Sari la conținut

Grav Accident Rutier In Baia Mare


Buggy12000
 Share

Postări Recomandate

condoleante...in continuare este extrem de periculos sa fi motociclist in romania...acum in afara de a va asigura ca nu scapa soferul fara inchisoare nu prea aveti ce sa faceti.

 

trist.....foarte trist

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Imi pare rau, ieri am fost sunat de catre cumnatul celui ce a avut accident si imi pare rau Am auzit intamplator deoarece de o saptamana si noi avem un caz grav in familie! Pacat, Dumnezeu sa-l ierte! Am sunat dimineata si mi-a spus ca nu se mai poate face nimica, imi pare rau! De o saptamana ne luptam pentru cumnata mea, si daca nu deranjez am sa pun o adresa de internet cu ce se petrece in Romania unde iesitul pe strada e ceva sport extrem http://www.urbaniulian.ro/2008/08/08/tanar...e-statul-roman/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci domniile voastre .... motociclistu era aproape stationa cand l-a lovit ma ... nu vedeti ca nu este nici o urma de franare de motor pe drum !!!! asta mergea si el si a vrut sa intre in curtea aia si ala cu bmw venea lansat de dupa curba si nu l-a vazut , curba aia nu permite mai mult de 150 aprox ca iesi in decor cu masina deci cam acolo avea in jur de 150 la ora . Inainte de curba e o portine mare si destul de dreapta unde a accelerat si apoi nu a mai putut oprii si l-a luat pe motorist in plin pe capota . jumate din franare inainte de impact si jumate dupa ce la lovit . Locul impactului e exact unde am parcat motoru in poza de la inceputu topicului . se vede clar si semnu facut de politie pe drum .

 

ca o fi mers el tare candva , o fi posibil , da acuma e cert ca ala l-a omorat in timp ce intra in curte cu viteza melcului .

ca n a purtat echipament corespunzator ... adevarat si asta da nu mai veniti cu faze de astea ca mortu e vinovat ca nu e bietu de el .

tot va gasiti o tona de cretini sa dati cu presupusu da nu ati fost nici unu acolo sa vedeti asa ca taceti dracului din gura , ala cu bmw lo omorat si sper sa faca puscarie cat incape pentru asta sa l futa aia in dos pana il umplu de sida nemernicu dracului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt vecina cu Ionel, cand s-a intamplat accidentul fratele meu tocmai coborase din autobuz, a vazut tot c sa intamplat, Ionel a semnalizat, vroia sa o ia la stanga dar domnul cu bmw-ul a fost prea ocupat sa incerce sa-l depasesca,si nu a observat decat prea tarziu... a franat pe o distanta de cateva zeci de m si tot n-a reusit sa-l evite, era nervos deoarece Ionel il depasise mai inainte, cel care l-a lovit este cunoscut k fiind un mare smecher cu BANI tocmai venit din Irlanda. Probabil orgoliul sau nu suporta k cineva sa-l depasesca cand isi conduce bmw-ul de fitze. Ceea c sa intamplat a fost un soc pt toti vecinii, cand fratele meu a ajuns langa el a vazut k ii iesea sangele pe nas, i-a deschis gura ca sa poata respira a cerut o trusa de prim ajutor dintr-o masina, in schimb o asistenta a spus k nu e nevoie k va veni salvarea, a venit dar peste 20 de min. Din pacate acesta a fost sfarsitul unui om care putea intr-adevar sa fie numit om. Era apreciat de toti cei din jur pentru felul in care se comporta si pt caracterul sau. Sper din tot sufletul k criminalul cu bmw-ul sa-si primeasca pedeapsa si justitia sa nu se lase influentata de banii lui deoarece a lasat fara tata un copil nenascut.

 

 

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si sa-i mangaie sotia si copilul! :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania mortul este de vina. Imi pare rau, dar asa este...

 

Am fost in apropierea incidentului, mergeam spre baraj, dar a fost blocat drumul si m-am intors spre oras. Pana astazi nu am stiut exact ce s-a intamplat, banuiam ca a fost lovit un pieton, pentru ca am vazut un om intins, masini oprite si foarte multa lume...

 

 

Inainte de toate, as vrea sa impart vina intre autori :

 

In primul rand, cei doi se cunosteau si erau vecini!

 

Motociclistul :

Ar fi trebuit sa isi vada de familia lui, nu sa 'provoace' o masina cu potential, sau cel putin sa nu o provoace inainte sa se opreasca. Daca ai chef de provocari asigura-te ca ai suficient drum sa termini ce incepi, nu sa tragi pe stanga sau pe dreapta fix dupa ce ai facut o depasire. Sau de fapt hai sa acceleram ca sa avem de ce pune frana ? Ca era el de treaba si agreat de toata lumea este partea a doua. In acel moment pe sosea nu a fost inspirat, si nu il ajuta cu nimic toata bunatatea de pe lume in situatia asta.

