Sari la conținut

Accident Piata Unirii


alexutzzz
 Share

Postări Recomandate

Alexutz daca ai fii mai putin infumurat ti-am da crezare ca esti un motocicist bun.

Eu zic sa ai mai multa grija ca mai erau pe aici ceva zmei ce toceau cauciucurile pana pe margine si...

In rest ... bafta la reparatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O usa deschisa in fata nu poate fi evitata nici de pe bicicleta.....mi-am luat-o pe propia piele si totusi aveam frane pe disc cu Dot 4 in furtune....un sut in dos este un pas inainte....tu sa fii sanatos fierul se face. :)

Aprinde o lumanare, scrie un acatist si mergi mai departe...nu conteaza pe ce mergi fie ca este 600cc sau 1000cc atata timp cat mintea este acceleratia nu tendoanele incheieturii mainii drepte. Asfalt uscat vecine si capul sus si din nou in sa! Sa auzim numai de bine! :)

Editat de Sorceror
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca i se putea intampla oricui... eu merg zi de zi la munca cu motorul , strabat centrul si la dus si la intors ...nu am patit dar nici mult nu mai aveam ..de mai multe ori...... toata cearta asta a luat amploare pt. ca sa aprins repede Alexutzzz ... daca era mai calm..era un topic de 5..6...pagini .... dar va mai continua.... nu cred ca are imp. asa mare motoru' ... daca era pe 125 cred ca tot intra in portiera aia... depinde de pilot acum...cum simte traficul..... parerea mea e ca... nu-mi gasesc cuvintele..... dar ce sa mai zic... pur si simplu simti traficul...intentiile soferilor....le simti.... poate par aiurea....

 

 

aasa este! cei care merg toata ziua in trafic, il simt!...dar asta vine cu experienta! nu poti sa l simti de la tastatura!

 

eu ma strecor aproape zilnic printre masini, cateodata mai incet, uneori mai tare! il simt, vad cei care vor sa deschida usile! de exemplu, daca mergi aproape de acostament, ai f multe sanse sa se deschida o usa mai ales cand masinile stationeaza in trafic aproape de interesectii, statii de metrou, de autobuz, piete.....pe anumite locuri nu prea se da nimeni jos ( intre casa scanteii si BANEASA, ARC si CASA scanteii, pe poduri, etc, etc..!

 

cand ma strecor intre banda 1 si 2 sau pe partea stanga, mai putine sanse sa ti deschida un fraier usa..ATENTIE mare cand ocoliti coloana pe stanga, mai sunt uniii care se plictisesc si fac U TURN direct peste voi! eu era sa o patesc !de altfel eu m am obisnuit sa i vad..cand cineva deschide usa, il vezi cum se misca..! dubitzele gen maxi taxi! f mare atentie, opresc oriunde si fraierul nu se uita!...si lista e lunga!

 

dupa cum stiti, traficul in BUCURESTi e haotic! si daca vrei sa mergi, tot haotic trebuie sa conduci uneori!

 

asadar, bikerul nostru tanar mergea sictirit si lenevit!! in BUCURESTI?????? man, bine ca ai scapat cu atat! !vezi ca sunt si niste soferi pe strazile bucurestiului care merg si ei plini de sictir si lene, si nu mai apuca sa vada bikerul! ! daca esti tare si ai talent, da i bice pe circuite! mergi acolo si scoate timp bun! este mult mai safe, sportiv si chiar funny!

 

aveti grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti vad ca va place sa va tachinati, asta e bine, dovedeste ca suntem o comunitate unita, e bine!!!! fiecare isi spune parerea, asa cum am facut`o si eu sperand ca nu jignesc pe nimeni. totusi ce va pot spune cu mana pe inima, nu conteaza pe ce banda mergi cu ce viteaza, in bucuresti suntem expusi pericolului constant, doar atentia sporita si multa tarie in cohones te ajuta sa scapi ok. nu va mai certati pe ce motor are ala si ce motor are celalalt, unii isi permit, altii muncesc ca sa isi permita :)

 

parerea mea este ca sunt multi care nu au nici o treaba cu motociclismul si prin faptul ca merg degajati pe motor printr-un oras ca bucuresti si nu acorda atentie lucrurilor care se intampla in jurul lor sunt un pericol atat pentru ei cat si pentru ceilalti participanti la trafic!!!!!!!

