Sari la conținut

Carutele Fac Victime


SuperMoto
 Share

Postări Recomandate

de acord cu tine.

 

romania este prima din europa la capitoul accidente, si avem 2 amarate de autostrazi unde se merge cu 130, restul drumurilor sunt limitate la 100 max.

germania pe autostrazi nu are limita de viteza, si totusi are mai putine accidente ca noi.

 

concluzia? nu doar viteza ucide, ci toate capcanele care sunt la noi, de la gropi si nisip la carute si betivi pe mijlocul drumului. problema este ca nu facem nimic pentru a schimba situatia. politistii in loc sa curete drumurile de rebuturile care scot un fumalau cat 200 motociclete cu euro 2(care nu se mai inmantriculeaza noi, ca deh, polueaza prea tare) stau cu radarul la panda, nu intr-o curba sau un loc periculos, ci undeva, pe un drum liber unde, din cauza unu cotet pe marginea drumului ai limitare 50 la ora pe un segement de 100 metri. acolo e buba, acolo se fac accidentele.

 

primariile din orase vara se gandesc sa ude strazile, ca sa nu se ridice praful, dar nu se gandesc sa-l si mature, si asa ca se face mocirla, murdaresti si masina, pierzi si aderenta.

 

strazile noastre trebuie sa treaca prin toate satele, de zici ca suntem la gradinita si trebuie sa unim "punctele" pentru a descoperi figurina.... in loc sa avem cateva artere care sa traverseze tara asta si apoi niste drumuri laterala care sa faca legaturile necesare.

 

drumurile care se construiesc au de fapt un sfert din ingredientele necesare.. jumatate este decis din firma sa nu se puna, ca deh, se face economie, mai intra ceva in buzunar, si apoi.. daca se strica drumul in 2 ani, pot sa manance o paine si atunci. si din ce se pune, jumate e luat de gigel de la betoniera, ca si el vrea sa-si asfalteze in jurul curtii...

 

si uite asa. nu viteza ucide, ci viteza neadecvata. daca vrem sa mergem mai repede, trebuie sa eliminam probeleme din trafic. dar cat timp le protejam, ca "saracii, ce sa faca si ei, doar tre' sa traiasca!" o sa avem in continuare limitari de 50 la ora si alte prostii de genul asta.

 

carutele sunt o problema, si legea nu le da voie sa circule pe drumurile publice cu trafic intens, tot tre sa incepem de undeva, hai sa incepem cu ele. gropile pe drumuri deocamdata sunt unanim acceptate. poate in viitor o sa faca cineva un CTC si la receptia unui transon de drum, sa faca o analiza a asfaltului, si sa respinga receptia, sa puna firma sa refaca totul, fara sa plateasca un ban, si atunci o sa avem si noi strazi cum trebuie, si o sa putem sa mergem NORMAL, nu ca la intrecerile de trotinete.

din cate stiu eu, nu se circula cu cat vrei tu in germania...sunt anumite portiuni si soferul trebuie sa fie de acord cu nu stiu ce declaratie conform careia isi asuma TOT RISCUL...sau m au mintit pe mine unii:)

 

limitarea la 50 e fireasca...in sate, nu cont ce drum este:european, national etc...la sate in cazul in care nu stiai predomina carciumile si oamenii mai putin inteligenti (vb in general) cu 2 dinti in gura care trag la aia 2 dinti mai rau decat ti ai imagina...oameni beti, babe senile, eu era sa dau peste cativa, stiu ce vb...nu i intereseaza ca e noapte, ca soferii poate nu s in stare sa i ocoleasca pentru ca ei merg pe sensul tau in loc sa mearga pe unde trebuie etc..

 

ca sa demonstram ca avem mai multa istetime ca ei nu trebuie sa dam peste ei, ci sa i ocolim...EI nu se vor potoli pentru ca unii pur si simplu nu constientizeaza pericolul...e f simplu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bai eu unu is satul de carute si de oi!Daca voi va plangeti ce draq sa mai spun io...daca nu e nisip sigur e balega in curba aici in Maramures..dar asta este fratilor,asta e Romania ..oamenii sunt saraci,abia isi duc zilele,nu pot sa zboare de pe camp acasa cu caruta,oile sau ce animale mai au ei de transportat!

