Sari la conținut

Participarea romaneasca la Dakar 2006


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 229
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Zsolt,

Ce e ala "repetitor de cap"?

 

Aici gasiti lista cu toti participantii la moto in ordine alfabetica. La "S" e si al nostru ;) :lol:

http://www.dakar.com/2006/presentation/us/...gages_moto.html

 

Ca motociclete multe KTM si Yama, ceva Honde si Suzuki, 1 Aprilia, vreo 2 custom-uri si ..... un Harley Davidson :baldy:

 

Mai e o luna :P :crack:

 

 

La competitii de acest gen, ma refer la trasee in "cimp deschis" este important sa mergi intr-o anumita directe exacta "cap compas".

De aceea se foloseste repetitorul de cap care de fapt este un "display" cu numere mai mari care-ti arata directia exacta in care mergi. Acest lucru il vezi si pe GPS, dar acesta este mai "jos" si cu numere mai mici si intre multe alte data (care nu a sigur ca sunt atit de importante)

 

Salut Zsolt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca nu reusim sa avem o echipa nationala. Insa e bine si asa, decat deloc! Sunt sigur ca daca-l tine motoreta Zsolt termina in primii 50, asa cum si-a propus.

 

Bafta maxima! :baldy:

 

...scuza-ma "Ionut73"...pai de ce nu putem avea o echipa nationala?Reprezentantii de moto in Ro.de ce nu sponsorizeasa o situatie ca asta,federatia de specialitate(nu stiu daca exista in Ro), toti cei apasionati de moto(miliardari sau NU) ar putea aduce un mic ajutor unei persoane care vrea sa faca ceva,eu unul as fi de acord,sa fac o mica "oferta";se poate face ceva,incepind cu "noi" care suntem pasionati de acest sport,si probabil se vor trezi si cei "direct interesati". :P :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La competitii de acest gen, ma refer la trasee in "cimp deschis" este important sa mergi intr-o anumita directe exacta "cap compas".

De aceea se foloseste repetitorul de cap care de fapt este un "display" cu numere mai mari care-ti arata directia exacta in care mergi. Acest lucru il vezi si pe GPS, dar acesta este mai "jos" si cu numere mai mici si intre multe alte data (care nu a sigur ca sunt atit de importante)

 

Salut Zsolt

 

Merci de explicatii.

L-am gasit la touratech pe site. Ei ii zic NAV Assistant

http://www.touratech.de/Shop/enter.html?lang=en-us

"doar" 600 Euroi :P

 

@xxl: E f greu sa gasesti bani in RO pentru acest sport. In teorie suna simplu, insa realitatea din teren e mai dura decat se vede de la Bologna. Oricum, Dunca si cu Zsolt au facut niste pasi mari pentru sportul asta si avem sperante ca vom vedea din ce in ce mai multe participari la competitiile consacrate.

Mi-ai dat o idee buna: o sa deschid un topic nou la coltul enduristilor si hai sa mutam acolo discutia despre finantari si sa lasam aici numai discutia despre Dakar 2006.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa bafta Zolt, iti tinem pumnii!!! Nu uita sa iei si o camera video pe casca ca tare ar fi interesant un DVD "Dakar 2006 A II-a participare romanesca" :baldy:

 

Acum o sa fie ceva greu cu "helmet-camera".

Anul trecut am avut timp sa incarc bareriile, sa pregatesc camera, s-o curat de praf .... acum mai trebuie si concurat "un pic" :lol:

 

Anul trecut am reusit sa distrug o camera de 800 de euri. A intrat nisip in mecanism, nu stiu adca si anul acesta imi voi putea permite asta. :crack: :P

 

Salut Zsolt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Zsolt,

Mai sunt cateva zile pana pleci.

Asteptam o ultima declaratie inainte de plecare pentru baietii de pe forum :friends:

 

E de prisos sa-ti mai spun ca o sa-ti tinem pumnii cu totii si o sa urmarim in fiecare seara reportajele de pe eurosport.

Bafta maxima!

 

@Admin: pune-ti si voi topicul asta "sticky" la coltul enduristilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti tinem pumnii, mult noroc, cale batuta... Noi motociclisti, satmareni ,... in sfarsit, ne bucuram si suntem mandrii de tine.

Mi-a zis prietena mea ca te-a vazut la Teo in emisiune,... cu ocazia asta ai obtinut ceva, ... ma rog, putina bagare de seama, ceva sponsorizari?

 

Daca va exista un 2007 cu participarea ta, propun ,in mod prematur probabil, deschiderea unui cont bancar in care sa putem sponsoriza cu macar 50 de euro care suntem de pe forum, ca persoane fizice. Macar atat sa putem face si nu doar sa fim mandrii de participare.

 

Nu inseamna foarte mult, dar totusi este un mare "+" psihologic, sa stii ca "cineva" care nu ti-a strans niciodata mana se gandeste la tine atunci cand esti singur, in mijlocul pustiului Saharei.

 

Zsolt sa stiti ca lasa acasa familie mare si griji multe pentru asta.

 

Zsolt :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Daca va exista un 2007 cu participarea ta, propun ,in mod prematur probabil, deschiderea unui cont bancar in care sa putem sponsoriza cu macar 50 de euro care suntem de pe forum, ca persoane fizice. Macar atat sa putem face si nu doar sa fim mandrii de participare.

Puteai sa cumperi DVD-ul, costa doar 15 Euro: http://www.dakar.ro/?q=node/549
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat imi place sa-mi stiker-esc enduroiul, m-am gandit sa lipesc asa ceva pe el, facand publicitate gratuita. :friends: Se supara cineva?mai ales ca mi-am permis sa introduc si sigla firmei sponsor :friends:

post-143-1135259532_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

GATA!!!

 

A INCEPUT!!!Astazi in acest moment (31.12.2005, 10.45 ora noastra) Zsolt a parcurs deja 90 km din etapa de legatura.

Amanunte in continuare...

 

 

Ca sa nu mai explicam aici datele cursei cu alte amanunte toata lumea sa intre pe www.dakar.com, si sa le vada la "cursa in direct".

Propun ca aici sa comentam si sa ne dam cu parerea, sa incurajam si sa discutam.

Va multumesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, a ajuns in bivuac. Unde naiba sunt clasamentele pe site-ul Dakar-ului?

La editia trecutra se actualizau pe masura se se trecea linia de sosire la proba speciala...

 

Am dat pe replay si am vazut ca Zsolt a mers la un moment dat inapoi cativa km???

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, a ajuns in bivuac. Unde naiba sunt clasamentele pe site-ul Dakar-ului?

La editia trecutra se actualizau pe masura se se trecea linia de sosire la proba speciala...

 

Am dat pe replay si am vazut ca Zsolt a mers la un moment dat inapoi cativa km???

 

cred ca aici sunt clasamentele http://www.dakar.com/2006/DAK/LIVE/us/100/...sement/CSM.html

 

 

 

GO ZSOLT !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...