Sari la conținut

Accident Pasajul Unirii - acum 20 min....


Haurar
 Share

Postări Recomandate

Cel mai bine e sa fie evitate pasajele, eu cel putin asa fac. SI dupa cum zicea si prughy daca totusi nu e alta cale decat prin pasaj, viteza mica, desi nici asta nu te scapa, s-au mai vazut accidente prin pasaje in care alti dementi vin cu viteza. Sa se faca bine motoristu asta conteaza, in rest detalii,.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

multumim f mult tuturor.. se va recupera, sunt convinsa... trebuie! nu se poate sa fie altfel!

momentan nu e nevoie de nimic, si noi intrebam mereu familia dar de fiecare data ne spun ca momentan nu e nevoie de nimic si ca ne vor anunta daca va fi cazul. Sora lui mi-a spus ieri ca nu poate respira fara ajutorul aparatelor si ca spera ca saptamana viitoare pe vremea asta sa incerce sa respire singur... E cumplit de enervant faptul ca nu poate fi vizitat decat de rudele de gradul I.. :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine e sa fie evitate pasajele, eu cel putin asa fac. SI dupa cum zicea si prughy daca totusi nu e alta cale decat prin pasaj, viteza mica, desi nici asta nu te scapa, s-au mai vazut accidente prin pasaje in care alti dementi vin cu viteza. Sa se faca bine motoristu asta conteaza, in rest detalii,.

 

din pacate, pasajul unirii este destul de greu de evitat daca mergi de la universitate spre tineretului. Nu se poate merge drept pe deasupra, tre sa ocolesti tot parcul, adica sa stai in aglomeratie si la semafoare 10-15 min, cand prin pasaj ajungi acolo in 2 minute. vorbeam putin mai devreme cu un prieten care chiar imi spunea ca Stef nu depasea niciodata la limita, aproape de ala care venea din spate, ci aproape de cel care era in fata.. mai naspa e ca in pasaj la unirii chiar mergea cam cu viteza dar la ora 18,30 nu prea cred ca avea unde sa bage viteza acolo.. mereu e full pasajul la ora aia....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu, dc as fi de partea accidentatilor, as evita sa pun posturi care sa-i denigreze pt ca ei , cand se refac, citesc topicul. Poate ca mergea cu viteza prin pasaj de obicei, dar, de unde stim ca atunci cand a avut accident nu a mers incet?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu, dc as fi de partea accidentatilor, as evita sa pun posturi care sa-i denigreze pt ca ei , cand se refac, citesc topicul. Poate ca mergea cu viteza prin pasaj de obicei, dar, de unde stim ca atunci cand a avut accident nu a mers incet?

 

nu am vrut deloc sa denigrez, nu stiu cum ai citit tu ceea ce am postat eu mai sus. este o realitate ca mergea cam cu viteza in pasaje, nu mi se pare o acuza chestia asta! + ca am spus clar ca la ora 18,30 cand a avut accidentul nu cred ca avea cum sa bage viteza fiindca pasajul de obicei e full la ora aia. Si motivul pt care nu as spune nimic rau de el nu este faptul ca ar vedea dupa, ci faptul ca nu se poate spune nimic rau despre el in general. In fine, n-am chef si dispozitia sa ma cert, dar te rog sa citesti mai cu atentie de acum incolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot in urma unui accident, fratele meu a avut un plaman shi pleura perforata. Opreratzie, drenaj, chinuri grele (spune el). Cert este ca dupa 5 luni, la control, medicul care l-a operat a trebuit sa il intrebe care din plamani i-a fost operat pt ca din radiografii nu a reushit sa faca diferentza.

Insanatoshire grabnica

 

Este bine sa mai auzim si de astfel de cazuri. Sunt sigura ca si el isi va reveni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zice fatele meu. "Singura diferentza acum fatza de inainte este ca am un "buzunar" sub bratzul stang shi doua "X-uletze" sub el." (X-urile sunt de la tubrile de drenaj) Refacerea totala exista, depinde foarte mult de el, dar depinde shi de cei care il sprijina shi il ajuta shi de cei care o sa fitzi aprope de el. Sper ca la vara sa radem totzi de experientza asta.