Parerea mea e ca tre totusi sa i intelegem si sa ne adaptam viteza la drum!Cine vrea viteza sa se dea unde se poate nu prin localitati!Trebuie sa invatam sa ne stapanim apoi sa aratam cu degetul!Asta e parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrucat am lipsit motivat doua ore si v-ati facut de cap pe aici crezand ca nu va vad... :) (unu imi zice ca vb cu roboti..altii imi tin lectii de normalitate si apreciaza ca nu sustin civilizarea romaniei etc), e greu sa raspund fiecaruia in parte. Asa ca nu pot decat sa ma intreb retoric....cum se face ca motociclistii sunt atat de intransigenti si neintelegatopri cu ceilalti participanti la trafic (si caruta e participant la trafic) cand, prin definitie stilul de deplasare al unui motociclist reclama vehement intelegere in tot ceea ce presupune el:

-cand multumim celor care ne fac loc printre masini(si ne bucuram ptr asta)....desi nu am avea acest drept legal

-cand politistul inchide ochii cand te vede cum te strecori printre masini

Am vazut topicuri intregi cu motociclisti care multumesc cand li se face loc de parca asta ar transforma manevra in ceva perfect legal.

Daca un multumesc e problema voastra, atunci taranii cu carutele sa-si pune in loc de reflectorizant un banner pe spate in care sa scrie "MULTUMESC PTR INTELEGERE BOIERULE, SI PTR CA M-AI EVITAT CAND INCERC SA TRAIESC SI EU UMIL PE LANGA MATALE"

 

Sunt curios cati dintre voi nu ati cazul pe strada....nu ati fost suprinsi in manevre gresite...si ceilalti nu au franat ca sa va evite. Potrivit logicii voastre nu ar trebui sa inteleaga nimeni o greseala...sa nu franeze...ptr ca ai gresit...trebuie sa mori.

Sau cum.va, faptul ca motociclistul pleaca cu oglinda unuia trecand printre masini..nu e ilegal ptr ca nu a murit nimeni?

Nu vi se pare ca e diferita ocaua?

Va spun eu ca statistic...sunt mult mai multi motociclisti care conduc fara permis decat in alte categorii de participanti la trafic. Tot statistic..motociclistii incalca cele mai multe reguli de circulatie..incepand cu viteza ...continuand cu manevrele...etc Stiu..ca orice greseala a unui motociclist..care prin definitie nu poate gresi in opinia voastra...se datoreaza oricui altcineva...dar nu lui. Au fost stropite strazile...se aluneca pe marcaje...nu s-au aliniat astrele...a fost o groapa...a fost o karma proasta...dzeu care e vinovat ca a fost ceata..etc. Tot statistic..accidentele care implica o caruta sunt mult mai putine decat cele de motocicleta.

Toate exemplele pe care le dati aici...sunt chestii particulare....si nu reprezinta o majoritate.

 

Atunci de ce atata intoleranta? sau cumva legea trebuie aplicata strict...dar doar pentru ceilalti?

Rusinica.

 

Nu era corecta formularea care sanctiona soferul ptr ca nu a adaptat viteza la limita evitarii oricarui pericol....dar adaptarea vitezei la conditiile de trafic....e reala...si face diferenta intre cei care se pot bucura ca au un autovehicul...si cei care plang pe site-uri....cautand vinovati imaginari

 

Asfalt uscat tuturor si-mi doresc doar sa nu ne intersectam...ca poate gresesc si chiar nu vreau sa mor pentru ca voi nu franati cand aveti prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Statistic vorbind, vrei sa stii cati dintre carutaÂşi nu stiu nici macar ce inseamna semnul triunghi rosu cu varful in jos? Si iar statistic vorbind, vrei sa stii cati dintre ei SI respecta ce arata chestia aia metalica?

 

Faptul ca esti nevoias intr-o caruta nu te absolva de obligatia fata de ceilalti participanti la trafic. Daca pentru unii dintre voi saracia este egala cu fac ce vrea pana mea cu caruta, sper sa nu intrati niciodata intr-una. Sau intr-o vaca(la propriu) pe mijlocul drumului. Sentimentul e neplacut.

