Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu ce a facut fiecare dar eu am fost weekendul asta pe la bicaz cu cb-ul, ideea era sa ajungem pe cheile bicazului, dar din pacate nu am mai ajuns. Dupa ce ne-am ratacit un pic prin zona, cauciucul meu de spate s-a gandit ca ar putea sa imi strice minivacanta si ne-am hotarat sa sa lasam cheile pe alta data, plimbarea fiind oricum una reusita. Lasand problema cauciucului la o parte cb-ul merge exemplar, am scos un consum de 4,9% cu pasager si cateva bagaje, ceea ce mai mult de cat ok zic eu, in conditiile in care s-a mers de la 80 la 140-150 si la drum intins cu 120,e o placere sa mergi pe curbe, am reusit sa ii dau capatul cauciucului spate si sa ating pe alocuri cu scara si cricul central de asfalt :laugh: ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu stiu ce a facut fiecare dar eu am fost weekendul asta pe la bicaz cu cb-ul, ideea era sa ajungem pe cheile bicazului, dar din pacate nu am mai ajuns. Dupa ce ne-am ratacit un pic prin zona, cauciucul meu de spate s-a gandit ca ar putea sa imi strice minivacanta si ne-am hotarat sa sa lasam cheile pe alta data, plimbarea fiind oricum una reusita. Lasand problema cauciucului la o parte cb-ul merge exemplar, am scos un consum de 4,9% cu pasager si cateva bagaje, ceea ce mai mult de cat ok zic eu, in conditiile in care s-a mers de la 80 la 140-150 si la drum intins cu 120,e o placere sa mergi pe curbe, am reusit sa ii dau capatul cauciucului spate si sa ating pe alocuri cu scara si cricul central de asfalt :laugh: ...

 

 

Pacat ca n-ai ajuns in zona cheilor. Sunt intr-adevar spectaculoase. Problema e ca in weekend e full...Anu trecut am fost pe trasfagarasan si pe la Cheile Bicazului, doua dintre cele mai faine trasee din tara asta, in 2 duminici...si era ca-n centrul Bucurestiului. Pe transfagarasan era coada de 3 km, stateau romanii cu masinile incinse ziceai ca e Jesus in varf...

Eu am facut o tura de 300 km si am scos consum de 4% (la 230 km am refacut plinu si mi-a luat 9.1 litri). Daca mergi cu maxim 90 si calm cred se poate scoate intre 3 si 3.5 %

Apropo, stiu ca se discuta la un moment dat de o intarnire CB-ista. Nu demult am vrut sa propun Cheia ca locatie, insa sunt ocupat in general si cu slabe sanse sa pot participa. Totusi, pt ca am trecut pe la Cheia, trebuie sa spun ca atata popor la gratar era acolo incat locatia nu e buna decat daca ploua sau ceva....

Editat de DeepSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca n-ai ajuns in zona cheilor. Sunt intr-adevar spectaculoase. Problema e ca in weekend e full...Anu trecut am fost pe trasfagarasan si pe la Cheile Bicazului, doua dintre cele mai faine trasee din tara asta, in 2 duminici...si era ca-n centrul Bucurestiului. Pe transfagarasan era coada de 3 km, stateau romanii cu masinile incinse ziceai ca e Jesus in varf...

Eu am facut o tura de 300 km si am scos consum de 4% (la 230 km am refacut plinu si mi-a luat 9.1 litri). Daca mergi cu maxim 90 si calm cred se poate scoate intre 3 si 3.5 %

Apropo, stiu ca se discuta la un moment dat de o intarnire CB-ista. Nu demult am vrut sa propun Cheia ca locatie, insa sunt ocupat in general si cu slabe sanse sa pot participa. Totusi, pt ca am trecut pe la Cheia, trebuie sa spun ca atata popor la gratar era acolo incat locatia nu e buna decat daca ploua sau ceva....

 

Ce sa zic, mie unul imi convine consumul asta, mai ales la cum merg eu ...

O varianta mai lejera pentru o intrunire intr-o locatie pitoreasca in moldova e zona Ciobanusi din Comenesti, jud. Bacau, am fost acolo de 2 ori dar de fiecare data fara motor, e o zona super. Drum, o fasie lata de vreo 15m de pasune paralela apoi rau, in rest deal si munte, daca urci mai sus e si mai frumos, drumul e prin padure, pe langa lac si munte, cascade etc. Nu stiu daca am trezit interesul dar eu sigur vreau sa mai ajung pe acolo daca nu anul asta cu siguranta anul viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DeepSky : Adevarat,era full duminica pe Cheia ,dar asfaltul a fost super curat,chiar mi-a placut ,dar nu am mai fost cu CB-ul ci cu noul motor :laugh:

Sper sa mai ma primiti pe la voi !

