Sari la conținut

Carutele Fac Victime


SuperMoto
 Share

Postări Recomandate

Va las mah....pe voi astia care trebuie sa franati ca dreaq ca sa ajungeti la viteza legala dar..

Ipocriti.....

o Tara de moralisti care considera ca pot arunca primii cu piatra.

 

 

Respect!

 

Cum se numeste un motociclist pe DN, care merge cu 200 si ceva la ora, intra intr-o masina si omoara toti ocupantii ei? Responsabil?! El avea voie sa mearga pe DN...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Prezența căruțelor pe drumurile pe care au accesul interzis face din nou victime. Astfel, o căruță condusă de către Ion Vodislav (55 ani) a fost implicată într-un accident pe raza comunei Scoarța. Sâmbătă seara, în atelajul tras de animale a intrat motociclistul Florin Drăgoescu (32 ani) din municipiul Târgu-Jiu. Potrivit inspectorului principal Daniel Tică, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Gorj, „în urma impactului a rezultat rănirea uÂşoară a conducătorului motocicletei, acesta fiind internat la Spitalul de Urgență Târgu-Jiu, pentru investigații medicale”. Încă o dată, prezența atelajelor pe drumurile naționale face victime, iar edilii se fac că plouă, nefăcând nimic pentru a realiza trasee care să ocolească drumul național."

 

Via

 

Florin Dragoescu este un user al acestui forum. Eu unul ii urez recuperare rapida :) Atentie la animale si la carutele de pe drumurile publice fiindca suntem tinte sigure. Atatea accidente din aceasta cauza... Unde o sa ajunge? :)

Mie una deja mi se face rau numai cand aud cuvantul" caruta". Anul trecut era sa-mi pierd un prieten drag din cauza unor betivi cu caruta( nesemnalizata evident) ce i-au taiat calea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar, mi se rupe inima de jale pt amaratul ala, care o sa-si ia o scoatere de sub urmarire/achitare pe 18.1 (lipsa pericolului social) si cu asta o sa-i vina o amenda administrativa de maxim 10 milioane de lei (vechi) pe care oricum n-o s-o plateasca in veci pururi si nici n-o s-o execute nimeni silit. ceea ce n-o sa-l impiedice sa iasa din nou pe sosea cu caruta si, eventual, sa provoace moartea cuiva absolut nevinovat. da, sunt de acord ca primariile locale ar trebui sa faca drumuri comunale, dar totusi legea interzice explicit carutele de europene si cu un motiv bine intemeiat, si anume ca-i pun in pericol pe participantii la trafic.

 

maninblack, punctul tau de vedere este generos si plin de compasiune, dar...nu vad de ce n-ar trebui sa ne fie mila si de aia care ajung prin spitale, eventual ologiti, ca sa nu mai spun de rudele celor care mor in asemenea accidente. si mi se pare prea comod sa dam vina pe autoritatile care nu fac drumuri si sa uitam ca taranii compatimiti de tine aleg sa incalce cu buna-stiinta o lege si sa-i puna in pericol pe toti soferii/motociclistii care se intampla sa circule pe drumurile pe care au ei treaba cu caruta. in fond, unde-i lege nu-i tocmeala...sau nu?

 

ai idee ce inseamna 10 milioan ptr un om de la tara? El nu vaneaza motociclisti....doar ca atat pricepe....pentru ca nu a avut de-a face decat cu calul sau magarul ca mijloc de locamotie...si ala e 4 x 4...deci nu poate intelege fenomenul. E drept ca o caruta pune in pericol participantii la trafic pe un drum european, dar statistic vorbind, daca ar circula numai cei care indeplinesc toate conditiile legii ....strazile ar fi foarte libere. daca legal s-ar analiza noxele si am ramen jumate fara talon, daca tot legal si cinstit s-ar face ITP-ul, daca la fel de legal am fi amendati cand nu avem cauciucuri de iarna..si blocam intersectii l aprimul fulg de zapada, daca legal s-ar analiza zgomotul tobelor(la a mea scrie pe cadru limita de zgomot de ex). Daca ungurul te intoarce de la vama..ca nu ai lanturi..iti cumperi.....daca la noi nu te amendeaza nimeni....nu mai conteaza

Asta nu e tot lege?

 

 

 

Nu sunt deloc generos...sunt doar realist..daca eram generos infiintam o fundatie ptr construit drumuri in locul lui tariceanu.

Imi pare rau de toti cei care dintr-un motiv sau altul patesc ceva rau nevinovati fiind.

