Sari la conținut

Antrenament Mare Touring Pe 1 Dec. Sponsorizat Buc-tulcea Si Retur


Constantin
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Bravo baieti! Poze, poze!

Io nu m-am incumetat mai ales ca stiam ca voi fi obligat de circumstante sa merg peste 90, adica viteza pe care o estimez eu ca "limita de curgere" la un Nipru. Asa ca m-am dus la Targoviste cu Uralul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa mai pun si eu o mana de paie pe foc :haha:

 

A fost super fain

 

Din pacate poze n-am, trebuie sa-i asteptam pe Homar sau Constantin care au fost cu camerele.

Aproape 700 de kilometri intr-o zi sunt o experienta interesanta - chit ca probabil o sa dorm pana la 12 maine. Iar peisajul din Dobrogea e superb (n-am mai fost pe acolo de vreo 20 si ceva de ani cred - adica de cand eram printr-a I-a sau mai putin).

 

Faza tare (pentru care nu sunt poze, ca n-am camera): pentru ca abilitatile motoarelor si ale calaretilor nu se prea potriveau (mda, ghici cine era ultimul :D ) n-am mers grupati ci ne asteptam in diverse locuri. Asa ca ajung eu in Slobozia si intreb un mos care freca menta intr-o Dacie pe marginea strazii care-i drumul spre Tulcea. In paranteza fie spus, am vazut indicator de Tulcea in Bucuresti, iar urmatorul e pus unde ar putea la fel de bine sa lipseasca, ca nu mai ai unde sa te duci in alta parte. Imi arata mosul drumul, si da-i viteza. Dupa o vreme, in timp ce injuram de zor colectia de gropi care se tot marea si incepeau sa apare iepe duse de muti, pui de drac intarcati si roti duse de surzi, incep eu sa bag de seama ca pe toate indicatoarele pe care le gaseam scria Braila. Dupa inca o vreme imi pica fisa ca Braila e intr-adevar pe langa Tulcea, dar pe partea gresita a Dunarii. Asa ca opresc intr-un sat si intrerup un politist din controlatul actelor unui camionagiu ca sa clarific problema. Omul binevoitor imi confirma ca umblu complet aiurea, si-mi arata o scurtatura care ma scotea in Tandarei, ca sa nu ma mai intorc pana in Slobozia. Doar ca "e putina mazga pe sosea prin sate" (era un pic de ceata). OK, nu-i asa rau, deci o iau pe scurtatura. Mai intai incep sa se indeseasca gropile. Apoi obiceiul meu paranoic de a frana mult mai mult decat e nevoie daca nu vad toata curba ma salveaza de o iesire in decor cu ajutorul unei multimi de baligi si namol ascunse strategic in dosul unor copaci fix in mijlocul curbei. De care chiar daca scapam ma infigeam in turma de oi care fix atunci traversa 50 de metri mai incolo. Stau sa treaca astea (cu viteza si hotararea specifice) si ajung in satele (vreo 2 sau 3 aproape lipite) in care cica era putina mazga pe sosea. Ooops, care sosea? Poate batranii satului auzisera de la parinti ca se turnase odata asfalt pe acolo si de atunci ii ramasese denumirea de sosea, dar in momentul de fata nici vorba de asa ceva, doar ca sub un strat gros de noroi si baligi se simtea ca exista ceva tare si plin de gropi. Iar dupa cum se uitau la mine ca la urs, pentru o parte din populatie cred ca era prima data cand vedeau o motocicleta in realitate. Iar din traseul de stinky-enduro nu puteau lipsi porci si gaste prin mijlocul ulitei.