 

Ar fi trebuit sa fie echipat corespunzator. In Romania, sa fi motociclist inseamna cadavru ambulant. Cel putin, soferii auto nu acorda prioritate motociclistilor, de multe ori rezultand in trante prin sant pentru salvarea propriei piei. La acest capitol puteti include si casca aceea care a sarit de pe cap, respectiv geaca cu protectie pentru coloana / pantaloni cu aparatori / cizme, etc. Aviz amatorilor care cumpara casti din piata la 50ron bucata!

 

Ar fi trebuit sa stea mai aproape de mijlocul drumului. Am vazut distanta dintre autobuz si roata din stanga a bmw-ului, era 1 metru LEJER! Ceea ce ma face sa cred ca motociclustul s-a oprit undeva spre mijlocul benzii, nu pe mijlocul drumului. Cum sa faci asa ceva, stiind ca mai inainte ai depasit un posibil 'turbat' ?

 

BMW`istul :

 

Ar fi putut evita motociclistul ori in stanga ( sa intre in autobuz sau chiar pe trotuar; cel putin nu murea nimeni! ) ori in dreapta ( pe trotuar ). Bine inteles, fiecare are alte atitudine intr-o situatie de genul asta. Oricum, asta ar fi insemnat pentru el o dauna mult mai grava, bordura este foarte inalta acolo si cel mai probabil la acea viteza, s-ar fi dat peste cap. Dar stau sa ma gandesc ca daca ar fi facut asta, ar fi fost el vinovat in totalitate, motociclistul facandu-se 'disparut' dupa incident.

 

200km/h e o viteza enorma, chiar pentru un bmw. Eu era sa ma "sparg" la 200kmh in afara localitatii din cauza unei depasiri a celorlalti 'participanti in trafic'. Norocul meu ca am franat in timp util si am tras pe dreapta.

 

 

 

 

 

Eu am vazut urma de la frana bmw-ului, este intr-adevar foarte lunga, incepe la 4-5 metri dupa curba ( asta ma face sa ma gandesc ca soferul a sesizat motociclistul imediat ce a iesit din curba ), si are o usoara tendinta de "dreapta" - soferul tragea spre trotuar.

 

Sunt convins ca nici unul din cei implicati nu si-a dorit sa se intample asta. Asta este, la toti ne pare rau, toti sunt vinovati, mortul va lua adevarul cu el, noi nu putem sa facem nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania mortul este de vina. Imi pare rau, dar asa este...

 

Am fost in apropierea incidentului, mergeam spre baraj, dar a fost blocat drumul si m-am intors spre oras. Pana astazi nu am stiut exact ce s-a intamplat, banuiam ca a fost lovit un pieton, pentru ca am vazut un om intins, masini oprite si foarte multa lume...

 

 

Inainte de toate, as vrea sa impart vina intre autori :

 

In primul rand, cei doi se cunosteau si erau vecini!

 

Motociclistul :

Ar fi trebuit sa isi vada de familia lui, nu sa 'provoace' o masina cu potential, sau cel putin sa nu o provoace inainte sa se opreasca. Daca ai chef de provocari asigura-te ca ai suficient drum sa termini ce incepi, nu sa tragi pe stanga sau pe dreapta fix dupa ce ai facut o depasire. Sau de fapt hai sa acceleram ca sa avem de ce pune frana ? Ca era el de treaba si agreat de toata lumea este partea a doua. In acel moment pe sosea nu a fost inspirat, si nu il ajuta cu nimic toata bunatatea de pe lume in situatia asta.

 

Ar fi trebuit sa fie echipat corespunzator. In Romania, sa fi motociclist inseamna cadavru ambulant. Cel putin, soferii auto nu acorda prioritate motociclistilor, de multe ori rezultand in trante prin sant pentru salvarea propriei piei. La acest capitol puteti include si casca aceea care a sarit de pe cap, respectiv geaca cu protectie pentru coloana / pantaloni cu aparatori / cizme, etc. Aviz amatorilor care cumpara casti din piata la 50ron bucata!

 

Ar fi trebuit sa stea mai aproape de mijlocul drumului. Am vazut distanta dintre autobuz si roata din stanga a bmw-ului, era 1 metru LEJER! Ceea ce ma face sa cred ca motociclustul s-a oprit undeva spre mijlocul benzii, nu pe mijlocul drumului. Cum sa faci asa ceva, stiind ca mai inainte ai depasit un posibil 'turbat' ?

