Sari la conținut

In sfarshit, am upgradat!


mihaiachi
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 237
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E super motorul!!! Mai ales ca are atas.. Sunt foarte rare motoarele cu atas!!

 

In rest e neingrijit, si o sa ai mult de lucru pana ajunge intr-o stare decenta!

Vopseaua este cel mai nesemnificativ lucru pe o motocicleta... restul conteaza!!

telescoape, arcuri, aprindere, incarcare, lumini, cabluri, Cauciucuri cum ziceai si tu, mai e si lantul-pinioane!!

 

Spor la treaba si multa rabdare!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am terminat de bucatzit IJ-ul, am inceput sa curatz cadrul de cele 'j' de straturi de vopsea. Dupa-masa vreau sa sudez ce e de sudat la el shi la inceputul sapt viitoare sa-l vopsesc. Am desfacut shi motorul ca trebuia sa "cautzi " a 2-a shi ma enerva. O sa schimb f'o 2 pinioane in cutie shi tre' sa schimb carcasa ambreiajului, aia dintzata, ca e tocita, shi poate shi lantzul (mi-a dat moshu' de rez., oricum o sa mai cumpar sa am- se potrivesc de la IJ-urile mai noi sau difera? :crack: )

Mai tre' sa reconditzionez la platou' de frana de pe fatza frezarea aia care blocheaza rotirea, ca e largita shi cand fr. pe fatza se invarte destul de mult platoul.

Restul- frecat, frecat shi iar frecat (aripile shi celelalte cu shmirghel :crack: )

Deocamdata doar motocicleta va fi reconditzionata, atashul doar o sa-i suflu asha cum e o vopsea ca sa pot sa-i schimb culoarea in carte, ca la el e de cojit la greu, la iarna, la gura sobei.

Editat de mihaiachi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape am terminat de racait vopseaua de pe cadru, azi urmeaza finalizarea curatzirii, imbunatatzirea unor suduri vechi (rupturi datorate atashului shi drumurilor proaste, zic eu) shi sudarea unei portziuni de tzeava de f'o 10 cm (26 mm diam) care era strivita in urma unui accident shi redresarii ei cu barosul :) asha ca am inlocuit-o complet, tot azi vreau sa termin de frecat cu shmirghel shi degresat asha incat maine sa dau cu grund shi vineri sa-l vopsesc.

Editat de mihaiachi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am grunduit cadrul! :) Acu' mai frec rezervorul, aripile shi capacele laterale, pe luni vopsesc toate marafeturile shi ma apuc de pus la loc! :eek:

P.S. Atashul il vopsesc la footo-i ma-sa, peste jeg, numa' ca sa schimb culoarea la RAR, pt. ca 1/ e mult de cojit la el, o sa fac asta la iarna shi 2/ oricum n-o sa prea umblu cu el, primul drum il fac la moshie unde las atashu'.

Editat de mihaiachi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ai spor sa iasa gigea...apreciez oamenii care tine care refac, au rabdare sa mai restaureze pe cat posibil. :)

238703[/snapback]

Dupa ce termin, daca vrei, itzi dau IJ'u' pe Guzzi :eek: ... Deal? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am grunduit cadrul! :eek: Acu' mai frec rezervorul, aripile shi capacele laterale, pe luni vopsesc toate marafeturile shi ma apuc de pus la loc! :drink:

P.S. Atashul il vopsesc la footo-i ma-sa, ...

238696[/snapback]

 

:P

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vopsit! :eek:

Din lipsa de.... timp :lol: , in loc de Policolor la 30,7 RON shi diluant la f'o 12 RON, am luat de la chimicale Pitura (de la Kober) de uz general la 8 RON shi diluant universal cu 2,60 :)

A! Am facut-o roshie....a ieshit mai deschis decat era pe capac :P , ceva intre motoru' lu' Marce shi Guzu' lu' Ninja :drink: ... sper sa se mai inchida pana maine :ok:

Editat de mihaiachi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vopsit! :eek:

Din lipsa de.... timp :lol: , in loc de Policolor la 30,7 RON shi diluant la f'o 12 RON, am luat de la chimicale Pitura (de la Kober) de uz general la 8 RON shi diluant universal cu 2,60 :)

A! Am facut-o roshie....a ieshit mai deschis decat era pe capac :P , ceva intre motoru' lu' Marce shi Guzu' lu' Ninja :drink: ... sper sa se mai inchida pana maine :ok:

241691[/snapback]

 

Multumesc- ma bucur ca guzzu e etalon- cand fac partea aia de la far poate iau de la tine ceva vopsea sa nu mai caut nuanta :drink:

Spor in continuare!Abia astept sa vad ce iese!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai inchis vopseaua 1 pic :)

Spalat piesele din cutia de viteze shi 1001 capace-capacele. Maine spal shi carterul cutiei (n-am crapat motorul, am umblat doar in cutie) shi peste o zi-doua reasamblez motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...