Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Asa am zis si eu ...dar ma gandesc ca o sa o schimb...vroiam in vara asta...dar slabe sanse sa mai pot...fmm de licenta,de master,de etc,nunti ,si alte nebunii!

Si pe viitor as merge tot pe un naked...desi imi face f rau cu ochiu 600 RR ,dar e departe si acest aspect ,tin la viata mea,nu ar fi din cauza ca e puternica,ci din cauza retarzilor,ca si cu CB am dat peste tot felul de "soferi".

Daca nu aveam de gand sa o schimb ...insa ...cu totii vrem un upgrade,eu nu stau nici in bucuresti ,si as vrea sa ies la drumuri mai lungi!

Pana atunci ,CB e ca prima iubita,aia din liceu de la 16 17 ani ,cam asa simt CB-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mie mi-a zis un prieten ca mai bine decat sa bag banii in toba mai bine scoate ceva din ea (site) sau ceva de genu asta , nu ma pricep prea bine si tipa mai tare/frumos :D

 

A incercat cineva ?

Editat de LuCkYaN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba neaparat de tipat, ca daca tipa prea tare iar nu e prea bine. Te injura toti vecinii si cu siguranta de ai fi vecin cu mine, te-as injura si eu. Mie imi plac sunetele joase, nu imi plac cele ascutite. Cand aud cate o ascutitoare de scuter, ma umplu de draci. Cine este curios sa auda un sunet misto, sa caute Remus sau IXil Cb 500 pe you tube si sa spuna daca i-a placut. Gusturile oricum nu se discuta.

Mesaj completat

Poate cineva sa imi spuna daca mai pot monta inca un claxon de aceeasi valoare, in paralel cu primul ? Am vazut unul pe Louis 12 v 3 ah as mai pune unul din asta. As mai monta si o priza. Ceva recomandari, un cod de pe Louis ?

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

REMUS se aude asemanator Leo Vince .

Dar ,da ,sunt superr!

Mesaj completat

Echipament moto : f5gyd.jpg

Imi lipsesc niste pantaloni de piele,ca de textil am ,ghete am ,dar in oras nu prea le port ca e f f cald in ele.

Voi ce echipament aveti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut baieti ! Am si eu o problema la cb-ul meu de 500; am un mic joc in furca fata , mai degraba in cuzinetii de sub simeringuri si as vrea sa schimb cam tot ansamblu (cuzineti, simeringuri ulei,aparatori praf ). Ma puteti ajuta cu o parere sau unde as putea gasii asa ceva (mai ales cuzinetii).

 

Multumesc.

:) bbbb.rtf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine vinde placa si topcase,pentru Honda cb 500??

Daca vinzi motorul si le dai separat,sau ai de unde sa aduci asa ceva,ma intereseaza.

0753080549

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...

 

are careva vreun manual tehnic pentru honda cb 500 din '97?

 

astept cu interes...mai ales ca mi-am schimbat becul si acum nu mai stiu cum sa pun arcul de prindere al becului de far :) ...damn... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...

 

are careva vreun manual tehnic pentru honda cb 500 din '97?

 

astept cu interes...mai ales ca mi-am schimbat becul si acum nu mai stiu cum sa pun arcul de prindere al becului de far :) ...damn... :crack:

 

Hai ca asta e tare... vezi pe www.manualedereparatie.info

Mesaj completat

Va salut baieti ! Am si eu o problema la cb-ul meu de 500; am un mic joc in furca fata , mai degraba in cuzinetii de sub simeringuri si as vrea sa schimb cam tot ansamblu (cuzineti, simeringuri ulei,aparatori praf ). Ma puteti ajuta cu o parere sau unde as putea gasii asa ceva (mai ales cuzinetii).

 

Multumesc.

