Sari la conținut

Rossi's Fan Club 46


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da de parca zice rossi voi hai cu mine atatea basme cum a fost si cu coca cola pfff...maine poaimaine o sa apara cu ciocolata ROM :crack:

Iti dai seama cum ar arata motoreta lui Rossi, cu carenele in culorile de pe ambalajul de la ciocolata ROM??? Eventual sa il vedem si intr-o reclama de genul : "Partidul de vrea tuns, mahare!!! Senzatii tari, romanesti!" :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cazul in care nu se intampla minunea cu ducati...ramane sa vedem ce surprize o sa avem

Daca ar fi asa, am iesi mai bine noi cei care ne uitam la curse, pentu ca la yamaha ar mai fi un loc pentru alt pilot ce se poate dezvolta in bine(ceea ce poate oferi spectacol in plus).

Eu unul nu cred ca ducati va reusi asta prea curand, mai degraba mi-as orienta atentia catre BMW sau chiar Aprilia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar avea de castigat toata lumea:

-Ducati: ar scapa de inca un pilot din lunga lista de piloti incompatibili cu mobra lor, si care nu isi justifica - cel putin la Ducati - leafa mare, prin prisma rezultatelor similare cu ale lui Hayden de exemplu.

-Yamaha: are sansa sa recapete un sponsor important (Marlboro)

-Rossi are sanse sa demonstreze daca mai are ceva sange de campion in el, sau macar sa arate ca poate fi acolo in fata, pe podium. Daca in 2010 cu toata accidentarea si lipsind 4 etape, a terminat pe 3 (in fata lui Stoner :P ) - ar trebui sa poata repeta un podium in clasamentul final.

-Laurentiu: are sansa sa demonstreze ca il poate bate pe acelasi material de concurs pe Rossi intr-un campionat cap-coada (ma refer fara accidentari ca in 2010).

-Spectatorii: au sansa la o revigorare a spectacolului la clasa GP

 

In cazul in care Rossi chiar ar reveni la Yamaha as da si un pronostic de castigare a campionatului in 2013: 55%-45% Lorenzo vs Rossi - asa imi spune ratiunea, daca ar fi sa raspund cu inima as spune invers :)

Inca ceva - daca Rossi revine la Yama - o sa am si mai mult regretul retragerii lui Stoner, bineinteles pe teme de spectacol. Niste dueluri directe Stoner - Rossi ar fi tinut multa lume in picioare cred...

 

Aferim!!! Doar la ultima afirmatie te contrazic putin. Cand a stat Stoner la bataie cu Rossi, in trecutul lor glorios? Fie a avut Stoner motoreta si a luat-o in fata, in stilul caracteristic, fie, cand nu a mai avut o asemenea motoreta, fata de Rossi, a fost un simplu jalon pe circuit. Nu imi amintesc de dueluri memorabile Stoner - Rossi, asa cum au fost cele cu Biaggi, Gibernau, Lorenzo, etc. La Laguna, l-a facut in Corkscrew de nu s-a vazut. Crede-ma, nu ai ce regreta, din punctul asta de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci la Laguna , a mai fost odata in Catalunya (corect , batalie in trei) si cred ca au mai fost cateva dueluri intre cei doi . :scratch:

 

Pai depinde cum definim termenul "duel", in cazul de fata. Pentru mine, duel a fost ceea ce s-a intamplat intre Rossi si Lorenzo, pe Catalunya. Prin comparatie, pe Laguna Seca, a fost o depasire (geniala de altfel), in care Stoner a fost luat cu fulgi cu tot. Si iti aduci aminte cum s-a terminat cursa aia pentru Stoner... De asemenea nu ma refer la depasirile de pe linia dreapta, facute de Stoner, in mai multe curse din 2007.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt atat de multe speculatii si se vorbesc atatea chestii despre Rossi...

