Sari la conținut

inca o mini-tura pana in Veliko


MihneaRatte
 Share

Postări Recomandate

PROBLEMA MARE RAU! IO SI LUSI NU AVEM TALONUL PE NUMELE NOSTRU!!! TOVARASU DE LA CARE AM LUAT MOTO MI-A ZIS CA IN VAMA ITI OPRESTE MOBRA DAK NU E PE NUMELE TAU PANA VINE PROPRIETARUL SI O RECLAMA!!!

CE FACEM? STITI CEVA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

PROBLEMA MARE RAU! IO SI LUSI NU AVEM TALONUL PE NUMELE NOSTRU!!! TOVARASU DE LA CARE AM LUAT MOTO MI-A ZIS CA IN VAMA ITI OPRESTE MOBRA DAK NU E PE NUMELE TAU PANA VINE PROPRIETARUL SI O RECLAMA!!!

CE FACEM? STITI CEVA?

e pe bune?

hai frate

in mod normal iti trebuie numa actele de la moto indiferent de nume

la masina stiu ca iti trebe nush ce hartie semnata de proprietar ca incredinteaza bla bla

contract de vanzare-cumparare nu aveti?

Editat de MihneaRatte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PROBLEMA MARE RAU! IO SI LUSI NU AVEM TALONUL PE NUMELE NOSTRU!!! TOVARASU DE LA CARE AM LUAT MOTO MI-A ZIS CA IN VAMA ITI OPRESTE MOBRA DAK NU E PE NUMELE TAU PANA VINE PROPRIETARUL SI O RECLAMA!!!

CE FACEM? STITI CEVA?

 

 

iti trebuie imputernicire de la propietar in romana si engleza, pentru persoane fizice nu stiu daca trebuie de la notar insa pentru firme sigur nu trebuie - eu am leasing si am imputernicire stampilata de la fima de leasing, fara notar, si daca nu ma insel cred ca mi-a si expirat :P, insa nu mi sa cerut niciodata imputernicirea la iesire din tara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci hartie de nenea ca e de acord sa pleci cu ea.In orice caz intrebati la politie !!!!

Contract de comodat cu mentiunea stricta ca se poate parasi tara/elibera carte de identitate. Astea au fost problemele mele cele 2 care nu erau trecute in contract de comodat la masina veche.

Costa 1oo lei parca.

Multa bafta!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai cate probleme. Hai mai terminati - nu e nici o problema daca e pe numele altei persoane. Singura chestie e daca e moto in leasing - trebuie imputernicire de la firma de leasing. Insa, acum 3 sapt. am fost cu masina (care e in leasing) pana in Ruse fara nici o imputernicire si nu m-a intrebat nimeni, nimic. E problema daca ar fi, sa zicem, la granita cu Turcia sau alt stat din afara UE. Relaxati-va - in cativa ani intram in Spatiul Shengen - de ce-o sa va mai fie frica atunci cand la granita n-o sa mai fie nimeni?

E un restaurant bun in Giurgiu, asta asa, ca bonus :drink:

Leve iau de la casele de schimb care incep pe dreapta dinspre Inter spre Romana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai cate probleme. Hai mai terminati - nu e nici o problema daca e pe numele altei persoane. Singura chestie e daca e moto in leasing - trebuie imputernicire de la firma de leasing. Insa, acum 3 sapt. am fost cu masina (care e in leasing) pana in Ruse fara nici o imputernicire si nu m-a intrebat nimeni, nimic. E problema daca ar fi, sa zicem, la granita cu Turcia sau alt stat din afara UE. Relaxati-va - in cativa ani intram in Spatiul Shengen - de ce-o sa va mai fie frica atunci cand la granita n-o sa mai fie nimeni?

E un restaurant bun in Giurgiu, asta asa, ca bonus :drink:

Leve iau de la casele de schimb care incep pe dreapta dinspre Inter spre Romana.

dupa ce ai sa mananci udne te duc eu la bulgari nu vei mai vrea sa mananci niciodata nicaieri :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum i-am propus si danei eu vreau sa mai merg in veliko pt ca am mers mai de mult si e demential(si se manaca extraordinar de bine)

acuma e vb de mai multi bani pt ca este nevoie de buvinieta si taxa de pod - 10 euro fiecare parca

daca vreti sa inoptam acolo e ok, avem unde, cam vreo 10 euro pe noapte de persoana era cand am fost eu

AI CE VEDEA si ce vizita, timp sa avem!

deci ce ziceti? bagam o Bulgaria?

