Jump to content

Recommended Posts

Intamplator stiu de 2 din ele.

Unul fusese proaspat refacut de cineva din Bucuresti si a impuscat de 2 ori garnitura de la filtru de ulei, iar omul i-a dat inainte la sfatul "prietenilor", ca "nu are ce sa se intample" si intr-un final o biela a zis pa ...

Iar cel de la Slovakiaring din ce am inteles trecuse de mult de momentul in care cerea un rebuld ... 12 000 pe circuit nu-s ca 12 mii pe sosea.

• Replies 551
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Thunderbyte- lasa detaliile, nu-l intereseaza pe nimeni.

Important e ca a puscat motorul pe bemeweu. Nu stiu ce nu intelegi??!!

Cred ca si Theos mai stie cel putin unul de la Craiova, dar intimplarea este ceva mai veche, dar tot la Slovakia, si motoreta mersese numai pe strada inainte. Mai e unul care a crapat de nou pe strada, noroc ca era in garantie si i-au schimbat propulsorul.

Stie cineva cit costa setul de 18 cuzineti pt vilbrochen? Plus manopera?

Edited by JAGI

.............. a bubuit a nu stiu citelea propulsor de S1000RR, nu depasise 12 000km.

Trist.

Trist, dar adevarat!

apoi nu putea sa tina pana-i lumea si inca doo' zile !!

Da... bmw-ul din Craiova fusese folosit la plimbari pe strada, neforjat, si totusi a crapat.
Sa nu mai vorbim de cutiile celor folosite la curse...

@cmd, nici eu prea multe detalii, vazusem pe fb parca. Ideea era alta, motorul nu bubuie de nebun fara sa dea semne inainte, daca oamenii nu le baga in seama, isi asuma rezultatul. Nu poti avea un motor foarte capabil dar in acelasi timp si foarte fiabil.

Edited by ThunderByte
  • 4 weeks later...
  1. SBK-urile se fac din ce în ce mai mici, mai compacte. E un trend general.
  2. Pentru rezultate cât mai valide, folosesc test-rider-i cu dimensiuni cât mai apropiate de cele ale viitorilor clienți.

Ducati-panigale-V4-spy-5.jpg2012-Ducati-1199-Panigale-load-test-2.jp

• 3 weeks later...

De unde se poate cumpara la noi conectorul pentru modul slick? Am inteles ca e doar o rezistenta de 100ohm care face legatura, toate datele fiind deja pe computerul motocicletei. Daca are cineva unul de vanzare...

• 2 months later...
  • 3 months later...
  • 8 months later...

Îmi place cum au integrat stopul spate în semnale - prima dată când văd așa ceva. Și faptul că poți să modifici aranjamentul display-ului. Nici asta nu am mai văzut.

În rest e plin de "am mai văzut". Și-mi pare rău că au renunțat la design-ul asimetric. Era polarizant dar îi dădea ceva personalitate. Acum arată a chinezărie.

Stopul la modelele anterioare era mai fain. Acum ce faci daca vrei sa elimini suportul de nr pe care sunt prinse semnalele/stopurile? Toba evident, parca e de baotian. Nu vad nici rostul ochilor de pisica :))) de pe lateralele aripii fata. In locul lor mai bine veneau cu un tank pad de calitate.

Cu stopul cred că au făcut alegerea asta ca să fie cât mai ușor de eliminat pentru trackdays: scoți un singur element și ai anulat semnale, stop și suport număr. Au gândit-o bine.

Toba e așa pentru că Euro 5. Și suspectez că unii (KTM, dar nu numai) le fac urâte din adins, ca să fii încurajat să scapi cât mai repede de ele și le mai dai niște bani pentru o finală "performance".

Elementele reflectorizante de pe aripa față cred că au de-a face cu legislația specifică anumitor țări. Nu cred că va veni peste tot cu ele.