 

Mai sunt cateva zile si sigur vor dezvalui adevarul adevarat. E clar ca dupa etapa de la Laguna Seca vor trage linie. Pana acum Ducati e cea mai buna solutie pentru el, dar din pacate nu si pentru Ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit...toto din surse din Italia........honda este pregatita pt rossi cu o echipa privata...cu sponsor de tigari......asta a zis Nakamoto......

 

 

Si eu am auzit la fel,dar din ce am dedus eu, cred ca sunt doar zvonuri create de televiziuni pt ca in functie de asta sa stie sa-si pregateasca bugetul pt achizita sezonului 2013.(se vor vinde drepturile exclusive la licitatie numai unui trust in fiecare tara...restul le preiau de la castigator) Acum vad ca se difuzeaza pe mediaset si mereu ii obosesc pe piloti cu intrebari despre contracte(in special cei italieni si spanioli) se dezbat o gramada de posibile mutari mai ales cazul rossi si dovi(ii cam fac rivali pt mobra yamaha) Dovi e nationalist si spune ca lupta lui este cu ben si cal doar, ca vrea sa termine campionatul asta peste ei...dar ce o gandi...

Cu asta se testeaza si usile,care s-or mai deschide pt rossi si pe ce bani...la yamaha daca ajunge va ajunge cu bani deci tot va avea un cuvant de spus chiar daca se declara altele prin presa...la honda mai greu(parerea mea) dupa ce a plecat in certuri,si la o echipa de client e cam la mana lor(sa-l ingroape). Oricum va fi usile nu s-au inchis pt batranel cum s-a discutat pe aici.Conteaza pt viitorul financiar al echipei de unde iese la pensie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un articol interesant despre nemulțumirile lui Rossi si ale lui Burgess față de Ducati.

 

Fragment:

 

(...) Rossi’s crew chief Jeremy Burgess believes significant changes are still required and is getting impatient with the rate of progress.

 

“This bike is still a frame wrapped around an engine, rather than an engine designed to go in a frame,” explained Burgess. “We need new crankcases because we can’t keep raising the engine because then the countershaft sprocket gets higher and higher which affects the swingarm pivot and thus handling. You’d think we would’ve had new ’cases by Le Mans, but here we are at the ninth race with the same bike we had at the first tests.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aferim!!! Doar la ultima afirmatie te contrazic putin. Cand a stat Stoner la bataie cu Rossi, in trecutul lor glorios? Fie a avut Stoner motoreta si a luat-o in fata, in stilul caracteristic, fie, cand nu a mai avut o asemenea motoreta, fata de Rossi, a fost un simplu jalon pe circuit. Nu imi amintesc de dueluri memorabile Stoner - Rossi, asa cum au fost cele cu Biaggi, Gibernau, Lorenzo, etc. La Laguna, l-a facut in Corkscrew de nu s-a vazut. Crede-ma, nu ai ce regreta, din punctul asta de vedere.

 

Memories...:cheers: In Laguna Seca 2008 - Corkscrew nu a fost ultima depasire nici prima, a fost doar finalul unui duel prelungit si frumos pe care nu il voi/vom uita. La fel cum nu uit, dupa acea cursă un "This is racing" din partea lui Rossi (putin cu musca pe caciula) si un

care il lasa cu mana intinsa in aer, cu toate ca a gafat pe barba lui -> se pot revedea pe youtube.

Au mai fost, Sachsenring in 2010 (nu gasesc filmat de televiziune), Le Mans anul acesta - la fel ff frumoase..si poate si altele care ne scapa acum.

Daca ma intrebi pe mine (in ipoteza revenirii la Yama), si numai 2 batalii la varf ca cele de mai sus -> in 2013 si ar salva 2 curse GP de la clasica plictiseala.. - de aici si regretul exprimat de mine referitor la plecarea lui Stoner. Cu Rossi la Ducati si Stoner plecat, 2013 inseamna: record absolut la nr. de curse castigate intr-un campionat ever, record de puncte, de pole-uri, de ce vrei tu - dar si un campionat "foarte spectaculos" si curse cap-coada Horhelo, la 10 de secunde in fata celorlalti - ma rog ai prins ideea, si un 2014 probabil la fel de "interesant" :)

 

Un articol interesant despre nemulțumirile lui Rossi si ale lui Burgess față de Ducati.