 

iar tie nu iti pot ura decat multa bafta de acum in colo fara alte incidente si multa multa atentie ca tu esti in primul rand responsabil de tine si daca nu ai grija de tine nu ne mai umple capul cu greselile pe care le faci, pentru ca din dorinta ta de a impartasi ce ai patit se deviaza la total altceva, la cu totul o alta discutie!!!

 

 

multa bafta tuturor in putinele zile frumoase ramase, o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O usa deschisa in fata nu poate fi evitata nici de pe bicicleta.....mi-am luat-o pe propia piele si totusi aveam frane pe disc cu Dot 4 in furtune....un sut in dos este un pas inainte....tu sa fii sanatos fierul se face. :)

Aprinde o lumanare, scrie un acatist si mergi mai departe...nu conteaza pe ce mergi fie ca este 600cc sau 1000cc atata timp cat mintea este acceleratia nu tendoanele incheieturii mainii drepte. Asfalt uscat vecine si capul sus si din nou in sa! Sa auzim numai de bine! :)

Daca mergi la distanta de fix o portiera de masinile pe langa care treci asta inseamna ca anticipezi o portiera deschisa,daca nu poti sa anticipezi ca din acea coloana oprita in dreptul fiecarei masini un (cuvant urat) poate cobora nu conduci preventiv,iar viteza de deplasare in siguranta inseamna sa fi pregatit si in cazul in care pic un avion din cer.Poate in urechile unora suna hilar dar este realitate si daca nu esti mereu 110% concentrat si gata de "orice" ai mari sanse sa ti se intample diverse!Deci fiecare ar trebui sa-si adapteze viteza in functie de traficul din zona,felul in care il anticipeaza,daca cunoaste zona sau nu(gropi,denivelari)si nu in ultimul rand in functie de motor si skill!

P.S.

Ca un exemplu,eu cand merg cu scuterul in oras merg foarte agresiv,in sensul ca ma strecor peste tot, ceea ce mi-ar fi greu cu un miar.Deci depinde si de utilaj!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am avut rabdare sa citesc decat primele 4 pagini,si constat:

1.foarte multa lume invidioasa(de ce ala are 954 la 18 ani,si eu aveam bicicleta pe vremea aia)

2.de ce merge ala cu 954 la 18 ani,ca dak avea gs500 zbura peste usa lu ala

3.pusti fitos bla bla..aberatii ,care e problema voastra dak omul sufera cu motocicleta??treaba lui ,fiecare doarme cum isi asterne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am avut rabdare sa citesc decat primele 4 pagini,si constat:

1.foarte multa lume invidioasa(de ce ala are 954 la 18 ani,si eu aveam bicicleta pe vremea aia)

2.de ce merge ala cu 954 la 18 ani,ca dak avea gs500 zbura peste usa lu ala

3.pusti fitos bla bla..aberatii ,care e problema voastra dak omul sufera cu motocicleta??treaba lui ,fiecare doarme cum isi asterne.

 

Stil Ostil :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci toata treaba s'a intamplat extrem de rapid,nici nu am apucat sa vad cum s'a deschis usa,puteai sa fi si cu bicileta ca nu evitai.

 

True.

Cand inca nu aveam voie sa ma dau cu motorul, ma dadeam cu bicicleta. Mi-a deschis si mie unul usa in fata. De atunci, am dintii din fata de portelan.

Il astept acum pe categoria "A" sa-mi spuna ca daca aveam Pegas in loc de "semicursiera", aveam dintii mei naturali in gura. :)

 

Bafta la reparatii, Alex! Si urmeaza sfatul Panterei. :)

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

True.

Cand inca nu aveam voie sa ma dau cu motorul, ma dadeam cu bicicleta. Mi-a deschis si mie unul usa in fata. De atunci, am dintii din fata de portelan.

Il astept acum pe categoria "A" sa-mi spuna ca daca aveam Pegas in loc de "semicursiera", aveam dintii mei naturali in gura. :)

 

Bafta la reparatii, Alex! Si urmeaza sfatul Panterei. :)

 

Nu te supara, dar usile care se deschid trebuie sa le vezi! conduita preventiva! sau poate nu stii sa te strecori ! in BUCURESTi inveti cel mai bine, hai aici sa ti faci mana!! daca tu nu poti s vezi o usa care se deschide cand esti pe bicicleta, ce o sa faci cand forjezi blana? vezi ca multi bikeri au patit-o ...findca nu au prevazut! unii au plecat dintre noi! asa ca ai grija! nu e de joaca! si replica puerila " am 18 ani dar conduc cel mai bine, sunt cel mai tare si rup cauciucurile pe margini" este des intalnita la noi in ultima vreme! eu sfatuiesc pe toti tinerii sa incerce curcuitele motot. unu este in BUCURESTi dar se poate merge si in GRECIA! nu costa exagerat! in rest, pe strada la noi e urat de tot! cine nu si da seama ....

