Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Cu cateva saptamani in urma, am tavalit mobra (in poza apare si VFR-ul lui Septy):

post-41410-0-85572200-1412882181_thumb.jpg

Asta s-a intamplat in Neamt si m-am intors calare pe ea si cu ceva peripetii - fara frana de mana.

Desi lovita mi-au ramas functionale proiectoarele:

post-41410-0-44719600-1412882183_thumb.jpg

Daune: far spart, pierdut oglinzi, pierdut topcase cu tot cu suport, pierdut suport geanta laterala, avariata o geanta laterala, pierdut maneta de frana, pierdut carena frontala indoit cadru bord si ghidon.

Am gasit o carena sh/reparata si-am instalat un ghidon mai vechi. Daca stie cineva unde gasesc un far dreapta, rog sa dea de veste.

Acu arata asa:

post-41410-0-29093200-1412882186_thumb.jpgpost-41410-0-28502800-1412882189_thumb.jpgpost-41410-0-17207400-1412882193_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu 200 ci putin peste jumatatea lui da oricum prostia costa ...

Asta e clar ... mi-am luat-o si eu asa vara asta de am indoit un brat la furca plus alte rahaturi indoite, sparte, etc, dar pe mine toata reparatia cu inlocuirea bratului indoit m-a costat undeva la 200 de euro, in situatia ta o sa te coste un pic mai mult ...

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O ciudatenie totala cu indicatorul de benzina ( VFR 750J RC 24 din '88). Am constatat ca nu functioneaza (ramane forever la zero) dupa ce am cumparat motocicleta. Proprietarul zicea ca functiona inainte - a lucrat ceva la partea din fata a motocicletei, dupa care a avut tot 1-2 l de benzina in rezervor si nu si-a dat seama daca mai merge indicatorul sau nu. Am pus pe direct ceasul din bord ( legatura intre borne) si acul s-a ridicat la max, asa ca am dedus ca bordul e ok, problema e sonda din rezervor. Comand alta sonda de pe ebay, o conectez la mufa, litrometrul tot zero indiferent de pozitia plutitorului. Imi vine o idee nastrusnica - daca la montaj cineva a pus firele invers in bord - tai firele de la mufa si le leg invers. Tadam, functioneaza. Injur in sinea mea electricienii ( ca am cumparat o sonda degeaba) si repet smecheria cu sonda de pe motocicleta - imi arata imiediat full, cum trebuia, ca rezervorul era plin. Plec la o plimbare, se intampla ceva ciudat, cand accelerez, acul coboara, cand o las mai moale, acul urca, dupa care nu mai face nimic, cade la zero sii mai imi salta din cand in cand. Ma hotarasc sa demontez bordul si sa vad ce legaturi aiurea sunt pe acolo. Surpriza, legaturile erau facute bine, cum scrie in schema electrica si cum e marcat si pe capacul de plastic in dreptul fiecarei conexiuni. Ma gandesc sa schimb totusi sonda, dar WTF? De ce merge doar cu firele invers daca legaturile sunt OK?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca merge cu firele invers, ca orice chestie electrica, are un plus si un minus, cred ca e doar coincidenta faptului ca tu aveai rezervorul plin de ai impresia ca merge si defapt el nu merge ... nu stiu la rc24 cum e dar la 36II iti da un manual procedura de diagnosticare pas cu pas pentru probleme la litrometru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am observat, sonda e pe un circuit de masa. In bord, ceasul are 3 fire - unul care are + si doua cu -. Din pacate, eu am schema electrica de la o varianta de 750J care avea in bord doar martor pentru rezerva ( doar cu doua fire). Dar cum firele corespund cu codurile de culori scrise pe plastic, inclin sa cred ca e OK. O sa intreb luni un electrician, poate rezolva el misterul ( poate e masa slaba la circuitul asta). Si oricum, atata timp cat am tripmeter si robinet cu on/res la rezervor, nu e o problema ( nici nu stiu de ce nu au pus mai bine un voltmetru in bord).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...