 

Daca un multumesc e problema voastra, atunci taranii cu carutele sa-si pune in loc de reflectorizant un banner pe spate in care sa scrie "MULTUMESC PTR INTELEGERE BOIERULE, SI PTR CA M-AI EVITAT CAND INCERC SA TRAIESC SI EU UMIL PE LANGA MATALE"

 

Traiesti umil pe langa mine, da' respecta si niste reguli, asa cum o fac eu. Nu ma intereseaza de restul "nelegiuitorilor", ca nu ei sunt in spital daca ma lovesc eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Statistic vorbind, vrei sa stii cati dintre carutaÂşi nu stiu nici macar ce inseamna semnul triunghi rosu cu varful in jos? Si iar statistic vorbind, vrei sa stii cati dintre ei SI respecta ce arata chestia aia metalica?

 

Faptul ca esti nevoias intr-o caruta nu te absolva de obligatia fata de ceilalti participanti la trafic. Daca pentru unii dintre voi saracia este egala cu fac ce vrea pana mea cu caruta, sper sa nu intrati niciodata intr-una. Sau intr-o vaca(la propriu) pe mijlocul drumului. Sentimentul e neplacut.

 

 

 

Traiesti umil pe langa mine, da' respecta si niste reguli, asa cum o fac eu. Nu ma intereseaza de restul "nelegiuitorilor", ca nu ei sunt in spital daca ma lovesc eu.

sincer cred ca avem pareri diametral opuse....si nu putem sa cadem la un acord. probabil ca la toate intersectiile cu reglementare de prioritate tu intalnesti cate o caruta. Probabil crezi ca noi, toti cei care nu au lovit o vaca(la propriu) care era pe mijlocul drumului am avut noroc sa nu apara nici una in fata noastra. Probabil crezi ca noi, toti cei care nu am lovit nici o caruta care a intrat in intersectie pe cedeaza trecerea cu viteza mica de deplasare, am incercat sa acumulam puncte ca-n carmaghedon(daca stii jocul in care se acumulau punte cand il loveai pe altu cu masina) dar caruta a accelerat rapid si s-a incadrat pe banda ei in drifting.

Probabil crezi multe asemenea...dar realitatea e ca nu numia tie ti s-a intamplat sa intalnesti o vaca pe strada, o caruta care incerca sa treaca, o turma de oi care treverseaza sau un betiv care se clatina mergand impleticit. Unii dintre noi incetinesc, opresc daca e cazul....si trec mai departe. Altii cer confiscarea vacii...a carutei..a turmei de oi...

 

Ti-am zis...gandim diferit....tu cu mai multi adepti poate....eu cu mai putini....dar mult mai relaxati. Si diferenta e ca ai tai se tot schimba.....au ciclul de viata mai scurt....probabil datorita intensitatii cu care traiti traficul...ai mei....va dau cu RIP....daca nu s-au plictisit si de asta....ptr ca din pacate sunteti multi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu aici te referi doar in cazuri in care, citez: "Unii dintre noi incetinesc, opresc daca e cazul....si trec mai departe. Altii cer confiscarea vacii...a carutei..a turmei de oi..."

 

Gandirea opusa este, sau o vei avea si tu, daca Doamne fereste CHIAR te-ai lovi de asa ceva(la propriu). Sa te vad atunci daca o sa mai zici ca e sarac, are caruta, lasati-l si pe el sa traiasca.

