Sari la conținut

Accident Pasajul Unirii - acum 20 min....


Haurar
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Personal nu stiu despre ce e vorba, si cu toata sinceritatea si respectul, spun ca nici nu ma intereseaza.

Nu ma-ntelege gresit, dar asta e alt topic, alt caz, alta mancare de peste.

 

Din nou, probleme personale se rezolva personal. Majoritatea oamenilor au si ei destule probleme ca sa mai fie dispusi sa fie facuti partasi si la ale altora.

 

Incercati dracului sa fiti toleranti, obiectivi si echidistanti, chiar si in certuri. Si ne mai punem intrebari ca de ce se duce dracului "comunitatea".

 

@alitzuca: Imi pare rau s-o spun, dar din punctul de vedere al legii, daca el a schimbat banda in pasaj, aici se opreste orice fel de intrebare legata de vinovatie.

 

Nu exista nici un "moral" sau "imoral" in lege. O fi bine, o fi rau, eu unul ma abtin, fiindca daca te opresti sa te uiti la partea morala a unor lucruri, deja intra in discutie mult prea multe variabile ca sa mai poti judeca ceva corect. Unde tragi linia?

 

l.e. Iar pentru despagubire in orice alt caz inafara de accidentarea de catre altcineva, cu vina aluia, nu exista RCA, exista CASCO.

 

 

Insanatosire grabnica.

Editat de Oryon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Gixxx'

Nu vad totusi relevanta pentru discutia de fata...dar in fine:

 

Responsabiliatea mea pentru acel KTM fiind...care ? Ca vad ca mi te adresezi mie. Daca aveai ceva cu el puteai sa-i atragi atentia cu prima ocazie (Timis, Brasov) si mai mult ca sigur ca-si cerea scuze omul daca te sicanase. Iar daca vrei sa subliniezi ca ce bine ca ai franat... vrei sa te felicit acum eu, asa.... "baieteste" ?

Cat despre depasirea coloanei, tin minte ca am specificat in scris , de la inceput, ca un grup mic de colegi (mai erau cu noi in plus un Freewind inainte ce a depasit la Petrom Timis si un GSXR1000 ce v-a depasit de pe centura Ploiestiului) vom merge separat la acel drum(ca nu m-a obligat nimeni sa explic). Tocmai ca stiam ca apar ciripituri dupa aia. De aceea nici nu ne-am intalnit in acelasi loc, ci cu 1h mai tarziu, am prins coloana din urma si am depasit-o. Daca ai tinut in tine atatea luni si tii neaparat sa-mi "reamintesti" ca v-am depasit atunci cand puteati sa va dati "muult mai mult" ( de parca eram la concurs si nu stiam :smoke: ), iti propun ca (in general) sa nu mai tii atata in tine ca se strica. Iar daca te simti fraier, nu inseamna ca si altii te cred la fel.

 

Nu te aprinde,n-a fost o tragere de urechi :D Era vb de depasire pe linie continua si cat de mult il tii tu minte pe baiatu' cu Repsolu' de Braila...atat :D De franat...am franat instinctiv nu 'baieteste",in fine se pare ca intindem si noi discutia aiurea in momentu' nepotrivit. Ti-am zis tie pt ca tu erai liderul "grupului" respectiv :D Cartus si cu Cornel Trica n-au depasit pe linie continua...Nu-i bagam in discutie. In fine,over & out pt ca in general sunt de acord cu ceea ce expui tu pe diverse topicuri...Asta a fost un reminder vizavi de faptu' ca toti gresim :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi? Aici e virgula. Nu exista situatia de mai sus. Ai fost acolo si ai vazut? Eu unul nu. Si nici tu si nici altcineva. DACA AM PRESUPUNE ca istoria prezentata e adevarata atunci sincer nu m-as simti vinovat. Daca unul de pe banda 2 imi intra mie fortat in 1 si eu il tamponez e vinovat el. Si hai sa-ti spun si de ce. Obligatiile conducatorului auto in momentul in care este depasit ESTE 3 (trei) si anume:

1. sa circule cat mai aproape de acostament

2. sa nu mareasca viteza ci sa o mentina constanta

3. sa nu inceapa la randul sau o manevra de depasire care poate deveni periculoasa pt vehiculul aflat deja in depasire.

 

Din cate stiu eu nu scrie nicaieri in lege ca daca unu vrea sa faca pe cuiul bont si sa se infiga fortat in coloana eu tre` sa ma uit dupa el si sa il las. Aaa ca e chestie de moralitate si bun simt, ca toti facem asa in vederea prevenirii si etc. e alta macare de peste. Dar doar atat! Am mai spus. Incercati sa ganditi obiectiv si pe lege nu subiectiv si pe nr. de roti!