Dar statistica spune ca sunt mult mia multe victime din accidente autovehicul-autovehicul decat cele provocate de tarani. Sunt soferi care daca nu au norocul sa gaseasca o caruta pe DN si sa-si rupa un picior, rup un pod si mor inecati sau spulbera 5 oameni care asteapta in statie la tramvai. Deci....sa acuz carutasul...sau sa-i multumesc ca a salvat 5 vieti? Si sunt aceeasi soferi. Ptr ei e doar o chestiune de timp....pana le sare un parapet fara vesta de semnalizare in fata.

Iar cele in care sunt implicati tarani....cred ca ei in majoritate sunt victimele unora care considera ca limita unui drum european este cea inferioara cu care trebuie ca circule..si nu au avut o caruta in care sa se opreasca inainte sa omoare cativa care stau pe marginea santului.

Stii bancul cu negrul in africa de sud pe care l-a gasit politistul cu un cutit infipt in spate si a intrat la puscarie pentru port ilegal de arma?

Cam asa e cu taranii.....si zmeii soselelor(in majoritatea cazurilor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 milioane pentru un om de la tara pot insemna un nimic. Doar pentru ca cineva sta la tara, nu inseamna si faptul ca e sarac. Cele doua substantive nu se egaleaza :)

Niste fitzosi....se plimba cu caruta decapotabila cu scaune din piele(blana de oaie) si aer conditionat din toate partile nu doar pe 3 guri de admisie ca la BMW si nu vor sa plateasca 10 milioane. sa le fie rusine....si autoritatile statului sa-si faca datoria....fata de acesti impostori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar, mi se rupe inima de jale pt amaratul ala, care o sa-si ia o scoatere de sub urmarire/achitare pe 18.1 (lipsa pericolului social) si cu asta o sa-i vina o amenda administrativa de maxim 10 milioane de lei (vechi) pe care oricum n-o s-o plateasca in veci pururi si nici n-o s-o execute nimeni silit. ceea ce n-o sa-l impiedice sa iasa din nou pe sosea cu caruta si, eventual, sa provoace moartea cuiva absolut nevinovat. da, sunt de acord ca primariile locale ar trebui sa faca drumuri comunale, dar totusi legea interzice explicit carutele de europene si cu un motiv bine intemeiat, si anume ca-i pun in pericol pe participantii la trafic.

 

maninblack, punctul tau de vedere este generos si plin de compasiune, dar...nu vad de ce n-ar trebui sa ne fie mila si de aia care ajung prin spitale, eventual ologiti, ca sa nu mai spun de rudele celor care mor in asemenea accidente. si mi se pare prea comod sa dam vina pe autoritatile care nu fac drumuri si sa uitam ca taranii compatimiti de tine aleg sa incalce cu buna-stiinta o lege si sa-i puna in pericol pe toti soferii/motociclistii care se intampla sa circule pe drumurile pe care au ei treaba cu caruta. in fond, unde-i lege nu-i tocmeala...sau nu?

 

Bravo cats, exact asta voiam sa spun si eu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai idee ce inseamna 10 milioan ptr un om de la tara? El nu vaneaza motociclisti....doar ca atat pricepe....pentru ca nu a avut de-a face decat cu calul sau magarul ca mijloc de locamotie...si ala e 4 x 4...deci nu poate intelege fenomenul. E drept ca o caruta pune in pericol participantii la trafic pe un drum european, dar statistic vorbind, daca ar circula numai cei care indeplinesc toate conditiile legii ....strazile ar fi foarte libere. daca legal s-ar analiza noxele si am ramen jumate fara talon, daca tot legal si cinstit s-ar face ITP-ul, daca la fel de legal am fi amendati cand nu avem cauciucuri de iarna..si blocam intersectii l aprimul fulg de zapada, daca legal s-ar analiza zgomotul tobelor(la a mea scrie pe cadru limita de zgomot de ex). Daca ungurul te intoarce de la vama..ca nu ai lanturi..iti cumperi.....daca la noi nu te amendeaza nimeni....nu mai conteaza

Asta nu e tot lege?

da, am idee de cat inseamna 10 milioane pt un om de la tara, dar n-are absolut nici o relevanta, pt ca oricum nu le platesc, iar statul nu le executa silit (si nu vorbesc din auzite). dar tu ai idee care sunt costurile unei spitalizari? sau de suferinta asociata?