 

In fine, asa e, fiecare gandeste raportat si la experientele lui din trafic. Insa eu mi-am schimbat-o de cateva ori. Irelevant insa pentru un forum :)

 

Sa traiti bine! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o anume masura sunt de acord cu voi ,singura vina pe care as gasi-o carutelor si carutasilor , fiind aceea ca nu sunt semnalizate corespunzator toate aceste atelaje.In rest pe unde ati dori sa circule cu ele?Pe drumuri agricole la care nu s-a gandit nimeni din cei ce-si latesc fundurile prin primarii?Cati dintre voi ati stat undeva la tara cateva zile la cineva care se foloseste de cal si caruta ,pt a trai el si animalele lui?Pentru multi astea sunt lucruri echivalente cu auto ale noastre ,ba chiar mai mult.Cu calul poti sa castigi si bani ,sa-ti faci si treburile agricole ,sa asiguri existenta celorlalte animale din gospodarie.10 -15 ani nu trebuie sa-i faci setul motor,nici tinichigerie sau directie.Inainte sa-i judecam ,trebuie sa le dam alternative ,nu noi motociclistii,ci cei care se gandesc si la siguranta mea ca si conducator auto sau moto(orasean) si a lui ca si carutas(taran ,cum spun unii).De ce trebuie sa eliminam intotdeauna ceva ce nu convine unei categorii si nu gasim o solutie care sa le impace pe toate.Drum agricol si sanctiuni serioase pt cei ce-si lasa animalele aiurea,nepriponite sau neingradite.Oricum este bine ca au aflat si anumiti motociclisti , ca pe drumurile publice circula si carute.(boala am pe carutasii bucuresteni ,nu pe cei de la tara ,care-si iubesc caii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutiile pot fi interminabile. dar ele au plecat de la niste premise, daca nu gresite, cel putin incerte. cititi articolul dat in link, nicaieri nu se spune:

- ca accidentul ar fi avut loc in timpul noptii

- ca atelajul nu ar fi fost iluminat

- ca ar fi fost drum european

- ca motociclistul ar fi respectat sau nu viteza legala

 

se zice doar ca motociclistul a intrat in caruta, pe raza comunei scoarta. stirea e evident prost facuta.

dar pt. cei care se raporteaza strict la prevederile legale, in speta faptul ca pe un anumit drum carutele au accesul interzis - credeti ca in orice circumstante un accident intre motociclist si caruta este cauzat de culpa =prezenta pe drum a carutasului?

 

nu poti fi lipsit de orice prevedere pt. ca apoi sa dai vina exclusiv pe un carutas, chiar aflat pe un drum unde nu are dreptul sa fie. daca de ex. in mijlocul drumului, noaptea, e un copac doborat de vant (evident, neiluminat), intri in el? farurile sunt pt. a vedea ceea ce nu e iluminat (nu pt. a fi vazuti din fata) si regula e simpla, de a corela viteza cu limita de vizibilitate/oprire.

 

in rest, de la caz la caz, orice accident are mai mult de o singura explicatie. in cazul din gorj chiar lipsesc date importante pt. a putea analizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a deviat mult de la discutie, stiu. Insa dintr-una intr-alta a reiesit un discurs despre carute si moralitatea lor :)

 

virgil, da, pot circula, dar cu ceva reflectorizant, exista legi si pentru asa ceva. Asa cum eu le aplic in categoria in care ma incadrez, asa sper si de la altii.

 

Vina nu este exclusiv a carutasului insa din cate am citit aici, lumea ii scoate nevinovati oricum pentru ca sunt oameni simpli, de la tara, fara bani, doar cu o caruta si o gloaba => fac ce vor ei ca sa supravietuiasca. Ei bine nu e chiar asa.

 

P.S. din cauza ca omul de la tzara nu stia sau n-a vrut sa lege animalul(asa cum e obligat la lege), am intrat eu in el. Sa lasam asa si sa zicem aia e? Da, pentru ca asta e Romania. Insa gandirea ar fi alta...totusi nu suntem ultima tara din Africa, putem macar spera, nu? Speranta moare ultima.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa le faca naibii numerele alea de inscriere sau ce sunt ,incadrate de rama lata reflectorizanta ,cum este materialul de la triunghiuri.Multi sunt poate delasatori ,nu le pasa ,dar ii poate ajuta (obliga ) primaria in felul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a deviat mult de la discutie, stiu. Insa dintr-una intr-alta a reiesit un discurs despre carute si moralitatea lor :)

 

virgil, da, pot circula, dar cu ceva reflectorizant, exista legi si pentru asa ceva. Asa cum eu le aplic in categoria in care ma incadrez, asa sper si de la altii.

