Sari la conținut

Rossi's Fan Club 46


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vedeti-va de treaba. Rossi o sa castige cateva curse, asta e filingu' meu.

 

Asta e așteptarea generală: numai cei mai mari detractori îl văd eșuând lamentabil, cu (probabil) cea mai competitivă motocicletă de pe grilă, și doar fanii cei mai înfocați îl vad din nou campion mondial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu vad de ce Rossi nu ar fi capabil sa castige curse, sau sa se bata pt victorii. Chestia e sa nu aiba ghinionul lui Spies :D Dar pana la urma, si in cazul lui Spies, ghinionul si l-a mai facut si singur... bascula rupta, problemele din Qatar, le-a avut din cauza unor cazaturi anterioare (din antrenamente/calificari). Iar cazaturile au loc in mare parte din cauza greselilor facute de pilot.

 

Apropo, de Burgess ce se aude? Vine cu Rossi la Yamaha, sau se pensioneaza? :D Dar Uccio? :)

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Burgess cică ar vrea să vină și să-și termine cariera cu Rossi la Yamaha (peste 2 ani), dar depinde de Yamaha dacă-l iau înapoi. Nu mai vine Rossi cu tot alaiul după el, ci cu 2-3 persoane.

 

Uccio oricum e ajutor de băgător în seamă: nu e angajat oficial, doar "invitat permanent" în boxa lui Rossi. Atât timp cât nu încurcă pe nimeni, nu văd ce l-ar împiedica să vină din nou cățeluș după stăpân.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Enjoy, e ceva mai vechi dar face toti banii. :crack: Presedintele Ducati US pare pus doar de fatada, presedintele Ducati se imbraca si are atitudinea cuiva din "Cosa Nostra"( :crack: ), un Armand Asante mai stangaci iar Valentino se bucura atunci cand vede in US o multime de Ducati-uri...PE LANGA DRUM. :crack:

 

Prezentatoarea face toti banii, norocul ei ca Adi Despot nu era in preajma... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Dupa doi ani dezastruosi la Ducati, Rossi s-a intors la Yamaha, acolo unde a cucerit 4 titluri in 7 ani de competitii. "De obicei se spune ca iesi mult mai puternic din perioadele dificile pe care le traversezi si io cred c-am invatat ceva din acesti ultimi doi ani.", a zis Vale intr-un interviu acordat ziarului L'Equipe. "Evident sunt dezamagit de rezultate si de faptul ca n-am reusit sa imbunatatesc motocicleta (Ducati) astfel incat sa poata castiga curse sau macar sa mearga mai rapid. E clar ca n-aveam nevoie sa traiesc doi ani plini de greutati, dar, cine stie?,poate ca acest lucru ma va ajuta sa apreciez mai mult ceea ce voi avea la Yamaha. Nu cred ca am uitat cum se piloteaza o motocicleta de varf, ma simt in forma si sunt foarte motivat". A mai zis ca spera ca acest contract de doi ani sa fie ultimul la nivelul asta si spera sa mearga totul bine. "In acesti ultimi doi ani nu m-am gandit nicio secunda la retragere si sper sa continui sa concurez, daca nu pe doua roti, macar pe patru. Nu la acelasi nivel, dar cu aceeasi determinare. Voi continua pana la momentul in care voi fi sigur ca nu vreau sa mai concurez, fiindca nu vreau sa ma opresc si imediat dupa aceea sa-mi para rau de decizia luata si sa vreau sa revin in sporturile cu motor".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa doi ani dezastruosi la Ducati, Rossi s-a intors la Yamaha, acolo unde a cucerit 4 titluri in 7 ani de competitii. "De obicei se spune ca iesi mult mai puternic din perioadele dificile pe care le traversezi si io cred c-am invatat ceva din acesti ultimi doi ani.", a zis Vale intr-un interviu acordat ziarului L'Equipe. "Evident sunt dezamagit de rezultate si de faptul ca n-am reusit sa imbunatatesc motocicleta (Ducati) astfel incat sa poata castiga curse sau macar sa mearga mai rapid. E clar ca n-aveam nevoie sa traiesc doi ani plini de greutati, dar, cine stie?,poate ca acest lucru ma va ajuta sa apreciez mai mult ceea ce voi avea la Yamaha. Nu cred ca am uitat cum se piloteaza o motocicleta de varf, ma simt in forma si sunt foarte motivat". A mai zis ca spera ca acest contract de doi ani sa fie ultimul la nivelul asta si spera sa mearga totul bine. "In acesti ultimi doi ani nu m-am gandit nicio secunda la retragere si sper sa continui sa concurez, daca nu pe doua roti, macar pe patru. Nu la acelasi nivel, dar cu aceeasi determinare. Voi continua pana la momentul in care voi fi sigur ca nu vreau sa mai concurez, fiindca nu vreau sa ma opresc si imediat dupa aceea sa-mi para rau de decizia luata si sa vreau sa revin in sporturile cu motor".