 

in rest, nu vad legatura dintre ce vorbim noi si povestea cu itp-ul, noxele, poluarea fonica etc. a, vrei cumva sa spui ca este ok ca taranii sa nu respecte o anumita lege doar pt ca exista si oraseni care nu respecta alte legi? in logica asta zice je sa dam dracului legile de tot, ca si-asa unii nu le respecta :)

 

oricum, daca un cetatean alege sa nu respecte o lege o face pe barba lui, adica isi asuma raspunderea pt eventualele consecinte. problema la carutasii nostri este ca eventualele consecinte intra in sfera penalului, purtand denumirea de ucidere din culpa, vatamare corporala din culpa si alte asemenea. si tu vrei sa-i compatimesc pt cei care isi scot taraboanta pe european, desi exista posibilitatea, deloc neglijabila, de a omori pe cineva? nu, multumesc, prefer sa-mi pastrez compasiunea pt victime, fie ele pe 2, pe 4 sau pe mai multe roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa celui lovit! cat despre carute...ce mama naibii, se mai asteapta cineva la ordine si lege prin romanica noastra???varza...varza..

 

AVIZ: o sa va int IN TOATE SATELE de carute, vaci etc...mai ales toamna, pentru ca e strangere de recolta (campanie) si mai ies si beti de pe strazi laterale sau merg zig-zag etc, depasiti larg....beliti ochii, va costa viata....eu nu zic decat ca in jud din care sunt eu IALOMITA, e full de dintr astea...mare ATENTIE..

 

chiar daca ne revoltam si dam vina pe ei, n avem ce face...legea zice clar ca n au voie dar unii mai inchid ochii, altii n au nici TV sa stie de lege etc...in fine, aveti grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, am idee de cat inseamna 10 milioane pt un om de la tara, dar n-are absolut nici o relevanta, pt ca oricum nu le platesc, iar statul nu le executa silit (si nu vorbesc din auzite). dar tu ai idee care sunt costurile unei spitalizari? sau de suferinta asociata?

 

in rest, nu vad legatura dintre ce vorbim noi si povestea cu itp-ul, noxele, poluarea fonica etc. a, vrei cumva sa spui ca este ok ca taranii sa nu respecte o anumita lege doar pt ca exista si oraseni care nu respecta alte legi? in logica asta zice je sa dam dracului legile de tot, ca si-asa unii nu le respecta :)

 

oricum, daca un cetatean alege sa nu respecte o lege o face pe barba lui, adica isi asuma raspunderea pt eventualele consecinte. problema la carutasii nostri este ca eventualele consecinte intra in sfera penalului, purtand denumirea de ucidere din culpa, vatamare corporala din culpa si alte asemenea. si tu vrei sa-i compatimesc pt cei care isi scot taraboanta pe european, desi exista posibilitatea, deloc neglijabila, de a omori pe cineva? nu, multumesc, prefer sa-mi pastrez compasiunea pt victime, fie ele pe 2, pe 4 sau pe mai multe roti.

Am plecat de la faptul ca eu ii inteleg si nu cred ca au alta posibilitate si incerc sa ma adaptez ..iar tu spui ca-i compatimesc. De compatimit ii compatimesc pe cei nevinovati ....dar nu cred ca ii ajuta f tare asta cand ii intreaba cineva cum va fi vremea pentru ca si-au rupt picioarele nevinovati pe strazi.

Daca totul ar fi perfect in tara...si am avea doar problema taranilor cu carute pe strazi....ti-a propune sa facem o petitie. Realitatea este alta.... si nu e doar in alb sau negru. E simplu de aruncat cu noroi si de gasit vinovati. La fel de repede se propune rastignirea pe cruce a unui sofer care a scos botul masinii in strada pentru a se asigura(pentru ca altfel nu are vizibilitate) in care a intrat un pilot pe motor care avea 100 km/h in localitate. legal..e culpa comuna...desi pe forumul moto putini spun asta..moral..in opinia mea nu are nici o vina soferul ci doar cei care au parcat neregulamentar incat nu a avut vizibilitate si motociclistul care avea vitreza mai mare decat cea prevazuta de lege

Cred doar ca cei care nu se vor adapta la conditiile de trafic....vor disparea....ptr ca asta e firea lucrurilor. E in teoria evolutiei. Daca vrei sa circuli in romania ca-n germania...fara sa tii cont de conditiile concrete nu arata decat ca instictul de conservare nu functioneaza. Si in timp....duce la diminuarea speciei...e simplu. Chiar daca legal nu au nici o vina. Asha au disparut si dinozaurii.....desi poate si ei credeau ca sunt (mari) smecheri :)

Asta-i tot ce am vrut sa spun..... si nu cred ca are rost sa continuam atat fara nici o finalitate. Carutele nu vor disparea de pe strazi(sau nu in viitorul apropiat, autovehiculele nu vor merge cu viteza legala..etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am plecat de la faptul ca eu ii inteleg si nu cred ca au alta posibilitate si incerc sa ma adaptez ..iar tu spui ca-i compatimesc. De compatimit ii compatimesc pe cei nevinovati ....dar nu cred ca ii ajuta f tare asta cand ii intreaba cineva cum va fi vremea pentru ca si-au rupt picioarele nevinovati pe strazi.