:crack: bbbb.rtf

 

Numai cuzinetii de la furca ajung cam 60-65 de euro, si daca le comanzi vin cam in 2 saptamani, cel putin asa e unde lucrez eu. Semeringurile te ajung cam 10 euro pe set la semeringuri aftermarket, pe original e in jur de 30 de euro setul pentru fiecare brat (un set pe oringinal = 1 semering ulei si un semering praf)

 

Un joc de genul asta am si eu doar ca la mine e din etrier, vezi exact de unde e jocul.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare, rugaminte, venit cu miloaga,........ cine are pe acasa, servici, birou, amanta in garaj... un set de jigloare de aer pentru a mea Cb-ica.... nu va spun ce am patit ca nici mie nu imi vine sa cred...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru site...mi-am descarcat niste chestii foarte interesante...din pacate, nici un manual nu-mi da vreun indiciu cum sa pun din nou arcul :)

 

Hai ca asta e tare... vezi pe www.manualedereparatie.info
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate cineva sa imi spuna daca mai pot monta inca un claxon de aceeasi valoare, in paralel cu primul ? Am vazut unul pe Louis 12 v 3 ah as mai pune unul din asta. As mai monta si o priza. Ceva recomandari, un cod de pe Louis ?

Merge. Singurul risc e sa depaseasca curentul pe siguranta, nu stiu pe dinafara valorile sigurantelor si nu caut acum in carte dar in caz ca se arde siguranta pui una mai mare cu 3A (nu Amper-ora, ca nu masori consumul, nu stai cu degetul pe buton cu minutul :) ). Exista si riscul sa topeasca firele, dar stiu ca au o marja de siguranta serioasa si iarasi, e folosit un timp foarte scurt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru site...mi-am descarcat niste chestii foarte interesante...din pacate, nici un manual nu-mi da vreun indiciu cum sa pun din nou arcul :)

 

Daca nu rezolvi pana maine dimineata, am sa fac eu o poza si o postez ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...

 

are careva vreun manual tehnic pentru honda cb 500 din '97?

 

astept cu interes...mai ales ca mi-am schimbat becul si acum nu mai stiu cum sa pun arcul de prindere al becului de far :) ...damn... :crack:

am eu unul,dar Honda mea este din 98,iar manualul este in franceza si germana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu rezolvi pana maine dimineata, am sa fac eu o poza si o postez ...

 

 

saru-mana!!!! o foto e oricand bine venita... te rog trimite-mi... :crack:

 

Mesaj completat

am eu unul,dar Honda mea este din 98,iar manualul este in franceza si germana.

 

 

in cazul becului nu cred ca are importanta anul atata timp cat sunt cu far exterior si nu integrat in semicarene, nu? oricum, franceza stiu, dar nu la nivel academic, iar germana nu stiu deloc :crack: ...poti sa mi le trimiti daca tu crezi ca ma ajuta ( mai ales prin poze) ... multumesc mult pentru sprijin...

 

Mesaj completat

gata....AM REUSIT!!!!!!!!!!!!! multumesc tuturor pentru sprijin...dau o bere :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie din cauza ca sambata m-a plouat de ma "nenorocit" ?

Hmm...dar nu scartaie de fiecare data !

Ms de raspuns .

 

Mesaj completat

anunt umanitar : un CABLU DE AMBREIAJ CAREVA,DIN GRESEALA sa aibe 2 ?

azi dupa BUCURESTI - URZICENI / URZICENI - BUCURESTI ,LA 100m de casa ,poc...am simtit de la semafor ,ca m-am chinuit sa o scot pe liber ,surpriza...a facut clanc ,noroc ca am simtit si am putut sa trag pe dreapta pe o straduta ,apoi :lol:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rezolvat ,cumparat cablu original 200 RON ,montant ,insa e putin cam slab,adica inainte era cam strans ,e posibil ca acela sa fie motivu` ruperii ,plus vechimii ,folosirii .

plus ca nu am acel surub de care v-am explicat acum cateva pagini .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rezolvat ,cumparat cablu original 200 RON ,montant ,insa e putin cam slab,adica inainte era cam strans ,e posibil ca acela sa fie motivu` ruperii ,plus vechimii ,folosirii .

plus ca nu am acel surub de care v-am explicat acum cateva pagini .

 

Cel ce tine maneta ... mama lui dar ... il am, dar nici tu nu ai mai zis nimic, nici eu nu te-am mai intrebat. Luni sau marti fac un colet la firma sa trimit ceva unui amic de la Dambla motors din bucuresti, am sa pun in pachetul ala si surubul tau. Iti primit PM cu nr de tel al pers de contact in bucuresti.