 

BMW`istul :

 

Ar fi putut evita motociclistul ori in stanga ( sa intre in autobuz sau chiar pe trotuar; cel putin nu murea nimeni! ) ori in dreapta ( pe trotuar ). Bine inteles, fiecare are alte atitudine intr-o situatie de genul asta. Oricum, asta ar fi insemnat pentru el o dauna mult mai grava, bordura este foarte inalta acolo si cel mai probabil la acea viteza, s-ar fi dat peste cap. Dar stau sa ma gandesc ca daca ar fi facut asta, ar fi fost el vinovat in totalitate, motociclistul facandu-se 'disparut' dupa incident.

 

200km/h e o viteza enorma, chiar pentru un bmw. Eu era sa ma "sparg" la 200kmh in afara localitatii din cauza unei depasiri a celorlalti 'participanti in trafic'. Norocul meu ca am franat in timp util si am tras pe dreapta.

 

 

 

 

 

Eu am vazut urma de la frana bmw-ului, este intr-adevar foarte lunga, incepe la 4-5 metri dupa curba ( asta ma face sa ma gandesc ca soferul a sesizat motociclistul imediat ce a iesit din curba ), si are o usoara tendinta de "dreapta" - soferul tragea spre trotuar.

 

Sunt convins ca nici unul din cei implicati nu si-a dorit sa se intample asta. Asta este, la toti ne pare rau, toti sunt vinovati, mortul va lua adevarul cu el, noi nu putem sa facem nimic.

 

 

Amice..., culca-te!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe asta il linsatzi cu bmw-u ca a omorat un om, dar pe motociclistul ala ca a distrus o familie tot cu 200 km/h ora ii luatzi apararea ca era sofer bun si experimentat.

si ne mai miram de ce merge tzara cum merge, cand fiecare face totul pe interesul lui nu pe logica.

PS. daca ala a franat 70 de m, si asta era motociclist de ce dracu nu s-a dat la o parte ? nu a auzit franele ?

care familie a distrus-o? care deja nu mai exista? toata lumea din ferneziu stie k avea sotie si copii dar umbla cu o fata mult mai tanara decat el, nu Ionel i-a distrus familia si-a distrus-o singur, si pt chestia cu accidentu' chiar merita linsat intr-o secunda nu se putea da la o parte , asa k nu mai vb aiurea si nu incerca sa dai lectii despre lucruri pe care nici u nu le poti face

 

In Romania mortul este de vina. Imi pare rau, dar asa este...

 

Am fost in apropierea incidentului, mergeam spre baraj, dar a fost blocat drumul si m-am intors spre oras. Pana astazi nu am stiut exact ce s-a intamplat, banuiam ca a fost lovit un pieton, pentru ca am vazut un om intins, masini oprite si foarte multa lume...

 

 

Inainte de toate, as vrea sa impart vina intre autori :

 

In primul rand, cei doi se cunosteau si erau vecini!

 

Motociclistul :

Ar fi trebuit sa isi vada de familia lui, nu sa 'provoace' o masina cu potential, sau cel putin sa nu o provoace inainte sa se opreasca. Daca ai chef de provocari asigura-te ca ai suficient drum sa termini ce incepi, nu sa tragi pe stanga sau pe dreapta fix dupa ce ai facut o depasire. Sau de fapt hai sa acceleram ca sa avem de ce pune frana ? Ca era el de treaba si agreat de toata lumea este partea a doua. In acel moment pe sosea nu a fost inspirat, si nu il ajuta cu nimic toata bunatatea de pe lume in situatia asta.

 

Ar fi trebuit sa fie echipat corespunzator. In Romania, sa fi motociclist inseamna cadavru ambulant. Cel putin, soferii auto nu acorda prioritate motociclistilor, de multe ori rezultand in trante prin sant pentru salvarea propriei piei. La acest capitol puteti include si casca aceea care a sarit de pe cap, respectiv geaca cu protectie pentru coloana / pantaloni cu aparatori / cizme, etc. Aviz amatorilor care cumpara casti din piata la 50ron bucata!

 

Ar fi trebuit sa stea mai aproape de mijlocul drumului. Am vazut distanta dintre autobuz si roata din stanga a bmw-ului, era 1 metru LEJER! Ceea ce ma face sa cred ca motociclustul s-a oprit undeva spre mijlocul benzii, nu pe mijlocul drumului. Cum sa faci asa ceva, stiind ca mai inainte ai depasit un posibil 'turbat' ?