Daca totul ar fi perfect in tara...si am avea doar problema taranilor cu carute pe strazi....ti-a propune sa facem o petitie. Realitatea este alta.... si nu e doar in alb sau negru. E simplu de aruncat cu noroi si de gasit vinovati. La fel de repede se propune rastignirea pe cruce a unui sofer care a scos botul masinii in strada pentru a se asigura(pentru ca altfel nu are vizibilitate) in care a intrat un pilot pe motor care avea 100 km/h in localitate. legal..e culpa comuna...desi pe forumul moto putini spun asta..moral..in opinia mea nu are nici o vina soferul ci doar cei care au parcat neregulamentar incat nu a avut vizibilitate si motociclistul care avea vitreza mai mare decat cea prevazuta de lege

Cred doar ca cei care nu se vor adapta la conditiile de trafic....vor disparea....ptr ca asta e firea lucrurilor. E in teoria evolutiei. Daca vrei sa circuli in romania ca-n germania...fara sa tii cont de conditiile concrete nu arata decat ca instictul de conservare nu functioneaza. Si in timp....duce la diminuarea speciei...e simplu. Chiar daca legal nu au nici o vina. Asha au disparut si dinozaurii.....desi poate si ei credeau ca sunt (mari) smecheri :)

Asta-i tot ce am vrut sa spun..... si nu cred ca are rost sa continuam atat fara nici o finalitate. Carutele nu vor disparea de pe strazi(sau nu in viitorul apropiat, autovehiculele nu vor merge cu viteza legala..etc

 

Se pare ca si autoritatile gandesc exact ca tine...

 

De ce sa avem pretentia la normalitate? Asta e chiar culmea tupeului pe capu' nostru! Las ca e mai bine asa, nu? Te adaptezi, bine, daca nu, mai dine crapi, sa nu-i mai incurci pe astia adaptatii... asa ca tine.

 

Foarte frumos!

 

PS: Insanatosire grabnica motociclistului... bine ca a scapat cu viata.

Editat de Ruxique
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no hard feelings, MIB, imi place o argumentare buna :) hai sa vedem :

 

Daca citeai cu atentie ce am scris....ai fi remarcat,.....ca am spus doar ca nu cu caruta taranului trebuie sa inceapa integrarea...si exact cu acele drumuri de care vorbesti si tu...care sunt sublime dar lipsesc cu desavarsire.

 

nu cu caruta, nu cu parlamentul, nu cu noi, da cu cine si de unde tre sa inceapa? eu am impresia ca trebuie sa inceapa din toate partile. asa ar fi corect. ca drumurile superbe sunt lipsa la inventar sunt total de acord. am invatat gropile din oras mai bine decat crezul.

 

Deci daca nu sunt... altele..decat pe la el prin sat....tu pe unde vrei sa mearga? vrei sa nu mai faca nimik...sa se intinda in pat sa-si pune singur mainile pe piept si vata-n nas...ca nu are cu ce sa-si cumpere o amarata pe paine?

 

pai daca nu sunt altele la el in sat, de ce nu se apuca sa faca o batatura? dar deh, daca lenea e mare, mai bine merge pe unde n-are voie, ca na.. n-are el timp de imbunatatiri intre tuica de dimineata si bataia nevestii de seara. "las-o, mah, ca merge-asa! sa vina primaria sa ne faca hotostrada prin ograda, si o sa merg cu iapa pe acolo!" parca are nevoie o caruta de nush ce strada, de-i tre facuta cu betoniera.

 

Sunt f multi romani carora nu le mai place romania...si pleaca in tari mia civilizate. E o optiune de care beneficiaza fiecare odata cu intrarea in UE. Acolo sunt drumuri..nu mia exista probabil carute. La noi inca mai sunt...si sunt un mijloc de supravietuire...nu o fitza ..si e mai usor sa interzici o fitza...decat ceva vital. Pentru ca ala moare de foame.....daca nu are caruta de care ne impiedicam noi si o injuram pe strada.

