Sari la conținut

Accident Pasajul Unirii - acum 20 min....


Haurar
 Share

Postări Recomandate

Da, mai am o nelamurire. Tu te-ai considera in sinea ta nevinovat daca ai lovi pe cineva in spate, in situatiile de mai sus?

 

In oricare din situatiile descrise de nightwolf, esti nevinovat si tre sa te simti nevinovat. In cazul particular de pe acest topic, e normal sa incerci o parere de rau ptr starea pacientului, e omeneste. daca genul asta de accident nu e rezultatul unor actiuni imature (gen accelerat ca sa nu se bage altu in fata, curse, etc) nu tre sa te simti cu nimik vinovat. E ca si cand te-ai simti vinovat ptr cei care au murit pe apollo 13. nu cred ca ne nastem toti egali, si nu cred ca trebuie sa fim toti, soferi, motociclisti, sahisti sau aviatori. Fiecare face de ce este in stare. cand nu poti, te apuci de altceva la care te pricepi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu scumpa nu mi-am inghitit limba... intamplarea face sa mai fiu si la munca atunci cand te-ai gasit sa ma balacaresti pe forum ... acum am citit mesajele tale de dragoste la adresa mea si ... am ramas impresionat drept sa spun. "jeg agramat" nu am mai fost facut pana acum :smoke: Dar am vazut ca se poarta. Imi promiti ca ne intalnim zici... pai hai sa te ajut: Str. Logofat Udriste 9-13, sector 3. In principiu ma gasesti de sambata dimineata de la ora 0700 pana duminica dimineata la 0700. Atunci lucrez. Dar sa stii ca nu am decat cafea de automat sa te servesc!

 

P.S: Sa stii ca ceea ce am spus atunci sustin in continuare. App de unde stii u ca nu am fost la accidentul ACELA si de unde stii TU ce e ala un dosar? Eu zic ca vorbesti de niste lucruri interzise si dam in alte alea si n-are rost.

 

P.P.S: Am promis ca te ignor si aproape m-am tinut de promisiune si in ciuda flame-ului stupid care vrei sa il lansezi ma abtin sa-ti raspund cat de cat pe limbajul tau de IF. Zicea cineva ceva aici cu IQ de 90 ... google it!

 

@cei_ce_mi_au_luat_apararea: explicatii va rog fetitei ca nici macar nu aveti id-ul meu de mess. Ca daca eu spun pe mine nu ma va crede. Ea traieste inca in lumea irc si mess acolo unde se dau mass-uri gen "hai la scandal"

 

 

Intamplarea face ca mananci rahat de fiecare data cand postezi. nu te-a mai facut nimeni jeg agramat pana acum??? poate nu ti-a dat nimeni in scris pana acum!!! pai cum ma semianalfabetule? din moment ce am mesaje de la tine, scrise de zici ca n-ai terminat 3 clase! sau poate vrei tu sa ne faci public un raport completat de tine?.. a, dar stai ca tu nu scrii nume. tu doar desenezi linii si bastonase.

Asta daca nu e cum am auzit eu ca le face taica-tu. Ca doar la 22 de ani ai tai.. imi imaginez cata politie si-ar pune baza pe cordonul tau de croitoreasa, "tilica"!

Si foarte bine ca inca mai insisti pe mizeriile alea, se intoarce roata mai copil prost. Repet, cred ca mai de graba o sa fiu eu pe tura :D Asa sa-ti ajute Dumnezeu.

 

 

Imi pare rau ca am stricat topicul celui accidentat si ii doresc din tot sufletul sa-si revina!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In oricare din situatiile descrise de nightwolf, esti nevinovat si tre sa te simti nevinovat. In cazul particular de pe acest topic, e normal sa incerci o parere de rau ptr starea pacientului, e omeneste. daca genul asta de accident nu e rezultatul unor actiuni imature (gen accelerat ca sa nu se bage altu in fata, curse, etc) nu tre sa te simti cu nimik vinovat. E ca si cand te-ai simti vinovat ptr cei care au murit pe apollo 13. nu cred ca ne nastem toti egali, si nu cred ca trebuie sa fim toti, soferi, motociclisti, sahisti sau aviatori. Fiecare face de ce este in stare. cand nu poti, te apuci de altceva la care te pricepi.

 

si daca iti sare unu in fata cand esti la volan si il accidentezi urat de tot, de ajunge in coma, tot nevinovat esti. Asta insemna ca te simti nevinovat? Acum vreo 2-3 sapt mi-a sarit un bleg de caine in fata cand conduceam si-am pus o frana de m-au durut mainile de cum m-am tinut de volan. Nu eram vinovata daca dadeam peste el dar tot nu m-ar fi lasat sa dorm cateva luni si m-as fi simtit ca naiba. Una e sa nu fi vinovat dpdv legal si alta e sa nu te SIMTI vinovat dpdv moral.

