Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Daxa se inching firele, s-ar putea sa trebuiasca sa le suplimentezi / adaugi altele in paralel - cele stock au sectiunea cam mica.

Pt a rezolva problema, unul de pe forum-ul vfrdiscussion a creat vfrness. Un search pe net explica ce face acesta. Am si eu unul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai d'aia a aparut si kit-ul mentionat de mine. :)

Tu nu ti-ai schimbat relativ recent toata instalatia electrica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bagi in belele, ciprinakos! :))

Am dat de site-ul aluia si deja imi fac planurile de cheltuieli pentru cand revin din vacanta!

 

Si, da, eu am schimbat instalatia electrica in totalitate acum vreo 3 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce ai vrea sa o cobori, eu am sub 1.80 si nu am treaba chiar si cu coadita si seile schimbate si mai inalte nu am probleme ... sunt intradevar manevre care nu le pot face bine/prea bine cand sunt incalecat, gen dat cu spatele, dar asta spre exemplu prefer sa o fac pe langa motocicleta din cauza greutatii acesteia. In mod normal cred ca trebuia sa schimbi din link-urile amortizorului pe bascula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@w33bb0: n-am nici o vina :crack: Eu doar zic ce facui eu la a mea.

 

@Mark87: ori scobesti seaua (aici: /index.php?/topic/680380-retapitez-scaune-moto/ ) ori iti gasesti kit de coborare (asa cum a spus colegul mai sus, se schimba link-urile amortizorului) ca acesta : http://www.motorcycle-road-and-race.co.uk/hyperpro-lowering-kit-honda-vfr-750-94-97-p-403004.html . Eu facui invers:am ridicat-o din link-uri, din surubul de prindere in cadru si din amortizorul propriu zis (Wilbers-ul meu are reglaj de inaltime). Inaltimea ta nu are legatura ci lungimea kracilor - eu am tot 1.80 dar kracii singuri sunt aproape 1m :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce ai vrea sa o cobori, eu am sub 1.80 si nu am treaba chiar si cu coadita si seile schimbate si mai inalte nu am probleme ... sunt intradevar manevre care nu le pot face bine/prea bine cand sunt incalecat, gen dat cu spatele, dar asta spre exemplu prefer sa o fac pe langa motocicleta din cauza greutatii acesteia. In mod normal cred ca trebuia sa schimbi din link-urile amortizorului pe bascula.

 

 

@w33bb0: n-am nici o vina :crack: Eu doar zic ce facui eu la a mea.

 

@Mark87: ori scobesti seaua (aici: /index.php?/topic/680380-retapitez-scaune-moto/ ) ori iti gasesti kit de coborare (asa cum a spus colegul mai sus, se schimba link-urile amortizorului) ca acesta : http://www.motorcycle-road-and-race.co.uk/hyperpro-lowering-kit-honda-vfr-750-94-97-p-403004.html . Eu facui invers:am ridicat-o din link-uri, din surubul de prindere in cadru si din amortizorul propriu zis (Wilbers-ul meu are reglaj de inaltime). Inaltimea ta nu are legatura ci lungimea kracilor - eu am tot 1.80 dar kracii singuri sunt aproape 1m :-L

 

 

Am si eu cracii lungi :crack:

Am avut talentul de a scapa mobra pe o parte, tocmai din cauza ca nu ajungeam cu toata talpa pe asfatlt....mobra era intradevar incarcata cu peste 100 kg si nu am mai avut nicio sansa sa o tin.

Toutusi nu as vrea sa mai repet evenimentul si asa cum zicea si ThunderByte, sunt manvre care nu le pot face decat daca ma dau jos de pe mobra.

Vreau sa imi retapitez saua, sa vad, poate reusesc sa sculptez din ea vreo 3 cm.

 

Ms baieti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După 5 ani si 70000km(de la 40000 la 110000) m-am despărțit de cum îi spuneam Black Beauty. Nu m-a lăsat niciodată în drum și nu am avut probleme majore(firul de masă,rulmentul la roata spate și un termostat) nu voi regreta niciodată alegerea făcută. Vei rămâne mereu în sufletul meu ...Adio . Am trecut pe XX putere esteee dar îmi lipsește V4...următorul motor sigur va fi VFR1200

 

Sa intelegem ca ai vandut-o ? Baga si tu o poza cu XX-u sa vedem daca a meritat sau nu :P

 

Sper sa nu fiu nevoit sa o dau pe a mea niciodata, e cel mai tare motor dupa gustul meu ... singurul lucru pentru care as trece pe 1200 ar fi cardanul (urasc sa spal lantul si urasc sa il vad murdar).

