Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Buna seara domnilor, am in vedere achizitionarea unui VFR (750/800 FI) modelul nu imi este foarte clar si m-ar interesa un consum. Cam care ar fi ? si inca o intrebare, pozitia la drum lung cum este ? Pana acum am mers pe motociclete ceva mai touring (Honda Deauville, ST1100) si nu am avut probleme la drum lung insa VFR-ul tinde sa fie putin mai sport, deci si pozitia se schimba.

Nu stiu de 800 dar 750-ul meu ia un 7-8 in oras, urechit si in jur de 5 afara la aproximativ 120 la ora mers constant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si mie 800-le mi-a luat prin oras 7 - accelerat din scurt pana putin peste viteza legala si dup'aia tinut constant ... cat se poate prin oras. La aglomerari cu crosetat printre masini la ture ceva medii (6-7k) pt a fi auzit/simtit in trafic :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

@ciprianakos ai rezolvat pana la urma cu discul ala ?

NU SE POTRIVESTE DISCUL!!! Circumferinta rotorului (partea interioara ce tine discul propriu zis) este mult prea mare. De pe ce mobra a venit discul? Sa-l pun la vanzare, iar eu cred ca voi cauta unele noi... Drept urmare nu mi-am pus inca placutele de frana CL.

Mi-a schimbat azi (multumita hobby moto C-ta) arcurile, valvele, garniturile si uleiul. Mi-au zis baietii ca tuburile, luate 2nd hand, nu-s chiar drepte. Cand le-am luat stiam c-au fost abuzate-ntr-un accident usor dar ca-s drepte - eu am mers pan-acum fara probl dar va trebui, cand 'oi putea, sa-mi iau unele noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU SE POTRIVESTE DISCUL!!! Circumferinta rotorului (partea interioara ce tine discul propriu zis) este mult prea mare. De pe ce mobra a venit discul? Sa-l pun la vanzare, iar eu cred ca voi cauta unele noi... Drept urmare nu mi-am pus inca placutele de frana CL.

Mi-a schimbat azi (multumita hobby moto C-ta) arcurile, valvele, garniturile si uleiul. Mi-au zis baietii ca tuburile, luate 2nd hand, nu-s chiar drepte. Cand le-am luat stiam c-au fost abuzate-ntr-un accident usor dar ca-s drepte - eu am mers pan-acum fara probl dar va trebui, cand 'oi putea, sa-mi iau unele noi.

Discul stiu sigur ca vine de pe un F4i

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit urmatoarea lista de compatibilitati si trebuie sa m-apuc de cautat.CBR600F 600 99-00(F4) FRONT - L / R CBR600F 600 03(F4i) FRONT - L / R VFR800 VTEC 800 98-10 FRONT - L / R CBR900RR 900 92-93 FRONT - L / R CBR900F 900 03 FRONT - L / R XLV1000 VARADERO 1000 99-07 FRONT - L / R XLV1000 VARADERO ABS 1000 10-11 FRONT - L / R XLV1000 VARADERO 1000 99-02 FRONT - L / R GL1500 F6C VALKYRIE 1500 97-03 FRONT - L / R

Nu stiu de unde ai compatibilitatile astea, nici prin cap nu mi-a trecut sa verific ... Defapt merge doar de la:

- Cbr600 99-00(F4);

- Cbr 900 92-93;

- Valkyrie 97-03;

- Goldwing 1800 01-12;

- Vfr 800 98-13;

- Varadero 1000 99-12.

 

Incearca sa iei legatura cu Daniel poate il ia inapoi, nu stiu ce sa zic; imi e aiurea ca mai tare te-am incurcat, dar nu a fost cu intentie.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No problem. 100 lei nu-i mare lucru. Voi incerca sa-l dau mai departe. Lista o am de pe un site care vinde discuri dar se pare ca si aia au pus aiurea. Cu totii gresim.

Acu' incerc sa ma decid intre http://www.ebay.com/itm/270913890775?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 sau http://www.ebay.com/itm/290912561180?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele din primul link par mai sanatoase dpv constructiv dar calitativ par chinezesti, cele din al doilea link par mai fragile, dupa forma si finisaje as spune ca-s gandite nu facute la plesneala, par mult mai de calitate decat primele. Daca ar fi sa aleg eu nu as lua nici unul din ele asa ca nu am sa vin cu nici o recomandare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In una din saptamanaile trecute am schimbat la VFR`ul (800 Vtec) unui prieten cele 2 triunghiuri care leaga amortizorul de bascula(kitul de la louis) pentru a lasa motocicleta cativa centimentri mai jos el fiind mai mic de inaltime

http://www.louis.de/_10fcd8ade493309bc9cec5defaa0542c09/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10026230&typ_id=RC46%2F02

BUN toate bune si frumoase si foarte multumit ca motocicleta este mai controlabila pentru el mai ales la manevrele de pe loc, DAR acum pozitia pe cricul mic(lateral) este mult mai dreapta, decat pozitia cu triunghiurile standard, zic eu ca la un vant mai puternic aceasta o sa fie culcata imediat in partea opusa si nu numai trebuie sa fie foarte atent la cum o parcheaza.

