Sari la conținut

Cazatura Filmata Din Mers


ianachim
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 331
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ce se vede in filmuletz ca a mers de sute de ori pe acolo. dar stie careva unde e drumul ? presupun ca undeva langa brasov, dar intre ce localitatzi, ca l-as cam incerca si eu

brasov - sighisoara, padurea bogata.

sau daca nu ma insel

sighisoara - brasov, aceeasi padure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

brasov - sighisoara, padurea bogata.

sau daca nu ma insel

sighisoara - brasov, aceeasi padure.

 

Tot drumul de la Brasov la Targu Mures, prin Sighisoara, merita incercat. De fapt, daca ma gandesc bine, as spune Sibiu - Tg Mures - Sighisoara - Brasov.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot drumul de la Brasov la Targu Mures, prin Sighisoara, merita incercat. De fapt, daca ma gandesc bine, as spune Sibiu - Tg Mures - Sighisoara - Brasov.

marfa traseul :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca s-a mai zis pe prima pagina ca nu iei curbele cum trebuie. in loc sa inveti ceva din aia, tu te superi. cred ca cel care a postat asta ti-a vrut binele. sare in ochi faptul ca iei curbele mult prea in interior. si stim cu totii ca murdaria este in interiorul curbei, deoarece cand ploua totul merge inspre interior. plus ca nu ai vizibilitate asupra curbei si vad ca de multe ori iesi pe contrasens. in principiu nu e o problema, e chiar indicat, insa trebuie sa fi sigur ca nu vine nimic din sens opus. daca intri in curba prea devreme nu ai cum sa vezi asta.

 

in rest, nu vreau sa te critic sau ceva, si eu am ratat niste curbe fiindca nu am inca technica corespunzatoare. numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

brasov - sighisoara, padurea bogata.

sau daca nu ma insel

sighisoara - brasov, aceeasi padure.

 

aha

asta e zona de mucificare la ss

si dupa ce te dai si dai pe acelasi drum

parca e un circuit un pic mai mare

 

una e cand ai drum nou in fata

si una e cand refaci traseul de zeci de ori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate baietii astia nu ti-au spus dar se vede clar din filmulet ca ai si roata cu presiune mai mica decit cea recomandata pentru luat curba asa cum ai luat-o tu si in plus pe partea aia e mai tocit cauciucul.

LOL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Sighisoara-Brasov & retur,cand e soare afara (si mai ales prin Padurea Bogatii) e SS competition :P. Ma dau la o parte benevol si fara fasoane cand sunt cu masina p-acolo. Baietii chiar nu mi se par agresivi. Viteza? Da,insa totul mi s-a parut sub control. Am vazut chestii mai aiurea. Ma opresc cateodata in parcari de unde am vizibilitate foarte buna a drumului si ii astept venind. Fain spectacol. Din pacate nu totul depinde de motociclist sau de cum manevreaza mobra. Nu sunt de acord cu viteza excesiva pe drumurile publice insa si eu ii dau cand e liber. Fara scuza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urmeaza traseul invers...deja am vazut ca e din nou certat omu ptr abordarea curbelor pe interior :P

Sa-i explici o data, tine de "bunavointa" fiecaruia, sa-i mai explici o data lasand sa se inteleaga ca omu e idiot si pricepe greu...e jignire gratuita. Poate are ianachim pacate vechi si le plateste acum..ca prea sunt incrancenati oamenii pe el.

Ce nu inteleg....e de ce nu promite solemn ca va lua curbele intocmai cum i-a fost recomandat, face si o filmare din care sa reiasa ca si-a insusit critica si poate asa se termina cu dojeneala "parinteasca" :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urmeaza traseul invers...deja am vazut ca e din nou certat omu ptr abordarea curbelor pe interior :ok:

Sa-i explici o data, tine de "bunavointa" fiecaruia, sa-i mai explici o data lasand sa se inteleaga ca omu e idiot si pricepe greu...e jignire gratuita. Poate are ianachim pacate vechi si le plateste acum..ca prea sunt incrancenati oamenii pe el.

Ce nu inteleg....e de ce nu promite solemn ca va lua curbele intocmai cum i-a fost recomandat, face si o filmare din care sa reiasa ca si-a insusit critica si poate asa se termina cu dojeneala "parinteasca" :D

 

 

:P

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca as fi mers frumos............... si pe banda mea

cu siguranta sarea unul sau altul ca ce merg asa ca o baba

 

daca mergi repede iar unul sau altul sar de poponeata

daca depasesti din scurt inca unul sau altu sare de poponeata

si uite asa apar CURURILE SALTARETE

 

 

cine e baiat destept vede citeste si baga la cap

cine e mare motociclist iti explica cat de imbecil sau prost esti......................