 

BMW`istul :

 

Ar fi putut evita motociclistul ori in stanga ( sa intre in autobuz sau chiar pe trotuar; cel putin nu murea nimeni! ) ori in dreapta ( pe trotuar ). Bine inteles, fiecare are alte atitudine intr-o situatie de genul asta. Oricum, asta ar fi insemnat pentru el o dauna mult mai grava, bordura este foarte inalta acolo si cel mai probabil la acea viteza, s-ar fi dat peste cap. Dar stau sa ma gandesc ca daca ar fi facut asta, ar fi fost el vinovat in totalitate, motociclistul facandu-se 'disparut' dupa incident.

 

200km/h e o viteza enorma, chiar pentru un bmw. Eu era sa ma "sparg" la 200kmh in afara localitatii din cauza unei depasiri a celorlalti 'participanti in trafic'. Norocul meu ca am franat in timp util si am tras pe dreapta.

 

 

 

 

 

Eu am vazut urma de la frana bmw-ului, este intr-adevar foarte lunga, incepe la 4-5 metri dupa curba ( asta ma face sa ma gandesc ca soferul a sesizat motociclistul imediat ce a iesit din curba ), si are o usoara tendinta de "dreapta" - soferul tragea spre trotuar.

 

Sunt convins ca nici unul din cei implicati nu si-a dorit sa se intample asta. Asta este, la toti ne pare rau, toti sunt vinovati, mortul va lua adevarul cu el, noi nu putem sa facem nimic.

ma u ai vazut autobuzul? ai vazut pe purici autobuzul a mers in jos la vreo 5 min dupa c s-a produs accidentul, depasirea a avut loc mult mai in jos cam la un km de locul accidentului , stii unde e biserica? acolo. si inca cv in locul unde s-a produs accidentul o poti lua la dreapta linistit deoarece nu exista bordura este o straduta laterala , dak nu avea 200 la ora reusea sa intre pe acea straduta, dar dak est prea smecher si prea destept asa patesti si in plus mai exista si reguli de circulatie conform carora viteza in localitate e de 50 km/h nu 200 si sa nu uitam de distanta regulamentara care trebuie pastrata.

 

daca vrei sa stii conducatorul bmw-ului nici macar nu are permis in Romania

 

Cred ca era un ceas negru.

Omul avea o varsta si cred ca nu se pune problema ca nu stia sa stea pe motor. Sigur a oprit pe ax !!! ce cauta ala cu conserva acolo. Reflexul (unui sofer cu permis) este sa tragi dreapta (nu STANGA) sa eviti o problema.

Era cuplat pe depasire ?

BMW-ul avea volan pe dreapta ?

Dintr-un post anterior am inteles ca se cunosteau ???? Pai daca se cunosteau cum de nu stia conservarul unde sta motoristul ????

Prea multe nu se leaga.

OF OF OF Romanica noastra ... Cred ca problema sta in valorile universal acceptate.

cel mai probabil se cunosteau din vedere stau in acelasi cartier, din vedere se cunoaste toata lumea cu toata lumea, nimic mai mult, asta cu conserva e un ingamfat cu bani proaspat sosit din Irlanda fara permis de conducere valabil in Romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti sa ziceti ce vreti si sa aberati cat vreti mi-e tot una. Fiecare are varianta lui etc.

 

Straduta aceea la dreapta de care spui tu e un pic mai larga de 90grade, sa intri in asa curba nu e o varianta. Cel mai probabil putea sa intre pe trotuarul din coltul strazii, respectiv in gradina/curtea casei de pe colt. Era bineinteles mai bine decat sa omoare un om.... Dar asta am mentionat deja in postul precedent.

 

Dar daca stau bine sa ma gandesc, frana se termina fix inainte de aceasta 'strada la dreapta' deci chiar daca ar fi luat-o la dreapta deja era prea tarziu.

 

Sau nu circula dinspre Baia Mare spre Firiza? Eu veneam dinspre Baia Mare spre Firiza, si dupa curba respectiva era blocat drumul. Am ajuns inainte sa apara politia sau salvarea. M-am intors in oras pentru ca erau deja destui martori ( tot satul pe strada plus autobuzul si alte masini in coloana). Dar pana am ajuns eu in oras, nu am vazut nici salvare, nici politie sa mearga in acea directie.

 

 

Cat de comment-uri de genul "culca-te" si "mars" nu sunt curios. Puteti sa ziceti ce vreti, fiecare cu varianta lui. Sau nu putem avea pareri diferite? De fapt ce ma intereseaza pe mine? Am eu viata mea si grijile mele!

 

Condoleante familiei indurerate si....