Intrebartea mea ! : Se gaseste pe undeva sa cumpar un cric lateral mai mic(2-3 cm), as avea varianta de a il taia pe acesta si suda la loc si lasa motocicleta mai aplecata dar proprietarul opteaza pt un cric nou daca se gaseste ? a mai schimbat cineva ceea ce am schimbat eu?

post-14727-0-22171600-1370856197_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum spuneam mai sus nu este motocicleta mea si preferinta proprietarului este de a cumpara unul nou, la fel i`am spus si eu taiat de la baza "talpii" lasat mai jos 2-3 cm cat are nevoie,sudat bine la loc dat un grund si un spray cu negru si cu asta basta toata povestea :) DAR....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, cu pericolul de a repeta vreun post din acest topic, as dori sa va cer parerea legata de placutele de frana pentru VFR-ul meu din 2007 cu ABS. De la ce producator ar fi mai bune, ce model, ce pret, un magazin pe care il recomandati sau o persoana de contact si experienta voastra cu ele. Va multumesc mult si astept un raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, cu pericolul de a repeta vreun post din acest topic, as dori sa va cer parerea legata de placutele de frana pentru VFR-ul meu din 2007 cu ABS. De la ce producator ar fi mai bune, ce model, ce pret, un magazin pe care il recomandati sau o persoana de contact si experienta voastra cu ele. Va multumesc mult si astept un raspuns.

 

 

Sau Nissin de la http://www.all-moto.ro/consumabile_moto/frana_moto/placute_de_frana_nissin/, doar ca nu stiu sa-ti spun codurile, trebuie sa le dai un mail.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mai schimbat cineva ceea ce am schimbat eu?

Eu am mai schimbat "linkage plates" dar pt a o inalta. N-am schimbat cricul dar sta inclinata de zici ca se prabuseste din clipa in clipa :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai schimbat "linkage plates" dar pt a o inalta. N-am schimbat cricul dar sta inclinata de zici ca se prabuseste din clipa in clipa :crack:

pai imi dau seama ca este normal eu am lasat 2-3 in jos tu te`ai dus 2-3 cm in sus :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare stimabili colegi VFR-isti. Mai vine cineva aici /index.php?/topic/694347-27-30-iunie-intrunire-soft-enduro-touring-tara-motilor-2013/ ? Eu intentionez sa aj joi seara si sa plec duminica dimineata. Pt aici /index.php?/topic/693080-man-romania-editiai-5-7-iulie-2013-fagaras/page-1 nu am permisie de la sefa. Functie de traseul ales de cei ce vor pleca din C-ta, poate voi face o plimbare cu ei dar va trebui sa fiu prezent la apelul de seara :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu abia undeva pe 15 iulie ajung in tara si stau cam 3 saptamani, poate o punem de o ceva in perioada aia(o intalnire a vfr-istilor, o intalnire la o intrunire sau ceva), altfel am sa va salut in continuare de pe forum :D eu chiar ma oftic ca anul trecut nu am putut ajunge la intalnirea vfr-istilor.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare stimabili colegi VFR-isti. Mai vine cineva aici /index.php?/topic/694347-27-30-iunie-intrunire-soft-enduro-touring-tara-motilor-2013/ ? Eu intentionez sa aj joi seara si sa plec duminica dimineata. Pt aici /index.php?/topic/693080-man-romania-editiai-5-7-iulie-2013-fagaras/page-1 nu am permisie de la sefa. Functie de traseul ales de cei ce vor pleca din C-ta, poate voi face o plimbare cu ei dar va trebui sa fiu prezent la apelul de seara :crack:

ce bine ca ne ai zis de astea 2 iesiri...

eu as opta pt fagaras.ca e si de testat mobre si va fi lume multa

de ce nu te lasa nevasta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pleaca ciutanelu-n tabara si nu vrea sa ramana singurica. Plus ca dracusorul (al' din avatar) a mai si scos una cu "... va las s-aveti seri romantice..." - carnaciorul are doar 8 ani :what:

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pleaca ciutanelu-n tabara si nu vrea sa ramana singurica. Plus ca dracusorul (al' din avatar) a mai si scos una cu "... va las s-aveti seri romantice..." - carnaciorul are doar 8 ani :what:

Pai puteti sa le aveti la o pensiune undeva, intr-o zona rustica, aer curat, etc ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare VFR-isti...stiu ca este primul meu post pe acest thread...dar nu prea stau pe forum :(

 

Anul trecut am cumparat un VFR 800, din 2008 (cu ABS)...dar din pacate trebuie sa ma despart de el, as vrea sa-l dau unei persoane care este pasionata de astfel de motociclete si de ce pot ele sa faca :) asa ca da aveti vreun prieten care doreste sa-si cumpere un VFR intretinut, let me know (mesaj privat).

 

Detali motocicleta:

Model: VFR 800

Din: 2008

KM: 62230 (eu l-am cumparat la 58500 in noiembrie 2012)

Optiuni: ABS, tobe GPR, monopost

 

Are carte de service, motocicleta fiind cumparata din Romania. Toata reviziile facute la termen, nu s-a facut rabat la ingrijirea bijuteriei (la revizia din primavara i-am schimbat inclusiv bujiile).

 

Asa ca daca auziti pe cineva, ma puteti contact pe mail (mesaj privat) oricand.

 

O zi excelenta si asfalt uscat,

btibia

Editat de btibia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...