 

 

http://www.velikoturnovo-info.ro/index1.html

Ce buvigneta si ce taxa? La bulgari (ca si la noi de altfel) nu se plateste taxa de drum/autostrada pentru moto, iar la taxa de pod se procedeaza astfel: te strecori pe langa sirul de masini in partea opusa barierei, si cand poti sa treci tragi de gaz ca altfel strici piata si risti sa-ti iei zeci de casti in cap ca strici piata si ii inveti pe astia cu taxa prost. la intoarcere, mergi decent de incet intotdeauna prin dreapta cozii de masini si daca bulgarul e pe acolo o sa-ti faca el semn sa o tai ca incurci circulatia (genul baga mai tare ca la ai nostri de la rutiera). Bulgarii se lupta cu noi de cand am fost admisi in UE ca sa aboleasca taxa asta cretina, dar din pacate au fost invinsi: intai au negociat cu ai nostri, iar dupa ce nu au avut succes au incercat "infrigement" (sau cum dracu se scrie) la UE dar aia de la UE au spus ca taxa asta e OK atata timp cat e pentru reparat podul si nu impiedica libera circulatie a persoanelor. Ca sa se razbune, de atunci ei percep taxa asta pe o singura banda desi au tehnic posibilitatea (si functionari suficienti) sa o faca pe 3 sau 4 (dar numai la masini) in speranta ca spiritul nostru civic va forta guvernul nostru sa o aboleasca. Oricum pe 2 roti nu cumva sa platesti tampeniia asta, ca practic esti exclus din comunitate...

 

e ok in bg, numai decorul e ca la noi acum 20 de ani. drumurile sunt mai bune si mai libere. nu am platit taxa la pod niciodata. as merge si eu sambata. mancarea la veliko nu e asa grozava, e pe stilul bulgaresc, totul pare de fast food. poti manca salata de-a lor ii zice shopska.

Depinde in ce local intri, eu am obiceiul sa merg la unul unde imi ia o gramada de timp ce sa aleg, si de obicei cumpar pe stil bulgaresc, adica mancari traditionale de ale lor in vase de ceramica sau la plita....

 

una peste alta, apropos de radare , limitele de viteza sunt tot ca la noi?

Nu, sunt 50 cu 80, si la ei te opreste daca ai 50,1 respectiv 80,1. Oricum eu am trecut odata intr-o zona unde era semn de radar si limita de 50, si unul din politai scria procesul verbal pe botul unei masini iar celalalt cu pistolul radar s-a intors inspre mine ca am din fabrica toba zgomotoasa, si cand a vazut cat de incet vin (numai 70km/h) nici nu s-a obosit sa ridice pistolul ala... Poate eram prea mic si nu m-a vazut... Oricum ca motociclist politistii din Bulgaria nu o sa-ti caute nod in papura daca nu sari rau peste cal, in schimb cu masina te vor frige exact la limitele lor legale (spaga standard 20 Euro din cate am inteles de la altii patiti).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama cata panica de parca ati pleca cel putin pana prin nepal pe undeva :drink: .

 

Nu va cere ma nimeni nici pe draq mai ales ca o sa mergeti incetisor sa admirati congelati peisajul. Nu exista nicio obligativitate ca autovehiculul pe care il conduceti sa fie pe numele vostru. Este o recomadare a politiei de frontiera romana si atata tot (verificat personal de mine). Mergeti linistiti si nu o sa va opreasca nici draq .... tare aia cu mers pana la giurgiu dupa leve cand puteti sa scoateti de acolo direct de la bancomat cu cardul.

 

Glumeam cu congelatul ... sper sa aveti vreme buna pe cat se poate ...

Editat de BigDuke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vei avea nici o problema, atata timp cat actele sunt ok, permis, asigurare ro, C.I. atunci nu mai ai nevoie de nimic

Cat priveste schimbarea banilor, sa fiti atenti la curs, oricum au curs valutar LEI-LEVA fara a mai schimba in prealabil in euro.

Ps: va recomand sa faceti plinul in Giurgiu. In bulgaria benzina e mai scumpa, cam 2 leva/l (1 leva - 2 lei si ceva)

Informatia asta e gresita, 2Lev ~= 1.95 Euro, deci un curs rezonabil e 1le<1.9Lei, ca pana acum cateva zile era mai putin de 1.8....

 

Bogdane cel mai bun pret nu-l gasesti in nicio apropiere de vama, ca na acolo sunt toti smenarii. Cel mai bine este sa schimbi in localitati sau de ce nu sa incerci la noi, la casele noastre de schimb valutar.