 

datat viitoaqre, cand o sa mergi iar cu bicicleta, pune ti casca! in afara toata lumea poarta! poate sa ti salveze dintzisorii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara, dar usile care se deschid trebuie sa le vezi! conduita preventiva! sau poate nu stii sa te strecori ! in BUCURESTi inveti cel mai bine, hai aici sa ti faci mana!! daca tu nu poti s vezi o usa care se deschide cand esti pe bicicleta, ce o sa faci cand forjezi blana? vezi ca multi bikeri au patit-o ...findca nu au prevazut! unii au plecat dintre noi! asa ca ai grija! nu e de joaca! si replica puerila " am 18 ani dar conduc cel mai bine, sunt cel mai tare si rup cauciucurile pe margini" este des intalnita la noi in ultima vreme! eu sfatuiesc pe toti tinerii sa incerce curcuitele motot. unu este in BUCURESTi dar se poate merge si in GRECIA! nu costa exagerat! in rest, pe strada la noi e urat de tot! cine nu si da seama ....

 

datat viitoaqre, cand o sa mergi iar cu bicicleta, pune ti casca! in afara toata lumea poarta! poate sa ti salveze dintzisorii!

 

 

 

 

auchh i-ai dat cu NT!!!!!! ai fost prea dur cu el, cum sa poarte casca pe bibicleta? ce se poate intampla pe bicicleta?!:))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce va mirati, parca nu stiti cum e romanul ... numai poate de capra vecinului. Mai nou nu stie cum sa il omoare pe vecin sa ii i-a capra :)

 

Bafta cu reparatiile , asigurari , politie... ca o sa ai nevoie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

True.

Cand inca nu aveam voie sa ma dau cu motorul, ma dadeam cu bicicleta. Mi-a deschis si mie unul usa in fata. De atunci, am dintii din fata de portelan.

Il astept acum pe categoria "A" sa-mi spuna ca daca aveam Pegas in loc de "semicursiera", aveam dintii mei naturali in gura. :)

 

Bafta la reparatii, Alex! Si urmeaza sfatul Panterei. :)

 

Imi pare rau pentru ceea ce ti s-a intamplat, dar nu este aceeasi situatie.

Veau sa te gandesti putin la urmatorul lucru: Daca in loc de o portiera iti aparea in fata un pieton, macar nu-l omorai.

Daca iti apare cand esti pe motor si dai peste el ca mergi tu plictisit si fara chef, s-ar putea sa se intample ceva mult mai grav decat sa-ti pierzi doi dinti. S-ar putea, chiar daca nu e vina ta, sa ai un om pe constiinta care sa-ti bantuie visele toata viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara, dar usile care se deschid trebuie sa le vezi! conduita preventiva! sau poate nu stii sa te strecori ! in BUCURESTi inveti cel mai bine, hai aici sa ti faci mana!! daca tu nu poti s vezi o usa care se deschide cand esti pe bicicleta, ce o sa faci cand forjezi blana? vezi ca multi bikeri au patit-o ...findca nu au prevazut! unii au plecat dintre noi! asa ca ai grija! nu e de joaca! si replica puerila " am 18 ani dar conduc cel mai bine, sunt cel mai tare si rup cauciucurile pe margini" este des intalnita la noi in ultima vreme! eu sfatuiesc pe toti tinerii sa incerce curcuitele motot. unu este in BUCURESTi dar se poate merge si in GRECIA! nu costa exagerat! in rest, pe strada la noi e urat de tot! cine nu si da seama ....

 

datat viitoaqre, cand o sa mergi iar cu bicicleta, pune ti casca! in afara toata lumea poarta! poate sa ti salveze dintzisorii!

Imi explici si mie cum o casca de biciclist iti salveaza fata (orice parte, nu doar mandibula sau dintii) in caz de ceva? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara, dar usile care se deschid trebuie sa le vezi! conduita preventiva! sau poate nu stii sa te strecori ! in BUCURESTi inveti cel mai bine, hai aici sa ti faci mana!! daca tu nu poti s vezi o usa care se deschide cand esti pe bicicleta, ce o sa faci cand forjezi blana? vezi ca multi bikeri au patit-o ...findca nu au prevazut! unii au plecat dintre noi! asa ca ai grija!