Multa sanatate tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu speram ca pana de revelion, sa danseze cu noi...

cu siguranta vom rade cu totii, ami ales ca el radea tot timpul.. de cand am primit telefonul care anunta vestea si pana am ajuns la spital si am aflat exact in ce stare e, imi inchipuiam ca chiar daca e in gips din cap pana in picioare, cand o sa intram la el o sa se trezeasca si o sa rada la noi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca mai intrebati voi ca eu nu prea mai sunt coerenta si pierd informatie. Il cheama Stefan si sta in zona Brancoveanu, iar motocicleata e o Yamaha Fazer (o are de cateva luni doar). A vrut sa treaca de pe banda 1 pe banda 2 si o masina a intrat cu botul in el si l-a impins intr-unul din parapeti. Motocicleta de care se vorbea mai devreme ca arata bine si baiatu care era in picioare...din pacate nu era vorba despre el. Chiar acum 5 minute am aflat in ce stare mai e si cea mai mare problema este cea cu plamanii. Din pacate nu avem ce face, doar sa asteptam...

 

Sper sa isi revina, si sa poata continua scoala. Sper sa nu renunte la motociclism daca se reface complet, indiferent ce i se spune. Cand am trecut pe langa accident si am vazut o motocicleta pe cric si un motociclist in picioare am rasuflat usurat crezand ca nu e atat de grav. Inseamna ca il luasera deja cu salvarea. Nu am vazut motocicleta avariata pe sensul accidentului,doar masina oprita. o fi ajuns pe contrasens printre stalpi, nu stiu. Cei din masina au declarat ce au vrut, politia a luat doar un set de declaratii, si fiindca erau mai multi probabil au si clasat cazul, fiindca au fost "martori". Poate baiatul a vrut sa schimbe benzile, insa daca masina i-ar fi facut loc ne-accelerand el ar fi ramas neatins. Invoc scuza asta fiindca si pe mine era sa ma omoare unul inadins, m-a asteptat sa incep depasirea si a accelerat sa imi inchida calea, ca sa "imi dea o lectie". E linie continua in pasaj insa nimeni nu o respecta, daca cineva merge "doar" cu 60/h este depasit. Linia care desparte benzile este ingrosata si nu stiou exact cum se numeste(are denivelari ca niste zimti lati) insa produce un zgomot si o vibratie cand este calcata cu roata, asemeni liniei care delimiteaza banda de urgenta pe autostrada, pentru a atentiona soferii ca au calcat-o. Cine stie termenul exact ne poate lamuri.

 

L.e. @ Dani31 daca esti lovit din spate fiindca ai taiat calea(te-ai bagat fortat in fata masinii) tot neacordare de prioritate se numeste, conform noului cod rutier. Trust me, sunt patit.

Editat de Magnetto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de un nou flame -> "conservarii ce lovesc din spate", o intrebare: in pasaj e linie continuua intre benzi ? Eu recunosc ca nu am trecut de mult pe-acolo si nu tin minte acest aspect.

 

Daca a fost lovit din spate (de bine ce conserva avea urme pe numar) nu conteaza ca motociclistul a calcat inainte linia continua, a violat trei babe si a lasat mancare in farfurie. Daca lovesti din spate esti vinovat. Flame on.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au spus ca problema e cu plamanii si nu cu leziunile cerebrale dintr-un singur motiv: probabil a fost afectata o zona care nu corespunde niciunei functii. In lobul frontal sunt destule. Ganditi-va numai la parnaiasii care-si bat cuie in frunte si n-au nici pe dreq. Cat despre leziunile pulmonare, in general se recupereaza si plamanul redevine functional. Evident, o sa le resimta pe parcursul vietii, mai ales la efort si nu va mai putea practica sporturi/activitati ce implica functionarea sistemului respirator la capacitate maxima, cu ar fi scufundari, alpinism, etc.