Oricum ar fi, ala care l-am impins pe Stef din spate e destul de vinovat. Daca avea reflexe si punea frana, nu se ajungea aici.. sau daca il lasa sa se bage. Nu cred ca a facut depasirea la limita-limitei ca permis cat. B are de 2 ani si a condus masina zi de zi. Nu se poate spune ca era un incepator amarat si teribnilist care nu stia cum se face o depasire si la ce riscuri e expus. Deci imbecilul care l-a impins ar fi putut fi atent macar la semnal si sa il lase sa se bage. El era deja in fata lui cand l-a atins deci ar fi putut frana daca nu era complet idiot!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mai am o nelamurire. Tu te-ai considera in sinea ta nevinovat daca ai lovi pe cineva in spate, in situatiile de mai sus?

Discutand principial si nu direct in legatura cu acest accident (ca nu cunosc dinamica, martori, etc):

Vanez de ceva vreme un pustiulica cu un Repsol cu nr de Braila ce acum un timp a facut manevra de depasire in fata mea, in scurt (si fara semnal) de pe banda 1 pe 2 peste banda continuua si apoi a franat de... frica (?) , de era sa-l calc la propriu cu masina, pagubind-o destul de vizibil in contact cu bordura. Si nu c-as fi sofer prost, conduc si auto destul de mult, plus 3,5T, insa instinctul de a feri prostul din fata e puternic. Tot el era cu scandalul dupa aia, fugind cand a vazut ca e groasa. Trebuie sa ma simt vinovat cand o sa-l prind pe mobra din nou si o sa-i "aduc aminte" ca puteam sa-l omor din prostia lui ? N-as prea crede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca iti sare unu in fata cand esti la volan si il accidentezi urat de tot, de ajunge in coma, tot nevinovat esti. Asta insemna ca te simti nevinovat? Acum vreo 2-3 sapt mi-a sarit un bleg de caine in fata cand conduceam si-am pus o frana de m-au durut mainile de cum m-am tinut de volan. Nu eram vinovata daca dadeam peste el dar tot nu m-ar fi lasat sa dorm cateva luni si m-as fi simtit ca naiba. Una e sa nu fi vinovat dpdv legal si alta e sa nu te SIMTI vinovat dpdv moral.

Oricum ar fi, ala care l-am impins pe Stef din spate e destul de vinovat. Daca avea reflexe si punea frana, nu se ajungea aici.. sau daca il lasa sa se bage. Nu cred ca a facut depasirea la limita-limitei ca permis cat. B are de 2 ani si a condus masina zi de zi. Nu se poate spune ca era un incepator amarat si teribnilist care nu stia cum se face o depasire si la ce riscuri e expus. Deci imbecilul care l-a impins ar fi putut fi atent macar la semnal si sa il lase sa se bage. El era deja in fata lui cand l-a atins deci ar fi putut frana daca nu era complet idiot!!

Nu stiu exact cum s-a intamplat accidentul asta, deci nu voi comenta acest caz. Am vb in principiu. daca tu esti sigura pe desfasurarea lucrurilor in pasaj, poti da verdicte, eu nu o voi face.

dar daca mi-ar sari cineva in fata si as face tot ce pot ca sa-l evit, dar nu resusesc, cel mult ma va urmari imaginea de creier pe parbriz, dar vinovat niciodata. Daca sare unu, cat timp imi caut pe sub bord telefonul mobil si trag concluzia ca daca as fi fost atent l-as fi putut evita atunci m-as simti vinovat moral cat de cat ca nu am reusit sa evit chiar si un sinucigash.

Acum o dam intelenovele cu salvati balenele etc. Si eu am caine de f multa vreme si-mi plac animalele, dar niciodata nu ma voi rasturna cu masina ca sa evit un caine. Sau tu te referi ca te-ai fi simtit ca naiba cand te gandesti la ce ravagii face un caine cand dai cu masina peste el? cred ca asta mi-ar da ceva insomnii. daca nu ai ceva f inalt....lovirea unui caine costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ar fi, ala care l-am impins pe Stef din spate e destul de vinovat. Daca avea reflexe si punea frana, nu se ajungea aici.. sau daca il lasa sa se bage. Nu cred ca a facut depasirea la limita-limitei ca permis cat. B are de 2 ani si a condus masina zi de zi. Nu se poate spune ca era un incepator amarat si teribnilist care nu stia cum se face o depasire si la ce riscuri e expus. Deci imbecilul care l-a impins ar fi putut fi atent macar la semnal si sa il lase sa se bage. El era deja in fata lui cand l-a atins deci ar fi putut frana daca nu era complet idiot!!

