Sari la conținut

Motor Cross Pentru Hardenduro


itacernea
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

are 6 viteze. dar mai potrivita pentru enduro ar fi un 200 EXC - tot 6 viteze

 

De mult timp imi curg balele dupa un 200 EXC, insa nu e' ban ! :kiss: M-ar coafa rau unul nou, insa ......

Week-end-ul asta m-am dat cu un YZ125, al unui tovaras ce e plecat din oras si i-am cerut motorul sa ma mai dau si eu ca nu ma mai suportam !

Am fost uimit ce pot face cu jigania asta ! Am facut niste urcari care in mod curent, cu EXC-ul meu nu prea imi ieseau.

 

Mai vedem ! ...... oricum, sunetul unui 2t cu power-valvele deschis te incita rau,rau,rau ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De mult timp imi curg balele dupa un 200 EXC, insa nu e' ban ! :kiss: M-ar coafa rau unul nou, insa ......

Week-end-ul asta m-am dat cu un YZ125, al unui tovaras ce e plecat din oras si i-am cerut motorul sa ma mai dau si eu ca nu ma mai suportam !

Am fost uimit ce pot face cu jigania asta ! Am facut niste urcari care in mod curent, cu EXC-ul meu nu prea imi ieseau.

 

Mai vedem ! ...... oricum, sunetul unui 2t cu power-valvele deschis te incita rau,rau,rau ! :P

ia sa faci urcarile alea pe o albie de parau cu cross-ul, sa vad cat te incita dupa aia :P

post-143-1257203086_thumb.jpg

post-143-1257203102_thumb.jpg

post-143-1257203118_thumb.jpg

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia sa faci urcarile alea pe o albie de parau cu cross-ul, sa vad cat te incita dupa aia :kiss:

 

Probabil pozele astea nu sunt suficient de relevante, altfel nu mi se pare extra-dificil ...

Trebuie sa incerc .... ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, am si yo un dr 600 din 89 nu imi permit sa imi iau ceva hard enduro inca strang bani pt ce vreu sami iau :) ?

As prefera un motor intre 130-150 KG , eu find inalt il controlez foarte usor mam plimbat cu un wr din 2006 pe camp cu cauciucuri de cross in curbe am iesit tot timpu pe unde mergeam si cu al meu!! dupa ce ploua ma pot plimba linistit urc usor santurile ca numi sare de fata in sus sau sami patineze sa nu pot iesi!

As putea spune ca are un singur dejavantaj daca il bag in noroi mai mare de 60 cm acolo lam lasat(stan patitu) :P !!daca imi trece de jumatea motorului noroiu nul mai scot!! daca ii de 40-50cm il scoat incet numa cu a 3-4 blana!!

As prefera enduro cu racire pe aer , am mers prin apa de 50 cm cu el cam 1 ora dupa ce am iesit din padure!! si merge!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge cross-ul peste tot (cr250r 2002).. Am pus pe a mea un raport de 12 cu 51 ... trage de jos fara probleme. Ce ar mai trebui (parerea mea ) este Steahly 12 oz- Dirt Bike Flywheel Weight . As vrea sa-i pun 11 oz. Stie cineva despre ce este vorba ? m-ar interesa daca sunt diferente majore :laugh:

 

uite si un link http://www.enduristi.ro/honda/46-honda-cr-250-upgrade.html

Editat de giovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am tot o honda cr 250 dar as prefera niste suspensii mai soft deoarece ma rupe la maini. Am pus ulei mai subtire 2,5w dar tot degeaba. Aveti idee unde gasesc niste arcuri mai moi, noi sau sh, la un pret acceptabil sau eventual ce ar mai fi de facut sa imbunatatesc acest aspect?

Editat de danok
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am tot o honda cr 250 dar as prefera niste suspensii mai soft deoarece ma rupe la maini. Am pus ulei mai subtire 2,5w dar tot degeaba. Aveti idee unde gasesc niste arcuri mai moi, noi sau sh, la un pret acceptabil sau eventual ce ar mai fi de facut sa imbunatatesc acest aspect?

