Sari la conținut

Batranica Mea...reserita De Mica Se Tine Inca Ca In Tinerete


Survolaj
 Share

Postări Recomandate

O am de 2 ani si nu i-am facut inca prezentarea pe forum si ma cam bate la cap sa o prezint si pe ea.

 

Nume : Joiana

Prenume : Kawasaki

Nascuta : Anul 2000

Km reali : 63.000 ( i-am trecut dar am dovada la poza :blink: )

Modificari :

 

Filtru aer K&N

Discuri pe fata franjurate - Lucas Alien

Toba GPR - Titan imbracata in carbon

Mansoane ZX Harris

Parbriz dablbabl - F.Fabbri

 

Ce a mancat pana acum ?

 

1. Benzina

2. Ulei - Motul full sintetic 7100 sau 300v

3. Un kit de lant Regina - 28.000 km

4. O guma fata si 2 spate ( deh voia si ea pe o roata )

5. 4 seturi de placute pe fata. Pe spate nu avut nevoie - dar voi schimba si discul pe spate in iarna tot cu Lucas Alien.

 

Cam atat.

 

Pozele vorbesc de la sine. Acum cu implinirea a 63.000 a primit in cadou sticker cu Joiana scris in japoneza pe rezervor. La mai multi km fara probleme ii doresc.

 

:)

 

post-10925-1219084754_thumb.jpgpost-10925-1219084767_thumb.jpgpost-10925-1219084776_thumb.jpgpost-10925-1219084865_thumb.jpgpost-10925-1219084873_thumb.jpgpost-10925-1219084882_thumb.jpgpost-10925-1219084895_thumb.jpgpost-10925-1219084913_thumb.jpg

 

Cer scuze - nu era spalata in momentul pozelor.

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe ea scrie mai degraba gioiana.

oricum sa ti traiasca joiana.

 

eu am facut stickerul, si scrie joiana, cauta sa vezi ca "gi" se scrie ca si "ki", iar "ji" ca "shi", iar "shi" + "yo" se citeste jo.

 

@ survolaj: iti urez multi kilometrii fara incidente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te trezisi ma?

hea hea. forumul asta nu mai e de mult al celor pasionati.. io am retras trupele.. e un teren pierdut.

 

bafta si sa ne vedem la beut.

 

Stiu tati, dar ce sa-i faci...eu asa sunt - cu pasiunea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si lumea vinde mobre din 95 cu 30 000 km la bord ... reali !

a mers putin oricum ,trebuia sa aiba 80 000 km nu 60 .

 

bafta in continuare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si lumea vinde mobre din 95 cu 30 000 km la bord ... reali !

a mers putin oricum ,trebuia sa aiba 80 000 km nu 60 .

 

bafta in continuare !

 

Eu spun reali pentru ca pot demonstra cu acte de la ultima revizie facuta de cand a fost adusa in tara. Am actu acasa :) cat si toate reviziile facute la ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut stickerul, si scrie joiana, cauta sa vezi ca "gi" se scrie ca si "ki", iar "ji" ca "shi", iar "shi" + "yo" se citeste jo.

 

@ survolaj: iti urez multi kilometrii fara incidente

 

:)

shi plus yo este SHO

ji plus yo este jyo

 

cat despre transcrierea fonetica..hmm sa vedem daca imi mai amintesc ceva din anul intai de facultate..romaji..:blink:

deci..gi este ghi-ul romanesc

iar ji este gi-ul romanesc

din cate imi amintesc j-ul romanesc nu prea apare..loool

 

deci sticker-ul facut de tine se citeste: jyoyana...adica gioiana

 

tare motorul mai!! cu sau fara katakana pe el! bafta!

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink:

shi plus yo este SHO

ji plus yo este jyo

 

cat despre transcrierea fonetica..hmm sa vedem daca imi mai amintesc ceva din anul intai de facultate..romaji..:)

deci..gi este ghi-ul romanesc

iar ji este gi-ul romanesc

din cate imi amintesc j-ul romanesc nu prea apare..loool

 

deci sticker-ul facut de tine se citeste: jyoyana...

 

tare motorul mai!! cu sau fara katakana pe el! bafta!

 

LoL - toata lumea se da mare la japoneza. Prietena mi-a facut stickerul chiar daca e nivel 3 - asta pentru cei care se dau mari la japoneza - trebuie sa stie ce e ala un nivel :) . Iar pentru o mai buna acuratete a fost verificat de o profesoara de japoneza care chiar este de acolo...deci ceea ce spuneti voi acolo - e deja hai sa ma bag si eu in seama ca stiu mai bine. Nu imi puneam eu ceva ceea ce e scris gresit...