 

E totusi omor de inculpa ( NU A INTENTIONAT SA IL OMOARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ). Daca ar fi facut-o intentionat sunt de acord ca ar merita linsat, etc. Astfel, merita suspendat dreptul de a conduce pe viata, iar familia 'despagubita' daca tot are bani.

 

Asta este tot ce am de spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doare prea mult sa vb acuma despre asta, dar cand citesc ma doare mai rau sa vad ca lumea habar nu are de ce s-a intamplat, stie doar din povesti si se gasesc "dastaptzi" sa vb si sa arunce cu vina ba in unu ba in altu. Urat!

 

1. Depasirea a avut loc muuult inainte de accident, nici poveste ca Ionel a depasit intentionat stiind ca in 2 metri urmeaza sa faca stanga. Vb aiurea.

 

2. Voi stiti ce inseamna un autobuz pe o strada gen Luncii? Ma refer la faptul ca nu poti sa stai pe axul drumului, ca te ia pe sus. E mai lat decat o masina. Si daca v-ati uita mai bine la poze - si probabil o sa vin si eu cu altele, cele de pe site sunt destul de slabute (Dar mai bine decat deloc) - ati vedea ca era pozitionat unde trebuia. Franele lui nenea cu BMW arata ca el era cu rotile stanga pe axul drumului, cand acolo era motociclistul. Se putea trage dreapta, probabil ca nu il evita de tot, dar macar nu il lua in plin.

 

Nu mai are rost sa facem analize si sa punem ipoteze. S-a intamplat si gata. Nici unul nu au vrut, si nici unul nu au putut evita (timpul mult prea scurt pt a reactiona). Eu personal nu-i port pica soferului autoturismului, pentru ca e om si cu totii gresim. Sa arunce primul piatra cel care nu a mers vreodata cu mai mult de 120 km la ora (fie cu o masina fie cu un motor) si apoi mai vorbim. Doar ca noua nu ni s-a intamplat.

 

Dumnezeu le are in plan pe toate, le tine in Mana Lui si El stie de ce.

 

Raluca Borota

 

 

_____________________________________________________________________________________________

mark68 a zis "In primul rand, cei doi se cunosteau si erau vecini! "

 

vecini e prea mult spus! soferul sta in centrul ferneziului pe langa croitorie (cine stie, cunoaste), si motociclistul sta pe padurarilor, mai sus de cariera de piatra, pe o strada laturalnica. De unde vecini?? ca si cum ai zice ca unu din Hotvon e vecin cu cineva care sa la piata.

 

Da, se cunosteau. Asa zice soferul, varianta lui Ionel se pare ca nu o sa o aflam.

 

mark68 a zis "Ar fi trebuit sa isi vada de familia lui, nu sa 'provoace' o masina cu potential, sau cel putin sa nu o provoace inainte sa se opreasca."

 

cum am spus adineauri, isi vedea de familie, si pur si simplu a intrat intr-o depasire, cu cel putin 1 km inainte de a opri. Deci, atentie la afirmatii. "fix dupa ce ai facut o depasire" OARE??? Te asigur ca nu a fost asa.

 

Referitor la echipament, era echipat mereu corespunzator, cu toate chestiile alea pe el. Greseala lui, daca tot vreti sa cautam nod in papura, e ca nu avea casca legata. Daca si-a deslegat-o in timp ce statea si astepta sa faca stanga, fiind in apropierea casei, sau o avea dinainte deslegata, iar nu putem stii sigur.

 

 

mark68 a zis "Ar fi trebuit sa stea mai aproape de mijlocul drumului. Am vazut distanta dintre autobuz si roata din stanga a bmw-ului, era 1 metru LEJER!"

 

No, acuma intreb si eu ca orice muritor de rand. Cum ai vazut tu distanta dintre autobuz si roata cand nu erai acolo? Autobuzul a venit dupa accident, si a plecat. Nu stiu ce masuratori ai fi luat tu, ca sigur autobuzul nu a fost acolo sa stea sa il masori. Cat despre metrul ala lejer.... nu avea cum. Mai gandeste-te.