1. nici eu nu cred multe, insa cand nu sunt de față sa vad cu ochii mei, ma abtin de la a crede generalitati doar asa... din ideea ca "sigur nu ar fi facut asa".

2. nu ai de unde sa stii ca a dat sau nu semnal. Plus ca depasirea aia a benzii continuue in conditiile de mers tare si aglomerat + stilul de mers haotic din Bucuresti ... numai bine nu iti este. Dovada in cazul de fata.

3. e frumos sa nu faci imbecil si idiot pe unul care totusi nu s-a suit in durerea lulii in masina si sa se fi suit la propriu pe prietenul tau. Te inteleg ca esti indurerata, insa a arunca cu rht in conditiile astea nu cred ca ar imbunatati sanatatea lui si nici tie nu-ti face cinste. Parerea mea.

4. toti comitem contraventii zilnice la volan/ghidon. Nu exista sofer sa nu comita una/zi macar. Pe motor insa risti sa o patesti rau daca te bazezi pe soferul din spate ca "trebuie sa te lase, doar ai dat semnal" (daca ai dat).

 

Sanatate.

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact cum s-a intamplat accidentul asta, deci nu voi comenta acest caz. Am vb in principiu. daca tu esti sigura pe desfasurarea lucrurilor in pasaj, poti da verdicte, eu nu o voi face.

dar daca mi-ar sari cineva in fata si as face tot ce pot ca sa-l evit, dar nu resusesc, cel mult ma va urmari imaginea de creier pe parbriz, dar vinovat niciodata. Daca sare unu, cat timp imi caut pe sub bord telefonul mobil si trag concluzia ca daca as fi fost atent l-as fi putut evita atunci m-as simti vinovat moral cat de cat ca nu am reusit sa evit chiar si un sinucigash.

Acum o dam intelenovele cu salvati balenele etc. Si eu am caine de f multa vreme si-mi plac animalele, dar niciodata nu ma voi rasturna cu masina ca sa evit un caine. Sau tu te referi ca te-ai fi simtit ca naiba cand te gandesti la ce ravagii face un caine cand dai cu masina peste el? cred ca asta mi-ar da ceva insomnii. daca nu ai ceva f inalt....lovirea unui caine costa.

 

Stiu ca tentatia de a judeca un caz este mare, mai ales daca il poti judeca la rece. Dar acum chiar nu asta este problema. Mai important este sa-si revina si sa mai conteze cine e vinovat sau nu. Cred ca ar fi binevenite niste urari de bine, eventual un sfat de la persoanele care au auzit/vazut/trait situatii asemanatoare...Cu asta l-am putea ajuta. Oricum nu stabilim noi "verdictul", astfel ca discutiile despre acest subiect nu prea folosesc cuiva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ah, ma scuzati.. my mistake.. credeam ca la topicul asta se discuta cazul acesta. Probabil ar fi trebuit sa caut la topicul "cai verzi pe pereti" discutiile in legatura cu acest caz.... :smoke:

 

'alinna'

A vrut sa treaca de pe banda 1 pe banda 2 si o masina a intrat cu botul in el si l-a impins intr-unul din parapeti.

asta s-a zis ca e in PV

 

Majoritatea sustin ca e linie continua in pasaj

 

deci...trage tu singura concluzia...cu vinovatia.

Ti-am selectat eu premisele....in caz ca nu le-ai citit.

 

hai ca nu e greu, sunt convins ca poti

 

Oricum ar fi, ala care l-am impins pe Stef din spate e destul de vinovat. Daca avea reflexe si punea frana, nu se ajungea aici.. sau daca il lasa sa se bage. Nu cred ca a facut depasirea la limita-limitei ca permis cat. B are de 2 ani si a condus masina zi de zi. Nu se poate spune ca era un incepator amarat si teribnilist care nu stia cum se face o depasire si la ce riscuri e expus. Deci imbecilul care l-a impins ar fi putut fi atent macar la semnal si sa il lase sa se bage. El era deja in fata lui cand l-a atins deci ar fi putut frana daca nu era complet idiot!!

 

Pentru "imbecilul", "idiotul"...ti-a raspuns Thomas. deci nu reiau aceasta problema.

Eu iti spun doar ca daca tu crezi ca dupa 2 ani de condus, esti mai mult decat in prima luna de permis sau unu care nu a mers deloc, dar nu te poti considera experimentat.

