Sari la conținut

Shinu Jos... Si Nu E Vina Mea :p


shin
 Share

Postări Recomandate

Je a facut accident: 50 kmh, luat un cablu dintr-o intersectie cu gatu. Era la nivelul gatului meu, eu am facut 360 grade in aer in jurul lui, iubi cazut jos.. Iubi are o entorsa laba picior drept. Eu am ambele labe entorsate, genunchi stang polizat, sold stang la fel. Ahh, da si gatul zgariat si o aduncitura in el la limita taierii. Adica daca aveam 60 kmh eram decapitat :kiss: Mobra praf, nu pot descrie, dauna totala, n-am casco (motocicleta e din 92) dar am RCA.

 

In 2 sapt sunt sanatos, mobra nu se va putea repara iar eu oricum platesc 5 ani la ea. Stiu, e hilar ca atunci cand o data merg si eu regulamentar sa am accident, da' macar asta a insemnat supravieturea mea - asta fiind viteza legala.

 

Ce sa zic, atentie, atentie, uitati-va si in sus de acum, mergeti slow.. Daca ma puteti ajuta cu ceva sugestii in legatura cu mobra, sunt binevenite. Habar n-am daca mai pot recupera ceva, deja incep sa ma consolez stiind ca a mea cariera de motociclist s-a incheiat la o luna dupa permis.. din cauza unor muncitori incapabili probabil si a unui cablu. Daca nu recuperez nici un leu, alt motor nu-mi pot permite momentan..

 

Multumesc Laur, celor care mi-au luat motorul (nu mai stiu pe unde a ajuns, eram inca socat cand mi s-a spus) celor ce au venit sa se intereseze, care au fost chiar multi la numar. Multumesc celor care m-au sustinut si au facut tot ce-au putut sa-mi fie mai usor. Multumesc motociclistilor pentru ca mi-au fost aproape, adevarati frati. Multumesc lui iubi ca nu m-a certat si a vazut lucrurile asa cum sunt, fara sa ma invinovateasca si ca ma va sustine in incercarea de a-mi recupera ceva din paguba.

 

Si desigur, multumesc Bunelule ca ma lasi sa traiesc asa cum sunt si ca imi mai arati din cand in cand unde gresesc fara sa ma iei dintre cei vii.

 

Va pupa shinu!

Editat de shin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In primul rand bine ca nu ai patit nimic grav !!!

Sper sa iti recapeti macar o parte din bani, intreaba in stanga si in dreapta, vezi daca poti face vreo plangere la primarie ca ala era drum public presupun.

Nu te consola prea repede ca o sa renunti la motociclism, vor veni probabil si alte mobre desi zici ca ai depus un mare efort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca nu a fost mai grav ! poate daca nu treceai tu, treceau altii cu viteze mai mari! DOAMNE FERESTE!

 

pey...mi s epare ca se lucra acolo la asfalt , dupa cum am vazut !

 

 

afla de unde era cablul..sigur se poate face ceva..cred!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand bine ca nu ai patit nimic grav !!!

Sper sa iti recapeti macar o parte din bani, intreaba in stanga si in dreapta, vezi daca poti face vreo plangere la primarie ca ala era drum public presupun.

Nu te consola prea repede ca o sa renunti la motociclism, vor veni probabil si alte mobre desi zici ca ai depus un mare efort.

Am zis ca ma duc la biserica. Doar sunt super norocos. Si medicii mi-au zis sa-i zic merci Celui de Sus ca n-au multi sansele mele. Inca 10-20 kmh si eram decapitat :)

 

Bani ciuciu. Fost la pulitie, au zis sa dau declaratie, veneam de acolo, mergeam acolo, viteza legala, pe verde, luat cablu in gat. Asta-i tot.

In rest nu ei investigheaza de ce e cablul acolo sau al cui e. Doar imi dau autorizatie de reparatie si se spala pe maini.

Cica sa ma duc la primarie.. Ma duc la primar si-i zic Ghita da-mi 2000 oiro pt motor ca am intrat in cabrlul tau si inca 100 pentru alifii :drums: ?

Get real. Din ce mi s-a zis pana acu' s-a dus p..lii :D

 

 

Cat de efort, nu e mare :kiss: Am platit doar 2 rate si mai am de platit 5 ani fara 2 luni la el :lol:

 

bine ca nu a fost mai grav ! poate daca nu treceai tu, treceau altii cu viteze mai mari! DOAMNE FERESTE!

