Sari la conținut

pls help me !


zomahar
 Share

Postări Recomandate

ti-am zis, cauta o trusa moto, iei tubulara in stea un pic mai mica decat dimensiunea piulitei, i-o proptesti in cap, lovesti usor cu ciocanul pana intra pe piulita, pui levierul pe cheie si desfaci usor. incearca inainte sa dai cu un wd40 sa se degripeze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surubelnita dreapta buna, solida si ciocan. Daca e loc. Bati in lateralul piulitei pana faci un cioc in care sprijini surubelnita apoi bati in sensul de desfacere. Garantat 100%. Insa daca piulitele sunt ingropate sau intr-o pozitie aiurea nu ai cum asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piulite la chiulasa? poate la galeriile de la evacuare...

Vezi ca exista freze mici la Brico sau Praktiker... arata ca niste surubelnite electrice dar au turatii mari

Se pune in cap un mic disc (ca de flex dar miniatural). si tai cu grija de jur imprejur pana dai jos piulita. Asta ca ultima varianta dupa ce ai dat cu wd40 si ai incercat sa o desfaci normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult mai ieftin decat freza respectiva si fara nici un risc pentru filetul surubului:

 

Daca piulita este "ingropata", cum de fapt este cazul la majoritatea chiulaselor, atunci nu ai ce face cu scula respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca piulita este "ingropata", cum de fapt este cazul la majoritatea chiulaselor, atunci nu ai ce face cu scula respectiva.

Depinde de motor. Daca e 2T, da, 100% sunt ingropate... daca e 4T si sunt de obicei sub capac, e posibil sa nu fie, sau din 4 piulite 3 sunt in afara si una ingropata.. :crack:

 

Dar oare cum au ajuns piulitele in acest stadiu cand toata lumea stie ca strangerea si destrangerea acestor piulite este destul de delicata si se face cu scule de calitate si respectand oarecum cuplul necesar?

 

Recomand flexul, tai tot cilindru de la baza si apoi pui altul... Sau gaurirea prin prezoane pana le rupi, apoi le schimbi (asta a 2-a e chiar viabila)

 

sau :blink:

 

558552_lg.jpg

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-am zis, cauta o trusa moto, iei tubulara in stea un pic mai mica decat dimensiunea piulitei, i-o proptesti in cap, lovesti usor cu ciocanul pana intra pe piulita, pui levierul pe cheie si desfaci usor. incearca inainte sa dai cu un wd40 sa se degripeze.

 

iar sa bati in trusa e clar ce stil de scule ai tu :crack:)

 

wd40 nu degripeaza

 

Surubelnita dreapta buna, solida si ciocan. Daca e loc. Bati in lateralul piulitei pana faci un cioc in care sprijini surubelnita apoi bati in sensul de desfacere. Garantat 100%. Insa daca piulitele sunt ingropate sau intr-o pozitie aiurea nu ai cum asa.

avand in vedere ca vorbim despre o chiulasa care este din aluminiu cu siguranta loviturile de ciocan pot influenta asupa ei negativ

 

Pentru ca toti sunt mecanici si-si dau cu parerea de aceea ai ajuns sa ai surubul respectiv strica, chei nepotrivite, surubelnite, ciocan flex si altele.

 

P.S. Pune o poza cu piulita in cauza daca ai sa stim si noi decat este, din ce-i facuta.

Editat de morarugeorge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar sa bati in trusa e clar ce stil de scule ai tu :crack: )

 

wd40 nu degripeaza

 

 

avand in vedere ca vorbim despre o chiulasa care este din aluminiu cu siguranta loviturile de ciocan pot influenta asupa ei negativ

Pentru ca toti sunt mecanici si-si dau cu parerea de aceea ai ajuns sa ai surubul respectiv strica, chei nepotrivite, surubelnite, ciocan flex si altele.

 

P.S. Pune o poza cu piulita in cauza daca ai sa stim si noi decat este, din ce-i facuta.

 

Da da, sigur, ii dauneaza la cap... exploziile din interior de vreo 2000 si ceva ori pe minut nu-i dauneaza, ii dauneaza cateva ciocane IN PREZOANE. Daca esti cioban si mai scapi ciocanul pe alaturi e problema ta...