 

Incearca niste arcuri progresive (cauti pentru aceasi lungime a arcului - cca 80 Euro - ebay). Pui ulei de 5 sau 10W, reglezi suspensia in teren si o sa vezi ca merge excelent.

Dar incearca sa o reglezi cu arcurile pe care le ai. S-ar putea sa reusesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu aceste arcuri nu am reusi sa o reglez.Si compresion si rebound sunt la minim dar suspensiile au ramas la fel de dure.Voi incerca sa caut arcurile de care spui tu.Prin RO nu se gasesc acele arcuri?As avea nevoi sa le studiez putin ca se aleg exact ce imi trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu aceste arcuri nu am reusi sa o reglez.Si compresion si rebound sunt la minim dar suspensiile au ramas la fel de dure.Voi incerca sa caut arcurile de care spui tu.Prin RO nu se gasesc acele arcuri?As avea nevoi sa le studiez putin ca se aleg exact ce imi trebuie.

Arcurile sunt la aceeasi lungime ca si cele normale, numai ca au portiune din spire care lucreaza pt partea soft si alta poartine pt hard - sarituri. Se folosesc si pt motocicletele de strada, pt a copia configuratia terrenului cat mai exact. Mai poti incerca cu arcuri soft pt modelul tau. Stiu ca exista 3 tipuri de arcuri pt suspensiile de CR. Soft, Medium, Hard. Itzi pti da seama daca desfaci jamba si verifici arcu. Capatul arcului are 1, 2 sau 3 spire apropiate. 1 e pt soft. Fiind modelul pt cross, trebuie sa adaptezi arcurile, nu vei gasi dedicate acestui model. De exemplu poti folosi de Dominator. Sau in functia de tipul arcului: soft, medium. Totusi, se simte ceva daca modifici setarea de la compresion si rebound? Daca nu se simte, poate ce sunt infundate orificiile prin care circula uleiul. Mai poate fi si pozitia ghidonului, a manetelor, , care poate sa iti termine mainile repede.

Informativ:

sau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru info.Mai intai o sa scot arcul ca vad daca este soft sau hard si apoi voi vedea ce fac mai departe.In cazul in care descopar ca e soft si totusi nu lucreaza bine, inseamna ca problema este alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru info.Mai intai o sa scot arcul ca vad daca este soft sau hard si apoi voi vedea ce fac mai departe.In cazul in care descopar ca e soft si totusi nu lucreaza bine, inseamna ca problema este alta.

Daca nu ai carte tehnica incearca sa faci rost ca te va ajuta mult. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu aceste arcuri nu am reusi sa o reglez.Si compresion si rebound sunt la minim dar suspensiile au ramas la fel de dure.Voi incerca sa caut arcurile de care spui tu.Prin RO nu se gasesc acele arcuri?As avea nevoi sa le studiez putin ca se aleg exact ce imi trebuie.

 

Arcurile sunt la aceeasi lungime ca si cele normale, numai ca au portiune din spire care lucreaza pt partea soft si alta poartine pt hard - sarituri. Se folosesc si pt motocicletele de strada, pt a copia configuratia terrenului cat mai exact. Mai poti incerca cu arcuri soft pt modelul tau. Stiu ca exista 3 tipuri de arcuri pt suspensiile de CR. Soft, Medium, Hard. Itzi pti da seama daca desfaci jamba si verifici arcu. Capatul arcului are 1, 2 sau 3 spire apropiate. 1 e pt soft. Fiind modelul pt cross, trebuie sa adaptezi arcurile, nu vei gasi dedicate acestui model. De exemplu poti folosi de Dominator. Sau in functia de tipul arcului: soft, medium.

 

Care capat are spirele apropiate?cel de sus sau cel de jos? Ca ma gandesc sa nu fi facut o greseala si sa fi pus arcul invers ca am sevisat singur furcile(desigur dupa cartea tehnica).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As taia din ele dar nu cred ca rezolv ceva pentru ca eu nu am probleme cu lungimea lor ci cu faptul ca sunt prea tari.Daca le tai nu raman la fel de tari? Daca consideri ca rationamentul meu este gresit te rog sa ma corectezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare popor,

 

o intrebare intrebatoare :din asa ceva

 

cimg5446.jpg

 

 

daca dau jos semnalizari, oglinzi,top-case,scarite,...etc (motocicleta acuma are 133kg la plin),pot face ceva enduro cat de cat?