 

Fain articolul, thanks. :cheers: Ziceau la un moment dat "Their pace in the second half was so impressive" etc etc. Pai bine bine dar in cursa de casa, unde si testeaza mult etc. Nu cred sa se faca primavara cu o floare, dar vom vedea in urmatoarele curse, unde mai aduc si alte noutati (sa speram)

 

"When I passed Bradl I was trying to get on Dovi’s rear wheel,” said Hayden. “I threw up a Hail Mary and went for it. The thought of being on the podium on the Ducati in Italy was incredible.” Mi-am stropit ecranul cu bere cand am citit faza cu Hail Mary, are simtul umorului Nicky :)

 

Pe langa citatul postat de tine, la fel de relevant mi se pare si:

“There’s lots of other little things. The Honda gets a jump on us out of the corners because it’s smoother and the Yamaha is another step better. They’ve got primary and secondary injectors, while we’ve only got single injectors.”

 

Toate acestea - din gura cuiva ca Burgess care stie cu ce se mananca acea mobra si care are habar si cum se misca concurenta - poate dau de gandit celor care sustin in continuare ca adevarata problema a Ducati o reprezinta Rossi (eventual Hayden).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa Laguna s-a confirmat ca nu se face primavara cu o floare la Ducati. Timpii din calificari / cursa sunt exact la fel ca cei de la inceputul lui 2011, adica la 1-1.5 secunde in spatele primului clasat..

 

adica evolutie 0 de la inceputul lui 2011 pana la jumatatea sezonului 2012 in raport cu concurenta.:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa Laguna s-a confirmat ca nu se face primavara cu o floare la Ducati. Timpii din calificari / cursa sunt exact la fel ca cei de la inceputul lui 2011, adica la 1-1.5 secunde in spatele primului clasat..

 

adica evolutie 0 de la inceputul lui 2011 pana la jumatatea sezonului 2012 in raport cu concurenta.:scratch:

 

Nu e tocmai așa: dacă rămâi la aceeași distanță față de concurență înseamnă că ai dezvoltat în același ritm cu ei. Ducati trebuie să dezvolte mai mult decât concurența pentru a putea recupera deficitul.

 

 

un articol mai vechi ce arata ca poate alege din 3 echipe si toate de uzina cand majoritatea contractelor sunt deja semnate

 

http://www.infomoto....si-de-la-ducati

 

Post-race debrief Rossi, Laguna Seca (versiunea completă aici):

 

Q Is it now just between Ducati and Yamaha? Are those the only choices you have

 

A I have also the third option, but is not in the factory team

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valentino Rossi will not stay at Ducati next season. Will go to Yamaha, where he reached an agreement, whether he has signed or not is yet to be determined.

 

Sursa

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e tocmai așa: dacă rămâi la aceeași distanță față de concurență înseamnă că ai dezvoltat în același ritm cu ei. Ducati trebuie să dezvolte mai mult decât concurența pentru a putea recupera deficitul.

 

 

 

 

Post-race debrief Rossi, Laguna Seca (versiunea completă aici):

 

Q Is it now just between Ducati and Yamaha? Are those the only choices you have

 

A I have also the third option, but is not in the factory team

din ce am citit eu inteleg ca inca o data rossi recunoaste indirect ca stilul lui nu se potriveste cu ducati la intrebrea daca cal crutchlow este bun ptr ducati...hehe se pare ca avem un pic de suspans in asteptarea raspunsului...sincer mas bucura sa vina ca pilot nr 2 la yama daca asa se pune problema (nu ma asteptam)sa vedem atunci spectacol:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e tocmai așa: dacă rămâi la aceeași distanță față de concurență înseamnă că ai dezvoltat în același ritm cu ei. Ducati trebuie să dezvolte mai mult decât concurența pentru a putea recupera deficitul.

