Sari la conținut

Participarea romaneasca la Dakar 2006


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 229
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

abia acum am vazut cum sa intimplat. sal bag si sal scot de forjator idiot.

mi se parea dubios sa cada zsolt chiar asa tare. sa vina acasa cu bine.

intrebare: santinelu na functionat? sau bou ala nici nu la vazut si na claxonat cal depaseste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varga Akos, KTM (locul 35)

Dimineață în drum spre secțiunea selectivă l-am văzut pe marginea drumului pe Szilveszter Zsolt, am Âşi vorbit cu el. Nu pe traseu a suferit accident, ci pe drumul spre start a intrat cineva în el din spate. A spus că îl doare umărul Âşi piciorul, deÂşi nu am ajuns primul acolo după accident, el a fost conÂştient aÂşa că nu înțeleg zvonurile care se aud.

 

Szalay Balazs, Bunkoczi Laszlo, Opel Frontera (locul 125)

În totalitate echipa a încheiat o zi îngrozitoare, în schimb mă bucur foarte mult că doctorii cu care am vorbit mi-au spus că Zsolt este bine Âşi se va vindeca fără probleme, Âşi acesta este cel mai important lucru.

 

Sa ne revedem sanatosi, baciule Zsolt !

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se merge tare....E o viteza la care nu gresesti tu, alta mai mica la care te feresti de tampiti, dar la Dakar nu poti merge atat de incet. Poate ca dupa tranta din ziua anterioara sentinelul s-a defectat, poate a pus o frana de motociclist si tampitul din spate nu a mai putut evita, pacat de munca, investitie si de suferinta celui mai mare endurist de la noi. Mass media ne-a obisnuit cu pozitia lor fata de sportul moto, poate daca facea nu stiu ce fotbalist oreion, era mai prezent pe posturi. Asa cum este Ariel Sharon acuma - mare lucru.....asta acum 30 ani era terorist, iar acum este errrou......

Constanta e cu tine Zsolt, iti dorim insanatosire grabnica si te asteptam la mare de 1 mai

 

Anul trecut cu motorul lui Romeo.....spre mare.

post-2175-1136453980_thumb.jpg

post-2175-1136454214_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele (foarte putine) noutati

http://www.dakar.ro/node/637

 

In urma unui accident suferit in zona de legatura a probei Ouarzazate- Tan Tan, Zsolt Szilveszter a fost nevoit sa se retraga din Dakar.

Ultima proba din zona marocana a Dakar-ului a debutat ieri cu 187 de kilometri de legatura, pe aceasta portiune mai precis la kilometrul 111 pilotul roman Zsolt Szilveszter a fost implicat intr-un accident care a dus la retragerea sa din Dakar. Din cauza problemelor de vizibilitate concurentul cu numarul 90 – Patrick Lebon l-a acrosat pe Zsolt, accidentul ne mai putand fi evitat.

Dupa accident, pilotul Mol Dakar Team a fost transportat la spitalul din tabara Dakar-ului ulterior acesta ajungand la un spital din Insulele Canare.

Pe 5 ianaurie, la ora Romaniei 14:00, Zsolt Szilveszter nu intrase inca in operatia starea sa de sanatate ne permitand inca interventii chirurgicale.

In momentul accidentului pilotul roman se afla in clasamentul general pe locul 90.

Dupa ce starea de sanatate se va ameliora Zsolt va reveni in Romania.

Date legate de evolutia starii de sanatate precum si data sosirii in Romania vor fi comunicate ulterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem cu totii extrem de dezamagiti de abandonul lui Zsolt.Pacat,mare pacat!Merita sa termine!Trebuie sa stie ca are suportul fiecarui pasionat de motociclism din Romania!

Dakarul,ca si viata, e o cursa dura...si asemenea accidente fac parte din joc.

Sa-i dea Dumnezeu sanatate si vointa de fier pentru a noua participare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Patele ma-sii de vitezist in etapa de legatura.

Din pacate exista multa lume pentru care viteza, cu orice pret este singurul scop in viata. Iata cum tampenia unuia se transforma in dezastrul altuia.

Tactica adoptata de Zsolt: incet, constant si sigur trebuia sa dea cel mai bun rezultat, dar n-a fost sa fie.

Cand ma gandesc ca avem si noi idiotii nostri, imi vine sa nu mai merg la nici o cursa, chit ca participarea la RR romanesc este mai mult sporadica. Grija pentru altii nu exista, grija pentru siguranta se traduce de multe ori daca ai sau nu casca, iar respectarea regulamentelor si legilor este cel mult subiectul de care cretinii-si bat joc.

Sa speram ca Zsolt, prin accidentul stupid in care a fost antrenat fara voia lui, ne va fi calauzitorul viitoarelor participari la Dakar, indiferent de clasa, si un model de la care sa invatam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Huo FRM!!!

Nu-mi vine sa cred ce am putut sa aud acum 10 min pe Realitatea TV. Un interviu in care presedintele FRM (Cristian Muresan parca) incerca sa raspunda la intrebarea: "de ce a zis Zsolt ca FRM nu l-a sprijinit". Iar respectivul personaj spunea: de fapt Zsolt nu e unul din sportivii nostri de top, are o varsta inaintata si de fapt nu trebuia sa participe. Pe langa falsul evident, raspunsul a si avut legatura cu intrebarea...