 

 

:P :lol: :D

 

sare in ochi faptul ca iei curbele mult prea in interior. si stim cu totii ca murdaria este in interiorul curbei, deoarece cand ploua totul merge inspre interior. plus ca nu ai vizibilitate asupra curbei si vad ca de multe ori iesi pe contrasens. in principiu nu e o problema, e chiar indicat, insa trebuie sa fi sigur ca nu vine nimic din sens opus. daca intri in curba prea devreme nu ai cum sa vezi asta.

 

 

...si eu am inceput sa merg spre interior...de FRICA. Aproape in 75% din curbe am norocul sa intalnesc cate un (cuvant urat) intrat in depasire... :ok: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P

:lol:

 

razi tu razi...dar nu e rasu tau

Sa te vad atunci cand comitetul de onoare de pe motociclism.ro va lua in discutie egalitatea de sanse intre motociclisti si va lua hotararea ca toti cei cu motociclite performante sa poarte balast ca la FIA GT, cei cu ABS sa intretina cauciucurile cu ulei pe banda de rulare, va limita bugetul de calatorii al fiecarui motociclist iar cei care depasesc numarul de km stabiliti corect in functie de lungimea bulevardului magheru vor fi obligati ca plateasca o taxa de solidaritate care se va duce in contul celor care cauta pasager ca sa puna jumate din banii de benzina.

Sa te vad daca mai razi din alpi sau mai stiu de unde vrei tu sa faci arogante.

Zambeste ..maine poate fi mai rau :ok:

Editat de ManInBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa o luam usor

nu am calcat frana

nici fata nici spate

nu era pata de uei

nu era nisip

si atunci am 2 variante

am agatat cu cauciucul bordura ,,,,,, dar nu am simtit nici un soc iin roata de spate in mers

 

sau

 

in viraj fiind aplecat am sters banda alba de vopsea

 

derapajul spate a fost f soft fara nici o smucitura

 

 

stilul de mers este dicutabil

 

abordarea curbelor poate fi facuta pe calculator dar in realitate ............................

 

viteza era undeva intre 40 si 50

 

 

analiza la fata locului..............cand trec tirurile ca pe autostrada si este o singura banda pe sens

 

multam pt sfaturi si opinii

 

ideea era de a impartasi ceva filmat din ccare sa tragem niste conclzii toti

 

sa nu uit

 

eram cu mp3 in urechi cu camera pe casca si beleam ochii la frumusetea peisajului

 

deloc incordat ca atunci cand vreau sa ma bucur de serpentine

poate prea relaxat

 

 

 

Iti spun eu cu siguranta ce ai luat .....o trasa de vopsea sau pata de ulei mai veche ..... carosabilul pare si el un pic umed ...

 

Eu am cazut aproape la fel ... din exterior in interior undeva in martie pe valea bogatii defapt dupa ... vale ....la 20 de km de brasov intr o curba la dreapta ....fara sa accelerez fara sa incetinesc .... exact cand ma aplecam .... prietena mea ...si a rupt calcaiul ... eu nu am avut nimic ..dar am avut PLACEREA sa imi vad prietena ..alunecand spre un camion ce venea din contrasens ..... norocul ei a fost ca nu a intrat sub roti ci sa oprit in roata .....

 

Acu o iau de nevasta si ii mulumesc lui dumnezeu ca a salvato ... Eu nu voi mai circula cu pasager .... probabil ocazional sau cand o sa mai ies pe camp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun eu cu siguranta ce ai luat .....o trasa de vopsea sau pata de ulei mai veche ..... carosabilul pare si el un pic umed ...

 

Eu am cazut aproape la fel ... din exterior in interior undeva in martie pe valea bogatii defapt dupa ... vale ....la 20 de km de brasov intr o curba la dreapta ....fara sa accelerez fara sa incetinesc .... exact cand ma aplecam .... prietena mea ...si a rupt calcaiul ... eu nu am avut nimic ..dar am avut PLACEREA sa imi vad prietena ..alunecand spre un camion ce venea din contrasens ..... norocul ei a fost ca nu a intrat sub roti ci sa oprit in roata .....

 

Acu o iau de nevasta si ii mulumesc lui dumnezeu ca a salvato ... Eu nu voi mai circula cu pasager .... probabil ocazional sau cand o sa mai ies pe camp.