Pai daca nu ne zici ce motor e, noi de unde sa stim daca sa te primim sau nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DeepSky : Adevarat,era full duminica pe Cheia ,dar asfaltul a fost super curat,chiar mi-a placut ,dar nu am mai fost cu CB-ul ci cu noul motor :drink:

Sper sa mai ma primiti pe la voi !

 

tradatorule :laugh:

lasa ca orice ai avea tu acum, CB-ul nu se uita!

da, asfaltul e bun, ca si pe DN1 de altfel. la noi exista o regula, primavara e urat si in general dezastru, insa pana vine iarna se repara, tocmai la timp ca sa se depuna zapada uniform

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha FZ6 an 2004 ,13.500 km ,adus din Germania , plin de Rizoma pe el (scarite ,ambreiaj,frana,mansoane ,semnale ,toba Mivv Sport Line,care cred ca o sa ma surzeasca in scurt timp :drink: ),pinten .(m-a costat 3000 eur)

 

Deci sunt super mega multumit de el ,evident 1st love,niciodata nu se uita !!!

Cand am sa gasesc client,sunt sigur ca o sa imi para rau,eu cand am luat-o pe asta ,tipul mai avea putin si plangea :laugh:) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha FZ6 an 2004 ,13.500 km ,adus din Germania , plin de Rizoma pe el (scarite ,ambreiaj,frana,mansoane ,semnale ,toba Mivv Sport Line,care cred ca o sa ma surzeasca in scurt timp :drink: ),pinten .(m-a costat 3000 eur)

 

Deci sunt super mega multumit de el ,evident 1st love,niciodata nu se uita !!!

Cand am sa gasesc client,sunt sigur ca o sa imi para rau,eu cand am luat-o pe asta ,tipul mai avea putin si plangea :laugh:) .

 

Vinde-o repede ... am un client in service cu un motor identic cu al tau ... senzorul TPS stricat o data, alt senzor nu mai stiu care iar stricat, ultima duma butonul ON-OFF de la aprindere ii face figuri ... din toate motoarele de pe piatza asta tocmai yamaha ti-ai luat si tu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In functie cred de cum ai grija de ea,in ce conditii ierneaza,nu o vad sa se strice asa usor ,pentru ca sunt destui posesori care nu au probleme...Sper sa fiu si eu unul dintre ei !

 

Pana acum toate bune si frumoase,maine ma duc la RAR cu ea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In functie cred de cum ai grija de ea,in ce conditii ierneaza,nu o vad sa se strice asa usor ,pentru ca sunt destui posesori care nu au probleme...Sper sa fiu si eu unul dintre ei !

 

Pana acum toate bune si frumoase,maine ma duc la RAR cu ea...

 

Eu iti zic ce stiu ... omu are grija de ea, se vede ca o intretine, dar nu e la fel de multumit ca de CB, culmea e ca si el tot cb-ist a fost inainte ... acu ii cam duce dorul :baldy:

 

P.S. Doar mie imi merge forumul aiurea sau si voua ???

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ThunderByte : forumul merge aiurea de cand il stiu .

 

Da ,ai drepate ca m`am interesat,o sa verific zilele astea seria sa vad daca se alfa printre cele cu probleme la acel senzor tsp daca nu ma insel .

Insa se poate rezolva usor din cate am citit pe pagina celor care au deja de ceva vreme fz6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ThunderByte : forumul merge aiurea de cand il stiu .

 

Da ,ai drepate ca m`am interesat,o sa verific zilele astea seria sa vad daca se alfa printre cele cu probleme la acel senzor tsp daca nu ma insel .

Insa se poate rezolva usor din cate am citit pe pagina celor care au deja de ceva vreme fz6.

 

Problema nu e neaparat faptul in sine ca se duce senzorul cat si locul unde te lasa ... ce ai sa faci, te duci la plimbari cu senzor de rezerva la tine ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Farul naked de cb500 are un singur bec pentru ambele faze si acela e H4? Daca da, are cineva asa far de vanzare, dar in stare buna?

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce a facut fiecare dar eu am fost weekendul asta pe la bicaz cu cb-ul, ideea era sa ajungem pe cheile bicazului, dar din pacate nu am mai ajuns. Dupa ce ne-am ratacit un pic prin zona, cauciucul meu de spate s-a gandit ca ar putea sa imi strice minivacanta si ne-am hotarat sa sa lasam cheile pe alta data, plimbarea fiind oricum una reusita. Lasand problema cauciucului la o parte cb-ul merge exemplar, am scos un consum de 4,9% cu pasager si cateva bagaje, ceea ce mai mult de cat ok zic eu, in conditiile in care s-a mers de la 80 la 140-150 si la drum intins cu 120,e o placere sa mergi pe curbe, am reusit sa ii dau capatul cauciucului spate si sa ating pe alocuri cu scara si cricul central de asfalt :baldy: ...