 

Ba baiete, tu te-ai bagat in vorba cu mine asa ca nu ma lua "incercati sa ganditi obiectiv" ca nu sunt vorbit cu nimeni de aici, nu va cunosc pe nici unul si nu ma intereseaza ce probleme aveti unii cu altii.

 

Nu te-am intrebat daca te-ai simti vinovat in cazul de fata, pe care nu il cunosc, ci in situatiile exemplificate de tine.

 

Daca intri cu masina in spatele celui din fata ta esti un prost indiferent ca e ploaie torentiala si ala a acvaplanat, zona comerciala si a oprit sa se uite la magazin sau aglomeratie si a fortat intrarea. Idem cu motocicleta, schiurile, parasuta sau cu ce vrei tu. Nici o lege nu va schimba asta. Si casatoriile intre poponari sunt legale, dar nu sunt neaparat un lucru bun, nu?

 

 

P.S. Obligatiile conducatorului pe care le-ai postat mai sus se referea la depasire (pe contrasens). Daca sunt doua+ benzi pe sens nu se considera depasire, sau s-a schimbat si legea asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Gixxx' -> Continuam off-topicul:

Diferenta cu ala e ca am belit masina cand puteam mai bine sa ma sui pe el si sa mi-o si faca. Si apoi tot el era cu scandalul la glanda :D

 

Iar din cate stiu la acel drum KTM-ul a fost in fata, apoi Husky si apoi eu. Si chiar daca as fi deschis drumul, tot nu ti-am facut eu nimic asa ca tot nu vad ce importanta are ca ti-a facut KTM-ul ALTUIA o sicana :D Sau doar fiindca mi-e coleg trebuie sa discut eu despre el ? :smoke:

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Gixxx' -> Continuam off-topicul:

Diferenta cu ala e ca am belit masina cand puteam mai bine sa ma sui pe el si sa mi-o si faca. Si apoi tot el era cu scandalul la glanda :D

 

Iar din cate stiu la acel drum KTM-ul a fost in fata, apoi Husky si apoi eu. Si chiar daca as fi deschis drumul, tot nu ti-am facut eu nimic asa ca tot nu vad ce importanta are ca ti-a facut KTM-ul ALTUIA o sicana :D Sau doar fiindca mi-e coleg trebuie sa discut eu despre el ? :D

Thomas, da-i uarn :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

disney, ia mamaie un distonocalm si cumpara-ti o masina de spalat rufe in familie, nu in public.

 

<mult rahan mancat>
<inca niste rahan>
<ditamai movila>

 

 

Bai baieti si fete, am auzit de la o vreme ca daca nu esti politist bun si cuminte si ai prea mult tupeu, se poate aranja cu o incendiere mica a masinii personale, o ceata de batausi care sa il astepte pe undeva...si multe alte chestii care stiu ca se pot face unui politai care nu e cuminte...Sau cel mai misto cu o camera filmat cand face ceva nepotrivit la locul de munca...(vre-o spagutza scurta sau orice altceva)

 

inchide ba televizorul ala, ca te-a prostit de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o chestie ciudata cu pasajele astea: toata lumea ii da in gura in pasaje.

Greseala clasica. Am facut asa la inceput, pana am luat GROPI?!? in pasaj si s-a intampalt accidentul fatal in pasajul din Militari.

In plus nu e voie sa depasesti in pasaj. Nu ca e ilegal, da' rahatu' ala de linie de vopsea aluneca in draci. Si de multe ori e ud

in pasaj sau gasesti pete maricele de ulei. Zilnic trec macar printr-un pasaj si sunt cam 3 prin care trec des. Nu-i safe sa-i dai

blana in pasaj. Pentru asa ceva exista A2 :smoke:

 

usurel... nu va mai certati, va rog..

tocmai am vbit cu sora lui Stef si medicul a spus ca "e mai bine". Au reusit sa ii cumpere nu stiu ce fel de saltea cu aer, cu bule sau ceva de genul... Acum, la 5 se duc sa-l viziteze. Mi-a spus ca din drene ieri nu mai curgea niciun pic de sange.. deci s-a oprit orice fel de hemoragie. In schimb, la plamani au aparut nu stiu ce mucoase, dar cica si alea se refac. Peste vreo 3 zile o sa ii mai micsoreze doza de sedative si o sa il scoata de la ventilatie, sa incerce sa respire singur. Daca reuseste il muta la spitalul de neurochirulgie sau ceva de genul (banuiesc ca la 9) unde cunosc ei pe cineva si nu vom mai sta cu griji ca nu e bine ingrijit, sau ca duce lipsa de ceva. Iar acolo il vom putea vizita oricand, am stabilit ca nu va ramane singur nicio clipa. Acum tine doar de el.. si sunt sigura ca are puterea de a se vindeca!