 

pai tocmai asta e problema. ca daca nu-ti convine ti se spune "pleaca, bah!", si aici raman cei care nu pot sa plece, sau cei carora le convine sa faca tot ce vor. in loc sa ne apucam sa facem un capat de ata in tara asta, ne furam unu pe altul, dam in cap unul la altul, si cand ne-am saturat sau ne-am luat-o d prea multe ori, plecam afara sa traim civilizat. ca la noi nu se poate. la noi pe drumuri tre sa ocolesti gascanul lui tanti marghioala, fundul lui tanti saftica, care asuda din greu dand din gura pe la poarta, facand comert cu barfe, si calu lui nea ghitza, care, loial ca de obicei, isi duce stapanul in coma alcoolica acasa. dar deh, suntem in UE, cui nu-i convine sa plece!

 

si eu unul nu inteleg de cand a circula civilizat in tara asta este o fitza? nu toti sunt baieti de bani gata care-si plimba fundul prin amg-uri. a circual civilizat nu inseamna doar mertane si bmwuri cu 200 la ora. inseamna in primul rand transportul national. tirurile.

vrei sa exporti o marfa in afara, iti face tirul o zi in romania si dupa nadlac, inca o zi pana in germania. pai e normal asa ceva? si oare de ce? pai cum de ce? asa cum am zis, carute, gaste, caini, copii care in loc sa stea la scoala stau si trag cu prastia in masinile de pe drum.

 

 

de acord, autoritatile tre sa faca drumuri. dar pana le fac, o sa treaca mii de ani. avem cat, 10 ani? de cand ne tot scremem la o amarata de autostrada de la bucuresti la constanta, si aia e in reparatie jumate din timp, si cealalta jumatate ce s-a reparat se fura. problema e ca pana nu iesim in strada cu bata, ca minerii odinioara, nu cred ca o sa circulam civilizat. la noi reparatia la un drum plin de gropi consta in plantarea unui indicator "limitare de viteza" si apoi 30 sau 20 la ora, depinde de cat de multe gropi sunt.

si asta ce inseamna, ca pana nu ne face statul drumuri, nu tre sa mai circulam pe ele? tinem cozi de jumate de kilometru in spatele unei carute, si apoi te mai miri d c soferul care a stat in spate a intrat in masina de pe contrasens, ca i-a crescut tensiunea si a fortat o depasire. saracu carutas, dea domnu sa nu i se fi speriat calul, sau sa-l trezeasca pe el din somnul dulce.

 

acum, daca tot e vorba de carute pe drumul public, zi-mi si mie, de ce fel de carnet are voie? stie el ca trebuie sa se incadreze pe banda din stanga atunci cand face la stanga? sau face cum mi-a facut mie, cand eram la jumatatea carutei, trage de haturi ca vede bodega pe stanga? ce frana sa-i pun atunci? trag de volan si-l evit, opresc masina, tremurandu-mi genunchii ca deja vedeam calul facut salam de sibiu in bratele mele, si ma uit la taran, si saracutul imi arata coasa, ca de c nu am presimtit eu ca el cand vede "vin vrac" are reflex conditionat?

 

(asta poate iti si explica de ce sunt inversunat impotriva lor)

dupa cum vezi, vina eu o consider in ambele parti. atat la taranii care n-au nici o treaba cu circulatia, dar impart drumurile cu noi, cat si cu cei RESPONSABILI cu drumurile, si care ne forteaza sa folosim jegurile ce le avem in continuare, si pe care o sa le tot avem in vecii vecilor, daca noi am ajuns sa vedem autostrada ca o fitza.

Editat de Cosmo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca si autoritatile gandesc exact ca tine...

 

De ce sa avem pretentia la normalitate? Asta e chiar culmea tupeului pe capu' nostru! Las ca e mai bine asa, nu? Te adaptezi, bine, daca nu, mai dine crapi, sa nu-i mai incurci pe astia adaptatii... asa ca tine.

 

Foarte frumos!

 

PS: Insanatosire grabnica motociclistului... bine ca a scapat cu viata.

 

Tu ce faci ca sa ajungem la acea normalitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Din pacate am avut si eu un incident cu o caruta mai demult...pun mai jos un filmulet... cred ca e destul de expresiv !

 

 

Ce trebuie spus musai e faptul ca asa zisii "carutasii" erau o gasca de rromi cu o naveta de bere in caruta... si care au ignorat semnul STOP pe care l aveau in fata si au dat bice la cai fara sa i intereseza nimic! ...

