Sari la conținut

Sinteza Dnepr


bubaq
 Share

Postări Recomandate

Ar fi mt11 dar cutia de viteze joaca in alt film...

 

Vezi daca scrie pe placuta in fata kmz 8.155

Cred ca m-am inselat,8.155;8.157 nu scrie decat in carte/talon

M-am uitat de dimineata...scrie cam asa

post-45125-0-95236300-1337840956_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

aha!!

 

multumesc-multumesc!!!

la ce-am vazut eu acolo, pe placuta se mai vad doar cifrele poansonate - ce era negru-vopsit, e sters... o sa incerc o poza, da' cu ploile astea trebuie sa trec prin niste baltzi... :baldy: abia se trecea ieri, cu masina...

daca e poansonata, cum zic, inseamna ca e mai veche???

 

 

lat edit..

adica.. cum e de M..?? nu e de Nipru??? :unsure:

Editat de SUZIE-GSX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IMZ M61-62-72 etc (vechile motociclete URAL) iar treaba cu "mai vechi" nu prea tine la nipru, nu e un motor de colectie deci nu e o valoare, e un motor pt pasionati si cam atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha. am inteles. :hug:

Deci URAL e urmasa la M 72 :rock: nipru e alta ,,ramura'' boxer..

incep sa studiez info de pe net... sa nu ma ,,prinda'' omu' fara nici o info .. poate mai scad din pretz..

..si esential, ACTELE-- inainte de orice ( bine, dupa ce vad eu ca are TOATE alea la ea, se invarte motorul..etc.)

..sa vad care e treaba cu ele- unde e propitarul, cat o mai cere si ala pe impozit restant sau pe cine-stie-ce-manevra, ca sa dea actele.. daca a fost radiata..

...alergatura... :eek:

sa vad cum se inmatriculeaza cu nr. vechi... cum fac acte de V-C cu ala, fara carte... :o cum ii fac carte fara itp, ca sa pot sa-i fac itp... :hurt: ..cum o duc pe remorca la rar..(noroc ca am remo..)

Editat de SUZIE-GSX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine n-are de lucru, isi face... E doar un Nipru, nici macar un model mai vechi/rar de Nipru care erau facute putin mai bine, nici macar original si intact nu e. Piese de schimb si restul la remat.

E pe naiba, e un Nipru netaiat/necioperit etc. Daca are acte e bun de inmatriculat si mers cu el.

Piese inca se gasesc, sunt ieftine,...proaste... dar Niprul va merge mai departe la fel de bine ca orice M sau Ural.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o dilema.

am luat un set de semeringuri/garnituri pt dnepr.am o piesa din cauciuc in set,pe care nu stiu unde sa il montez.sper ca nu in cutie viteze.nu are cod,dar am vazut in cartea tehnica,pe la filtru centrifugar o piesa asemanatoare.cine ma poate ilumina ? :cheers:

post-15325-0-44095000-1338008354_thumb.jpg

post-15325-0-17797700-1338008370_thumb.jpg

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima oara de-abia am ajuns acasa cu motoreta(cand s-a terminat expo de la Cora)/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=802921, nu tragea, ba mergea cand un piston cand alalalt, ce-are ce-are :scratch:. Abia azi mi-am facut timp de surubarit, fortzat de apropierea intrunirii de la noi /index.php?/topic/677534-party-moto-sapiens-editia-a-2-a/, si dau eu rezervorul jos, dau si robinetul, si ce sa vezi, in sorbul robinetului o gramada de plotoage de vopsea de prin rezervor care obturau... Spal rezervorul vreo ora cu lantzul in el si cu motorina si p-orma il mai limpezesc de fo 12 ori cu motorina curata, dar ma tot gandeam ca la cum am eu sorbul doar pe duda cea scurta (rezerva), sigur la primele gunoaie ce mai apar prin sau din rezervor iar voi avea necazuri!? Asa ca am confectzionat "sorbul olteanului" :bounce: De la un sorb vechi de hidrofor am luat o bucata de plasa ( de inox) si am rasucit-o ca pe tzigara dupa cum se vede in poze si am scapat de grija :rock:

Salutari de bine tuturor! :wave:

post-56732-0-29365100-1338240088_thumb.jpg

post-56732-0-46515000-1338240108_thumb.jpg

post-56732-0-76501600-1338240128_thumb.jpg

post-56732-0-62663700-1338240148_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...am rasucit-o ca pe tzigara dupa cum se vede in poze si am scapat de grija...