 

pey...mi s epare ca se lucra acolo la asfalt , dupa cum am vazut !

 

afla de unde era cablul..sigur se poate face ceva..cred!

Aia de lucrau la asfalt n-aveau treaba. Am venit acu dimineata cu un prieten, m-a recunoscut unu de era cu cablu in mana, incerca sa ma salveze pe mine, bine intentionat de altfel.

 

So, un cablu rupt pe un stalp unde sunt 20 de cabluri... Daaaa :drums: O sa vina mama sa-mi zica al cui e sau vinovatu' sigur ma suna chiar el sa-mi zica ca ma despagubeste.

 

Rahat, dau demisia si ma car intr-o tara unde nu uita nimeni cabluri la un nivel de gat de motorist. Sau daca ma mai ustura mult gatu' asta patentez bungee jumpingul wireless :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off mai shinule,sa-mi bag ....cum dracu de ai avut si tu "norocul"de a da tocmai peste firul ala!?!?Acum am auzit,imi pare f rau ; stiu cat de mandru erai de motorul ala si cat ti-ai dorit sa ti-l iei la inceput!ce dracu sa zic,incearca sa vezi partea buna a lucrurilor,ca sunteti voi 2 intregi,ca restul ti le rezolvi tu de acum usor usor! daca te putem ajuta cu orice,nu ezita sa ne spui! cat despre cariera de motociclist...nu s-a sfarsit frate! daca e pasiunea in sange,faci pe dracu-n patru si o scoti la capat intr-un fel sau altul!

capul sus! :kiss: viata nu e formata numai din bune...treci peste asta,o sa vezi!

da-i in judecata!vb cu cristi care-i avocat si vezi ce zice;

Editat de dya
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mentionez ca pulitaiu ii da inainte ca eu is de vina, ca nu am voie decat cu 125 cmc si cbr 600 am voie abia peste 2 ani?

Acu' asa gasesc si eu prin lege, da' sa-mi XXX una daca nu juma' din cei ce-i stiu au inceput pe 600 si deja stiu 3 temerari

de-au luat-o direct cu Fireblade :kiss:

 

le: dya, viata mai are si rele, da' cand uiti ce gust au alea bune, parca te cam intrebi daca nu cumva ceva e razna in matrix :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu' asa gasesc si eu prin lege, da' sa-mi XXX una daca nu juma' din cei ce-i stiu au inceput pe 600 si deja stiu 3 temerari

de-au luat-o direct cu Fireblade :)

In motociclismul stradal nu e loc sa te compari cu altii. Din pacate dorinta de a demonstra ceva e cauza multor accidente.

 

le: dya, viata mai are si rele, da' cand uiti ce gust au alea bune, parca te cam intrebi daca nu cumva ceva e razna in matrix :D

E, lasa ca nu e sfarsitul lumii acum. O scoti tu la capat cumva, esti baiat mare :kiss:

Nu stiu in ce masura ai putea trage la raspundere pe cei ce raspund de acele cabluri. Nu degeaba exista firme autorizate in diverse domenii si oameni cu scoli care dau cu semnatura. Succes, baiatu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau s-aud ca ti s-a intamplat asta,shinule...

..totusi...incearca la fondul ala al oamenilor strazii,sau cum naiba ii spune....poate au solutii pt tine..

Bafta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

 

In primul rand bine ca atzi scapat si nu sa intamplat nimic mai grav.

 

In al doilea rand ai putea da firma care se ocupa de lucrare in judecata pentru vatamare corporala, neglijenta si mai sunt inca vreo 2 dar nu sunt avocat asa ca nu stiu exact si sa le cerii despagubiri atat cat sa cuprinda valoare motocicletei care am inzeles ca e terminata cat si pentru vatamare corporala adusa tie si pasagerei din spate.

 

 

 

Multa bafta insanatosire grabnica la amandoi si jupuiestei ca merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shinule, cati ani ai tu? Daca ai peste 21 politaiu papa ceva urat mirositor. Daca n-ai, naspa, are dreptate. Oricum cablul ala ti-a pus viata in pericol. Exista pe la primarie posibilitatea de a-ti recupera pagubele, asa cum oamenii care-si rup masinile in gropi isi recupereaza banii. Toata chestia e sa ai oarece dovezi ca ai luat cablul. O idee buna ar fi sa dai fuga la INML pana nu-ti trec bubele, mai ales aia de pa gat. Insanatosire grabnica si bafta la recuperat banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat tu si cu iubi a intregi ca ai avut Bulan Exagerat.