 

sal

cand aveam dakar

am facut pana spate si la 120 a sarit cauciucul de pe janta

aveam fata pasager

abia tineam moto pe banda 2 pe DN1

noroc cu soferi cara au vazut cum danseaza moto si au incetinit lasandu.mi loc sa intru pe banda de urgenta

 

de atunci am jurat ca nu mai iau pasager

cand am luat moto noua am scos saua de pasager si nu am mai pus.o

 

dau e coltul e una

da altcineva e mai nasol

 

ai reusit sa intelegi ce ai patit atunci?

bafta si asfalt uscat

 

razi tu razi...dar nu e rasu tau

Sa te vad atunci cand comitetul de onoare de pe motociclism.ro va lua in discutie egalitatea de sanse intre motociclisti si va lua hotararea ca toti cei cu motociclite performante sa poarte balast ca la FIA GT, cei cu ABS sa intretina cauciucurile cu ulei pe banda de rulare, va limita bugetul de calatorii al fiecarui motociclist iar cei care depasesc numarul de km stabiliti corect in functie de lungimea bulevardului magheru vor fi obligati ca plateasca o taxa de solidaritate care se va duce in contul celor care cauta pasager ca sa puna jumate din banii de benzina.

Sa te vad daca mai razi din alpi sau mai stiu de unde vrei tu sa faci arogante.

Zambeste ..maine poate fi mai rau :ok:

 

unii sau dat in jurul globului pamantesc si nu.i mai ia nimeni la (cuvant urat) ca se plimba

eu am ars ceva gaz in europa si inca mi's copil pe langa altii

si se supara lumea ca ma plimb :P

 

gluma gluma

dar acum sincer

pasagerul ala care baga banii la 1/2 din gaz cu un motociclist necunosut e mai NEBUN decat stilul meu de mers :lol:

 

 

asta vara in costinesti

erau 2 moto parcate cu urmatorul bilet

 

"VREI SANZATII TARI PE MOTOCICLETA

50 RON / 20 MINUTE"

 

nu mai stiu fix tariful cerut dar asta imi pare mai mult PERICULOS decat cum iau eu virajele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gluma gluma

dar acum sincer

pasagerul ala care baga banii la 1/2 din gaz cu un motociclist necunosut e mai NEBUN decat stilul meu de mers :P

 

 

asta vara in costinesti

erau 2 moto parcate cu urmatorul bilet

 

"VREI SANZATII TARI PE MOTOCICLETA

50 RON / 20 MINUTE"

 

nu mai stiu fix tariful cerut dar asta imi pare mai mult PERICULOS decat cum iau eu virajele

AI FOST DATA AFARA DE LA SERVICI? SOTIA TE INSEALA? AI CREDITE MARI LA BANCI?

50 RON/20 MIN

 

Sa fii tu sanatos si asfalt uscat multi km.....ca de analisti nu duce romania lipsa

Editat de ManInBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na, ca m-am filmat si eu! Pacat ca dobitoaca mea de camera nu filmeaza mai mult de 3 min. Nasol ca ploua si n-am putut sa filmez mai mult, a inceput sa se inteteasca si camera mea nu e uaterpruf.

:lol: Da' 2 curbe pe ploaie tot am filmat. :P

 

 

De cazut, n-am reusit sa cad.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na, ca m-am filmat si eu! Pacat ca dobitoaca mea de camera nu filmeaza mai mult de 3 min. Nasol ca ploua si n-am putut sa filmez mai mult, a inceput sa se inteteasca si camera mea nu e uaterpruf.

:lol: Da' 2 curbe pe ploaie tot am filmat. :P

 

De cazut, n-am reusit sa cad.

 

 

1. sper ca prin filmare cu cazatura sa nu "infirbant" lumea sa inceapa sa CADA

2. nici cu filmarile nu pot spune ca e f bine sa va concentrati asupra lor si sa nu mai fiti atenti la trafic

3. incearca sa filmezi cu cat mai putin CER pt ca, camera isi va regla luminuozitatea prost si imaginea va avea de suferit

filmeaza undeva cu orizontul cat mai aproape de finalul obiectivului mai ales daca in partea de jos este intuneric

 

ce camera e aia care filmeaza 3 minute

a mea merge 100 minute rezolutie dvd 30 frm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E camera foto, nu de filmat. E canon powershot. Nu are reglare automata a luminozitatii in timpul filmarii.

Azi nu am mai rezistat sa stau in casa de atata ploaie si am iesit din barlog. Ce-am facut eu e o improvizatie, am pus aparatul pe paharul de frana si l-am legat cu bandizoler. S-a umplut de apa si pana la urma mi s-a facut mila de el. Am incercat sa-l leg cumva sub parbriz, dar nu am gasit nici o pozitie convenabila.

Ma plictisesc... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na, ca m-am filmat si eu! Pacat ca dobitoaca mea de camera nu filmeaza mai mult de 3 min. Nasol ca ploua si n-am putut sa filmez mai mult, a inceput sa se inteteasca si camera mea nu e uaterpruf.

:lol: Da' 2 curbe pe ploaie tot am filmat. :P

 

 

De cazut, n-am reusit sa cad.

Ai condus cu morcovul sa nu te injure lumea ca nu iei bine curbele? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...