Dar ce legatura are experienta lui auto. credeaqm ca ne spui moto, asta mi se pare mai important in acest caz.

 

De fapt important e sa se faca bine, dar daca tot faci analize...macar fa-le ca lumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'alinna'

A vrut sa treaca de pe banda 1 pe banda 2 si o masina a intrat cu botul in el si l-a impins intr-unul din parapeti.

asta s-a zis ca e in PV

 

Majoritatea sustin ca e linie continua in pasaj

 

deci...trage tu singura concluzia...cu vinovatia.

Ti-am selectat eu premisele....in caz ca nu le-ai citit.

 

hai ca nu e greu, sunt convins ca poti

 

 

se pare ca nu ai citit topicul indeajuns de bine. Stiu cum a avut loc accidentul si stiu ca orice al face, semnalizeaza sigur!! Il cunosc prea bine si nu facea el d-astea nasoale!! Mi se pare ca vorbesti doar ca sa nu taci si ca deviezi de la subiect in ultimul hal. Mai bine te-ai intoarce si ai citi cu atentie ce s-a discutat pana acum pe forum si mi-ai reciti postarile!

 

L.E. ca se pare ca si tu ai editat in timp ce scriam eu: ERA VORBA DESPRE VINOVATIA MORALA!!!! Deci inca odata iti spun sa te intorci sa citesti postarile din urma si sa nu mai aberezi aiurea ca vorbesti total pe langa si interpretezi intr-un mod total eronat!

Editat de alitzuca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'alinna'

A vrut sa treaca de pe banda 1 pe banda 2 si o masina a intrat cu botul in el si l-a impins intr-unul din parapeti.

asta s-a zis ca e in PV

 

Majoritatea sustin ca e linie continua in pasaj

 

deci...trage tu singura concluzia...cu vinovatia.

Ti-am selectat eu premisele....in caz ca nu le-ai citit.

 

hai ca nu e greu, sunt convins ca poti

 

Imi este greu, aproape imposibil sa inteleg motivul pentru care vrei sa fii ironic. Ma indoiesc ca nu poti, poate doar nu vrei sa intelegi de ce m-am apucat sa scriu ceva pe forum. Nu am aruncat cu pietre in sofer, nu am acuzat pe nimeni. Am raspuns doar celor care au intrebat cum s-a intamplat si eu am spus ce stiam ca s-ar fi intamplat. Nu iti cere nimeni sa suferi pentru ca a patit el asa ceva, nici nu ai avea cum. Dar ai putea cel putin sa empatizezi. Daca nu, e alegerea ta, ok. Curios ca te simti bine procedand asa. Totusi, iti multumesc ca ai bagat de seama subiectul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi este greu, aproape imposibil sa inteleg motivul pentru care vrei sa fii ironic. Ma indoiesc ca nu poti, poate doar nu vrei sa intelegi de ce m-am apucat sa scriu ceva pe forum. Nu am aruncat cu pietre in sofer, nu am acuzat pe nimeni. Am raspuns doar celor care au intrebat cum s-a intamplat si eu am spus ce stiam ca s-ar fi intamplat. Nu iti cere nimeni sa suferi pentru ca a patit el asa ceva, nici nu ai avea cum. Dar ai putea cel putin sa empatizezi. Daca nu, e alegerea ta, ok. Curios ca te simti bine procedand asa. Totusi, iti multumesc ca ai bagat de seama subiectul.

 

Cand c\ineva persista in a sustine ceva ce ti se pare total gresit, poti fi ironic sau poti sa te certi pe aici, cum fac ceilalti. Posturile mele nu se refera absolut deloc la precizarea ta despre imprejurarile accidentului.

 

In schimb alitzuca probabil afectata sau necunoscatoarea a regulamentului de circulatie pe drumurile publice....continua sa sustina numai tampenii (nu am mia fost ironic). Cand semnalizezi nu se schimba regulile de prioritate. Ordinea fireasca e sa te asiguri, semnalizezi si apoi executi manevra. (cand esti pe motor te mai asiguri de cateva ori). In opinia mea, cand te angajezi in depasire si te ia cineva din spate, ori nu te asiguri(cel mai frecvent), ori chiar nu stii sa conduci deloc si nu intelegi ca o masina nu se conduce pe taste si ca in calcul trebuiesc luati f multi factori (viteza de deplasare, timp de reactie a soferului, performantele de franare ale masinii, vizibilitate etc)

 

Alinna..ti se pare mai corect explicat asa? Sper ca da. A empatiza e una, a ma alatura corului care cauta vinovati fictivi, e altceva. Nici condusul asta nu e asha simplu cum pare, ar spune matache macelarul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, de parca mai conteaza cine e vinovat. Oricum nu cred ca o sa il afecteze suspendarea permisului si chiar cred ca e ultima lui problema.