Adica ai rezolvat problema infundarii robinetului prin eliminarea rezervei?

 

...sa vezi ce am gasit pe acolo...

Este normal, este filtru centrifugal! La mine cand l-am desfacut(operatie ce nu a fost facuta de multa vreme), am gasit de trei ori mai multa depunere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inventiv :rock:

asa are si mz,simson.numai ca e din cupru

 

 

 

colac peste pupaza.eu azi am desfacut centrifuga.sa vezi ce am gasit pe acolo :scratch:

 

 

Marmelada de nipru, numa` buna de pus pe paine :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica ai rezolvat problema infundarii robinetului prin eliminarea rezervei?

 

Nuu, am incercat sa spun ca la mine nu este decat sorbul de rezerva( adica asa am gasit robinetul), cel scurt si mare la diam.

Din vreo 4-5 alte robinete n-am avut ce alege mai de Doamne-ajuta. Iar rezerva de gaz este... in atas :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Una cu rezerva de benzina din atas. Cind mergeam in hoinareli mai lungi aveam in atas un bidon cu 4 l benzina, rezerva de avarie. Plec de la Onesti la ora 19 din peqo unde am facut plinul. La ora 21 ma intilnesc cu Gabi (Dark Rider 82) LINGA UN PEQO la Rimnicu Sarat. Plec de la el de acasa pe la 23 30. Trec in jur de ora 1 PE LINGA PEQO de la Viziru. In jur de ora 2 trec PE LINGA PEQO de la Popas Chirana. Aproape de ora 3 aveam de ales. Imping motocicleta vreo 600 m pina la peqo de la iesire din Fetesti spre autostrada s-au dau jos din atas mai bine de un sfert din bagaje. De atunci m-am invatat minte. La aprox. 150km facuti, la primul peqo intilnit si deschis, plinul si dai bataie mai departe. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica ai rezolvat problema infundarii robinetului prin eliminarea rezervei?

 

 

Este normal, este filtru centrifugal! La mine cand l-am desfacut(operatie ce nu a fost facuta de multa vreme), am gasit de trei ori mai multa depunere.

atunci e de bine in situatia mea.cam la ce interval se curata centrifuga?km. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Depinde ce ulei folosesti. Regimul de lucru cu motorul, turatii mari, temperaturi mari. La mine, la aprox. 5000km, cu ulei Aral 20W50 am avut o depunere de aprox. 2mm pe centrifuga. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Centrifuga se curata la 10.000km,baia de ulei si sorbul pompei de ulei are si el nevoie de atentie tot atunci.Problema e discutabila in functie de ce ulei folosesti,manualul ia in considerare folosirea unui ulei mineral in toata puterea cuvantului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai tip din asta nou de cric, eu am unul din ala vechi de Ij, ¨laba de gasca¨. Are articulatia altfel. O sa improvizez un suport pe care o sa-l fixez pe cadru in bara filetata care tine motorul.

 

Multumesc pentru poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@magic4ce Cu crash-barurile montate "original" nu te agati pe laterala de borduri sau altele? Eu le-am pus invers - in sus.

 

Tu ai tip din asta nou de cric, eu am unul din ala vechi de Ij, ¨laba de gasca¨. Are articulatia altfel. O sa improvizez un suport pe care o sa-l fixez pe cadru in bara filetata care tine motorul.

 

Multumesc pentru poze.

asta ce are magic4ce e cric original de Nipru solo Md. 1.857 articulat pe o piesa sudata de cadru. Cam greu sa faci un suport de cric atasabil pe gaura cadrului - adica pe vremea cand erau multe Nipre am mai vazut solutia si niciunul nu tinea. Cauta pe internet sa vezi cum sunt alte cricuri de Nipru add-on de cumparat.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@magic4ce Cu crash-barurile montate "original" nu te agati pe laterala de borduri sau altele? Eu le-am pus invers - in sus.

 

 

Nu agăț nimic, mai ales acum că furca de Ij m-a ridicat de față cu câțiva centimetri.

Le-am pus Âşi eu de poză invers dar nu-mi place cum arată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...