 

Vina nu este exclusiv a carutasului insa din cate am citit aici, lumea ii scoate nevinovati oricum pentru ca sunt oameni simpli, de la tara, fara bani, doar cu o caruta si o gloaba => fac ce vor ei ca sa supravietuiasca. Ei bine nu e chiar asa.

 

P.S. din cauza ca omul de la tzara nu stia sau n-a vrut sa lege animalul(asa cum e obligat la lege), am intrat eu in el. Sa lasam asa si sa zicem aia e? Da, pentru ca asta e Romania. Insa gandirea ar fi alta...totusi nu suntem ultima tara din Africa, putem macar spera, nu? Speranta moare ultima.

 

Ardeleneste vorbind....tu mergeai linistit, cu viteza regulamentara...atent la trafic....si vaca tzushti :)

Scuza-ma....ca-mi vine rad....

Imi pare rau ca ti s-a intamplat asa....dar daca tu cumva aveai viteza cam mare.....nu e culpa comuna cu vaca? sau cu tzaranul care e proprietar?

Daca-i asa..departe de mine acest gand....nu esti intr-o companie selecta...la ce parere am vazut ca ai despre tarani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as lucra intr-o primarie la tara i-as convoca pe toti cu carute cu cai si 500 de mii in buzunar si as monta pe hamuri in lateral,pe caruta spate si lateral la baza elemente refflectorizante.Mare branza ,dar nu se vrea.Plus atentionari scrise catre toti care au carute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ardeleneste vorbind....tu mergeai linistit, cu viteza regulamentara...atent la trafic....si vaca tzushti laugh.gif

Scuza-ma....ca-mi vine rad....

Imi pare rau ca ti s-a intamplat asa....dar daca tu cumva aveai viteza cam mare.....nu e culpa comuna cu vaca? sau cu tzaranul care e proprietar?

Daca-i asa..departe de mine acest gand....nu esti intr-o companie selecta...la ce parere am vazut ca ai despre tarani.

 

Si iar ne intoarcem la ce ai zis mai inainte :) Sa inteleg ca daca vina ca la carte = tzaran + orice altceva => dupa tine vina = orice altceva.

 

Imi pare rau sincer ca n-ai fost in locul meu, n-ai mai fi ras acum. Prefer sa nu mai raspund, mai ales la ultima fraza.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu vre-o saptamana ma aflam pe sos buc magurele la un deranjament ,si vad la circa 200 de m o gramada de cai tiganesti care aproape ca blocau soseaua.In jur de 10 cai.Masini la greu se indreptau spre ei.Parca erau chiori toti soferii si nu vedeau decat 30 de m.Le spun colegilor sa priveasca ,pt ca vor intra cu auto in cai.Nu puteam intelege de ce niste dobitoace mai mari decat caii ,nu franau odata.Cum sa franeze ei ,ca doar sunt in masina,caii tre sa se dea la o parte.Cu chiu cu vai evita primii doi din coloana ,caii ,cei din spate franeaza violent, dar cand sa treaca de ultimii doi cai ,acestia se intorc si primul atinge binisor un cal.Un idiot care nu putea sa circule cu 2 km pana trecea de ei.Si ne mai vaitam.Animalele nu citesc legi,nu au auzit de prioritate si sunt imprevizibile.Ce pierdem daca rulam putin cu viteza foarte redusa.Cine circula privind doar drumul ,in romania nu are multe zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si iar ne intoarcem la ce ai zis mai inainte :) Sa inteleg ca daca vina ca la carte = tzaran + orice altceva => dupa tine vina = orice altceva.

 

Imi pare rau sincer ca n-ai fost in locul meu, n-ai mai fi ras acum. Prefer sa nu mai raspund, mai ales la ultima fraza.

 

Nu inteleg de ce-ti pare rau ca nu am fost in locul tau. Sa lovesti o vaca sa stii ca nu e asa de comun. Am lovit si eu caini....pasari...si in general soferii lovesc anumale cu viteza mare de deplasare. Iti poti da seama....esti cel care a lovit vaca....usor identificabil...esti cineva. Cand zici ala care a lovit un caine.....nu reprezinta nimic....sunt multi.