 

Putea sa se impiedice si sa cada de la balcon, intamplarea face ca era pe motocicleta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In opinia mea, cand te angajezi in depasire si te ia cineva din spate, ori nu te asiguri(cel mai frecvent), ori chiar nu stii sa conduci deloc si nu intelegi ca o masina nu se conduce pe taste si ca in calcul trebuiesc luati f multi factori (viteza de deplasare, timp de reactie a soferului, performantele de franare ale masinii, vizibilitate etc)

Eshti bun mancatzash..... respectele mele. Daca tu itzi dai seama de timpul de reactzie al shoferului dupa ochelarii de soare shi de performantzele de franare ale mashini dupa culore acesteia, atunci ashi vrea sa fi shi mentorul meu.

Eshti chiar foarte tare..... felicitari.... multzumin de lectziile de conducere.

Apropo..... fetele voiau sa shtie daca le potzi da un sfat cum sa abordeze situatzia asha nasoala. Daca ai vre-unul cred ca totzi suntem curioshi. Daca nu te ajut eu sa itzi deschizi un topic cu "Lectzii de condus"

Cu stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eshti bun mancatzash..... respectele mele. Daca tu itzi dai seama de timpul de reactzie al shoferului dupa ochelarii de soare shi de performantzele de franare ale mashini dupa culore acesteia, atunci ashi vrea sa fi shi mentorul meu.

Eshti chiar foarte tare..... felicitari.... multzumin de lectziile de conducere.

Apropo..... fetele voiau sa shtie daca le potzi da un sfat cum sa abordeze situatzia asha nasoala. Daca ai vre-unul cred ca totzi suntem curioshi. Daca nu te ajut eu sa itzi deschizi un topic cu "Lectzii de condus"

Cu stima

profesore...daca ai permis moto din 2001 si inca mai scrii cu amandoua mainile, in mod cert stii si tu ce am spus mai sus.

Sfaturi medicale nu pot sa dau si cunostinte la municipal vad ca are omu. Sa aiba noroc si dzeu sa il ajute, ca are nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand c\ineva persista in a sustine ceva ce ti se pare total gresit, poti fi ironic sau poti sa te certi pe aici, cum fac ceilalti. Posturile mele nu se refera absolut deloc la precizarea ta despre imprejurarile accidentului.

 

In schimb alitzuca probabil afectata sau necunoscatoarea a regulamentului de circulatie pe drumurile publice....continua sa sustina numai tampenii (nu am mia fost ironic). Cand semnalizezi nu se schimba regulile de prioritate. Ordinea fireasca e sa te asiguri, semnalizezi si apoi executi manevra. (cand esti pe motor te mai asiguri de cateva ori). In opinia mea, cand te angajezi in depasire si te ia cineva din spate, ori nu te asiguri(cel mai frecvent), ori chiar nu stii sa conduci deloc si nu intelegi ca o masina nu se conduce pe taste si ca in calcul trebuiesc luati f multi factori (viteza de deplasare, timp de reactie a soferului, performantele de franare ale masinii, vizibilitate etc)

 

Alinna..ti se pare mai corect explicat asa? Sper ca da. A empatiza e una, a ma alatura corului care cauta vinovati fictivi, e altceva. Nici condusul asta nu e asha simplu cum pare, ar spune matache macelarul

 

Tu ori nu stii sa citesti, ori iti place sa o tii una si buna intr-o prostie rara! De cate ori vrei sa iti mai spune CITESTE DRACULUI TOPICUL!!! CE AM SCRIS ACOLO NU (DECI NUUUU) ERA DESPRE VINOVATIA LEGALA!!! Daca nu reusesti sa intelegi la ce ma refeream, macar nu te mai baga in discutie, nu ajuti cu nimic si nici nu spui ceva constructiv, care sa fie de folos cuiva. Deci nu inteleg in conditiile astea de ce mai simti nevoia de a iti etala mareata intelepciune.

Sa stii ca nu pari mai interesant cu postarile astea de atotstiutor agresiv si dizgratios!!

Editat de alitzuca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ori nu stii sa citesti, ori iti place sa o tii una si buna intr-o prostie rara! De cate ori vrei sa iti mai spune CITESTE DRACULUI TOPICUL!!! CE AM SCRIS ACOLO NU (DECI NUUUU) ERA DESPRE VINOVATIA LEGALA!!! Daca nu reusesti sa intelegi la ce ma refeream, macar nu te mai baga in discutie, nu ajuti cu nimic si nici nu spui ceva constructiv, care sa fie de folos cuiva. Deci nu inteleg in conditiile astea de ce mai simti nevoia de a iti etala mareata intelepciune.