 

In ce priveste mobra stai linistit ca in 1 an maxim 2 ai una mai noua si mai buna .Salarile crsc , locuri de munca din ce in ce mai bune . O sa vezi ca o sa termini creditul repede si iti mai faci unu pt o noua mobra.

Ca sa vezi ironia sortii c: cand nu aveai inca carnet si o ardeai prin oras nu ai avut probleme si cand ai reusit si tu sa iti iei carnetul si sa mergi legal ai busito :kiss:

 

Capul sus si da-i inainte .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum naiba mha Shin-ule , tocmai tie ti sa intamplat sa iei dupa gat cablurile astora ?

 

Si eu era sa iau unul pe la unirii.. offf

 

Cum naiba e dauna totala la 50 km/h ? Ce sa fwtwt ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ai da-o, nu lasa situatia asa. Ai de platit inca 5 ani pentru un bun de care nu te mai poti folosi. Si asta din vina unei firme de cacao. Recupareaza-ti banii, se poate. Baraie-i la cap cu vatamare corporala din culpa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shinule, cum dreak se intampla mah tocmai cu noi din astea, cablu' masii. sunt atatea capcane prin bucureshitul asta si tocmai noi dam de ele.

daca nu s-a lovit de ceva, cum de a ajuns dauna totala motorul, ce s-a bulit la el?? ori strangi ceva banuti si iti iei piesele busite, ori o vinzi pe bucati, mai recuperezi din paguba si cu banii de ii mai strangi iti iei alta.

sanatate!

 

P.S. fa o lista cu ce s-a stricat la ea. printre altele am eu la vanzare o furca si un radiator de F2 si pe bune de nu ti le dau ieftin, sa scap odata de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Je a facut accident: 50 kmh, luat un cablu dintr-o intersectie cu gatu. Era la nivelul gatului meu, eu am facut 360 grade in aer in jurul lui, iubi cazut jos.. Iubi are o entorsa laba picior drept. Eu am ambele labe entorsate, genunchi stang polizat, sold stang la fel. Ahh, da si gatul zgariat si o aduncitura in el la limita taierii. Adica daca aveam 60 kmh eram decapitat :kiss: Mobra praf, nu pot descrie, dauna totala, n-am casco (motocicleta e din 92) dar am RCA.

 

In 2 sapt sunt sanatos, mobra nu se va putea repara iar eu oricum platesc 5 ani la ea. Stiu, e hilar ca atunci cand o data merg si eu regulamentar sa am accident, da' macar asta a insemnat supravieturea mea - asta fiind viteza legala.

 

Ce sa zic, atentie, atentie, uitati-va si in sus de acum, mergeti slow.. Daca ma puteti ajuta cu ceva sugestii in legatura cu mobra, sunt binevenite. Habar n-am daca mai pot recupera ceva, deja incep sa ma consolez stiind ca a mea cariera de motociclist s-a incheiat la o luna dupa permis.. din cauza unor muncitori incapabili probabil si a unui cablu. Daca nu recuperez nici un leu, alt motor nu-mi pot permite momentan..

 

Multumesc Laur, celor care mi-au luat motorul (nu mai stiu pe unde a ajuns, eram inca socat cand mi s-a spus) celor ce au venit sa se intereseze, care au fost chiar multi la numar. Multumesc celor care m-au sustinut si au facut tot ce-au putut sa-mi fie mai usor. Multumesc motociclistilor pentru ca mi-au fost aproape, adevarati frati. Multumesc lui iubi ca nu m-a certat si a vazut lucrurile asa cum sunt, fara sa ma invinovateasca si ca ma va sustine in incercarea de a-mi recupera ceva din paguba.

 

Si desigur, multumesc Bunelule ca ma lasi sa traiesc asa cum sunt si ca imi mai arati din cand in cand unde gresesc fara sa ma iei dintre cei vii.