Incercam sa sublinez faptul ca ti se poate deschide usa de la masina cand esti foarte aproape, neavand timp sa reactionezi CHIAR DACA esti pe bicicleta. Iarta-ma, n-am fost suficient de subtil :)

 

 

auchh i-ai dat cu NT!!!!!! ai fost prea dur cu el, cum sa poarte casca pe bibicleta? ce se poate intampla pe bicicleta?!:D)))))))

Mii de scuze, data viitoare cand o sa ma urc pe bicicleta, imi iau costumu` de piele, cizmele, manusile si casca. :D

 

 

Imi pare rau pentru ceea ce ti s-a intamplat, dar nu este aceeasi situatie.

Veau sa te gandesti putin la urmatorul lucru: Daca in loc de o portiera iti aparea in fata un pieton, macar nu-l omorai.

Daca iti apare cand esti pe motor si dai peste el ca mergi tu plictisit si fara chef, s-ar putea sa se intample ceva mult mai grav decat sa-ti pierzi doi dinti. S-ar putea, chiar daca nu e vina ta, sa ai un om pe constiinta care sa-ti bantuie visele toata viata.

Incetinesc preventiv la trecerile de pieton. N-as putea dormi daca as da peste vreun om pe zebra.

Insa, daca vreun emo mi-ar sari "ninja-style" in fata, fara a fi pe trecerea de pietoni, printre masinile parcate, cred ca as dormi bine dupa o saptamana, doua. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Categoria "A", de ce nu-ti completezi profilul? Asa este firesc si normal. Sa stim si noi cu cine stam de vorba. :)

 

"ninja-style"

Nu esti sanatos :) :D :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 pagini...

 

Ce am invatat:

 

Daca primesti o motocicleta cadou, o sa mori. Daca o cumperi din munca ta grea (o multinationala ceva?) nu o sa patesti niciodata nimic.

 

La 15 km pe un 954 nu ai cum sa eviti o portiera, pe un cb 500 treceai prin portiera probabil si nu aveai nimic la motor.

 

Categoria "a" este un exemplu perfect de om cu dubla personalitate, una pe internet si una in real life. Felicitari... cand o sa iti completezi si tu profilul si o sa te prezinti, atunci POATE o sa te credem ca esti motociclist.

 

Alexutzzz nu e un geniu in motociclism, nu e vreun Rossi dar praf nu e fara indoiala. Are in spate destui km facuti pe un 125, experienta asta e buna pe orice. Il cunosc si stiu ca nu e teribilist.

 

Omul a spus: MERGEAM SICTIRIT tocmai pentru a sublinia ca nu se grabea nicaieri, ca era la o mica plimbare...

 

Acum, kids, sa trecem la urmatoarea rubrica din program.

 

STIATI CA:

 

Cel mai bine este sa te strecori printre masini ce stationeaza?

Este bine sa tineti picioarele cat mai stranse pe rezervor? o usa in rotula inseamna mult de tras prin spitale...

Un xenon pe faza lunga ziua este folositor? Noaptea este nesimtire, dar ziua e ok...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 pagini...

 

Ce am invatat:

 

Daca primesti o motocicleta cadou, o sa mori. Daca o cumperi din munca ta grea (o multinationala ceva?) nu o sa patesti niciodata nimic.

 

La 15 km pe un 954 nu ai cum sa eviti o portiera, pe un cb 500 treceai prin portiera probabil si nu aveai nimic la motor.

 

Categoria "a" este un exemplu perfect de om cu dubla personalitate, una pe internet si una in real life. Felicitari... cand o sa iti completezi si tu profilul si o sa te prezinti, atunci POATE o sa te credem ca esti motociclist.

 

Alexutzzz nu e un geniu in motociclism, nu e vreun Rossi dar praf nu e fara indoiala. Are in spate destui km facuti pe un 125, experienta asta e buna pe orice. Il cunosc si stiu ca nu e teribilist.

 

Omul a spus: MERGEAM SICTIRIT tocmai pentru a sublinia ca nu se grabea nicaieri, ca era la o mica plimbare...

 

Acum, kids, sa trecem la urmatoarea rubrica din program.

 

STIATI CA:

 

Cel mai bine este sa te strecori printre masini ce stationeaza?