 

Uneori parca nu vorbim aceeasi limba :)

 

evolutie 0 de la inceputul lui 2011 pana la jumatatea sezonului 2012 in raport cu concurenta = dacă rămâi la aceeași distanță față de concurență înseamnă că ai dezvoltat în același ritm cu ei. Ducati trebuie să dezvolte mai mult decât concurența pentru a putea recupera deficitul.

 

Am implicat exact acelasi lucru ca tine, nicidecum ca Ducati nu a evoluat / dezvoltat deloc de acum 1.5 ani, ,ar fi total lipsit de adevar...

 

sincer mas bucura sa vina ca pilot nr 2 la yama daca asa se pune problema (nu ma asteptam)sa vedem atunci spectacol:)))

 

Pai aia iti spuneam si acum exact o saptamana (24 July) pe topicul MotoGP Sezon 2012 - cu citatul lui Zeelenberg:

"Jorge is our champion rider for two years. ..... In the past Valentino was the hero here and it was a completely different situation. If he comes back now it will not be the same. That is quite clear. Jorge is not the final decision maker but he is our number one rider and that's what Yamaha has already decided, that is clear. Jorge is our future so to not discuss this matter with him would not be clever and that’s the reality"

Deci acu' te-ai lamurit :)

 

Inca ceva: ca si alegere - l-as aprecia mai mult daca ar alege drumul greu, ar ramane la Ducati si ar incerca sa castige si cu ei. Dar cum ziceam, cred ca asta ar fi in detrimentul tuturor.

Pe de alta parte - "easy way" Yamaha - ar insemna podiumuri din nou destul de rapid - o optiune mult mai dulce si lipsita de risc pe final de cariera - si decizia inteleapta :)

Editat de vampiria_t
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare imi este teama sa nu pateasca, la echipa de uzina Yamaha, ceea ce a patit Spies. Declaratia lui Zeelenberg nu miroase a bine... Cred ca o solutie mai buna ar fi sa mearga la o echipa de client, dar sa isi asigure sprijinul uzinei, decat sa ajunga la o echipa de uzina si sa mearga pe o motocicleta de client.

Sa ramana la Ducati, este sinucidere curata. Ducati nu are nici forta si nici know how-ul de a dezvolta o motocicleta competitiva, in acelasi ritm cu japonezii. Asadar, matematic vorbind, nici o sansa sa castige cu Ducati in viitor, oricate eforturi ar face, atat el cat si echipa.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare imi este teama sa nu pateasca, la echipa de uzina Yamaha, ceea ce a patit Spies. Declaratia lui Zeelenberg nu miroase a bine... Cred ca o solutie mai buna ar fi sa mearga la o echipa de client, dar sa isi asigure sprijinul uzinei, decat sa ajunga la o echipa de uzina si sa mearga pe o motocicleta de client.

Sa ramana la Ducati, este sinucidere curata. Ducati nu are nici forta si nici know how-ul de a dezvolta o motocicleta competitiva, in acelasi ritm cu japonezii. Asadar, matematic vorbind, nici o sansa sa castige cu Ducati in viitor, oricate eforturi ar face, atat el cat si echipa.