Aceasta veste chiar ne bucura!! Tine-ne la curent, te rog si sper sa auzim ca s-a facut bine de tot!! Acum chiar ca e ceva speranta, imi pare bine pentru el!

 

Thomas, da-i uarn

Leao :D Pe cand berica si pe unde :D ? Esteti bizi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se simte mai bine. Ieri a vorbit cu asistentele. Nu foarte mult, dar a vorbit. In cateva zile s-ar putea sa il scoata de la aparate pentru a incepe sa respire singur :D

 

Daca a cerut o baie cu buretelul inseamna ca e pe calea cea buna! :smoke:

 

Ma bucur sa aud ca si-a revenit. Tine-ne la curent cu ce se mai inampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine ca l-ai pus la punct ca abereaza si interpreteaza eronat. Bravo. :D

Totusi adu-ne si noua aminte unde ai studiat tu chestia aia cu "vinovatia morala", sau nu ai permis de conducere dar iti dai cu parerea. :D

 

 

 

 

Cica "oficial" nu se mai ocupa cu asa ceva. :smoke:

 

:D

 

Daca ati citi topicul cu atentie, cineva discuta despre chestia asta. D-aia am raspuns legat de vinovatia morala. Daca citesti si mai cu atentie topicul, undeva, cand am povestit despre accident si despre raportul politiei am spus ca in raport scrie ca el este vinovat si nu m-am exprimat absolut deloc asupra acestei chestii. (dpdv LEGAL) Tot ce am spus acolo era dpdv moral. PENTRU MINE ala e vinovat de tot ce am scris acolo. Repet (a o suta mia oara) .. nu m-am exprimat dpdv LEGAL si nici nu ma voi exprima pana nu voi auzi varianta LUI!!! Insa asta nu inseamna ca nu am dreptul sa-l urasc pe cretinul care nu a fost in stare sa franeze si a intrat in el. Deci il voi injura cat am chef si nimeni nu imi poate lua acest drept.

Si da, am permis din iulie 2006. (si NU, nu am facut niciun accident, nu am intrat in nimeni din spate, nu am accidentat niciun om, o sg data am zgariat masina pe usa fata-dreapta, in parcare)

Editat de alitzuca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica "oficial" nu se mai ocupa cu asa ceva. :smoke:

 

:D

Incepi sa ma cam calci pe nervi cu apropourile astea continuue pe diverse topicuri de aici si pe diverse alte forumuri (aka 2roti). Suferi de ceva anume sau doar de o mica manie a persecutiei? Te inteleg ca te-oi plictisi la serviciul ala al tau, dar nu e un motiv sa bagi mereu insinuari si apropouri la inaintare, disimulate in asa-zise glume. Am si eu o limita a rabdarii pentru glumele si "glumele" ce unii oarecare isi permit sa le faca repetat cu mine, iar tu te cam apropii de ea. Intreaba prietenul BD si poate te lamureste mai bine, inainte de a da din taste din nou doar de dragul de a da.

 

@pantera, valabil si pe partea ta. Daca tu pe-un topic al unui accident gasesti subiecte de glume... Hai, inteleg ca am dat-o in off-topic(cu toate ca discutam principial de niste chestii), dar in nici un caz nu in glume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care se intrebau ianinte de nenumaratele certuri, care era numarul: B-93-VZS si intr-adevar, o parca des pe la universitate pt ca e student la spiru, la arhitectura...

 

D-asta mi-era teama! E exact motorul la care ma referam la inceput :smoke: :D :D E coleg de facultate cu mine, deci !!

 

Incetati cu certurile si caterinca, va rog! Nu-si au rostu'.

Cine poate tine fi la curent cu starea lui de sanate si citeste si aici - e rugat sa posteze.

Intre timp... astept vesti bune.

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pantera, valabil si pe partea ta. Daca tu pe-un topic al unui accident gasesti subiecte de glume... Hai, inteleg ca am dat-o in off-topic(cu toate ca discutam principial de niste chestii), dar in nici un caz nu in glume.

Come ooon..A fost o gluma inofensiva. Sunt sigura ca daca nu te implica pe tine, nu te mai agitai atat.Chill, ca nu a fost rautate. :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-asta mi-era teama! E exact motorul la care ma referam la inceput :smoke: :D :D E coleg de facultate cu mine, deci !!

 

Incetati cu certurile si caterinca, va rog! Nu-si au rostu'.

Cine poate tine fi la curent cu starea lui de sanate si citeste si aici - e rugat sa posteze.

Intre timp... astept vesti bune.