 

Raluca Borota

Editat de antaraxia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred totusi sa existe cineva care in apropierea casei sa dezlege din mers o casca. Nu vad de ce... daca tot ai suportat-o pana acolo, sa o dezlegi din mers, inainte de a intra in curte? Nu am fost niciodata tentat sa fac asa ceva. Probabil avea un sistem mai deficitar de prindere si s-a desfacut in momentul impactului cu masina. Posibil daca opresti undeva sa cumperi ceva, stiind ca esti la doi pasi de casa sa nu o mai asiguri stiind ca ajungi intr-un minut. Dar...acest baiat nu a oprit, deoarece cel cu conserva ar fi trecut de mult de el cat ar fi cumparat ceva sau ar fi schimbat doua vorbe cu cineva.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred totusi sa existe cineva care in apropierea casei sa dezlege din mers o casca. Nu vad de ce... daca tot ai suportat-o pana acolo, sa o dezlegi din mers, inainte de a intra in curte? Nu am fost niciodata tentat sa fac asa ceva. Probabil avea un sistem mai deficitar de prindere si s-a desfacut in momentul impactului cu masina. Posibil daca opresti undeva sa cumperi ceva, stiind ca esti la doi pasi de casa sa nu o mai asiguri stiind ca ajungi intr-un minut. Dar...acest baiat nu a oprit, deoarece cel cu conserva ar fi trecut de mult de el cat ar fi cumparat ceva sau ar fi schimbat doua vorbe cu cineva.

 

 

Ma bucur ca am reusit sa fim alaturi de voi si de el. Dumnezeu sa-l odihneasca. Desi personal nu-l cunostea nici unul dintre noi( ne salutam din mers) Am tinut pe cat posibil sa organizez si sa participam in numar cat mai mare. PUTEA FI ORICARE DINTRE NOI

 

 

 

In numele familiei va multumesc tuturor care ati fost azi alaturi de noi cu motoarele. Au fost niste momente deosebite, si stim ca si lui Ione i-au placut :D

 

Drive safely, ok?

Raluca Borota

 

 

Ma bucur ca am reusit sa fim alaturi de voi si de el. Dumnezeu sa-l odihneasca. Desi personal nu-l cunostea nici unul dintre noi( ne salutam din mers) Am tinut pe cat posibil sa organizez si sa participam in numar cat mai mare. PUTEA FI ORICARE DINTRE NOI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6e2a91.jpg

soo7kl.jpg

6s9oc8.jpg

2qwmm2g.jpg

14cfxbo.jpg

2u7wro5.jpg

352ol5z.jpg

15n4lqd.jpg

14cfxbo.jpg

kf5g9e.jpg

14cfxbo.jpg

 

ar fi o idee buna sa terminam odata cu dilemele si sa lasam omu sa se odihneasca in pace .

azi am fost multi motociclisti din baia mare sa-l conducem pe ultimul drum .

atata sper ca ala care e vinovat sa plateasca pt fapta lui .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

phoaiii... ce ura incep sa am pe BMW-uri

turb...

sanatate si recuperare rapida...

Eu mi-as dori un BMW din ala cu atas si nevasta-mea sa traga cu mitraliera din atas in din astia. Acum 2-3 zile tocmai era sa ma termine un bou cu BMW in roz de Ferrari cand a intrat aiurea intr-o depasire si eu am redus viteza de la 105 la 65 ca altfel sigur ne loveam frontal (undeva intre Obzor si Burgas in Bulgaria, si boul cu BMW roz era bulgar si il durea fix in basca ca se baga aiurea, asa ca astia cu BMW cred ca sunt idioti fara frontiere).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai conteaza cine ce si cum.......a plecat unul dintre noi....sa se odihneasca in pace...de acuma discutiile si polemicile nu isi mai au loc......dumnezu sa-l odihneasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrei sa-tzi spun ce-am invatzat eu din patzania saracului om ? ceva ce stiam de pe conserva, cu care din pacate merg mult mai mult decat mi-as dori in timpu` serviciului, si anume ca daca auzi in spate scartzait luuuunggg, calco tata, si nu ma refer sa intru pe contrasens, ci sa merg 10 m in fatza, poate pana atunci se opreste.

in loc sa se sara cu bata in capu` aluia, mai bine ne-am gandi DACA era ceva de facut sa se poata evita accidentul (in afara de a nu mai merge retardatzi ca ala cu BMW-u cu vitezele alea).

Tu esti ala cu BMW-ul sau ce?

 

in PRIMUL RAND o lumanare la Biserica din pacate nu la "vii"

 

Mai baietzi......inafara de Baimareni,voi cunoastetzi careva zona??????drumuri inguste,pline de praf.

Mai baietzi,mai ales din Baia Mare,cunoastetzi accidentul lui Cipri din Cavnic cu BMW-ul in care a murit o fata?

Ce treaba are BMW-ul????

La idiot "i-a scris in carte"sa faca niste ani de puscarie,iar l-a motociclist sa plece de pe lumea asta din pacate pentru ai lui.

Vretzi sa invatzati ceva???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

NU VRETI........

Daca da:

1.Nu provoca pe nimeni in trafic.