 

Si mie-mi pare la fel de sincer rau...ca mi-am pierdut timpul schimband impresii (atat cat ma duce pe mine capul) cu cineva care-mi spune ca-i pare rau ca nu am lovit si eu o vaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar mie imi pare rau ca discut cu unul pe care il pufneste rasul cand aude de asa ceva. Hai, fugi...

 

am fugit....te las sa desfiintezi taranii cu carutele...sa faci petitie contra vacilor suspecte de miscare browniana si sa obtii pentru comunitatea moto din romania....dreptul ca macar cateva ore pe zi sa circulam singuri pe strazi doar noi...fara alte vehicule

Categoriile inferioare....sa astepte finalul cursei....moto..ca sa poate intra pe strazi

 

Tare imi e teama.....ca atunci....vom dona sange ptr cate 2 motociclisti/accident. Acum...ptr vaci nu se da...deci...doar ptr 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu..solutia e alta.. seful de post sta seara la drumul mare si ii ia pe toti cei cu carute/atelaje nesemnalizate. le da amenda simbolica (citeva sute de mii, vreo 2 - ca sa fie simbolica si pentru ei!!!)..dar amenda respectiva nu merge catre bugetul primariei, ci ca sa cumpere catadioptri plus veste reflectorizante. eu am "scapat" o caruta, pen'ca bidiviul de carutas avea vesta reflectorizanta. (amicii mei stiu ca din seara aia am si eu una, pe care o pun pe mine la drum de seara!!!..astept poante bune, gen "ce carutas esti!!")..sau banii merg la primarie, si atunci catadioptrii ii primesc gratis.. sau, la inscrierea atelajului (care se face la primaria din comuna), este obligat sa cumpere catadioptri si vesta.. in plus, realizarea unor drumuri (pe marginea DE sau DN, pe care nu au voie sa intre), se poate face iarasi cu minim de efort..si in aceste situatii, pot fi salvate multe vieti de motociclisti, soferi, carutasi. plus cai!! so, chestia asta ar merita un meeting..sau macar un mic mars aprobat in fiecare oras important!!

 

 

Daca as lucra intr-o primarie la tara i-as convoca pe toti cu carute cu cai si 500 de mii in buzunar si as monta pe hamuri in lateral,pe caruta spate si lateral la baza elemente refflectorizante.Mare branza ,dar nu se vrea.Plus atentionari scrise catre toti care au carute.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu..solutia e alta.. seful de post sta seara la drumul mare si ii ia pe toti cei cu carute/atelaje nesemnalizate. le da amenda simbolica (citeva sute de mii, vreo 2 - ca sa fie simbolica si pentru ei!!!)..dar amenda respectiva nu merge catre bugetul primariei, ci ca sa cumpere catadioptri plus veste reflectorizante. eu am "scapat" o caruta, pen'ca bidiviul de carutas avea vesta reflectorizanta. (amicii mei stiu ca din seara aia am si eu una, pe care o pun pe mine la drum de seara!!!..astept poante bune, gen "ce carutas esti!!")..sau banii merg la primarie, si atunci catadioptrii ii primesc gratis.. sau, la inscrierea atelajului (care se face la primaria din comuna), este obligat sa cumpere catadioptri si vesta.. in plus, realizarea unor drumuri (pe marginea DE sau DN, pe care nu au voie sa intre), se poate face iarasi cu minim de efort..si in aceste situatii, pot fi salvate multe vieti de motociclisti, soferi, carutasi. plus cai!! so, chestia asta ar merita un meeting..sau macar un mic mars aprobat in fiecare oras important!!