 

Multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L.e. @ Dani31 daca esti lovit din spate fiindca ai taiat calea(te-ai bagat fortat in fata masinii) tot neacordare de prioritate se numeste, conform noului cod rutier. Trust me, sunt patit.

 

Daca e asa e o porcarie. Ce plm era gresit cu regula asta bai frate? Mergi cu atentie sa apuci sa incetinesti daca-ti intra unu in fata. Si daca a apucat sa intre stai dreaq in banca ta.

 

Hai sa punem cate o exceptie la fiecare regula, ca sa aiba fiecare pilos cate o portita legala de scapare cand omoara pe cineva.

Dovedeste tu de pe motor ca nu ai taiat calea, cand ala din conserva spune ca i-ai sarit in fata. Sau defineste taiat calea. Taiat calea cu 1m inainte, cu 10, cu 100...

 

Pixda masii e din ce in ce mai greu de trait in tara asta fmm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e asa e o porcarie. Ce plm era gresit cu regula asta bai frate? Mergi cu atentie sa apuci sa incetinesti daca-ti intra unu in fata. Si daca a apucat sa intre stai dreaq in banca ta.

 

Hai sa punem cate o exceptie la fiecare regula, ca sa aiba fiecare pilos cate o portita legala de scapare cand omoara pe cineva.

Dovedeste tu de pe motor ca nu ai taiat calea, cand ala din conserva spune ca i-ai sarit in fata. Sau defineste taiat calea. Taiat calea cu 1m inainte, cu 10, cu 100...

 

Pixda masii e din ce in ce mai greu de trait in tara asta fmm.

hehe, i-am "taiat" calea unui araboi care aducea masini pe platforma pe DN de la o distanta de peste 300 m, m-am asigurat temeinic din stanga (nu venea nimic) cand am intrat pe DN, nu venea nimic, aveam si martor in masina a carui declaratie nu a fost luata in considerare. La politie mi-a dat dreptate initial, apoi l-a luat arabul de-o parte i-a dat spaga si a iesit politistul cu maxima mirare catre mine: "a, nu erai pe banda 2 ?!?!" :smoke: rezultat: neacordare de prioritate, si am fost lovit exact intre stopurile de la masina, deh, data viitoare cand vad ca nu vine nimic pe sosea si ma bag pe DN o sa imi aduc aminte si accelerez ca toti dracii, si daca ma mai loveste unul pun si frana, cel putin sa stiu ca nu mai pleaca cu masina de acolo.

 

In urma accidentului era sa mor cu gatul rupt, am avut mare noroc ca am accelerat cand a venit torpila din spate.

 

Cel care m-a lovit avea 120/h, eu aveam 60. Conducea o autoplatforma si avea un jeep pe ea, nu a franat fiindca"nu a vrut sa se rastoarne".

 

Life sucks, daca ma omora ii era mai usor sa ma scoata vinovat pentru neacordare de prioritate "de smecher".

Daca patiti asa ceva si nu e vina voastra, si sunteti loviti fix in spate, nu pe lateral, puteti declara ca desi circu;lati regulamentar ati fost loviti din spate, politia suprapune declaratia peste urmele loviturii si va va da dreptate, indiferent ce spune celalalt.

Editat de Magnetto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-i nightwolf, ti-ai inghitit limba? la 22 de ani ai tai, mucosule, n-ar trebui sa dai massuri pe messegner sa-ti iasa tovarasii la lupte pe forum. Ce faci tu in politie ma? masori? te lauzi ca din cauza ta s-au facut expertizele corect si vinovatii nu au scapat? ma da de cand stii tu cum se finalizeaza un dosar?? de cand ai tu acces la astfel de informatii? de cand iti permite tie seful ruletelor sa stai pe forumuri de motociclisti si sa dai din casa?

ba, cine te-a facut ma judecator? ai studii cat o croitoreasa!

ai carnet categoria A? NU! ai motocicleta? NU!

ce *** cauti ma aici? pai cand mi-a murit un copil care a crescut cu mine in casa in accident de motocicleta, ai sarit ca e un inconstient si l-ai facut albie de porci pe forum, fara sa stii detalii, fara sa masori tu accidentul! dup-aia mi-ai spus ca speri sa fii de tura cand o sa cad si eu, ca abia astepti sa ma aduni.

pai ma dobitocule, nu puteam eu in secunda doi sa te trimit cu ruleta de gat la stapanu tau si sa iti fac foaie de drum, sa te duci la tara la rudele lu' maica-ta? nu mai ziceam de spitzu din c*r care te-ar fi usturat o viata.