2.Daca depasesti si cel depasit devine Loeb si urla orgoliul in el,pune mana pe semnalizare dreapta,franeaza treptat si Lasa-l

3.Daca depasesti si cel depasit creste si el viteza automat pentru a depasi trebuie sa accelerezi mai tare,si daca tot ai facut asta nu frana in fatza lui.

4.Daca esti cu masina,motocicleta,bicicleta si in spatele tau circula cu viteza cineva anume:"BMW,YAMAHA R1"...(stitzi voi....din astea de cocalari,criminali si slapari) mai bine ratezi oprirea(loc de parcare gol,prieteni,pustoaice semi imbracate),decat sa risti sa fii lovit din spate.

M-a intrebat multa lume de ce in poza aia de la avatar sunt pe contrasens......DE CE????? Fiindca vroiam sa intru in parcare pe stanga si din fatza nu venea nimic,si pana am redus viteza cu care mergeam pentru a putea vira,am preferat sa las libera banda mea....

Lucrul asta nu e aplicabil in cazul accidentului de fatza,din cate am inteles venea un autobuz din fatza.

 

Stiti ce nu inteleg eu???

Din poze se vede o linie dreapta si o frana lunga.

Din discutiile avute de cei care stiu accidentul ar reiesi ca "regretatul motociclist" a depasit "in fatza la Biserica" dar ce nu reiese din discutie este ca:"a depasit,l-a lasat in urma un km,si s-a oprit sa faca stanga" si automobilistul a venit de pe linia dreapta si NU L_A VAZUT???????????

Sau Incidentul s-a intamplat la iesire din curba inspre linia dreapta(in acest caz cum avea bmw-ul 200km/h????)

Sau depasirea a fost urmata de o urmarire a orgoliosului loeb,si pe fondul unei franari rapide(am inteles ca vazuse pe cineva pe stanga),si al unei distante neadecvate vitezei autoturismul l-a spulberat.

 

Discutia creata de mine are rol pur informativ,si preventiv,NU MA INTERESEAZA cine a fost de vina,ma intereseaza cum se poate evita asa o nenorocire...

Inteleg ca si tu mergi pe BMW si te rupi in basini cand nu mergi pe motor (intelegeg ca absolut accidental mergi pe vitezana ca sa agati gacici la Carpati sau la alte terase de fite)?

 

In Romania mortul este de vina. Imi pare rau, dar asa este...

 

Am fost in apropierea incidentului, mergeam spre baraj, dar a fost blocat drumul si m-am intors spre oras. Pana astazi nu am stiut exact ce s-a intamplat, banuiam ca a fost lovit un pieton, pentru ca am vazut un om intins, masini oprite si foarte multa lume...

 

 

Inainte de toate, as vrea sa impart vina intre autori :

 

In primul rand, cei doi se cunosteau si erau vecini!

 

Motociclistul :

Ar fi trebuit sa isi vada de familia lui, nu sa 'provoace' o masina cu potential, sau cel putin sa nu o provoace inainte sa se opreasca. Daca ai chef de provocari asigura-te ca ai suficient drum sa termini ce incepi, nu sa tragi pe stanga sau pe dreapta fix dupa ce ai facut o depasire. Sau de fapt hai sa acceleram ca sa avem de ce pune frana ? Ca era el de treaba si agreat de toata lumea este partea a doua. In acel moment pe sosea nu a fost inspirat, si nu il ajuta cu nimic toata bunatatea de pe lume in situatia asta.

 

Ar fi trebuit sa fie echipat corespunzator. In Romania, sa fi motociclist inseamna cadavru ambulant. Cel putin, soferii auto nu acorda prioritate motociclistilor, de multe ori rezultand in trante prin sant pentru salvarea propriei piei. La acest capitol puteti include si casca aceea care a sarit de pe cap, respectiv geaca cu protectie pentru coloana / pantaloni cu aparatori / cizme, etc. Aviz amatorilor care cumpara casti din piata la 50ron bucata!

 

Ar fi trebuit sa stea mai aproape de mijlocul drumului. Am vazut distanta dintre autobuz si roata din stanga a bmw-ului, era 1 metru LEJER! Ceea ce ma face sa cred ca motociclustul s-a oprit undeva spre mijlocul benzii, nu pe mijlocul drumului. Cum sa faci asa ceva, stiind ca mai inainte ai depasit un posibil 'turbat' ?