Atitudine de mare campion!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai cont pe fb baga un ochi aici: http://www.facebook.com/groups/353842384691041/

 

daca nu,se mai gasesc info si poze pe aici (dar din pacate majoritatea sunt in it..) : http://www.motoblog.it/tag/Sic+Supermoto+Day+2012

 

si top 10:

 

ALL STARS

1. Mauno Hermunen - Andrea Dovizioso 58 giri in 1:06’10.556;

2. Matthew Winstanley - Cristian Iddon;

3. Valentino Rossi -Thierry Van Den Bosch;

4. Massimiliano Verderosa - Andrea Antonelli;

5. Ivan Lazzarini - Mattia Pasini;

6. Graziano Rispoli - Raffaele De Rosa;

7. Paolo Gaspardone - Alex Gramigni;

8. Adrien Chareyre - Massimiliano Biaggi;

9. Alex Serafini - Lorenzo Savadori;

10. Paolo Cianfrocca - Eddy La Marra.

SUPER RIDERS

1. Minutilli-Venturi 58 giri in 1:07’49.887;

2. Di Cicco-Giancristofaro;

3. De Cesare-Paoloni;

4. Salmaso-Guerra;

5. Romano-Rosi;

6. Garbellotto-Marzaro;

7. Colella-Di Mattia;

8. Zannin-Tricarico;

9. Maccariello-Troyli;

10. De Vallier-Zotta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca Stoner a fost si e un clontzos si un ranchiunos, stie toata lumea. Gestul lui de a nu da mana dupa acea cursa, a fost egalat doar de "palmuiala" administrata lui Melandri de baciul Biaggi.

Dar Rossi nu face decat sa isi dea cu firma in cap si sa arate ca poarta si el ranchiuna , daca dupa aproape 5 ani face asa o declaratie de copil ofticat de 12 ani... chiar credeam ca a trecut peste episodul acela...

Vorba aia: "Mai bine taci si pari prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala"



@xt600 - sursa e crash.net

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nici nu mai este ceva de comentat. Poti sa dai sursa interviului: Merci!

Citatul est hyperlink-uit catre articolul sursa.

Ca Stoner a fost si e un clontzos si un ranchiunos, stie toata lumea. Gestul lui de a nu da mana dupa acea cursa, a fost egalat doar de "palmuiala" administrata lui Melandri de baciul Biaggi. Dar Rossi nu face decat sa isi dea cu firma in cap si sa arate ca poarta si el ranchiuna , daca dupa aproape 5 ani face asa o declaratie de copil ofticat de 12 ani... chiar credeam ca a trecut peste episodul acela... (...)


Da, Rossi a picat de prost la declaratia asta, indiferent de comportamentul lui Stoner.
Iar ca sa-l poti acuza pe Stoner (practic) de "lipsa de coae" e de-a dreptul stupid.

Vorba aia: "Mai bine taci si pari prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala"

Buna asta.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Afirmatia respectiva a fost rupta din contextul unui interviu. Ar fi fost interesant de citit interviul cu pricina, pentru ca sunt sigur ca Rossi a spus ceea ce a spus, ca raspuns la o intrebare anume. Orice se poate spune despre el, dar nu ca face afirmatii stupide, in momente nepotrivite. As fi vrut sa vad cum suna intrebarea. In alta ordine de idei, reactia lui Rossi este indreptatita, daca stam sa ne gandim ca in mai multe randuri, Stoner a avut atitudini si afirmatii, in presa, neprincipiale, la adresa lui, inclusiv in sezonul care tocmai s-a incheiat.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(...) in mai multe randuri, Stoner a avut atitudini si afirmatii, in presa, neprincipiale, la adresa lui, inclusiv in sezonul care tocmai s-a incheiat.