Sunt de acord, leva gasesti la a II-a casa de schimb valutar cum mergi de la Universitate spre Romana, dar cel mai bun curs il gasesti in Bulgaria daca dai cu cardul la bancomatul bancii tale (eu am carduri de BRD si merg cu comision minimal la SocGen). Oricum bancomate se gasesc gramada in Veliko Tarnovo, asa ca pentru cei cu card nu va agitati prea mult ca pierdeti poate 1% in plus ca nu scoateti bani de la banca voastra dar macar nu pierdeti timp. Si la carciumile bune (unde o masa pentru 2 pitici slabanogi ca mine + nevasta-mea costa maximum 25 Leva inclusiv spaga) se poate plati si cu card, probabil mai putin spaga.

 

Doar nu vorbiti serios cu "minim un an vechime permis" pentru iesirea din tzara :drink:

Legislatia rutiera pomeneste de asa ceva, dar in practica in vama ti se cere buletinul si in 1/7 cazuri sau asa ceva si talonul. Mie permisul nu m-i l-a cerut nimeni pana acum, desi pe la primele iesiri am incercat sa il arat dar nu i-=a interesat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3.Lamaia nu se pune pe numar-pentru ca nu ai voie sa obstructionezi numarul.

Lamaia dupa lege se atarna de numar in partea din stanga jos. Eu am facut chestia asta folosind pe fata numarului banda dublu adeziva (care n-a iesit nici azi) si pe spate power tape, ca prima incercareb mai plapanda s-a lasat cu pierdutul "lacrimei" in mers vioi la maximum 40-50km/h....

 

bai dar voi numai viroage aveti?:drink:) ma simt ca pe un topic cu detinatori de viroage=)).....ce dreaq sa caut eu cu elefantu cu voi:))

Pai si ce, nu-ti poti face rost de o viroaga macar de imprumut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Pana la urma cam cati oameni confirmati sunt pentru acesta plimbare? Si asa ca o curiozitate cam ce motoare sunt? eu am un suzuki marauder de 250 si nu foarte multa experienta :drink:, adica nu cred ca merg mai tare de 90-100km/h.

 

 

salutare natiune :moto:

 

 

nu mi o luati in nume de rau da..daca pt o plimbare de cativ km s au scris atatea zeci de pagini..desi in forum sunt postate la info de Bg ..ma gandesc cum o fi sa se planifice o calatorie pana la mare :sick:)

eu am fost si merg in Bg aproape weekend de weekend, n aveti nici o problema. luati va daor acte si bani si..asfatl uscat

 

in alta ordinde de idei pentur cine doresteaun alt loc, fara romani ( de nu de noi e vorba, ci de ..manelo-tourist ) , eu bag un tur maine catre alt orasel fain langa veliko ( cam 40 km de veliko )

triavna

 

din tot grupul asta mare e cineva interesat de o variatie de la clasicul ' veliko " ? druml este comun pana la veliko si de acolo mai sun cam 40.--45 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foxbat-ule la ce ora pleci ca parca as veni si eu :drink:

 

pai n am oiora..un 9: 9:30 maxim

 

doar sa mi spui daca vii ca asa norocos cum sunt daca vii tb sa iau varadero ca iar ma alergi

daca nu vii si merg singurel,..slr scrie pe mine :moto:

 

eu zic clasic, intalnirea la petromul ala pe dreapte, dupa JILAVA ( ca sa nu ne incurcam cum OMV ,l mol-uri le din bucuresti )\

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lamaia dupa lege se atarna de numar in partea din stanga jos. Eu am facut chestia asta folosind pe fata numarului banda dublu adeziva (care n-a iesit nici azi) si pe spate power tape, ca prima incercareb mai plapanda s-a lasat cu pierdutul "lacrimei" in mers vioi la maximum 40-50km/h....

 

 

Pai si ce, nu-ti poti face rost de o viroaga macar de imprumut?

nu cred ca stiu sa merg pe asa ceva :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti!!!!

Cine vine cu mine in seara asta pana la Alexandria intr-o plimbare? Vreau sa-mi iau imputernicirea de la proprietarul mobrei, ca sa pot veni si eu in Bulgaria maine.

As vrea sa plec din Bucuresti pe la 6.30. Pana in Alexandria sunt vreo 80-90 km (nu stiu exact). Anybody cu chef de plimbare? Pleeeaaaaassseeee!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...