 

si in plus, daca bati unde trebuie si cum trebuie nu trebuie nici macar o forta prea mare.

 

george, ai facut vreodata asta? daca da, zi-mi si mie ce ai stricat in afara de surub...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da, sigur, ii dauneaza la cap... exploziile din interior de vreo 2000 si ceva ori pe minut nu-i dauneaza, ii dauneaza cateva ciocane IN PREZOANE. Daca esti cioban si mai scapi ciocanul pe alaturi e problema ta...

 

Cioban esti tu, asta m-am convins de cand ai spus sa bati cu ciocanul intr-un surub de la chiulasa.

 

Nici nu vreau sa ma gandesc cum desfaci tu un ceas sa-i schimb bateria, crezi ca un baros iti ajunge?

 

 

 

george, ai facut vreodata asta? daca da, zi-mi si mie ce ai stricat in afara de surub...

 

nu a fost niciodata cazul sa bat cu ciocanul intr-un surub, darmite intr-o piulita.

 

Exista scule care nu distrug suprafata de contact. Dar CIOCANUL si SARMA "e" baza pentru unii

 

care ma ajuta sami spuna cum pot desface 2 piulite de la prezoane .S`au tocit si nu reusesc deloc sa le desfac

 

Asta o sa te ajute, are rolul de a scadea temperatura locala rezultand o contractie suficienta pentru a desface cu o tubulara buna.

 

post-2690-1233815689_thumb.jpg

Editat de morarugeorge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar de de ce nu ii spuneti cum sa scoata prezoonul cu tot cu piulita? ii pune o contra poulita si cu o cheie tubulara scoate incet prezonul care dupa cum spune solicitatnul e foarte posibil sa se fi stricat si acesta.

 

ca fost trabantist am patit-o si asa a fost cel mai simplu. am refacut prezonul respectiv si am inlocuit piulita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar de de ce nu ii spuneti cum sa scoata prezoonul cu tot cu piulita? ii pune o contra poulita si cu o cheie tubulara scoate incet prezonul care dupa cum spune solicitatnul e foarte posibil sa se fi stricat si acesta.

 

ca fost trabantist am patit-o si asa a fost cel mai simplu. am refacut prezonul respectiv si am inlocuit piulita.

 

e foarte buna ideea, dar nu cred ca are suficient spatiu sa puna cea de-a doua piulita, asa am patit si eu cu o motoreta si nu e loc suficient, le fac si astia la fix toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte buna ideea, dar nu cred ca are suficient spatiu sa puna cea de-a doua piulita, asa am patit si eu cu o motoreta si nu e loc suficient, le fac si astia la fix toate.

 

este mai mult loc decat pentru inceracrea de taiere a piulitei sau de dat cu ciocanul sau mai stiu eu ce improvizatii, pe de alta parte se poate cresta prezonul in partea superioara pentru a face loc unui capat de surubelnita mecanica. si mai exista varianta de "un punct sudura" intre piulita si prezon, prima fiind in partea superioara a prezonului....

si mai sunt una mie si una de modalitati din astea "tiganesti" prin care se poate scoate cu totul. imaginatie iti trebuie nu intrebari pe forum(glumeam). si apoi aplicare lui bulinu sau a lui belboy(sper sa fi scris corect)

Editat de pachemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da, sigur, ii dauneaza la cap... exploziile din interior de vreo 2000 si ceva ori pe minut nu-i dauneaza, ii dauneaza cateva ciocane IN PREZOANE. Daca esti cioban si mai scapi ciocanul pe alaturi e problema ta...

 

si in plus, daca bati unde trebuie si cum trebuie nu trebuie nici macar o forta prea mare.

 

george, ai facut vreodata asta? daca da, zi-mi si mie ce ai stricat in afara de surub...

 

Terminati cu ideile astea geniale de a lovi cu ciocanul in elementelde de motor.

 

Poti pune o piulita pe prezonul respectiv si ii dai un punct de sudura sau pui o cheie inelara la dimensiune si dai un punct de sudura ca sa nu mai scape, asta daca nu ai loc cu un cleste de instalator mic cu zimti pe care il gasesti la brico sau orice alt magazin de gen.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...