Sari la conținut

Baia Mare - Pasul Tihuta - Vatra Dornei


artboy
 Share

Postări Recomandate

In toamna asta (octombrie 2008), intr-o duminica, am facut o excursie cu scuterul din Baia Mare spre Pasul Tihuta si Vatra Dornei si inapoi.

"Vedeta" acestui traseu este fara indoiala Pasul Tihuta. Il recomand calduros tuturos motociclistilor. Pozele atasate refecta prea putin realitatea si placerea pilotarii prin asemnea peisaje.

Cateva cuvinte merita spuse si despre... soseaua propiu-zisa. Incepand din Beclean si pana in Vatra Dornei, cu mici exceptii - drumul este perfect! Recent refacut, este o adevarata placere si difera substantial de drumurile uzuale ce le cunoastem la noi. In Pasul Tihuta o portiune relativ scurta este inca in lucru si acolo este ... enduro, dar asta era in 2008, probabil ca la anul va fi refacut complet.

Cateva date de acces. Oricine cunoaste unde este Clujul. De acolo se merge pana la Dej (tot in judetul Cluj pentru cei care nu stiu), iar din Dej spre Beclean - Bistrita. Dinspre Bistrita se merge spre Vatra Dornei, si cat de repede incep o salba de localitati (sate, comune) a caror denumire este formata in general din doua cuvinte, iar cel de-al doilea este un aproape invariabil "Bargaului". Odata ajunsi in Muresenii... Bargaului, logic :drink: , incepe efectiv traseul pitoresc la Pasului Tihuta.

Sper sa va placa pozele si - pentru cei care nu ati fost inca - la anul sa faceti o mica excursie pana acolo. Cu motocicletele, firesc. :moto: Chiar merita!

post-9012-1226768939_thumb.jpg

post-9012-1226768949_thumb.jpg

post-9012-1226769061_thumb.jpg

post-9012-1226769074_thumb.jpg

post-9012-1226769082_thumb.jpg

post-9012-1226769089_thumb.jpg

post-9012-1226769099_thumb.jpg

post-9012-1226769107_thumb.jpg

post-9012-1226769116_thumb.jpg

post-9012-1226769127_thumb.jpg

post-9012-1226769139_thumb.jpg

post-9012-1226769147_thumb.jpg

post-9012-1226769159_thumb.jpg

post-9012-1226769167_thumb.jpg

post-9012-1226769175_thumb.jpg

post-9012-1226769183_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproximativ 450 kilometri. Nu cred ca e asa mult, mai ales daca drumurile sunt bune.

 

450km pe un scuter intr-o zi sunt multi. Felicitari pentru o drumetie pe cinste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am notat deschiderea de sezon la primavara - Pasul Tihuta.

 

In sfarsit au facut si drumul asta :what: traseu senzational ca si peisaj insa, pana nu demult un dezastru rutier :rock: .

 

Felicitari pentru excursia pe scuter .... in gura iernii. :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-28870-1227538869_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

Super !... inca si pe scutere! .... Bravo !... intradevar e un traseu minunat ! Se poate face si iarna, in conditiile in care esti echipat corespunzator. Vezi aici:/index.php?showtopic=178307&st=0

 

Oricum frumoasa iesire !... multi cu motoare serioase nu se incumeta !

La mai multe !

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Intradevar foarte pitoresc traseul !!! Al stiu aproape cu ochii inchisi ca am lucrat vreo 4 ani si jumatate sofer pe tir si caram apa de la Poiana Negrii , dar atunci drumul era DEZASTRU TOTAL :lol: :D . Ma bucur sa vad ca sa facut , acum te poti bucura de peisaje ca atunci nu puteai sa vezi nimic de gropi !! FELICITARI DE TURA foarte frumoasa si curajoasa !!!! :P :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: Mai exista o singura portiune care trebuie reparata, distanta dintre Valea Strajii (de unde incepe urcarea spre Pasul Tihuta) si limita dintre judetele Bistrita-Nasaud - Suceava. Se lucreaza din greu. Cu totii asteptam sa se definitiveze lucrarile. :D

In rest, drumul e de poveste... :lol:

 

Ontopic: Felicitari pentru curajul de care ai dat dovada! :laugh:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Multumesc pentru felicitari.

Ca sa raspund unei intrebari care mi s-a pus aici, scuterul e de 125 cc. La ora asta doarme linistit in garaj, dar saracul habar nu are ce-l asteapta cand apare primavara! :) Oricum, cand o sa mai fac vreo excursie ceva mai interesanta cu el, o sa mai postez pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru felicitari.

Ca sa raspund unei intrebari care mi s-a pus aici, scuterul e de 125 cc. La ora asta doarme linistit in garaj, dar saracul habar nu are ce-l asteapta cand apare primavara! :bounce: Oricum, cand o sa mai fac vreo excursie ceva mai interesanta cu el, o sa mai postez pe aici.

 

Avand in vedere ca este de 125...am si eu o intrebare : care a fost "viteza de croaziera" cu care ai mers in ziua aia? :friends:

Pozele sunt foarte frumoase. Bafta si la cat mai multe excursii asemanatoare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza de croaziera a fost de 75 km/h. Daca trag de el, scuterasul trece de 100 km/h, dar se merita? Eu zic ca nu. Mi-am stabilit ca viteza de croaziera obisnuita 75 km/h, la viteza asta nu e fortat deloc, si macar stiu ca astfel durata de viata o sa fie mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...