 

Pentru ca atelajul n avea casco.... (pemiteti mi sa fac o gluma),,,si pentru ca "carutasii" erau toti recidivisti.... (asta nu e gluma).. mi am reparat motorul pe banii mei....

 

Toate bune... grija mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)Va las mah....pe voi astia care trebuie sa franati ca dreaq ca sa ajungeti la viteza legala dar..cu o completare

2)E drept ca pana se vor civiliza taranii romani incat sa ajunga macar la fineturi de exprimare urbane gen "mah" si "dreaq" o sa mai treaca ceva vreme.

3)De asemenea sunt de acord cu tine ca isi permit o instalatie de semnalizare corespunzatoare la standarde UE....dar din rautate umplu carutele de coceni pana nu se mai vad placutele reflectorizante. Chiar exista un banc despre taranii cu coasa in caruta si motociclistii fara cap care treceau pe langa ei care sunt convins ca e bazat pe intamplari reale.

4)Spre deosebire de taranii inconstienti, orasenii pun un celofan corespunzator in varful tevilor carate cu masina prin oras, pun fotoliile pe masina legate cu o sfoara la fel de corespunzatoare normelor in vigoare.

5)La fel de nesimtiti sunt si ghiolbanii aia de tarani care nu-si muta casele construite in curbe pe care civilizatii motorizati le rateaza intrand nepoftiti prin gardurile lor.

6)Apropos, cate autovehicule crezi ca ar trece rar-ul la franare(ca sa nu mai vorbim de altceva) Asta e dovada de constiinta? Stii cate motociclete am vazut eu care au cauciucuri mai tocite decat ale taranilor de la carute? Alea eu voie sa circule de DN..ptr ca sunt oraseni? Stii cate accidente se pot evita daca autovehiculele ar fi in stare corespunzatoare?

Astea nu sunt probleme. De multe ori cred ca unii au noroc cu cate o caruta din asta....sa-si mai scoata bani de la amaratul ala....sa-si puna si ei niste gume sh mai putin tocite.

Ipocriti.....

7)o Tara de moralisti care considera ca pot arunca primii cu piatra.

 

1) tu cand mergi pe afara si ai vizibilitate buna cumva o arzi cu 90 km/h?? daca da ... plm ... nu am ce sa zic ... sa traiesti ... dar sunt unii care daca au conditii de vizibilitate buna si un asfalt potrivit o mai ard un pic (120 km/h ... 130 km/h), asumandu-si toate riscurile si toate consecintele .. eu unu cel putin asa fac

2) iar relevanta este ..... ??? este .... ???? ca eu unu nu o vad ... a se vroia a fi o ironie ... pffffffff ... slabuTZ

3) nu din rautate ... din imbecilitate ... din faza aia cu durerea in cocean pe care ti-am expus-o in postarea precedenta ...

4) again .. relevanta ... nu imi spune mie ca ai cazut vreodata din cauza unui celofan necorespunzator ... hahahaha ... esti tare

5) pfffff ... again .. relevanta ... cand intri intr-o casa ca un imbecil ca te crezi Doohen este una iar cand intri intr-o caruta pt ca pur si simplu nu o vezi este alta ... plm ... daca tu nu faci diferenta inseamna ca ma cam chinui sa invat un "robot" sa gandeasca

6) cred ca esti clarvazator ... ca prea le vezi pe toate ... sincer eu (inca) nu am vazut o mobra cu cauciuce tocite ... exceptie fac suterele conduse de romulani si nu numai ... ma rog, cocalari

7) nu primul .... Doamne fereste ... dar oricum printre primii

numai bine!!!

ps: m-am convins ... esti printre cei care se cred treji desi o lume intreaga spune ca sunt MANGA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce aiurea sa iei apararea unor oameni carora nu le pasa absolut deloc de viata ta si ies pe strada noaptea cu o hardughie fara nici cea mai mica chestie reflactorizanta sau lumina.

 

Asta nu e din cauza ca nu au bani de ochi de pisica sau orice sursa de lumina mai acatarii, niste numere rosii expirate care se gasesc pe toate drumurile ci e rea vointa. Eu asa vad treaba.

Il inteleg pe cel care iese de nevoie cu caruta pe drum dar are 1-2 numere rosii, 1,2 ochi de pisica orice care te ajuta, nu avem infrastructura mai inchidem ochii pentru ei, dar primul exemplu care iti pune voit viata in pericol trebuie amendat, animalele confiscate daca de vorba buna nu intelege si nu face nici macar un efort minim.