 

 

Daca as lucra intr-o primarie la tara i-as convoca pe toti cu carute cu cai si 500 de mii in buzunar si as monta pe hamuri in lateral,pe caruta spate si lateral la baza elemente refflectorizante.Mare branza ,dar nu se vrea.Plus atentionari scrise catre toti care au carute.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu..solutia e alta.. seful de post sta seara la drumul mare si ii ia pe toti cei cu carute/atelaje nesemnalizate. le da amenda simbolica (citeva sute de mii, vreo 2 - ca sa fie simbolica si pentru ei!!!)..dar amenda respectiva nu merge catre bugetul primariei, ci ca sa cumpere catadioptri plus veste reflectorizante. eu am "scapat" o caruta, pen'ca bidiviul de carutas avea vesta reflectorizanta. (amicii mei stiu ca din seara aia am si eu una, pe care o pun pe mine la drum de seara!!!..astept poante bune, gen "ce carutas esti!!")..sau banii merg la primarie, si atunci catadioptrii ii primesc gratis.. sau, la inscrierea atelajului (care se face la primaria din comuna), este obligat sa cumpere catadioptri si vesta.. in plus, realizarea unor drumuri (pe marginea DE sau DN, pe care nu au voie sa intre), se poate face iarasi cu minim de efort..si in aceste situatii, pot fi salvate multe vieti de motociclisti, soferi, carutasi. plus cai!! so, chestia asta ar merita un meeting..sau macar un mic mars aprobat in fiecare oras important!!

 

 

Daca as lucra intr-o primarie la tara i-as convoca pe toti cu carute cu cai si 500 de mii in buzunar si as monta pe hamuri in lateral,pe caruta spate si lateral la baza elemente refflectorizante.Mare branza ,dar nu se vrea.Plus atentionari scrise catre toti care au carute.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu, nu se circula cu cat vrei tu in germania...sunt anumite portiuni si soferul trebuie sa fie de acord cu nu stiu ce declaratie conform careia isi asuma TOT RISCUL...sau m au mintit pe mine unii:)

 

limitarea la 50 e fireasca...in sate, nu cont ce drum este:european, national etc...la sate in cazul in care nu stiai predomina carciumile si oamenii mai putin inteligenti (vb in general) cu 2 dinti in gura care trag la aia 2 dinti mai rau decat ti ai imagina...oameni beti, babe senile, eu era sa dau peste cativa, stiu ce vb...nu i intereseaza ca e noapte, ca soferii poate nu s in stare sa i ocoleasca pentru ca ei merg pe sensul tau in loc sa mearga pe unde trebuie etc..

 

ca sa demonstram ca avem mai multa istetime ca ei nu trebuie sa dam peste ei, ci sa i ocolim...EI nu se vor potoli pentru ca unii pur si simplu nu constientizeaza pericolul...e f simplu...

pai, am specificat, pe autostrazi. ideea este ca au atat de multe autostrazi, incat atunci cand ai iesit de pe ele, mai ai 20 km pana acasa, si nu te mai doare ca esti limitat la 80-90 (nu 100 ca la noi). cat despre tronsoane nelimitate, tot pe autostrazi este vorba, dar tronsoane nelimitate. ei nu au indicator de "baga maxim" ca sa-ti arate un tronson unde ai voie sa o calci, ci dintr-o autostrada libera, ai portiuni de x-shpe km (reparatii, zone periculoase, etc) care sunt limitate fie prin indicatoare permanente, fie electronice. raportat, la un drum de 600 km pe care il faceam destul de des (am stat 5 luni acolo), cam 100-150 km erau limitati, asta puse toate tronsoanele cap la cap. mergeam cu 200 constant acolo (deh, era la economie :) ), si eram pe banda 2, ca treceau altii pe langa mine de ma zburau. la zone limitate, toti incetineau. si sincer, dupa o portiune de 200 la ora,sa mergi cu 80 10 km era ca un popas, dupa care iar, bicce, tata!

 

de limitare fireasca, asta spun si eu. inca nu avem strazile alea, nu putem sa mergem in felul ala (as se citi, civilizat). si pana nu o sa avem strazile corecte, care sa nu ne forteze sa vizitam fiecare porticica din fiecare sat, o sa trebuiasca sa stam sa ne chinuim cu 50 la ora pana ne pierdem cumpatul, dam sa facm o depasire, si intram intr-un pom sau in altul care vine din sens opus ca era curba fara vizibilitate, si te gandeai ca ai timp sa depasesti caruta aia. si solutia noastra este :accidente multe? viteza excesiva. hai sa limitam!" si unde ajungi? paralizezi o tara intreaga, marea majoritate merg incorect dpdv legal, (nu-mi spune ca nu a trebuit sa tragi macar o data pe dreapta pt ca altfel intra in tine unul cu 3 randuri de "oo" in tine,el fiind in plina depasire.)

