Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Bun si daca le fac mai late la baza, cum le fixez pe cadru ?

Urechea arata cam asa : http://i.imgur.com/OzBXwNG.jpg

Sunt cam limitat, parerea mea ...

Corect, dar ii poti face umar care sa se urce pe umarul urechii sa iti acopere cat mai mult posibil din suprafata disponibila :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ma puteti ajuta cu ce cantitate de ulei am nevoie pentru furca si ce dimensiuni pentru simeringuri (praf si ulei)?

Motocicleta: Honda VFR 800 din anul 2005.

Multumesc.

FORK SEAL DUST CAPS (link : https://www.motomike.eu/autonet/ro/category/10200000000/vehicle/honda-vfr-800:70807/article/479158/?sr=30 )

43x54.2x11

 

FORK OIL SEAL (link : https://www.motomike.eu/autonet/ro/category/10200000000/vehicle/honda-vfr-800:70807/article/94089/?sr=30 )

43X54X11

 

Capacity: 0,544 litre (link : https://www.motul.com/fr/en/products/recommendation )

 

Cu placere! :)

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare , stiu ca nu-i asta rubrica de vanzari,dar fiind un grup mai restrans de posesori VFR, poate e cineva interesat de niste suporti laterali pt genti? Am ramas de la vechiul VFR(2002) cu suportii de la KAPPA model KLX166 (identic cu PLX 166 GIVI) si le dau sub 50% din pretul achizitiei. Pret 250 Ron. Atasez cateva poze sa vedeti despre ce e vb. PM pentru detalii livrare. Mc!

post-72056-0-36971500-1484682988_thumb.jpg

post-72056-0-50840800-1484682996_thumb.jpg

post-72056-0-77192700-1484683005_thumb.jpg

post-72056-0-06507000-1484683023_thumb.jpg

post-72056-0-49108700-1484683035_thumb.jpg

post-72056-0-88215200-1484683049_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

La Vfr 750 L Italia din 90 se dau 2 variante de far, deci nu stiu daca e vorba de versiune de Italia sau doar o prima serie cu far dintr-o bucata.

http://www.cmsnl.com/honda-vfr750f-1990-l-italy_model5599/partslist/F__0100.html

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ca amandoua se potrivesc, de asta vreau sa inlocuiesc farul simplu,

uite mai jos, pe piata italiana erau permise doar motociclete cu un singur far pana 94

 

http://www.vsource.org/VFR-RVF_files/RC36Differences.htm

 

Headlight units are often different in different markets, based upon which side of the road traffic drives, and other local lighting regulations. For example, Italian vehicle equipment regulations apparently did not allow dual headlights—at least until 1994—so a special single-bulb headlight unit was made just for Italian VFRs. The following chart shows these lighting differences in detail:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Are cineva idee ce diametru are partea filetata de la surubul axului rotii din fata ?

Ar trebui sa-l pun pe strung sau pe o freza si sa fac o gaura de 8mm prin el, pentru a putea monta un crash pad de furca. Tija trece prin axul rotii dintr-o parte in alta.

Ma gandesc sa nu ramana prea subtire in carne surubul daca fac o gaura de 8 prin el ..

post-60496-0-68297100-1486137816_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Are cineva idee ce diametru are partea filetata de la surubul axului rotii din fata ?

Ar trebui sa-l pun pe strung sau pe o freza si sa fac o gaura de 8mm prin el, pentru a putea monta un crash pad de furca. Tija trece prin axul rotii dintr-o parte in alta.

Ma gandesc sa nu ramana prea subtire in carne surubul daca fac o gaura de 8 prin el ..

Nu mai stiu exact diametrul dar surubul ala e acolo doar pentru a trage axul pe pozitie si ca masura extra de siguranta, axul fiind fixat de cele 4 suruburi M8 care vin cate 2 pe fiecare brat al furcii. Surubul in sine se strange parca la 80Nm pe ax(sub 100Nm sigur), chiar si gaurit tot rezista la forta aia de strangere, asta daca nu il strangi mult peste forta recomandata :)

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu il (mai) strang ca ciobanul pentru ca mi-am luat cheie dinamometrica. :))

Multumesc pentru sfat. O sa incerc sa fac si acest artificiu sa vedem ce iese.

In orice caz, mi-am luat un surub+ax de rezerva, in cazul in care stric ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu il (mai) strang ca ciobanul pentru ca mi-am luat cheie dinamometrica. :))

Multumesc pentru sfat. O sa incerc sa fac si acest artificiu sa vedem ce iese.

In orice caz, mi-am luat un surub+ax de rezerva, in cazul in care stric ceva.

... Nu ai cum sa strici axul ...

 

Daca vrei sa fii tu cu toti cateii impacati, mergi la strungar si roaga-l sa iti faca dintr-un surub mai dur, 10.9 o copie a surubului ala, dar cu gaura de 8mm in el, asa cum vrei tu. Ala sigur nu cedeaza nici la 200Nm :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cadrul de bord s-ar putea sa-l gasesti si pe aliexpres.

La furca fatza poti comanda doar jambele superioare. S-ar putea sa iesi mai ok daca e doar una stramba.


» Post actualizat in 08 Feb 2017 08:51

Am acasa un site, sa vedem ce scoruri sunt pe la americani. Parca era in jur de 100$ bucata la un moment dat.


» Post actualizat in 08 Feb 2017 20:12

Mdeah... cam mult: 285$

 

http://www.nielsens.com/OEMpartfinder.htm#/Honda/VFR800AC_(03)_INTERCEPTOR,_JPN,_VIN%23_JH2RC461-3M500001_TO_JH2RC461-3M599999/FRONT_FORK/VFR800-03-JPN-AC/2Y14MCW2E1AMCW4F1000A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am fost cat p'aci sa o busesc azi - am incercat sa grabesc iesirea dintr-un sens giratoriu; afar -2 grade si cauciucurile reci...

Atentie pe vreme rece. Din fericire se incalzeste de maine.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost cat p'aci sa o busesc azi - am incercat sa grabesc iesirea dintr-un sens giratoriu; afar -2 grade si cauciucurile reci...

Atentie pe vreme rece. Din fericire se incalzeste de maine.

Asfalt uscat!

Eu nu am mai scos VFR-ul de mult, e in Ro. Ies cu 929-le si da, inca e rece, aluneca spatele ca pe ghetus :)

» Post actualizat in 16 Feb 2017 19:31

Esti cumva si pe grupul VFR 750 de pe facebook, parca ti-am vazut pozele pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...