Sa stii ca nu pari mai interesant cu postarile astea de atotstiutor agresiv si dizgratios!!

 

femeie isterica....nimic mai mult. nici tu moral nu ai nici o vina ca urli pe aici, ci tatal tau ca nu a folosit prezervativ cand trebuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In pasaj e linie continua...pe care cu totii o sarim cand ne dam mai tare pe acolo :smoke: Momentan v-ati lansat in niste mahalagisme fara sfarsit

 

Thomas...tin sa-ti reamintesc ca atunci cand am fost la inmormantarea lu' Rontz,ati depasit coloana de fraieri care mergeau incet desi puteau muult mai mult(tu,un ktm sm portocaliu si o husvarna sm)...si dupa ce ne-ati depasit baieteste, bula cu ktm-u speriat fiind de o masina mi-a taiat fata si a tras o mare frana...eu venind intr-un maaare stoppie pana aproape de numaru' lui :D Crezi ca prietenei mele de atunci,pasagera, i-a placut?

Editat de Gixxx'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Gixxx'

Nu vad totusi relevanta pentru discutia de fata...dar in fine:

 

Responsabiliatea mea pentru acel KTM fiind...care ? Ca vad ca mi te adresezi mie. Daca aveai ceva cu el puteai sa-i atragi atentia cu prima ocazie (Timis, Brasov) si mai mult ca sigur ca-si cerea scuze omul daca te sicanase. Iar daca vrei sa subliniezi ca ce bine ca ai franat... vrei sa te felicit acum eu, asa.... "baieteste" ?

Cat despre depasirea coloanei, tin minte ca am specificat in scris , de la inceput, ca un grup mic de colegi (mai erau cu noi in plus un Freewind inainte ce a depasit la Petrom Timis si un GSXR1000 ce v-a depasit de pe centura Ploiestiului) vom merge separat la acel drum(ca nu m-a obligat nimeni sa explic). Tocmai ca stiam ca apar ciripituri dupa aia. De aceea nici nu ne-am intalnit in acelasi loc, ci cu 1h mai tarziu, am prins coloana din urma si am depasit-o. Daca ai tinut in tine atatea luni si tii neaparat sa-mi "reamintesti" ca v-am depasit atunci cand puteati sa va dati "muult mai mult" ( de parca eram la concurs si nu stiam :smoke: ), iti propun ca (in general) sa nu mai tii atata in tine ca se strica. Iar daca te simti fraier, nu inseamna ca si altii te cred la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mai am o nelamurire. Tu te-ai considera in sinea ta nevinovat daca ai lovi pe cineva in spate, in situatiile de mai sus?

 

Vezi? Aici e virgula. Nu exista situatia de mai sus. Ai fost acolo si ai vazut? Eu unul nu. Si nici tu si nici altcineva. DACA AM PRESUPUNE ca istoria prezentata e adevarata atunci sincer nu m-as simti vinovat. Daca unul de pe banda 2 imi intra mie fortat in 1 si eu il tamponez e vinovat el. Si hai sa-ti spun si de ce. Obligatiile conducatorului auto in momentul in care este depasit ESTE 3 (trei) si anume:

1. sa circule cat mai aproape de acostament

2. sa nu mareasca viteza ci sa o mentina constanta

3. sa nu inceapa la randul sau o manevra de depasire care poate deveni periculoasa pt vehiculul aflat deja in depasire.

 

Din cate stiu eu nu scrie nicaieri in lege ca daca unu vrea sa faca pe cuiul bont si sa se infiga fortat in coloana eu tre` sa ma uit dupa el si sa il las. Aaa ca e chestie de moralitate si bun simt, ca toti facem asa in vederea prevenirii si etc. e alta macare de peste. Dar doar atat! Am mai spus. Incercati sa ganditi obiectiv si pe lege nu subiectiv si pe nr. de roti!

 

L.E. ca se pare ca si tu ai editat in timp ce scriam eu: ERA VORBA DESPRE VINOVATIA MORALA!!!! Deci inca odata iti spun sa te intorci sa citesti postarile din urma si sa nu mai aberezi aiurea ca vorbesti total pe langa si interpretezi intr-un mod total eronat!