 

Va pupa shinu!

bai nene?

ce dracu' se intampla?

unde dracu' traim?

in madmax????

nu stiu ce sa mai spun, e socant ce ti s-a intamplat, de-a dreptul socant.

incearca sa dai in judecata compania care a lasat cablurile sa atarne, fa ceva, asa ceva este de neimaginat.

insanatosire grabnica! tie si lui iubi a ta.

garcii au consemnat in procesul verbal cablul respectiv?

care a fost cauza accidentului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shinule, cati ani ai tu? Daca ai peste 21 politaiu papa ceva urat mirositor. Daca n-ai, naspa, are dreptate. Oricum cablul ala ti-a pus viata in pericol. Exista pe la primarie posibilitatea de a-ti recupera pagubele, asa cum oamenii care-si rup masinile in gropi isi recupereaza banii. Toata chestia e sa ai oarece dovezi ca ai luat cablul. O idee buna ar fi sa dai fuga la INML pana nu-ti trec bubele, mai ales aia de pa gat. Insanatosire grabnica si bafta la recuperat banii.

:kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, imi pare rau pentru incidentul tau, stiu cum e sa te ridici de jos, sa vezi ca esti ok, si apoi sa-ti pui mainile-n cap cand vezi ca motorul tau s-a transformat intr-o gramada inutila de fiare si plastice sparte. trebuie sa o iei pe rand, sa urmezi firul logic si ai sa vezi ca se poate face ceva. mai intai de toate, trebuie sa te inarmezi cu rabdare. apoi, pastreaza orice hartie (sper ca sa se fi facut poze la locul accidentului). ia-ti dovada de la iml, chiar si pentru o vanataie. de la serviciu hartiile pentru concediu medical. cu astea-n dinti, du-te la primarie si vezi ce poti rezolva acolo, cine s-a ocupat de lucrarea respectiva, daca a fost a primariei sau a unei alte firme. ameninta-i cu judecata, pentru ca daca le deschizi un proces, or sa aibe multe pe cap, protectia muncii, samd, deci vei avea sanse mari sa cazi la pace cu ei. daca nu or sa-ti acopere valoarea pagubei integral, macar o parte din ea, si tot e bine. urmzeaza sfaturile celor de aici, si pentru mai multa siguranta si informare, apleleaza cu incredere la un avocat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fck man ! dormeam cand m-ai sunat . imi pare extrem de rau de patania ta. pana la urma incearca sa vezi partea plina a paharului, bine ca n-ai dat coltul sau si mai rau sa ramai planta tot restul vietii. da in judecata primaria. fierul se repara, se face altul, pana la urma nu el e important. faza identica cu a ta a patit un amic pe la casa presei cu un cablu de la un banner. noroc ca fierul lui nu a avut mare lucru iar el doar putin zgariat. in timp poate o sa reusesti sa vezi / intelegi sensul acestei absurditati. poate ca daca aveai fierul ok sapt viitoare urma sa iti deschida unul portiera in fata cand aveai 100 pe dn. btw, a facut cineva poze la locul accidentului ?

insanatosire grabnica si pe ei mama lor de hartogari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când am oprit acolo și l-am văzut mi s-au înmuiat picioarele... shit!

Nu știu exact dacă motoreta e daună totală, așa în grabă am reușit să văd doar un radiator spart, codiță muci, carene avariate...

Bine că nu ai pățit mai mult, eu când am ajuns te-am văzut doar foarte speriat, fără să acuzi vreo durere, dar na, știu cum e, că eu abia când am tras de motoretă am simțit că e ceva nasol cu umărul.

Ai grijă de acum, consultă un avocat să rezolvi cu firma aia de căcat care muta cablurile sau ce mama mă-sii făcea în locul respectiv.

Sănătate și baftă omule, ne vedem la un suc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...daca nu reusesti sa identifici cablistul si sa-l dai in judecata adreseaza-te Biroului Asiguratorilor de Autovehicule din romania, poate reusesti sa obtii niste bani din Fondul de protectie a victimelor strazii, acorda despagubiri in cazul accidentelor cu autor necunoscut,...

 

http://www.baar.ro/fpvs/fpvs_prezentare.htm

 

Bafta man!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti cam toata lumea trage fibra optica fara nici o autorizatie din partea Primariei. Cred ca singura solutie pentru a afla a cui este fibra e sa o tai, ca altfel n-ai nici o sansa. Evident, daca e vorba de fibra si nu de cablu electric :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...