 

daca nu imi ziceai in cele mai grele momente vorbele alea, poate ca uitam. dar a trecut aproape un an de atunci si inca te mai tin minte. vedem noi cine pe tura cui e si cand.

si fac un apel umanitar, pentru linistea sufletului meu, catre toti cei care ma pot ajuta: cand il intalniti pe nightwolf da-ti-i o mare flegma din partea mea!!!

 

mi-ai promis tu nightwolf ca ne intalnim noi intr-o zi si nu te-ai tinut de cuvant... acum iti promit eu. jeg agramat ce esti.

imi scriai pe pm "creer"... pai imi imaginez ce mortii si ranitii mmai nene, scrii tu in rapoartele alea pe care cica le completezi. poate trebuia sa dau crezare unui om care mi-a zis ca tu in politie nu existi. ca iti iei informatii de la neamuri si faci si tu pe nebunu. esti!

 

Nu scumpa nu mi-am inghitit limba... intamplarea face sa mai fiu si la munca atunci cand te-ai gasit sa ma balacaresti pe forum ... acum am citit mesajele tale de dragoste la adresa mea si ... am ramas impresionat drept sa spun. "jeg agramat" nu am mai fost facut pana acum :smoke: Dar am vazut ca se poarta. Imi promiti ca ne intalnim zici... pai hai sa te ajut: Str. Logofat Udriste 9-13, sector 3. In principiu ma gasesti de sambata dimineata de la ora 0700 pana duminica dimineata la 0700. Atunci lucrez. Dar sa stii ca nu am decat cafea de automat sa te servesc!

 

P.S: Sa stii ca ceea ce am spus atunci sustin in continuare. App de unde stii u ca nu am fost la accidentul ACELA si de unde stii TU ce e ala un dosar? Eu zic ca vorbesti de niste lucruri interzise si dam in alte alea si n-are rost.

 

P.P.S: Am promis ca te ignor si aproape m-am tinut de promisiune si in ciuda flame-ului stupid care vrei sa il lansezi ma abtin sa-ti raspund cat de cat pe limbajul tau de IF. Zicea cineva ceva aici cu IQ de 90 ... google it!

 

 

@betzigash nu m-ai inteles in ceea ce vroiam sa-ti spun. Da-mi un PM te rog cand ai timp si chef de explicatii sa iti explic exact ca ceea ce am scris eu si ai inteles tu a creeat o nebuloasa totala si nu e ok s-o las asa. Astept semnul!

 

@reverse: no hard feelings man toti ne inflamam las-o asa dar tine minte: eu nu te-am jignit pe tine si nu stiu daca cineva sau ceva iti dadea dreptul sa faci acest lucru cu mine. Eu continui s-o pun pe seama sticlelor de bere :D

 

@cei_ce_mi_au_luat_apararea: explicatii va rog fetitei ca nici macar nu aveti id-ul meu de mess. Ca daca eu spun pe mine nu ma va crede. Ea traieste inca in lumea irc si mess acolo unde se dau mass-uri gen "hai la scandal"

 

on topic: auto avea intr-adevar doar nr. indoit. Thomas, e linie continua in pasaj deoarece legea spune ca pe poduri, sub poduri sau in pasaje depasirea este interzisa. In plus de asta in pasaj banda, daca nu ma inseala pe mine memoria, masoara 3,75m si e curbat, deci daca te apuci sa dansezi si nu stii s-o tzii ajungi repede in parapet. Unirii, la fel ca si Lujerului, nu au renume fff bune din punctul asta de vedere, sunt considerate de risc maxim. Si inca nu s-a terminat Baneasa ....