 

STOP! Discutia tinde spre o panta abrupta si plina cu cioburi! Daca ajungem sa discutam despre vinovatie morala asteptati sa iasa proiectul de lege si pe urma. Acum discutam discutii. Imi pare rau ca prietenul tau este in halul asta de sifonat dar din ceea ce ai enumerat tu acolo cu semnalul, cu lasat sa se bage etc. scuza-ma ca te intreb: tu ai permis de conducere?? (nu conteaza categoria). Daca da, atunci iti recomand sa iti iei un preten/pretena si sa faceti un tur sumar EU (vreo 5-6 tari) la volanul masinutii/motorului tau. Dupa ce te intorci (iti va lua cam 2 sapt asta daca nu vrei sa casti gura cate 2-3 zile prin capitalele europei) te asteptam cu impresiile care ti le-au facut ATENTIE drumurile si soferii romani din tara si din afara. Pe urma putem discuta.

 

Nu ma intelege gresit, ideea e ca acolo s-a intamplat ceva ce doar el si cu soferita stiu. Si fiecare va avea varianta lui! Si noi stam sa disecam ceva ce mai mult ca sigur ca e paralel cu ceea ce s-a intamplat acolo!

 

Intamplarea face ca mananci rahat de fiecare data cand postezi. nu te-a mai facut nimeni jeg agramat pana acum??? poate nu ti-a dat nimeni in scris pana acum!!! pai cum ma semianalfabetule? din moment ce am mesaje de la tine, scrise de zici ca n-ai terminat 3 clase! sau poate vrei tu sa ne faci public un raport completat de tine?.. a, dar stai ca tu nu scrii nume. tu doar desenezi linii si bastonase.

Asta daca nu e cum am auzit eu ca le face taica-tu. Ca doar la 22 de ani ai tai.. imi imaginez cata politie si-ar pune baza pe cordonul tau de croitoreasa, "tilica"!

Si foarte bine ca inca mai insisti pe mizeriile alea, se intoarce roata mai copil prost. Repet, cred ca mai de graba o sa fiu eu pe tura :smoke: Asa sa-ti ajute Dumnezeu.

 

 

Imi pare rau ca am stricat topicul celui accidentat si ii doresc din tot sufletul sa-si revina!!

 

Iti raspund pt ultima data, dat fiind ca am fost rugat de tz persoane sa te ignor dar tu pur si simplu urli a prostie:

1. nu am cum sa mananc rahat cand postez pt ca mainile imi sunt ocupate de taste. E o logica simpla, dar adevarul e ca e grea geologia in ziua de azi.

2. daca stau bine sa ma gandesc nici nu am facut scoala. M-am nascut direct cu chipiu si fluier nu am mai avut nevoie sa invat sa scriu si sa citesc.

3. noi nu completam rapoarte. Raportul se compune. La fel ca si o cerere, declaratie, proces-verbal, scrisoare de intentie. E ceva ce inveti in clasa a 8-a respectiv cam in tot cursul liceal in functie de profil. Dar tu nu ai de unde sa stii asta. Si nici forma lor!

4. linii si bastonase se deseneaza in clasa I. Daca faci referire la ele, nu are rost sa mai fac eu referire la postul anterior cu "google" la adresa ta!

5. nu te lua de "tata" "frumoaso" ca n-are el saracu nici o treaba in discutia asta si nici mama. Singura lor vina e ca m-au conceput, nascut si crescut atata tot.

6. imi place ca insisti pe treaba cu 22 de ani. Nu stiu sincer de unde ai scos-o dar ... e de studiat.

7. nu are ce roata sa se intoarca mai mimoza. Pentru ca eu tie nu ti-am gresit cu nimic. In cel mai rau caz se intoarce impotriva ta!! Ai grija ca e periculos rau pe la Rond Pescarus p`acolo si pe la Bavaria. Se derapeaza fff usor. Si acum e sezon.... piatra cubica alea alea... nu te inflama ca te inflamezi aiurea si degeaba!

8. TE ROG EU IGNORA-MA! TE IMPLOR! LASA-MA IN PACE! Nu e nici un user de pe forumul asta dator sa-ti citeasca toate abjectiile si refularile de mahalagioaica pe care le debitezi. Decat poate soarecii aia de birou care stau toata ziua pe net si se cred smardoi.

 

P.S: Scuze,se cunosc ei, nu m-am putut abtine insa pana una alta e vorba si de alte chestii aici. Sub o forma sau alta poate intelege fata si isi vede de treaba ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti raspund pt ultima data, dat fiind ca am fost rugat de tz persoane sa te ignor dar tu pur si simplu urli a prostie:

1. nu am cum sa mananc rahat cand postez pt ca mainile imi sunt ocupate de taste. E o logica simpla, dar adevarul e ca e grea geologia in ziua de azi.

2. daca stau bine sa ma gandesc nici nu am facut scoala. M-am nascut direct cu chipiu si fluier nu am mai avut nevoie sa invat sa scriu si sa citesc.