 

A da MIB ai uitat sa zici cati din acei 9999 care nu s-au izbit de caruta din exemplul tau i-au evitat la limita. Nu mai dramatiza ca n-ai dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg decent, tu mergi?

 

Da, mergeam mai mult decat decent. Momentan nu mai merg deloc, in nici un fel, din cauza unui accident...

 

Dar asta nu schimba si nu va schimba cu nimic situatia. Chiar nu mi se pare normal ca mersul pe drumurile acestei tari sa fie ca o ruleta ruseasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mergeam mai mult decat decent. Momentan nu mai merg deloc, in nici un fel, din cauza unui accident...

 

Dar asta nu schimba si nu va schimba cu nimic situatia. Chiar nu mi se pare normal ca mersul pe drumurile acestei tari sa fie ca o ruleta ruseasca.

Pe drumurile noastre se merge asa cum merge...si tocmai din cauza asta trebuie ca noi in primul rand sa avem grija de noi insine. Toata lumea huleste Romania, urla ca nu se aplica legea dar in acelasi timp unii cred ca este absolut normal sa o arzi cu 150Km/h sau mai mult doar pentru faptul ca drumul este liber si ai vizibilitate. De ce nu vrem sa se aplice legea si in cazurile astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe drumurile noastre se merge asa cum merge...si tocmai din cauza asta trebuie ca noi in primul rand sa avem grija de noi insine. Toata lumea huleste Romania, urla ca nu se aplica legea dar in acelasi timp unii cred ca este absolut normal sa o arzi cu 150Km/h sau mai mult doar pentru faptul ca drumul este liber si ai vizibilitate. De ce nu vrem sa se aplice legea si in cazurile astea?

de acord cu tine ... dar nu imi spune tu mie acum ca tu mergi cu 90 km/h in conditiile in care ai drum bun si vizibilitate buna, ai fi ipocrit sa faci asta ... am zis eu cumva ca ma sustrag vreunei amenzi ??? nu .. nu am numere rabatabile ... nu fug de politie si responsabilitate ... ma prinde si ma arde asta e ... platesc amenda ... dar cand intra cineva noaptea intr-o caruta si moare zau ca imi vine sa ma "pipi" pe expresia de "saracul taran roman nu poate sa isi duca traiul ... vai ce amarat este ... vai dar e asa de sarac incat imi semnalizeaza panarama lui de caruta cu mobilul (da ... cu mobilul ... ai citit bine ... am trait sa o vad si pe asta) ... si vine cate unu care imi zice ce amarati sunt taranii romani ... pfffffffff ...

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe drumurile noastre se merge asa cum merge...si tocmai din cauza asta trebuie ca noi in primul rand sa avem grija de noi insine. Toata lumea huleste Romania, urla ca nu se aplica legea dar in acelasi timp unii cred ca este absolut normal sa o arzi cu 150Km/h sau mai mult doar pentru faptul ca drumul este liber si ai vizibilitate. De ce nu vrem sa se aplice legea si in cazurile astea?

 

Tu ai dreptate in ceea ce spui, dar nu cred ca cineva de aici a zis ca nu vrea sa se aplica legea. Din contra, s-a spus ca ar trebui sa se aplice legea si in cazul carutelor nesemnalizate sau care circula pe unde nu au ce cauta, si in cazul celor care depasesc viteza legala etc.

 

Iar in acest caz particular, despre care discutam in acest topic, parerea mea este ca motociclistul chiar nu avea viteza, pentru ca daca ar fi avut, acum dadeam toti cu RIP.

Editat de Ruxique
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu tine ... dar nu imi spune tu mie acum ca tu mergi cu 90 km/h in conditiile in care ai drum bun si vizibilitate buna, ai fi ipocrit sa faci asta ... am zis eu cumva ca ma sustrag vreunei amenzi ??? nu .. nu am numere rabatabile ... nu fug de politie si responsabilitate ... ma prinde si ma arde asta e ... platesc amenda ... dar cand intra cineva noaptea intr-o caruta si moare zau ca imi vine sa ma "pipi" pe expresia de "saracul taran roman nu poate sa isi duca traiul ... vai ce amarat este ... vai dar e asa de sarac incat imi semnalizeaza panarama lui de caruta cu mobilul (da ... cu mobilul ... ai citit bine ... am trait sa o vad si pe asta) ... si vine cate unu care imi zice ce amarati sunt taranii romani ... pfffffffff ...

numai bine!