Este bine sa tineti picioarele cat mai stranse pe rezervor? o usa in rotula inseamna mult de tras prin spitale...

Un xenon pe faza lunga ziua este folositor? Noaptea este nesimtire, dar ziua e ok...

 

"cand o sa iti completezi si tu profilul si o sa te prezinti, atunci POATE o sa te credem ca esti motociclist. "

Domnu' Xenon-Fite pe faza lunga,

Imi plac datele tale amanuntite de la profil... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu sau fara "date amanuntite", are dreptate cu strecuratu printre masini stationate ( nu in miscare), si cu restul. Sa ma scuze Tsunami, dar de data asta NU are dreptate. Faza lunga ZIUA, NU e nesimtire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"cand o sa iti completezi si tu profilul si o sa te prezinti, atunci POATE o sa te credem ca esti motociclist. "

Domnu' Xenon-Fite pe faza lunga,

Imi plac datele tale amanuntite de la profil... :)

Bine ca ai tu profilul complectat. Din profilul tau nici nu reiese ca ai motocicleta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai tu profilul complectat. Din profilul tau nici nu reiese ca ai motocicleta :)

Si ce, pietonii n-au voie sa-si dea cu parerea? Sau tu ai dat proba de poligon ca sa te inscrii pe forumul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai tu profilul complectat. Din profilul tau nici nu reiese ca ai motocicleta :)

 

Nu eu i-am cerut lui sa-si completeze profilul, ci el mie. Citeste mai bine ce se scrie pe aici si proceseaza putin inainte de a te exprima in scris.

...Si din profilul lui reiese ca ar avea motocicleta? Ai vazut tu ca el ar avea profilul "complectat"?

 

 

 

 

Cu sau fara "date amanuntite", are dreptate cu strecuratu printre masini stationate ( nu in miscare), si cu restul. Sa ma scuze Tsunami, dar de data asta NU are dreptate. Faza lunga ZIUA, NU e nesimtire.

 

Xenon pe faza lunga, tobe fara site si cate un bici cu care sa-i pocnim pe conservarii stationati la semafor ca nu ne fac loc sa trecem.

Editat de categoria"A"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea "ie" deja adaugirili tali parsonali! :) Nu ma "pasioneaza" tobele fara site. Unii ar merita intr-adevar carboane/bocanci in dinti nu vorbesc de ai acare (nu) fac loc. sau pur si simplu gresesc. Ma refer la cei agresivi care iti pun vadit viata in pericol. Dar n-am facut si sper sa nu ma trezesc facand asa ceva :) . Mai ales cand pot fi usor identificat (am nr la vedere :D) , n-are rost sa-l am altfel ca mobra mea nu trece de 90kmh :D ).... ma rog... u get the point.

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu eu i-am cerut lui sa-si completeze profilul, ci el mie. Citeste mai bine ce se scrie pe aici si proceseaza putin inainte de a te exprima in scris.

...Si din profilul lui reiese ca ar avea motocicleta? Ai vazut tu ca el ar avea profilul "complectat"?

 

 

 

 

 

 

Xenon pe faza lunga, tobe fara site si cate un bici cu care sa-i pocnim pe conservarii stationati la semafor ca nu ne fac loc sa trecem.

Stii, pana acum cam o luna eram un adept al conducerii preventive si eram printre cei care-si dadeau cu parerea ca lipsa de experienta 0 + supersport + viteza excesiva = un accident care asteapta sa se intample. Asta era pana ai intrat tu in viata mea...

 

Cam de o luna incoace, desi sunt constient ca nu sunt un tip nascut pentru a fi campion SS (macar pentru ca sunt ochelarist), desi sunt constient ca chiar daca as fi fost un tip facut sa devin campion SS m-am apucat de chestia asta mult prea tarziu, desi sunt constient ca odata cu avansarea in varsta sa mergi prin oras pe SS poate fi un chin si ar putea sa te doara incheieturile de la maini sau salele sa stai cam in patru labe la viteze penibil de mici prin Bucurestiul asta la ore de varf, pur si simplu cu fiecare post al tau imi creste dorinta de a-mi achizitiona ceva de genul CBR1000RR; nu ca mi-ar fi neaparat de folos o asemenea motocicleta, dar simt ca tu lucrezi zilnic la a-mi starni o asemenea dorinta, asa ca probabil singura mea sansa sa nu dau bani pe un fier care probabil m-ar putea ucide e sa nu ma mai dau pe forumul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...