3. noi nu completam rapoarte. Raportul se compune. La fel ca si o cerere, declaratie, proces-verbal, scrisoare de intentie. E ceva ce inveti in clasa a 8-a respectiv cam in tot cursul liceal in functie de profil. Dar tu nu ai de unde sa stii asta. Si nici forma lor!

4. linii si bastonase se deseneaza in clasa I. Daca faci referire la ele, nu are rost sa mai fac eu referire la postul anterior cu "google" la adresa ta!

5. nu te lua de "tata" "frumoaso" ca n-are el saracu nici o treaba in discutia asta si nici mama. Singura lor vina e ca m-au conceput, nascut si crescut atata tot.

6. imi place ca insisti pe treaba cu 22 de ani. Nu stiu sincer de unde ai scos-o dar ... e de studiat.

7. nu are ce roata sa se intoarca mai mimoza. Pentru ca eu tie nu ti-am gresit cu nimic. In cel mai rau caz se intoarce impotriva ta!! Ai grija ca e periculos rau pe la Rond Pescarus p`acolo si pe la Bavaria. Se derapeaza fff usor. Si acum e sezon.... piatra cubica alea alea... nu te inflama ca te inflamezi aiurea si degeaba!

8. TE ROG EU IGNORA-MA! TE IMPLOR! LASA-MA IN PACE! Nu e nici un user de pe forumul asta dator sa-ti citeasca toate abjectiile si refularile de mahalagioaica pe care le debitezi. Decat poate soarecii aia de birou care stau toata ziua pe net si se cred smardoi.

P.S: Scuze,se cunosc ei, nu m-am putut abtine insa pana una alta e vorba si de alte chestii aici. Sub o forma sau alta poate intelege fata si isi vede de treaba ei...

 

Cine te-a rugat ma inapoiatule? ai prieteni pe forumul asta cati am eu in africa. Nu te stie nimeni, nu existi!

si pt ca dai semne de retard si imi scrii punctual, iti scriu si eu sub aceasi forma, ca sa nu te simti marginalizat sau sa te pierzi in cuvinte:

1. tu sfidezi orice logica mai copile.

2. corect, asta e cea mai buna explicatie, urmata de "eu chiar cred ca esti doar prost!"

3. ."noi nu completam rapoarte. Raportul se compune. La fel ca si o cerere, declaratie, proces-verbal, scrisoare de intentie", BRAVO! (cuvant urat). daca tot vroiai sa-mi dai peste nas cu asta, puteai sa spui ca un raport se intocmeste, ca sa-mi vorbesti in termeni militienesti. Compunere ai fi stiut sa faci daca terminai pe bune, clasele primare.

4. Exact la alea ma refeream. Atata poti, atata faci!

5. Pai taman d-aia mi se par de condamnat. Pastreaza-ti complimentele pentru rudele tale.

6. ce e de studiat? Ai DOUAZECI SI DOI DE ANI! si esti prost...

7. tu nu intelegi ca eu nu ma rog la dumnezu sa patesti ceva rau? Eu ma rog doar sa ne intalnim, ca dup-aia nu mai are nimic nicio treba cu religia :smoke: Dar parca asta iti doreai si tu acum ceva timp, nu? Sa ne intalnim, sa ma aduni de pe jos... Nah, ca o aduni si pe ma-ta si noi doi tot nu ne vedem... Ma mahneste teribil lucrul asta...

8. pune-te-n genunchi si reprezinta-te !!! :D

 

Acum ca am terminat cu ce-ai avut tu de zis, am sa-ti zic si eu doua vorbe: Daca intr-adevar lucrezi la Rutiera, inseamana ca nu o sa mai lucrezi. dupa ce o sa-ti COMPUN UN RAPORT cu tot ce-ai notat pe forumul asta. Tu nu ai voie sa-ti exerciti meseria decat in orele tale de munca. Iar daca acum esti in orele de munca... Uf, asa-i cu astia de termina doar o profesionala, si pana si aia terminata cu "interventii". Deci.... Mai ai ceva de guitzat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am intervenit niciodata, dar de dragul unui om care zace in spital, care o sa aibe niste sarbatori cum nu si-a dorit vreodata nici el, nici rudele si apropiatii lui, va spun:

Atat de smecheri sunteti, si atatea jigniri si amenintari...cat de greu e sa te intalnesti in Bucuresti??? Frate, faceti schimb de numere de telefon, intalniti-va si lasati frate amenintarile astea gay "ma-ta", "ba pe a ma-tii". Rezolvati problema ca niste "maturi" ce sunteti.

Sanatate omului si toate cele bune! :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...