 

Daca e scris gresit - dau o bere aceluia care are dreptate si se ia in gura cu japoneza care mi-a verificat scrisul.

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LoL - toata lumea se da mare la japoneza. Prietena mi-a facut stickerul chiar daca e nivel 3 - asta pentru cei care se dau mari la japoneza - trebuie sa stie ce e ala un nivel :) . Iar pentru o mai buna acuratete a fost verificat de o profesoara de japoneza care chiar este de acolo...deci ceea ce spuneti voi acolo - e deja hai sa ma bag si eu in seama ca stiu mai bine. Nu imi puneam eu ceva ceea ce e scris gresit...

 

pai nu am spus ca e gresit am spus ca J ul romanesc in japoneza sa se citeasca exact ca in romana nu exista..deci ce e scris e scris corect ,dar se citeste gioiana..:) si nu joiana cum spusese midori..ok? :laugh:

 

hai ca nu are nimic mai..

 

PS: eu am facut facultatea de japo..la univ bucuresti, la stat :blink: ( iti spun asta asa ca fapt divers nu sa ma dau mare :laugh:)

 

oricum tare motorul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

shi plus yo este SHO

ji plus yo este jyo

 

cat despre transcrierea fonetica..hmm sa vedem daca imi mai amintesc ceva din anul intai de facultate..romaji..:blink:

deci..gi este ghi-ul romanesc

iar ji este gi-ul romanesc

din cate imi amintesc j-ul romanesc nu prea apare..loool

 

deci sticker-ul facut de tine se citeste: jyoyana...adica gioiana

 

tare motorul mai!! cu sau fara katakana pe el! bafta!

 

la prima parte ai dreptate, m-am grabit si am scris shi in loc de ji cand am postat. ji + yo = jo (nu jyo)

la ultima parte te contrazic, daca nu ar avea j atunci motorul ar fi ninga sau ningia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la prima parte ai dreptate, m-am grabit si am scris shi in loc de ji cand am postat. ji + yo = jo (nu jyo)

la ultima parte te contrazic, daca nu ar avea j atunci motorul ar fi ninga sau ningia?

 

mai mama..stai ca sa ma intelegi ca undeva ai pierdut ce am vrut eu sa spun..ma refer la j din romana!!! J..nu j din japoneza...( adica joiana...)

am spus asa: j adica pronuntia romaneasca nu exista in japoneza...in japoneza j este gi romanesc...

iar motorul este ninja ( gi-a pt romani)...

acum ai inteles? :) asta ziceam..deci ce e scris acolo este transcriere numelui de joiana in japoneza, unde se va citi corect cu romanescul gioiana

 

cat despre jyo...ma refeream ca in katakana se scrie cu kana de ji ( shi sonorizat) plus yo..deci iese un jyo din punct de vedere al scrisului !! de pronunta se pronunta normal..jo..

 

hai si gata cu japo aici ca oricum nu pricepe mai nimeni nimic din discutie loool

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina mobra!! s-o ai sanatos! am avut si eu una 3 ani.... nu am avut nicio problema cu ea, consuma putin, tragea zdravan (in ture multe :)) , statea bine pe drum.... ce sa mai, o mobra f reusita... am impresia ca a iesit si campioana la SS in anii ei... ma insel survolaj?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faina mobra!! s-o ai sanatos! am avut si eu una 3 ani.... nu am avut nicio problema cu ea, consuma putin, tragea zdravan (in ture multe :)) , statea bine pe drum.... ce sa mai, o mobra f reusita... am impresia ca a iesit si campioana la SS in anii ei... ma insel survolaj?

 

Nu stiu exact. Nu prea ma uit la curse in afara de Motogp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vandut-o in 2005,o motoreta care mi-a ramas in suflet si dupa care mai intorc inca capul pe strada.Sa te poarte sanatos pe unde vrei!

P.S

Voi astea cu J JI IL IJ sau ce naiba mai scrieti voi acolo...luati-va o bere sau dupa caz o femeie.Sau beti berea lu' survolaj daca dovediti ca a gresit!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum trebuie sa te chinui iar sa-i "opacizezi" numaru'... :P La cat ati scapat de acolo pana la urma?

 

De la ITP? pe la 6 juma eu, Apasu undeva pe la 7 si...eu am plecat ca aveam o treaba care trebuia rezolvata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la ITP? pe la 6 juma eu, Apasu undeva pe la 7 si...eu am plecat ca aveam o treaba care trebuia rezolvata...

 

N-a comentat nimic nenea...nu? A pus si cu a ta "frane"? :P Pe a mea o si vedeam data pe jos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...