 

Astazi am aflat cam asa: a vorbit putintel cu sora lui.. nu foarte coerent, nici foarte clar, dar i se citea pe buze ce vrea sa spuna.. cica le injura pe asistente.. nu stiu din ce motiv, el foooarte rar injura, nu era unu d-ala pt care "pm"era semn de punctuatie. Chestia asta ma cam pune pe ganduri.. ori il doare f tare si nu stie ce i se intampla si d-aia le injura, ori se poarta alea naspa cu el.. :D( (oricum ar fi, e foarte nasol) Cica a facut si o infectie la unul dintre plamani (probabil de la drena) iar azinoapte a facut febra :P Ai lui spera ca pana de revelion sa il scoata de la reanimare si sa reuseasca sa il mute de la municipal.. Noi sunam o data - de doua ori pe zi, deci am sa te tin la curent... (eventual pe privat daca aici nu se va putea de atatea offtopicuri..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pantera, valabil si pe partea ta. Daca tu pe-un topic al unui accident gasesti subiecte de glume... Hai, inteleg ca am dat-o in off-topic(cu toate ca discutam principial de niste chestii), dar in nici un caz nu in glume.

 

La cat de "desteapta" se da Pantera si la cat de "buna e la suflet", evident ca atata poate, atata da! La ce sa ne asteptam??? ;)

Hai Panterutzo, mai baga glume...distreaza-ne, dar mai screme-te putin. Poate-ti vine si harul :wave: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am aflat cam asa: a vorbit putintel cu sora lui.. nu foarte coerent, nici foarte clar, dar i se citea pe buze ce vrea sa spuna.. cica le injura pe asistente.. nu stiu din ce motiv, el foooarte rar injura, nu era unu d-ala pt care "pm"era semn de punctuatie. Chestia asta ma cam pune pe ganduri.. ori il doare f tare si nu stie ce i se intampla si d-aia le injura, ori se poarta alea naspa cu el.. ;)( (oricum ar fi, e foarte nasol) Cica a facut si o infectie la unul dintre plamani (probabil de la drena) iar azinoapte a facut febra :wave: Ai lui spera ca pana de revelion sa il scoata de la reanimare si sa reuseasca sa il mute de la municipal.. Noi sunam o data - de doua ori pe zi, deci am sa te tin la curent... (eventual pe privat daca aici nu se va putea de atatea offtopicuri..)

OffTopic: Ma bucur ca am depasit aici faza de romane politiste (adica conflicte intre politisti si fostele lor iubite).

OnTopic: In afara de incurajari pe partea practica e nevoie de ceva, adica sange sau bani ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc foarte mult pentru intrebare, insa (din fericire) raspunsul este nu. Momentan nu e nevoie decat de putere si vointa din partea lui si de interes maxim din partea medicilor (si a asistentelor injurate ;) ). Daca va fi vreodata nevoie disperata de ceva de genul asta, am sa strig pe-aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cat de "desteapta" se da Pantera si la cat de "buna e la suflet", evident ca atata poate, atata da! La ce sa ne asteptam??? ;)

Hai Panterutzo, mai baga glume...distreaza-ne, dar mai screme-te putin. Poate-ti vine si harul :wave: .

Abtine-te!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. Obligatiile conducatorului pe care le-ai postat mai sus se referea la depasire (pe contrasens). Daca sunt doua+ benzi pe sens nu se considera depasire, sau s-a schimbat si legea asta?

 

DA! Citeste art. 45 din ordonanta. O sa ramai putin surprins de definitia depasirii... Legea s-a schimbat dar in 2002 ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUBSECTIUNEA 3: Depasirea

 

Art. 45

(1)Depasirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lânga un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule în care s-a aflat initial.

(2)Conducatorul vehiculului care se angajeaza în depasire trebuie sa se asigure ca vehiculul care circula în fata sau în spatele lui nu a initiat o asemenea manevra.

(3)Atunci când prin manevra de depasire se trece peste axa care separa sensurile de circulatie, conducatorii de vehicule trebuie sa se asigure ca din sens opus nu se apropie un vehicul si ca dispun de spatiu suficient pentru a reintra pe banda initiala, unde au obligatia sa revina dupa efectuarea manevrei de depasire.

(4)Nu constituie depasire, în sensul alin. (1), situatia în care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circula pe alta banda în acelasi sens de circulatie.

(5)Depasirea se efectueaza numai pe partea stânga a vehiculului depasit. Tramvaiul sau vehiculul al carui conducator a semnalizat intentia si s-a încadrat corespunzator parasirii sensului de mers spre stânga se depaseste prin partea dreapta.

(6)Tramvaiul aflat în mers poate fi depasit si pe partea stânga atunci când drumul este cu sens unic sau când între sina din dreapta si marginea trotuarului nu exista spatiu suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...