... Pe buna dreptate! Rossi e un pilot de exceptie, dar si un "attention whore". II place sa arate doar o anumita fata presei si publicului: "Valentino Rossi 46" este o marca, iar el face tot ce trebuie ca s-o intretina. Pur si simplu nu-mi iese din cap gestul ieftin si de prost gust facut dupa cursa de la Jerez de anul trecut. Pentru spectatorul ocazional si naiv, cea a facut atunci a fost un act demn de lauda. Pentru noi cei care stim cu ce alifii e uns, e clar ca a fost un gest artificial, facut exclusiv in numele publicitatii.

"Neprincipial" din partea lui Casey a fost, poate, doar comentariul despre faptul ca "timp de doi ani la Ducati, Rossi nu a facut decat sa se planga". Obiectiv vorbind, a fost un atac malitios. Dar nu poti sa negi veridicitatea spuselor: el s-a descurcat cu ce a avut, a rupt fierul ala in doua si a castigat curse si un titlu.

Poate ai dreptate in legatura cu faptul ca declaratiile au fost scoase din context, dar nu poti sa negi o anumita ranchiuna care nu poate fi blamata pe nici o circumstanta. E clar ca pilotul Valentino Rossi a fost batut de Casey Stoner, care in ultimii 6 ani a fost, statistic vorbind, cel mai de succes pilot din MotoGP. Mai mult decat atat, Rossi si-a aratat slabiciunile la Ducati, pe o motocicleta pe care Stoner a castigat - si nu ii e deloc usor sa accepte asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Afirmatia respectiva a fost rupta din contextul unui interviu. Ar fi fost interesant de citit interviul cu pricina, pentru ca sunt sigur ca Rossi a spus ceea ce a spus, ca raspuns la o intrebare anume. Orice se poate spune despre el, dar nu ca face afirmatii stupide, in momente nepotrivite. As fi vrut sa vad cum suna intrebarea. In alta ordine de idei, reactia lui Rossi este indreptatita, daca stam sa ne gandim ca in mai multe randuri, Stoner a avut atitudini si afirmatii, in presa, neprincipiale, la adresa lui, inclusiv in sezonul care tocmai s-a incheiat.

 

 

Man, daca gasesti intrebarea, posteaza pls., sunt si eu curios. De Stoner nu mai comentez, stim toti ce a declarat despre Rossi spre finalul sezonului, si am amintit chiar la inceputul postului meu precedent. Oricare ar fi fost intrebarea, - sa te apuci sa zici ca x sau y au inceput sa te urasca pt ca au pierdut o cursa in fata ta, mi se pare cel putin copilaresc si daca ar fi asa, ar trebui sa il urasca toti cu spume :)) Apoi sa spui de un coleg de meserie ca nu a fost "man enough" indiferent de context, mi se pare cel putin la fel de rautacios ca declaratiile cangurului.

Si la final - stii ca sunt fan Rossi, dar tipul asta pt mine nu mai e demult vreun etalon de moralitate sau vreo fetita inocenta. De ce moralitate: am zis si cu alte ocazii, personal nu mi-a placut de nici un fel modul cum l-a tratat pe noul venit Jorjel cand acesta a dat join la Yama, si nici modul cum a parasit el echipa in loc sa stea la bataie, iar acum la intoarcerea la Y confirma, spunand ca e normal ca Jorjel sa il primeasca inapoi cu bratele deschise in echipa pt ca e cu totul alta situatia...

Cum a spus si colegul Pzkpfw, fiecare actiune a lui in fata presei / publicului e calculata, avem de a face cu un vulpoi batran, care stie sa se vanda, dar declaratia de mai sus nu are cum sa dea bine. A reusit sa atraga atentia? DA. Daca asta a vrut, a reusit. Personal insa nu imi place cum a facut-o...La cat sta presa cu ochii pe el, poate sa atraga oricand atentia in 100 de alte feluri: de exemplu sa se afiseze cu fotomodeala X la evenimentul Y si sa o pupe in bot... :) ...doar un exemplu.

