!

Mi-au mai zis,... nu-ti lua asa puternica!

Am cazut dupa 200km!

 

De ce sa-mi iau mai mica?

 

Daca nu-i dau in gura ...nu e acelasi lucru ?!! .....am sa merg incet si atent si nu mai mult de 100km /zi!

 

Ideea e ca trebuie sa ma invete cineva!

Cand mi-am luat hoinar .....dupa 3 luni am aflat ca avea 4 viteze!

 

Cand merg la buc. sa o iau de la mecanic, poate merge cineva cu mine!..sa nu ma intorc sigur in c-ta!!...asta cam pe 30 august

222900[/snapback]

 

 

lasa frate nu dispera

ai avut ghinion si cu asta basta

am auzit ca li se intampla si "marilor" soferi de pe aici de pe forum cu mii de km la bord :D

desigur ca lumea sare pe tine pt ca au oarecare "motive"

motoru e jos palaria, 100 de cai sunt o piscatura de tzantar pe popoul unui armasar

repara-l si baga mare in continuare

vezi imprumuta de undeva cat mai repede un motor si plimbate sa nu ramai cu sechele

umbla cu motoru asa cum simti tu, daca crezi ca merge cu 200 dai, numa sa fi tu sigur ca ai situatia sub control

nu te urca niciodata obosit cand stii ca ai drum nou si lung pt ca oboseala te fura si atunci ai puso

carene si maneta se rezolva, mai mult ma ingrijoreaza furca, daca nu gasesti s-ar putea sa nu se merite sa-l mai repari (am un tovaras care cauta furca pt gsxr 1100 de juma de an si nu gaseste)

bafta si sa ne vedem pe drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hoinarul ARE 5 viteze. Daca avea 4, poate era mobra....

Daca te ajuta cu ceva, uite-te aici

 

http://www.tohan.ro/page15.html

 

iar daca n-ai chef, uite decupat mai jos:

 

 

TECHNICAL CHARACTERISTICS:

 

 

- engine : cylinder displacement 49.6 cm.

 

 

- 5 steps gear box actuated by means of a foot selecting pedal.

 

 

on-topic: daac ai facut tampenii sau nu,acum nu mai poti schimba. Capul sus pe viitor, gandeste de 10 ori inainte ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hoinarul ARE 5 viteze. Daca avea 4, poate era mobra....

  Daca te ajuta cu ceva, uite-te aici

 

http://www.tohan.ro/page15.html

 

iar daca n-ai chef, uite decupat mai jos:

 

 

TECHNICAL CHARACTERISTICS:

- engine : cylinder displacement 49.6 cm.

- 5 steps gear box actuated by means of a  foot selecting pedal.

on-topic: daac ai facut tampenii sau nu,acum nu mai poti schimba. Capul sus pe viitor, gandeste de 10 ori inainte ....

222983[/snapback]

 

Se pare ca's tampit! A mea avea 4 si era hoinar!.....poate avea 5 eu in 2 ani cat l-am avut n-am gasit-o, sincer cred ca nu mi-a trebuit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o sa auziti de unu care are motor de 100 de cai ....si nu depaseste decat dacii din max anii 80 ......eu sunt!

 

Adica ti-e frica de motor acum.

 

 

pe la 90km in a6-a deschid gazu

 

Cred ca mergi (mult prea) subturat. Accelerand "la blana" cand ai motorul subturat, iti ia mai mult timp sa ajungi la o viteza mare decat daca ai fi inceput acceleratia in treapta de viteza corespunzatoare => depasire care dureaza prea mult, nesigura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca's tampit! A mea avea 4 si era hoinar!.....poate avea 5 eu in 2 ani cat l-am avut n-am gasit-o, sincer cred ca nu mi-a trebuit!

222994[/snapback]

:crack: :blbl: :( TARE DE TOT ASTA!!!! Chiar ca e de cartea recordurilor cred ca-ti pot da astia de la Tohan premiu ca nu ai uzat deloc a-5-a in doi ani de zile.

Asculta-l pe Smeagol ca zice bine.

:D Smeagoale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai trecut de prima cazatura adevarata si ai ramas in viata.. Numai asa se invata mersul pe motor. Tot ce merge pe doua roti cade pana la urma odata..

Bine ai venit in randul celora care sunt ca cati la fund cand se urca pe motor! Putin dureaza acest sentiment.. repede se uita..

Nebunia incepe de la inceput dar cu mai multa experienta!!

 

asfalt uscat.. fara evenimente de genul acesta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai trecut de prima cazatura adevarata si ai ramas in viata.. Numai asa se invata mersul pe motor. Tot ce merge pe doua roti cade pana la urma odata..

Bine ai venit in randul celora care sunt ca cati la fund cand se urca pe motor! Putin dureaza acest sentiment.. repede se uita..

Nebunia incepe de la inceput dar cu mai multa experienta!!

 

asfalt uscat.. fara evenimente de genul acesta!!

223002[/snapback]

 

sa va arat si poza!...la motor.

post-6605-1123874201_thumb.jpg

Editat de bogdan kawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat si pe undeva e bine ca ai invatat lectia care nu se preda la scoala de soferi: drink+powerful bike+speed+beginer= 100%crash, guaranteed!

Bafta si baga la cap ca nu-i de joaca!

222839[/snapback]

 

 

din cate stiu in priimii DOI ani nu ai voie sa calarest un motor mai puternic de 24 kw... sau un raport de cal putere/kg de ?

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...