Mi-e greata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele noutati:

http://www.dakar.ro/node/639

 

In aceasta dupa-amiaza, Zsolt Szilveszter a suferit interventia chirurgicala la picior si se afla in afara oricarui pericol.

Dupa ce a fost implicat in accidentul de la kilometrul 111 al probei de legatura dintre Ouarzazate si Tan Tan, pilotul roman Zsolt Szilveszter a fost transportat la un spital din Insulele Canare unde in aceasta dupa-amiaza a suferit o interventie chirurgicala la picior. In urma accidentului Zsolt a suferit o dubla fractura la picior si una la mana, insa una din fracturile de la picior a fost deschisa si a necesitat interventie chirurgicala.

Maine, pilotul Mol Dakar Team va fi transferat de la spitalul situat in Insulele Canare la o clinica din Spania unde va urma o perioada de recuperare de trei saptamani, timp in care va fi imobilizat la pat.

Vom reveni in urmatoarele zile cu declaratia lui Zsolt Szilveszter, unul din cei mai buni piloti de enduro si rally-raid pe care ii are Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa faci ceva cu adevarat si esti pasionat de treaba respectiva se poate realiza dovada e zsolt in rest ce se intampla prin federatii e o treaba pe hartie pe plan local iar acolo se poate face doar ce iti permite bugetu si se stie bine ca bugetu e mic rau deci in concluzie chiar sant doua lumi diferite.... alegeti voi singuri lumea din care ati vrea sa faceti parte! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FRM e si ea o institutie a statului, care toaca niste bani primiti de la tatucu' Guvern. Si ii toaca cum cred ei de cuviinta. Din cate am vazut competitiile interne sunt organizate de cluburi cu sprijin privat, nu am vazut inca nici o baza competitionala dezvoltata de FRM, nu exista piste de concurs, circuite de cross care sa poarte amprenta lor. Motociclismul sportiv roman e sustinut de pasiune individuala si pe alocuri de implicare privata, in rest nu exista. Ce pashtele lor au facut pentru sportul moto de masa? Ia mai da-i in federatia mamii lor!

Ca sa vezi, un concern petrolier si o echipa multinationala are convingerea ca Zsolt este perfect in echipa lor, in timp ce pentru bashinile FRM el e prea batran. Bosorogi sunt ei cu gandirea asta de functionar cu manecutze. Aveau dreptul sa comenteze daca ar fi sprijinit financiar iesirea, daca ar fi organizat concursuri de precalificare in care sa selctioneze pe cineva mai potrivit. Dar atunci echipa nu ar fi fost Szalay-Dakar sau MOL-Dakar ci FRM-Dakar. Au fost prea impotenti pentru o asemenea performanta.

 

Am vazut ca Zsolt e pe calea cea buna. Ma bucur pentru asta, ii doresc revenire totala si rapida. Sa revina cat mai repede, pentru noi e ceea ce FRM nu poate fi: un model.

 

SANATATE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Huo FRM!!!

Nu-mi vine sa cred ce am putut sa aud acum 10 min pe Realitatea TV. Un interviu in care presedintele FRM (Cristian Muresan parca) incerca sa raspunda la intrebarea: "de ce a zis Zsolt ca FRM nu l-a sprijinit". Iar respectivul personaj spunea: de fapt Zsolt nu e unul din sportivii nostri de top, are o varsta inaintata si de fapt nu trebuia sa participe. Pe langa falsul evident, raspunsul a si avut legatura cu intrebarea...

Mi-e greata.

 

Stai linistit, sentimentele sunt reciproce:

 

Un motociclist roman in raliul Dakar

 

Ciprian Fabian

ciprian.fabian@evzcj.ro

Sambata, 31 Decembrie 2005

 

(....)

 

Federatia nu l-a sprijinit

 

Desi este singurul roman care concureaza in acest an in raliul Dakar, Zsolt nu este sprijinit deloc de Federatia Romana de Motociclism. „Eu recunosc ca sunt oaia neagra la federatie. Sunt omul care spune lucrurilor pe nume si atunci deranjez. Pentru mine, un lucru bun e unul firesc, iar cele rele le scot in evidenta. Si de aceea am multi dusmani printre oamenii din federatie care au posturi, pretentii, dar n-au deloc cunostinte. Or, eu cred azi in profesionalism. Daca esti bun, ocupi acel post, daca nu te duci si-ti cauti alt loc de munca. Din pacate, la noi, sportul a ramas la un nivel totusi scazut, din cauza nepriceperii oamenilor care se afla in functiile de conducere”, a incheiat Szilveszter Zsolt.

 

Copyright © 1996-2006 Evenimentul Zilei Online.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Dupa cum ati aflat Zsolt va sta 3 saptamani la recuperare in Spania. Cei care au stat in spital stiu cat de mult conteaza o vorba buna sau un mesaj de la prieteni ....

 

Asadar, scrieti aici sau pe dakar.ro mesajul vostru pentru Zsolt, mesajele le vom imprima si i le vom trimite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niste suine...

Asta este adresa pe care ar trebui sa scriem suinelor: ceo@frm.ro

Eu acum am sa fac un mail...... "de multumiri" pentru sustinere. Nu stiu ce am sa rezolv dar macar sa vada si ei care este respectul meu/nostru pentru ei.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recuperare rapida Zsolt!

Si repede inapoi pe motor!

Gunoaiele din FRM nu merita multa atentie, vezi numai sa nu calci in ele, ca te murdaresti pe incaltari!

Sanatate maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...