 

Multa bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite-l aici: http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/gallery/image/62186-under-seat/

 

Daca nu-l vezi bine, o sa-i fac o poza mai buna maine. :peace:


» Post actualizat in 07 Sep 2014 04:54

In caz ca nu-ti dai seama: este eticheta din stanga... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. poate ma lamureste si pe mine cineva,

am si eu un vfr 2004, de curand (luna iulie) am avut o problema cu el daca depaseam 160km/h se aprindea becul fi si nu se mai stingea decat daca opream motorul,el (motorul) functiona in perametrii normali cu becul aprins, acest simtom a aparut in urma unei revizii la instalatia electrica (curatat mufe si dat cu spray de contacte) spalat/uns filtru de aer, dupa investigatii in vant, fara nici un rezultat am continuat sa merg cu motoreta, in general nu merg cu viteza asta decat ocazional in depasire, dar ieri venind de la rasnov, am vrut sa vad daca se repeta figura, surpriza (placuta) a fost sa nu se aprinda becul, are cineva idee ce sa putut intimpla, eu personal as da vina pe carburant sau uleiul care se da pe filtrul de aer.

mentionez ca: ultima oara am alimentat de la rompetrol benzina care netezeste portofelul, iar cand a facut figura benzina saracului de la petrom, ca asta am gasit pe autostrada cand am avut nevoie

altfel o motoreta care ma satisface din aproape toate punctele de vedere si la care nu cred ca vreau sa renunt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sapt trecuta am avut suspensia fata la servisat (am ramas dator cu schimbul de cuzineti) in Buc la Cesar (GRG). Dupa montare le-am facut si o proba ... cam de-o suta de km :) Va trebui sa-i fac ajustarea statica, desi n-am avut problemenici prin gropi si nici pe asfalt bun.

O escala fu in Medgidia (locul copilariei) la vara-mea. Tot ea m-a tras in poza la plecare. Mobra-i nespalata de cateva luni - ii tot promit c-o duc la coafat dar...

post-41410-0-10625200-1410288763_thumb.jpg

 

Am luat la oferta aceasta trusa http://www.oxfordmoto.ro/cumpara/trusa-scule-moto-272 si, dupa ce am indesat in ea si sculele mobrei, am reusit (dupa ceva efort, impins si realocat diverse electronice sub sa) s-o indes sub sa. :crack:


» Post actualizat in 12 Sep 2014 21:21

Stie cineva un VFR800 gen 5 ('89-'01) de vanzare? As avea pe cineva interesat sa cumpere...


» Post actualizat in 15 Sep 2014 10:56

Pt cei ce ar dori sa-si imbunatateasca suspensia fata, in SUA este un nene care schimba internele furcilor adaugand posibilitatea ajustarii damping-ului. Detalii aici: http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/79177-new-fork-cartridge-kits-for-vfr750-and-vfr800/

Eu unul as vrea sa-mi iau doar tijele cu capacele de ajustare pt ca am deja valve de la Race Tech. Incercasem sa gasesc unele de la un F3 sau F4 dar fara succes.

 

In alta ordine de idei, vreau sa merg cu acesti colegi/e in weekend-ul ce vine: /index.php?/topic/717983-cheile-bicazului-pasul-tihuta-sighisoara-20-21-septembrie/ Ar mai fi cineva interesat?

 

Toate bune si drumetii placute!

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si bine-ai venit in randul VFR-istilor.

 

Daca rupi ceva engleza, descarca de aici http://mybikemanuals.com/honda/honda-vf-owners-manuals/ manualul utilizatorului/proprietarului.

In principiu, acel buton este pt a opri led-ul de HISS sa mai palpaie.

 

Si eu tot din C-ta sunt si, daca vrei, ne putem intalni sa-ti raspund la alte intrebari/nelamuriri.

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu consumul este relativa. Sustin spusele colegului de mai sus ca fiind 100% adevarate, insa eu am vazut autonomie intre 220km si 380km cu a mea (evident, nu in oras).

Daca o tii in VTEC si mergi sportiv (frana-gaz-frana-gaz-...), opresti destul de des la benzinarie.

Daca iesi la drum intins si mergi in limitele legale (DN, nu autostrada), fara sa iti tremure mana dreapta, e vaca de cursa foarte lunga, inclusiv cu pasager si bagaje (Bucuresti - Vama Veche dintr-o bucata fara sa ma ingrijorez de benzina).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...