 

 

daca o lasai mai moale cu demarajele consuma si mai putin , si eu ating des de asfalt cu cricul central ( doar cand am si parager, atinge datorita greutatii ... ) , primele dati credeam ca ating cu toba pana cand am vazut crisu central polizat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca o lasai mai moale cu demarajele consuma si mai putin , si eu ating des de asfalt cu cricul central ( doar cand am si parager, atinge datorita greutatii ... ) , primele dati credeam ca ating cu toba pana cand am vazut crisu central polizat ...

Stim stim ... ce nu faci tu :baldy:

 

 

 

Tot spuneam de zona Ciobanusi pe langa Comanesti(Bacau) uitati cateva poze http://picasaweb.google.com/oktanmayusu/Va...472537614541570

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti,sunt de ceva timp pe acest forum insa nu am discutat pana acum ca nu aveam,A-ul,acum ca l am dobandit vreau sa mi iau un "motoreta" si m am gandit la un honda cbf 500 si am gasit unul de fapt chiar doua pe un site de vanzari la un pret suspect de mic asa ca as dori o parere din partea d-voastra ,pe genu sunt teapa sunt cazute sunt etc.

Astea s siteurile:http://moto-atv-scutere.anunturi-auto.4tuning.ro/anunturi-auto/moto-atv-scutere/vand-honda-cbf-500-9547050.html,http://moto-atv-scutere.anunturi-auto.4tuning.ro/anunturi-auto/moto-atv-scutere/vand-honda-cbf-500-9600703.html.

Mersi anticipat de raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E destul de dubios sa vinzi o moto veche de 3 ani care initial a costat peste 5000 cu o treime din pret. Dar am vazut si CBF de 600 la 2000, care e sub o treime (era 7300 nou), asa ca ori a cazut piata incredibil de mult, ori sunt busite rau ori sunt de furat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La asta m am gandit si eu ,dar cele la care m am uitat sunt inmatriculate deci daca ar fi fost furate nu mai conteaza din moment ce au trecut de rar,busite sa fie putin probabil, totusi sa repari un motor busit rau costa destul de mult si nu ai soate profit chiar ai iesi in pierdere,asa ca varianta sa fie ca foamea e mare.

Totusi nu inteleg de ce nu le a pus la vanzare si pe bikeshop, asta da putin de banuit.

Ok mersi pentru ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pedro : am eu un CB de vanzare !PM daca esti interesat.

pretul e negociabil.

 

niciodata n-am inteles asta cum poate fi un pret nespecificat negociabil ^_^

Pedro, da, mai mult ca sigur ca e ceva in neregula

Primul anunt, zice ca-i urgent. Ai spune ca vrea omu sa fuga din tara si-i trbe bani pt biletu de avion. Dar apoi zice ca accepta schimburi cu atv, auto etc. Pai urgent e doar faptul ca vrea sa se scape de ea...

a doua din nou, nu specifica anul, km sau alte detalii. Din cate stiam eu CBF-urile au carene, insa in poze e modelul naked. Oricum, pretul e prea mic...

 

kilometrajul se poate manari, si despre majoritatea aduse de dincolo o sa ti se zica ca au fost conduse de femei, si mai mult au stat si altele...Si la masini e asa, "am adus masina pt nevasta-mea care nu o conduce, si criza si bla-bla" - de fapt majoritatea sunt accidentate si reparate sau km mult mai mult decat scrie pe bord

daca vrei sa faci o treaba, intreaba lumea de un mecanic bun si amabil. Cand te duci sa vezi moto-ul ia-l si pe el (sau du motorul sa-l verifice). Eu era sa-mi iau teapa daca nu avem un tip de genu asta sa ma ajute...

 

succes

Editat de DeepSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DeepSky : am pus pretul in anunt acum 2 pagini ,si am zis ca daca e interesat imi da pm si ii zic si pretul .

1900 eur,negociabil .

 

Atentie la accidente,la prosti care fac stanga pe DN1 fara semnal fara sa se asigure deloc ,nu am vrut sa deschid topic la accidente ca or sa-l fac praf al de HD si alti cunoscatori si evitatori de accidente din fata pc-ului .(am pierdut un prieten tanar ,21 de ani)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...