Editat de vampiria_t
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(...) in mai multe randuri, Stoner a avut atitudini si afirmatii, in presa, neprincipiale, la adresa lui, inclusiv in sezonul care tocmai s-a incheiat.

 

... Pe buna dreptate! Rossi e un pilot de exceptie, dar si un "attention whore". II place sa arate doar o anumita fata presei si publicului: "Valentino Rossi 46" este o marca, iar el face tot ce trebuie ca s-o intretina. Pur si simplu nu-mi iese din cap gestul ieftin si de prost gust facut dupa cursa de la Jerez de anul trecut. Pentru spectatorul ocazional si naiv, cea a facut atunci a fost un act demn de lauda. Pentru noi cei care stim cu ce alifii e uns, e clar ca a fost un gest artificial, facut exclusiv in numele publicitatii.

 

"Neprincipial" din partea lui Casey a fost, poate, doar comentariul despre faptul ca "timp de doi ani la Ducati, Rossi nu a facut decat sa se planga". Obiectiv vorbind, a fost un atac malitios. Dar nu poti sa negi veridicitatea spuselor: el s-a descurcat cu ce a avut, a rupt fierul ala in doua si a castigat curse si un titlu.

 

Poate ai dreptate in legatura cu faptul ca declaratiile au fost scoase din context, dar nu poti sa negi o anumita ranchiuna care nu poate fi blamata pe nici o circumstanta. E clar ca pilotul Valentino Rossi a fost batut de Casey Stoner, care in ultimii 6 ani a fost, statistic vorbind, cel mai de succes pilot din MotoGP. Mai mult decat atat, Rossi si-a aratat slabiciunile la Ducati, pe o motocicleta pe care Stoner a castigat - si nu ii e deloc usor sa accepte asta.

De acord cu prima ta afirmatie. Tocmai de aceea spun ca nu este genul care sa dea pe goarna tot ce ii trece prin cap, daca nu este cazul. Dimpotriva, este foarte ”diplomat” in decalartiile lui.

 

Neprincipiale au fost, nu numai comentariul invocat de tine, ci mai multe replici si gesturi. Nu trebuie decat sa avem dorinta de a ni le aduce aminte.

 

Titlul castigat de Stoner a fost obtinut cu o motocicleta cu o arhitectura total diferita de cea pe care a preluat-o Rossi si intr-un context in care Yamaha a avut mari probleme la care s-au adaugat si pneurile Michelin. In anul urmator, deja Stoner era outsider. Ca a castigat curse, jos palaria, dar ce folos? Victorii de palmares.

 

Este o ranchiuna reciproca, nu numai din partea lui Rossi. Cea a lui Rossi a fost generata de cea a lui Stoner. Asadar, incearca sa vezi lucrurile cauzal, nu rupte din context.

 

Stoner cel mai de succes pilot din ultimii 6 ani? Dar de ce neaparat din ultimii 6 ani? De ce nu pe toata cariera?? Ca doar in cazul lui Stoner, deja putem sa tragem linie. Statistica absoluta, pana la ora asta, spune asa: 9 titluri Rossi, 2 Stoner; 105 victorii Rossi, vreo 38 sau 39 Stoner. Aproape jumatate din victoriile lui Stoner au fost obtinute cu Honda, motocicleta suprema in ultimii 2 ani, pe care Stoner a luat-o de-a gata. Daca ramanea la Ducati, azi nu am mai fi avut aceasta discutie despre ”cel mai de succes pilot” din ultimii 6 ani.

 

Corect. Rossi nu s-a descurcat pe Ducati. Esti convins ca Stoner ar fi obtinut titlul cu ea? Sau macar victorii, cu Honda din 2011 si 2012, pe pista?? Vazand cursele, din cele doua sezoane, eu ma indoiesc...Ocazional ar fi putut sa o duca pe podium, dar cam atat. Ducati asa cum a fost gandit de Pretios, a fost un esec de la inceput. Nu o spun eu.. au spus-o piloti care au avut de-a face cu ea (inclusiv Stoner s-a plans, dar nu a fost auzit), o spun rezulatatele, a sugerat-o chiar Furusawa in discutiile cu Pretiosul... Un proiect eronat inca din stadiul de concept. Nu ai cum sa construiesti o motocicleta care sa obtina victorii pe baza unui proiect gresit. Dovada ca nici Audi nu il mai sustine si l-a „restructurat„ pe Preziosi.

