Sari la conținut

Vibratie La Franare 1000rr


john_48_tiru
 Share

Postări Recomandate

tot stramb a ramas.

trebuie sa il schimb. se simte ca franeaza in hopuri doar la viteza mica, atinci cand franez usor de tot.

am auzit ca se poate indrepta dar nu prea sunt sigur de aceste informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

salutare, am si eu o problema semanatoare. am un cbr 600 rr din 2005, azi am cumaprat o...inaiten aveam un zxr 400...asa..si la viteza peste 80..cand pun frana vibreaza putin ghidonul, cu cat viteza e mai mare si frana mai brusca cu atat vibreaza mai mult..e normal ? la zxr 400 puteam sa dau in frana in blana si nu vibra nimic..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si, atunci, de ce ai mai cumparat-o? Du-te inapoi si da-i vanzatorului cu ea in cap, iar tu invata sa incerci o mobra inainte s-o cumperi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cite motoare cu aceasi problema ??? Si al meu face la fel , cu cit e viteza mai mare , cu atit se simte mai "ABS". Tovarasii mei , tot motociclisti , mi-au zis ca am discul/discurile (2 pe fata) , ovalizate. Chestia e ca eu chiar ,merg usor si parca nu ma deranjeaza , poate doar ca idee , ca stiu ca motorul meu nu merge perfect. In rest , frineaza cit imi trebuie mie. Cam cit e un disc de frina pt.o Honda Deauvile ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si, atunci, de ce ai mai cumparat-o? Du-te inapoi si da-i vanzatorului cu ea in cap, iar tu invata sa incerci o mobra inainte s-o cumperi.

 

 

Pai e impecabila, eu am avut 3 ani un kawasaki zxr 400 , si la aia oricat de tare dadeam in frane nu schita nimic...in fien o sa ma duc la un mecanic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e impecabila, eu am avut 3 ani un kawasaki zxr 400 , si la aia oricat de tare dadeam in frane nu schita nimic...in fien o sa ma duc la un mecanic.

Daca e impecabila, atunci de ce vibreaza la franare? Sau tu esti dintre acei zei care n-au nevoie de frane?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e neaparat discul deformat, poate fi ansamblul disc-suport-roata descentrat. Asta inseamna ca suportul din dural s-a deformat si la franare vibreaza. Se poate centra relativ usor, cu discurile pe roata. Nu stiu daca te pricepi la asa ceva, asa ca cel mai bine te duci la Sirius care indreapta si centraza roti. Verificarea o poti face singur scotand roata cu tot cu ax, o rezemi la cele doua capete ale axului si verifici o posibila excentricitate (bataie) a discurilor (posibil si a rotii).

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare de neam prost, pana sa te-apuci sa demontezi tot ansamblul... Ai verificat starea cauciucurilor, presiunea si dimensiunile corecte? Sa nu dati cu parul, da' deobicei iti scapa un amanunt minor ca asta... :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut timp sa citesc chiar toate posturile.

Am avut aceeasi problema la K4 600 cand franam vibra ghidonul puternic. Discurile erau "ovalizate" cum zic baietii. In ce sens? .. uite ca ele aratau perfect normal cand stateau, niturile erau slabite si din cauza asta in momentul franarii se indoiau . Le-am indreptat la un tip Bogdan din Fundeni - M-a costat 100 ron pentru ambele. Acum mai vibreaza putin dar este din cauza rotii care trebuie roluita.

 

Asta a fost motivul la mine si indreptarea discurilor a remediat 80% din problema.

 

Apropo.. daca stiti pe cineva care indreapta roti moto.. dati-mi si mie un semn.

 

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Cam aceeasi problema o am si eu si sper sa nu fie de la discuri.Cand pun frana incet vibreaza gen abs, daca pun frana mai puternic nu mai face nimic.

Am desfacut placutele sa vad daca sunt bune si erau ok doar ca cele din stanga erau mai tocite decat cele din dreapta.Cand le-am pus inapoi (nu fiecare la locul ei) s-a mai ameliorat problema la inceput dar apoi la fel.

Faza e ca discul din stanga e zgariat putin dar nu pare ovalizat.

 

Sper doar sa nu fie de la discuri ca sunt scumpe si e criza.

post-41072-1287751648_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

huh....nasol.

eu la a mea am impresia ca trosneste din cand in cand ceva cand franez la viteza mica.

asa am inceput sa banuiesc pe rand urmatoarele :

-rulmentii din jug

-rulmentii din roata

-amortizoarele

-ansamblul de franare fata

 

...acum imi dau seama ca pe lista asta pot sa adug si discurile :D

cam complicat . pana la urma mai bine ma duc la un mecanic bun si imi zice el ce are

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper doar sa nu fie de la discuri ca sunt scumpe si e criza.

 

 

voi cind cumparati motocicletele astea , dati si cate un acatist? da doamne sa nu se strice vre-o consumabila la mine ca e criza si nu mai vad in veci inca un inprumut?

 

n-are nimic zgarietura aia "pupa si trece"

Editat de bec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam aceeasi problema o am si eu si sper sa nu fie de la discuri.Cand pun frana incet vibreaza gen abs, daca pun frana mai puternic nu mai face nimic.

Am desfacut placutele sa vad daca sunt bune si erau ok doar ca cele din stanga erau mai tocite decat cele din dreapta.Cand le-am pus inapoi (nu fiecare la locul ei) s-a mai ameliorat problema la inceput dar apoi la fel.

Faza e ca discul din stanga e zgariat putin dar nu pare ovalizat.

 

Sper doar sa nu fie de la discuri ca sunt scumpe si e criza.

acolo nu calca bine placuta cred, asa e si la mine uneori ..

 

o intrabare logica parerea mea . daca discul e ovalizat sau stramb de ce nu se simt vibratii sau trepidatii si la viteze mari ?? ar fi logic sa se simta cred eu

Editat de gabi88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi cind cumparati motocicletele astea , dati si cate un acatist? da doamne sa nu se strice vre-o consumabila la mine ca e criza si nu mai vad in veci inca un inprumut?

 

n-are nimic zgarietura aia "pupa si trece"

 

Initial vazusem discuri de frana doar la 400 de euro si nu foarte putini bani , dar acum am vazut ca sunt si ceva mai ieftine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.ab-m.de/en/products/brake-techn...-disks-and-pads

 

cred ca gasesti pentru mobra ta la astia, preturile sunt mai mici cu ~20% decat la polo.

Au toate modelele de zx6r mai putin 2003-2004 :D. Dar oricum a gasit discuri cam la acelas pret de la "Lucas" pe un site roamanesc (ca sa nu fac reclama era ceva cu rai :P )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...