 

limitari de viteza sunt ceva echivalent cu a pune o ciocolata in fata unei fete innebunite dupa ea, sau un barbat la un club de striptease, si a pune interdictie pe pofta. rezista ei cat rezista, dar daca limitezi prea mult, nu mai pot. pune pe drumul ala si carute care merg cu 10 la ora, si deja undeva trebuie sa plesneasca buba.

 

solutia cea mai buna e autostrazi, dar de unde? daca era vorba sa batem din palme si gata, eram de mult la standarde EU. daca asta nu se poate, macar sa se degajeze drumurile alea distruse care le avem de voie de nevoie. dar asa, tre sa ocolim vaca, sa dam binete calului, eventual sa ne luam si noi o caruta sa ne simtim ca acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar cu vacile..nu este nici o solutie..v'ati gindit vreodata ca alea sunt, poate, singura ..sau una dintre putinele surse de venit ale bietilor oameni de care vorbim?? ca oamenii aia poate nu au bani sa cumpere piine intr'o seara..sau in mai multe?? v'ati gindit ca pentru el incomensurabila viteza de 50km?h, cam cu cit merge rata prin comuna, este viteza astronomica maxima?

ca nu isi poate inchipui in simplitatea lui ca sunt vehicule care merg lejer cu 200? de unde pana mea sa stie chestiile astea? si atunci, pentru ca asa a prins din mosi stramosi SI NU L'A INVATAT NIMENI SA NU O FACA SI IN PREZENT el da drumul vacii sa vina de la pasune pe marginea drumului.. iar tu, preaiubite confrate motociclist, pentru ca traiesti in Romania si asta iti ocupa tot timpul, ai obligatia sa veghezi la sanatatea ta.. pen' ca aici, nimeni nu o face.. daca nu iti convine, du'te frate si te da cu motorul afara.. sau, varianta, alege sa mergi voluntar sa promovezi ideea de motociclism la sate.

am fugit....te las sa desfiintezi taranii cu carutele...sa faci petitie contra vacilor suspecte de miscare browniana si sa obtii pentru comunitatea moto din romania....dreptul ca macar cateva ore pe zi sa circulam singuri pe strazi doar noi...fara alte vehicule

Categoriile inferioare....sa astepte finalul cursei....moto..ca sa poate intra pe strazi

 

Tare imi e teama.....ca atunci....vom dona sange ptr cate 2 motociclisti/accident. Acum...ptr vaci nu se da...deci...doar ptr 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit 8(opt) pagini mustind de off-topic "parlamentar"! :D Se vede ca nu ati avut ce face azi la job! :) MIB, cred ca stii cine e de vina, da? :P

 

Depre OM mai stie cineva ceva, conditiile in care s-a petrecut accidentul(mai putin relatarea plina de deontologie din presa :))?Ce id(nick) are pe forum?

 

Sanatate OMULUI! :)

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-l in aberatiile lui, misionarule, ca oricum nu-i schimbi modul de gandire. N-ai cu cine, domne, n-ai cu cine...

 

Asta e...

 

Asta e doamna.....ce sa fac si eu.....daca nu am iesit din satu meu si acum ne-au pus astia lumina si internet in sat.

Puteti avea intelegere..macar cu mine.....ca nu v-am facut nici un rau.

Daca nu e cu suparare ...erati pe acelasi motor cu dl cand a lovit vaca....am vazut in posturile anterioare ca nu mai mergeti din cauza unui accident. M-am gandit ca numai asta v-ar inversuna asa de tare. Sau ati trecut doua ore mai tarziu pe acolo...vaca era ranita in mijlocul strazii si cand mergeati mai mult decat decent cum spuneti dvs, cu o ultima putere vaca a tasnit si in fata dvs?

 

Probabil ca da.....pentru ca refuz sa cred ca dvs ati lovit magarii....despre care se se vorbea. Iar alte accidente cu animale peste 200kg chiar nu am auzit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...