 

 

 

 

Man, daca gasesti intrebarea, posteaza pls., sunt si eu curios. De Stoner nu mai comentez, stim toti ce a declarat despre Rossi spre finalul sezonului, si am amintit chiar la inceputul postului meu precedent. Oricare ar fi fost intrebarea, - sa te apuci sa zici ca x sau y au inceput sa te urasca pt ca au pierdut o cursa in fata ta, mi se pare cel putin copilaresc si daca ar fi asa, ar trebui sa il urasca toti cu spume :)) Apoi sa spui de un coleg de meserie ca nu a fost "man enough" indiferent de context, mi se pare cel putin la fel de rautacios ca declaratiile cangurului.

Si la final - stii ca sunt fan Rossi, dar tipul asta pt mine nu mai e demult vreun etalon de moralitate sau vreo fetita inocenta. De ce moralitate: am zis si cu alte ocazii, personal nu mi-a placut de nici un fel modul cum l-a tratat pe noul venit Jorjel cand acesta a dat join la Yama, si nici modul cum a parasit el echipa in loc sa stea la bataie, iar acum la intoarcerea la Y confirma, spunand ca e normal ca Jorjel sa il primeasca inapoi cu bratele deschise in echipa pt ca e cu totul alta situatia...

Cum a spus si colegul Pzkpfw, fiecare actiune a lui in fata presei / publicului e calculata, avem de a face cu un vulpoi batran, care stie sa se vanda, dar declaratia de mai sus nu are cum sa dea bine. A reusit sa atraga atentia? DA. Daca asta a vrut, a reusit. Personal insa nu imi place cum a facut-o...La cat sta presa cu ochii pe el,

poate sa atraga oricand atentia in 100 de alte feluri: de exemplu sa se afiseze cu fotomodeala X la evenimentul Y si sa o pupe in bot... :) ...doar un exemplu.

 

 

 

 

 

 

Am cautat, dar pana acum nu am dat de interviu..

 

Asa cum spuneam mai sus, ranchiuna este reciproca, Probabil, vreun ziarist i-a ridicat-o la fileu si el a marjat. De asta spun ca as fi vrut sa citesc tot interviul, daca exista pe undeva..

Cu Jorjel treaba este mai complicata.. problema nu a fost atat cu Lorenzo cat cu conducerea echipei.. Rossi nu a plecat de frica sau din ambitie, ci pentru ca se pare ca nu a mai fost dorit la Yamaha, mai ales dupa accident si dupa retragerea lui Furusawa. Lin Jarvis l-a preferat mereu pe Iorghe.. Vezi declaratiile lui, clar ostile lui Rossi. Rossi se intoarce la Yamaha pentru ca acolo ii este locul...

Rossi nu a fost pentru mine vreun model de moralitate, dar este carismatic si mai ales stie sa faca spectacol ca nimeni altul. Pentru asta ii iert restul. Oricum, mai lipsiti de caracter decat el, sunt Iorghe si nou venitul Marquez...

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare straniu sa-i ceri lui Rossi sa se poarte altfel decat cum o face. Nu numai ca nu prea da cu mucii-n fasole, dar, pana la urma (chiar daca unora nu le place) VR46 este inventia lui, stilul lui de viata si modul in care-si castiga banii. De ce ar schimba acest stil? Ce ar avea de castigat? Merita societatea actuala sa faci sacrificii pentru ea, sa fii tu te miri ce fel de Fecioara Maria a societatii umane? Hai, sa fim seriosi...

Pana la urma e vorba despre castigurile lui si daca nu-i convine cuiva, sa se duca si sa le ceara, mai intai, miliardarilor sa castige mai putin...Desi e absurd. Chiar gasesc ca e un punct de vedere absurd...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...