 

In alta ordine de idei, ar trebui sa-mi pun un parbriz, ca e tare obositor sa mergi la drum mai lung si sa-ti vina tot vantul in fata. Ca sa nu mai zic de harmalaie. Sau sa-mi iau un FJR pentru plimbari mai lungi... Are cineva o harta de comoara (nefolosita) care nu-i trebuie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi am ajuns in Tulcea.. :haha:

 

Sosirea in Bucuresti, din pacate BCristian a ajuns mai tarziu datorita parbrizului lipsa.

post-3002-1133684804_thumb.jpg

post-3002-1133684876_thumb.jpg

post-3002-1133684969_thumb.jpg

post-3002-1133685355_thumb.jpg

post-3002-1133685366_thumb.jpg

post-3002-1133685376_thumb.jpg

Editat de homar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei si Laura aici. Noi ne-am intors dar ne-a lasat motoru de tot la 10 km de Bucuresti. Slava Domnului ca n-am luat-o pe autostrada si l-am parcat intr-o benzinarie in Branesti. Il astept pe nea' Constantin cu pozele de la plecarea din Bucuresti. Ma bucur ca macar am inceput aceasta calatorie. Totul e sa stii si cand sa renunti.. Vremea a fost superba. Bravo voua colegilor de echipa ca ati ajuns pana acolo si v-ati intors teferi. Salve

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei si Laura aici. Noi ne-am intors dar ne-a lasat motoru de tot la 10 km de Bucuresti. Slava Domnului ca n-am luat-o pe autostrada si l-am parcat intr-o benzinarie in Branesti. Il astept pe nea' Constantin cu pozele de la plecarea din Bucuresti. Ma bucur ca macar am inceput aceasta calatorie. Totul e sa stii si cand sa renunti.. Vremea a fost superba. Bravo voua colegilor de echipa ca ati ajuns pana acolo si v-ati intors teferi. Salve

 

:( . imi pare rau sa aud asta. am auzit ca aveti ceva probleme la motor dar nu stiam ca ati ramas in drum.

 

cu prima ocazie facem o plimbare mai pe placul kawei tale.

 

succes la reparatii.

adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci Adriane. Pana la urma cred ca fost benzina mai cu gunoaie si aveam filtrul varza, ca se oprea motorul si pur si simplu nu mai vroia sa traga. Daca mai continua vremea frumoasa facem neaparat o plimbare dar poate stam mai grupati de data asta . Eu aveam si pasager si d-aia nu vroia mai mult de 120 km/h. Il pun la punct si te anunt... drum bun pe unde mai mergi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Antrenamentul Mare Touring de iarna a fost un succes. Am avut noroc de o zi cum rar gasesti iarna, am avut noroc de o echipa de sufletisti, sa nu mai vorbim de faptul ca nu a fost nici un eveniment neplacut.Ne-am adunat 5 motoare la ora fixata, 9,00: Horia cu CBR 600, Adrian cu Kawa 500, Cristian cu GS 500, Andrei cu Kawa 250, Constantin FJR 1300.

Startul a fost conform planului, pina la intrarea pe autostrada unde ne-am distantat.

Iata si poze.

 

1. dimineata la 8,00 era polei

2. La benzinarie Mol

3. Idem

4. Idem

5. Intrarea pe autostrada

 

Pe autostrada ne-am pus combinezoanele sau costumele de ploaie. Totusi miinile, picioarele si gitul simteau temperatura de afara. S-a rulat cu 120 km/h cu escapade la 200. Ne-am regrupat Constantin, Horia si Cristian abia aproape de Fetesti, poza 6.

Poza 7. Statia de taxare Vadul Oii

8. Idem

9. Idem

apoi dupa Hirsova, la Benzinaria Petrom, Poza 10.

De la Hirsova, unde ne-a ajuns si Adrian s-a rulat pina la Tulcea, cale de 100 km pe un drum pustiu, cu un carosabil excelent, si viteze de cca 140 ( CBR si FJR), astfel ca 2 au ajuns in Tulcea cu vre-o 15 min mai repede. Tot ce a deranjat a fost frigul.

Poza 11. Horia in fata la Hotel Delta

12. Constantin idem

13. Motocicletele parcate in port

post-4437-1133713766_thumb.jpg

post-4437-1133713833_thumb.jpg

post-4437-1133713896_thumb.jpg

post-4437-1133713955_thumb.jpg

post-4437-1133714006_thumb.jpg

post-4437-1133715012_thumb.jpg

post-4437-1133715067_thumb.jpg

post-4437-1133715107_thumb.jpg

post-4437-1133715154_thumb.jpg

post-4437-1133715196_thumb.jpg

post-4437-1133715274_thumb.jpg

post-4437-1133715396_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptr Andrei si Laura: imi pare rau ca s-a intamplat sa nu puteti continua, sper sa ne intalnim in conditii mai umane .