 

BMW`istul :

 

Ar fi putut evita motociclistul ori in stanga ( sa intre in autobuz sau chiar pe trotuar; cel putin nu murea nimeni! ) ori in dreapta ( pe trotuar ). Bine inteles, fiecare are alte atitudine intr-o situatie de genul asta. Oricum, asta ar fi insemnat pentru el o dauna mult mai grava, bordura este foarte inalta acolo si cel mai probabil la acea viteza, s-ar fi dat peste cap. Dar stau sa ma gandesc ca daca ar fi facut asta, ar fi fost el vinovat in totalitate, motociclistul facandu-se 'disparut' dupa incident.

 

200km/h e o viteza enorma, chiar pentru un bmw. Eu era sa ma "sparg" la 200kmh in afara localitatii din cauza unei depasiri a celorlalti 'participanti in trafic'. Norocul meu ca am franat in timp util si am tras pe dreapta.

 

 

 

 

 

Eu am vazut urma de la frana bmw-ului, este intr-adevar foarte lunga, incepe la 4-5 metri dupa curba ( asta ma face sa ma gandesc ca soferul a sesizat motociclistul imediat ce a iesit din curba ), si are o usoara tendinta de "dreapta" - soferul tragea spre trotuar.

 

Sunt convins ca nici unul din cei implicati nu si-a dorit sa se intample asta. Asta este, la toti ne pare rau, toti sunt vinovati, mortul va lua adevarul cu el, noi nu putem sa facem nimic.

Erai cumva in BMW-ul ala sau de unde vii cu gargarile astea? Adica cum PLM frana de 70 de metri in Ferneziu, ca stiu si eu cat de cat locul ala? Ca si eu am copilarit in Baia Mare si m-as cacao pe mine sa ma dau pe acolo mai tare de 50-60km/h, ca stiu ca nu am vizibilitate si poate vine un caine au poate chiar un copil si degeaba am eu casca Caberg daca ii trec aluia peste ceafa (om sau catel sau ce o fi)...

Adica daca un (cuvant urat) merge tare si sparge toate normele trebuie sa-i gasim scuze ca era super-meserias si avea BMW?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca orice accident e format dintr un cumul de greseli , la nervi ii doream moartea la ala cu bmw ca a omorat un alt motociclist , da uitandu ma la urma de franare m am tot gandit ... a mers peste 20 de metrii pe frana pana la impact . ala pur si simplu a inghetat la volan si nu a facut nimic , desi avea destul timp sa traga de volan . lua santu , facea zob masina da il evita .

se pare ca s-a blocat , poate era doar un biet prost care mergea tare sa se rupa in figuri si altu a platit cu viata prostia lui .

 

anu trecut am patit o chestie cu fostu motor , tot viteza excesiva si am prins nisip si am ajus pe contrasens , unde am cazut fix in fata unei femei cu o dacie . daca aia nu merea cu 40 la ora pe independentei ( cei din zona stiu strada , permite accelerari de peste 200 la ora lejer cu timp de franare cu tot ) eu acuma eram grav accidentat sau mort . am avut noroc ...

daca se intampla ca in loc de acea femeie care a franat sa fi fost unu numa cu 90 la ora acuma nu va mai povesteam .

poate asa a fost si cazul lui ionel , un moment de neatentie si bravada copilareasca care a intalnit un altul care a gresit si el mai mult si cu un mare ghinion s-a ajuns la moartea lui .

 

eu cred ca oricare de aici puteam fi in locul lui , nu cred ca este careva intre noi care sa zica aici sincer ca el nu a gresit si nu a scapat cel putin odata la limita limitei cu un gol in stomac si a multumit la cel de sus ca mai respira si azi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante familiei indurerate ...

 

Sa speram ca se va face dreptate nu ca in cazul fetitei de 12 ani din Constanta :

 

http://www.realitatea.net/o-fetita-omorata...lui_324681.html

 

http://www.protv.ro/stiri/justitie/fetita-...a-vinovata.html

 

http://www.gandul.info/actualitatea/fetita...ml?3927;2837466

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E strigator la cer... Ionele, sa te odihnesti in pace. Pastreaza niste locuri fumoase, ca se pare ca din ce in ce mai multzi soferi ne urasc...

 

Condoleante familiei si prietenilor. Cuvintele nu mai ajuta cu nimik... O sa aprind o lumanare pentru sufletul lui...

 

P.S. Criminalului... SIDA! sa aiba timp sa se gandeasca la fapta lui, dar sa moara in chinuri groaznice dar lente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel de sus sa ii lumineze calea! Condoleante familiei !

 

Din pacate in ultimii ani a crescut numarul accidentelor grave ale motociclistilor. Aici in Ungaria e ceva de groaza, vad ca si in Romania e la fel.

 

Aveti grija de voi dragi motociclisti, fiti atenti si la drum, si la cei din jurul vostru caci din pacate nimeni nu e de partea noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...