 

Desigur cu suspensiile modificate, cauciucuri corespunzatoare.

Motorul este un monocilindric 250cc, 23CP racit cu apa.

 

Merci.

Editat de Rila
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare popor,

 

o intrebare intrebatoare :din asa ceva

 

cimg5446.jpg

 

 

daca dau jos semnalizari, oglinzi,top-case,scarite,...etc (motocicleta acuma are 133kg la plin),pot face ceva enduro cat de cat?

 

Desigur cu suspensiile modificate, cauciucuri corespunzatoare.

Motorul este un monocilindric 250cc, 23CP racit cu apa.

 

Merci.

 

O sa obtii un motor de 23 CP si 130 kg. O sa faci enduro cat de cat. Dar eu cred ca il strici. Arata f bine asa cum e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te descuraja ! Eu aÂş da jos Âşi aripa din față, la noroi ajută. Dă Âşi oglinzile, Âşi cam toate carenele. Poate chiar Âşi semnalizările, deÂşi ele nu strică cînd mergi pe drum. Să nu uiți cadrul/suport prindere al topcase-ului. ÂŞi mai caută Âşi tu. Are o gentuță de scule, undeva ? Lasă-o acasă Âşi fă-ți o alta pe care să o dai la alții să ți-o care;) ÂŞtiu pe cineva cu un NX de 125 gol-goluț Âşi merge destul de bine pe hard. Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Salutare popor,

 

o intrebare intrebatoare :din asa ceva

 

cimg5446.jpg

 

 

daca dau jos semnalizari, oglinzi,top-case,scarite,...etc (motocicleta acuma are 133kg la plin),pot face ceva enduro cat de cat?

 

Desigur cu suspensiile modificate, cauciucuri corespunzatoare.

Motorul este un monocilindric 250cc, 23CP racit cu apa.

 

Merci.

Se poate face enduro si nu trebuie sa le dai pe toate jos, dar ar fi o idee buna sa scapi de top-case, scaritele lasa-le ca nu stii cand duci un pasager, chiar si in teren, se strica motorul cuiva si trebuie sa faci pe taximetristul...

 

Uite ce se face cu un adevarat bizon:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De facut ,poti face ceva enduro ,dar oare merita ?

 

Nu vreau sa te descurajez ,si eu fac enduro de ceva vreme cu o vaca de XT 600,si e greu fratele meu ,tragi de el de nu se poate si cateodata dispare farmecul si-ti vine sa-i dai foc.Eu m-am obisnuit foarte bine cu a mea,dar la prima ocazie imi iau ceva dedicat fara discutie ,oricat mi-as iubi XT-ul .

Vinde-o si ia-ti un enduro dedicat ,e mult mai bine,decat sa o modifici pe a ta ,sa investesti in suspensii ,roti etc ,si sa obtii un enduro de care sa te saturi repede .

Orice ai face ,mult succes !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

@lionofjudah: cu placere... :D

@dragos lz & challenger:aveti dreptate;o enduroaica pura e ceea ce trebuie pentru teren...dar sunt asa de scumpe... :P

La 2000Euro de-abia gasesti ceva de prin 2002 forjata de numa'-numa', si cum zicea cineva de pe forum,nu conteaza cat dai pe o enduro second-hand ci cat pui jos s-o aduci in stare sa faca fatza.

Imi place tare mult NX-ul meu: e usoara, manevrabila,consuma putin, intretinere ieftina;de orash si ture scurte e minunata,insa la drum lung te cam oboseste,si orice i-as face de enduro tot nu va fi buna... :D

Vad eu, la anul prin toamna poate o vand si vad atunci ce si cum.

 

Merci oricum de sfaturi si de incurajari

 

:D :laugh:

Editat de Rila
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...