 

Nu era vorba neaparat de tine, era vorba de multi dintre noi care o ard cu viteze astronomice comparativ cu siguranta traficului din Romania. Nu sunt ipocrit dar chiar nu merg tare, am zis ca merg decent. Pot sa-ti spun ca pe autostrada merg 110Km/h, pe dn-uri un pic mai jos. De ce? Pentru ca pur si simplu nu ma atrage viteza, pentru ca mergand tare nu ma mai pot bucura de placerea de a merge pe doua roti.

Nu iau apararea nici unui carutas, din punctul meu de vedere sunt relicve ale secolului trecut si un mare factor de risc atunci cand sunt pe sosea. In acelasi timp imi dau seama ca nici nu putem pocnii din degete si ei sa dispara de pe fata pamantului.

Eu zic ca problema se afla in curtea autoritatilor...ori circula legal din punct de vedere al semnalizarii optice ori belesc melengherul. Sa-i arda de cate ori ii prind pana se echipeaza cum trebuie. Cum zicea cineva mai sus...eu mi-am pus pe mobra o gramada de stickere reflectorizante iar pe astia-i doare la basca.

Oricum, noi dicutam aici doar de carute...dar mai exista caii, vacile si oile ce sunt lasate de capul lor pe strazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu tine.

 

romania este prima din europa la capitoul accidente, si avem 2 amarate de autostrazi unde se merge cu 130, restul drumurilor sunt limitate la 100 max.

germania pe autostrazi nu are limita de viteza, si totusi are mai putine accidente ca noi.

 

concluzia? nu doar viteza ucide, ci toate capcanele care sunt la noi, de la gropi si nisip la carute si betivi pe mijlocul drumului. problema este ca nu facem nimic pentru a schimba situatia. politistii in loc sa curete drumurile de rebuturile care scot un fumalau cat 200 motociclete cu euro 2(care nu se mai inmantriculeaza noi, ca deh, polueaza prea tare) stau cu radarul la panda, nu intr-o curba sau un loc periculos, ci undeva, pe un drum liber unde, din cauza unu cotet pe marginea drumului ai limitare 50 la ora pe un segement de 100 metri. acolo e buba, acolo se fac accidentele.

 

primariile din orase vara se gandesc sa ude strazile, ca sa nu se ridice praful, dar nu se gandesc sa-l si mature, si asa ca se face mocirla, murdaresti si masina, pierzi si aderenta.

 

strazile noastre trebuie sa treaca prin toate satele, de zici ca suntem la gradinita si trebuie sa unim "punctele" pentru a descoperi figurina.... in loc sa avem cateva artere care sa traverseze tara asta si apoi niste drumuri laterala care sa faca legaturile necesare.

 

drumurile care se construiesc au de fapt un sfert din ingredientele necesare.. jumatate este decis din firma sa nu se puna, ca deh, se face economie, mai intra ceva in buzunar, si apoi.. daca se strica drumul in 2 ani, pot sa manance o paine si atunci. si din ce se pune, jumate e luat de gigel de la betoniera, ca si el vrea sa-si asfalteze in jurul curtii...

 

si uite asa. nu viteza ucide, ci viteza neadecvata. daca vrem sa mergem mai repede, trebuie sa eliminam probeleme din trafic. dar cat timp le protejam, ca "saracii, ce sa faca si ei, doar tre' sa traiasca!" o sa avem in continuare limitari de 50 la ora si alte prostii de genul asta.

 

carutele sunt o problema, si legea nu le da voie sa circule pe drumurile publice cu trafic intens, tot tre sa incepem de undeva, hai sa incepem cu ele. gropile pe drumuri deocamdata sunt unanim acceptate. poate in viitor o sa faca cineva un CTC si la receptia unui transon de drum, sa faca o analiza a asfaltului, si sa respinga receptia, sa puna firma sa refaca totul, fara sa plateasca un ban, si atunci o sa avem si noi strazi cum trebuie, si o sa putem sa mergem NORMAL, nu ca la intrecerile de trotinete.

 

 

in final, circulatia in toata lumea este pana la urma o selectie naturala. cei cu reflexe bune reusesc sa evite un accident cand apare un eveniment.

problema este ca la noi apar atat de multe evenimente incat trebuie sa fii superman sa razbati prin toate fara urmari nefaste. daca dai un ban de 2 ori in sus, si la pajura ai un eventiment in care sa-ti testezi reactiile pentru supravietuire, sansele sunt destul de maricele sa razbati. dar in romania, arunci banul asta la fiecare curba, si odata si odata tot se intampla ghinionul, cat de bun ai fi in reflexe, si oricata experienta ai avea.

Editat de Cosmo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...