 

  • Ducati a avut o motocicletă competitivă în 2007 și 2008, nu văd de ce n-ar putea să redevină competitivi pe viitor;
  • Tu ai impresia că "motocicletele de client cu sprijin de uzină" (cum a avut Sic) sunt la fel ca cele ale echipei oficiale? Adică Honda are o echipă oficială (în care Repsol și alții bagă zeci de milioane), dar e dispusă să riște să fie bătută de LCR/Gresini?!? Chiar dacă piesele de pe motocicletă ar fi aceleași, iar pilotul ar beneficia de ultimele update-uri, electronica nu va fi niciodată la nivelul echipei oficiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Ducati a avut o motocicletă competitivă în 2007 și 2008, nu văd de ce n-ar putea să redevină competitivi pe viitor;
  • Tu ai impresia că "motocicletele de client cu sprijin de uzină" (cum a avut Sic) sunt la fel ca cele ale echipei oficiale? Adică Honda are o echipă oficială (în care Repsol și alții bagă zeci de milioane), dar e dispusă să riște să fie bătută de LCR/Gresini?!? Chiar dacă piesele de pe motocicletă ar fi aceleași, iar pilotul ar beneficia de ultimele update-uri, electronica nu va fi niciodată la nivelul echipei oficiale.

 

Nu fi asa sigur, daca contractul prevede o motocicleta cu ultimele specificatii, uzina trebuie sa se supuna. Totul consta in felul in care se negociaza. Pai daca punem problema asa, ar trebui sa ne intrebam, daca nu cumva al doilea pilot oficial "beneficiaza" tot de o motoreta mai putin "egala" cu a colegului. Ceea ce se intampla cu Spies si plecarea lui de la Yamaha,in conditii destul de tulburi, ma face sa cred ca da. Probabail la fel se procedeaza si la Honda.. O declaratie a lui Zelemberg, de zilele astea, ii arata clar lui Rossi, care ii este locul, daca se intoarce la Yamaha... ceea ma face sa imi pun in mod legitim intrebarea, daca va avea tratament egal, in ceea ce priveste materialul de concurs, cu colegul Iorghe.

 

Cat despre Ducati si cat de competitiv a fost in 2007 si 2008 s-a exprimat bine Burges, cand a spus ca Ducati a sarbatorit victoriile, dar nu a analizat serios esecurile. Da, a castigat curse in anii pe care ii mentionezi (chiar si un titlu).. numai nu uita ca motoreta din 2007 a fost total diferita de cele din 2008-2010, cand lupta la titlu ramasese doar un vis umed, iar de 2011 nu mai vorbim, pt. ca stim f. bine povestea. Asadar, putem spune ca singura motoreta competitiva la Ducati, a fost modelul din 2007.. dar si atunci sa nu uitam problemele cu care s-a confruntat Yamaha. In 2008, situatia s-a schimbat radical.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Ducati a avut o motocicletă competitivă în 2007 și 2008, nu văd de ce n-ar putea să redevină competitivi pe viitor;
Total de acord, dar au nevoie si de un pilot pe masura. Un pilot care sa poate duce acea motocicleta la limita, altfel orice dezvoltare stagneaza.
Rossi nu este acel pilot, si ar face f bine sa se orienteza in alta directie. Desi...
...habar nu am ce implicatii are preluarea de catre Audi. Rossi e in pozitie sa stie...
Pana la urma orice mutare e la fel de probabila acum.
 
 
Tu ai impresia că "motocicletele de client cu sprijin de uzină" (cum a avut Sic) sunt la fel ca cele ale echipei oficiale? Adică Honda are o echipă oficială (în care Repsol și alții bagă zeci de milioane), dar e dispusă să riște să fie bătută de LCR/Gresini?!? Chiar dacă piesele de pe motocicletă ar fi aceleași, iar pilotul ar beneficia de ultimele update-uri, electronica nu va fi niciodată la nivelul echipei oficiale.

Cu siguranta ca o echipa de uzina beneficiaza de cei mai competenti oameni dar si de un avans tehnologic, chiar daca mic pana la inexistent (tech3/inceput de sezon) in functie de perioada din an si alti factori.

Dar am vazut cazuri in care piloti ai unor echipe client cu material de uzina, au invins si chiar dominat echipa de uzina. Stiu ca pana si constructorii japonezi isi asuma (voluntar) riscul de a fi batuti de echipe carora le furnizeaza material tehnic.

Editat de 9fingers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...