 

Eu tocmai mi-am facut un cablu de ambreiaj, sufa avea fire rupte si stateam oarecum cu frica sa nu cedeze, dar am rezolvat. Un cablu din bazar, o piulitza batuta si apoi dat un punct de sudura in capat intre piulitza si sufa, merge brici. Cu ocazia asta mi-am facut si un kit de reparatie pt ambreiaj in caz de nevoie pe viitor :lol:

Mesaj completat

Pirelli SPORT DEMON TL ..... ce imi puteti spune despre aceasta anvelopa? as vrea sa o cumpar pentru cb-ul meu.

 

Nu stiu de voi dar mie, mai ales pentru cb, mi se pare un moft un cauciuc de genu pirelli sport demon, cand o sa avem macar sosele pe unde sa ne dam atunci sa ne luam pana atunci ... pe mine ma batea gandul sa imi iau de la maxxis un set care e undeva la 100-110 euro. Am mai avut maxxis si mi se par super bune pentru banii ...

Mesaj completat

P.S. Acum am vazut cat costa Pirelli-ul in cauza ... de banii aia imi iau un set maxxis :lol:

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru asfalt uscat si cald vara nu cred ca e o mare problema ce tip de pneu ai pe moto, dar pe ploaie sau cand e rece (primavara, dimineata si seara) conteaza. Acum vreo 2 ani imi fugea spatele la CB in multe curbe prin oras dimineata spre serviciu. In plus mai e o diferenta la durabilitate - sunt cauciucuri care tin bine 15.000 km si cauciucuri care tin 25.000 km. Am doi cunoscuti care si-au schimbat cauciucurile recent, unul abia trecuse de 14.000 si celalalt trecuse de 25.000 - daca nu e dublu pretul atunci poate chiar merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru asfalt uscat si cald vara nu cred ca e o mare problema ce tip de pneu ai pe moto, dar pe ploaie sau cand e rece (primavara, dimineata si seara) conteaza. Acum vreo 2 ani imi fugea spatele la CB in multe curbe prin oras dimineata spre serviciu. In plus mai e o diferenta la durabilitate - sunt cauciucuri care tin bine 15.000 km si cauciucuri care tin 25.000 km. Am doi cunoscuti care si-au schimbat cauciucurile recent, unul abia trecuse de 14.000 si celalalt trecuse de 25.000 - daca nu e dublu pretul atunci poate chiar merita.

 

- Pe ploaie e cam logic ca trebuie sa mergi mai incet, daca mergi tare nu faci decat sa te uzi mai tare(serios vorbind ... tre sa fii tampit sa megi tare pe ploaie, indiferent de cauciucuri) ;

- Daca asfaltul e de ca cat poti sa ai tu si mama cauciucului ca tot sanie te duci :lol: ;

- Depinde si cum le utilizezi, eu in 5.000 de km am reusit sa sterg urma de pe mijloc a unui cauciuc SH bunicel, totodata cunosc persoane care au de 10-15.000 cauciucuri SH si inca se tin bine ;

- Pretul ... vrei sa cumperi spre exemplu Michelin, ei atunci dai cu x% mai mult pe el pt ca e Michelin. Sunt convins ca preturile de productie sunt oarecum egale, pe cand pretul client nu prea, cum ziceam si mai sus, ca era vorba de Maxxis, am avut si pot spune ca baietii stiu ce fac si o fac bine ... acum fiecare cu parerile lui ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pirelli SPORT DEMON TL ..... ce imi puteti spune despre aceasta anvelopa? as vrea sa o cumpar pentru cb-ul meu.

 

salut...eu am dat pe set 750 ron...sunt foarte ok...acum mi le-am pus noi in primavara...la franare se prezinta impecabil...acum sa vad cati km fac cu ele...ti le recomand...

 

nu mi se pare un moft, chiar daca drumurile noastre is naspa...consider ca sunt niste cauciucuri fiabile pentru ce avem noi nevoie...oricum, motivul pentru care le-am cumparat a fost ca daca vreodata o sa am un accident, sa fie din vina mea, nu din vina cauciucurilor care au explodat intr-o groapa, sau bordura, sau au derapat pe carosabil umed...

 

bafta!!

 

P.S. Offtopic: Sper ca sunteti la Seth on fire ca e bestial :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...