 

Multam d-lui Constantin in primul rand ptr ca ne-a pus la dispozitie un motiv ca sa invingem frigul de afara si nu in ultimul rand ptr ca a venit si cu o sponsorizare benefica (la mai multe si mai la vara, sa fie mai cald ) :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa precizez faptul ca Excursia a avut loc simbata pe 3 dec cind urmarind "vremea" am gasit o fereastra intre ploi.

Invatamint pentru mare touring in anotimpul rece: trebue windscreen cit mai mare, la limita sa se poata privi pe deasupra. Viteza de rulare creste cu peste 40% si disconfortul ( vintul pe casca si pozitia culcat cu capul ridicat solicitind ceafa) aproape dispare.

 

Si inca ceva: Norocul nu vine fara pregatire.

 

Iata poze in port si pe vase fluviale.

post-4437-1133718883_thumb.jpg

post-4437-1133718935_thumb.jpg

post-4437-1133718993_thumb.jpg

post-4437-1133719048_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe la ora 17,00 deja era amurg intre Tulcea si Hirsova (Poza 18)

 

Pe autostrada seara pe la ora 20,00 (Poze 19, 20, 21)

 

Cei patru sunt "calificati pentru mare touring de iarna"

post-4437-1133719347_thumb.jpg

post-4437-1133719398_thumb.jpg

post-4437-1133719430_thumb.jpg

post-4437-1133719479_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci Adriane. Pana la urma cred ca fost benzina mai cu gunoaie si aveam filtrul varza, ca se oprea motorul si pur si simplu nu mai vroia sa traga. Daca mai continua vremea frumoasa facem neaparat o plimbare dar poate stam mai grupati de data asta . Eu aveam si pasager si d-aia nu vroia mai mult de 120 km/h. Il pun la punct si te anunt... drum bun pe unde mai mergi...

 

 

 

drum bun si tie/voua.

 

referitor la plimbare, stabilim de la inceput conditiile de mers si stam grupati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu am putut veni sambata :D

 

Ma bucur ca v-ati simtit bine. Am avut o oarecare tragere de inima cand am auzit la stiri ca a fost un accident pe A2 din cauza poleiului si ma rugam sa nu fiti voi.

 

:haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos. Imi pare rau ca nu am venit. dar la 140 - 200 ma pierdeati si pe mine rapid de tot. Ma pregatisem sa scot medie de 75 - 80 cu varfuri de 90 - 100 :haha: . Poate data viitoare.

Si eu am vazut pe la 10 ceva despre accidentul de pe A2 si ma imi faceam griji, dar au zis pana la urma ca nu au fost decat masini in ecuatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SINCERE FELICITARI !

:haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul era pe sensul opus (de intoarcere), cand am trecut pe acolo deja era politia. Pe de alta parte, ca si la accidentul precedent de pe A1 nu m-ar fi mirat sa se mai faca unul si pe sensul asta, ca unul in fata mea a calcat frana cat cuprinde ca sa se uite, evident fara sa se asigure.

 

Inca o data multumiri dlui Constantin, astept cu nerabdare episodul 2. Si poate pana atunci pun un parbriz, ca ma mai durea ceafa si duminica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari..imi pare rau ca nu am putut sa merg cu toate ca ma pregatisem! probleme cu ochii din cauza frigului...tot de la mers moto..conjuctivita cronica! am ochii sensibili mai ales din cauza prafului..combinat cu frig....trebuie sa mi iau o casca care sa inchida f f bine...sau parbriz inalt.

 

Felicitari! :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e relevanta temperatura de pe 03.12 atata timp cat ai de gand sa pleci dupa o saptamana !

Oricum, temperatura medie cred ca a fost de vreo 4 grade insa la o viteza de peste 80 km/h vei ingheta daca nu esti bine protejat de parbriz si/sau haine mai groase.

Atentie , meteorologii spun ca s-ar strica vremea !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...