 

 

Daca a fost lovit din spate (de bine ce conserva avea urme pe numar) nu conteaza ca motociclistul a calcat inainte linia continua, a violat trei babe si a lasat mancare in farfurie. Daca lovesti din spate esti vinovat. Flame on.

 

 

Nu e adevarat. Lovitura aceea din spate trebuie sa intruneasca niste conditii sa se incadreze la art. 51 -- nepastrarea distantei corespunzatoare fata de vehiculul din fata. Daca tu esti in depasire si iti faci loc fortat intre 2 masini si cea din spate te tamponeaza, vinovat esti tu pentru efectuarea neregulamentara a manevrei de deapsire. Daca tu vezi ceva pe drum si franezi brusc si nu ca sa eviti un pericol iminent ci doar ca ai vazut tu ceva ce necesita imediata ta atentie (gen un nou magazin de mobila) si cel din spate te loveste IAR esti tu cel vinovat de producerea accidentului (acest lucru a inceput sa se demonstreze din ce in ce mai usor si mai simplu apropo). La fel, daca intrii in acvaplanare si ajungi in banda mea si eu te tamponez din spate, iar nu sunt eu vinovat. Si exemplele pot continua la nesfarsit.

 

Alte nelamuriri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

usurel... nu va mai certati, va rog..

tocmai am vbit cu sora lui Stef si medicul a spus ca "e mai bine". Au reusit sa ii cumpere nu stiu ce fel de saltea cu aer, cu bule sau ceva de genul... Acum, la 5 se duc sa-l viziteze. Mi-a spus ca din drene ieri nu mai curgea niciun pic de sange.. deci s-a oprit orice fel de hemoragie. In schimb, la plamani au aparut nu stiu ce mucoase, dar cica si alea se refac. Peste vreo 3 zile o sa ii mai micsoreze doza de sedative si o sa il scoata de la ventilatie, sa incerce sa respire singur. Daca reuseste il muta la spitalul de neurochirulgie sau ceva de genul (banuiesc ca la 9) unde cunosc ei pe cineva si nu vom mai sta cu griji ca nu e bine ingrijit, sau ca duce lipsa de ceva. Iar acolo il vom putea vizita oricand, am stabilit ca nu va ramane singur nicio clipa. Acum tine doar de el.. si sunt sigura ca are puterea de a se vindeca!

Editat de alitzuca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e adevarat. Lovitura aceea din spate trebuie sa intruneasca niste conditii sa se incadreze la art. 51 -- nepastrarea distantei corespunzatoare fata de vehiculul din fata. Daca tu esti in depasire si iti faci loc fortat intre 2 masini si cea din spate te tamponeaza, vinovat esti tu pentru efectuarea neregulamentara a manevrei de deapsire. Daca tu vezi ceva pe drum si franezi brusc si nu ca sa eviti un pericol iminent ci doar ca ai vazut tu ceva ce necesita imediata ta atentie (gen un nou magazin de mobila) si cel din spate te loveste IAR esti tu cel vinovat de producerea accidentului (acest lucru a inceput sa se demonstreze din ce in ce mai usor si mai simplu apropo). La fel, daca intrii in acvaplanare si ajungi in banda mea si eu te tamponez din spate, iar nu sunt eu vinovat. Si exemplele pot continua la nesfarsit.

 

Alte nelamuriri?

 

Da, mai am o nelamurire. Tu te-ai considera in sinea ta nevinovat daca ai lovi pe cineva in spate, in situatiile de mai sus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baieti si fete, am auzit de la o vreme ca daca nu esti politist bun si cuminte si ai prea mult tupeu, se poate aranja cu o incendiere mica a masinii personale, o ceata de batausi care sa il astepte pe undeva...si multe alte chestii care stiu ca se pot face unui politai care nu e cuminte...Sau cel mai misto cu o camera filmat cand face ceva nepotrivit la locul de munca...(vre-o spagutza scurta sau orice altceva)

WAW ! Uite un mascul adevarat! Ce periculos si sexy e!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...