Sari la conținut

BMW F650/ST FUNDURO 1993-2000


Postări Recomandate

Schimba releul! :cheers:

 

Daca ar fi releul, de ce cand e calda( foarte calda) merge si se tureaza normal? Eu sustin Carburi / Aprindere...

 

PS: am aflat intr-un mod neplacut ca nu imi merge vana de rezerva a rezervorului, poate fi doar vana de vina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca ar fi releul, de ce cand e calda( foarte calda) merge si se tureaza normal? Eu sustin Carburi / Aprindere...

 

PS: am aflat intr-un mod neplacut ca nu imi merge vana de rezerva a rezervorului, poate fi doar vana de vina?

 

o explicatie cu "foarte calda" ar fi ca intra ventilatorul in functiune si scade voltajul la o valoare mai apropiata de normal. ca si exercitiu, fii atent daca exact in momentul in care intra ventilatorul in functiune merge mai bine :)

 

chestia cu rezerva am mai citit-o pe unde pe topicul asta. cum ca ar fi puse invers furtunele (normalul si rezerva). da un search pe topic si sigur gasesti. sau poate fi infundat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

vreau sa imi iau un BMW f650, din '95 :rolleyes: (nu este anunt pe net - puneam link-ul)...

 

vroiam sa ma ajutati cu ce trebuie sa verific la el ca sa fie cat de cat in regula si sa nu trebuiasca sa bag asa multi bani in el! avand in vedere anul nu vreau sa dau pe reparatii mai mult decat face motorul!

 

multam' mult si sper sa ne vedem la o tura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

vreau sa imi iau un BMW f650, din '95 :rolleyes: (nu este anunt pe net - puneam link-ul)...

 

vroiam sa ma ajutati cu ce trebuie sa verific la el ca sa fie cat de cat in regula si sa nu trebuiasca sa bag asa multi bani in el! avand in vedere anul nu vreau sa dau pe reparatii mai mult decat face motorul!

 

multam' mult si sper sa ne vedem la o tura!

 

Releul de incarcare, lant, discuri ....sper sa mai completeze cineva daca am uitat ceva anume..

 

poti cauta si pe forum un ghid...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Releul de incarcare, lant, discuri ....sper sa mai completeze cineva daca am uitat ceva anume..

 

poti cauta si pe forum un ghid...

 

s-a scris in repetate randuri pe acest topic. in 15min gaseste daca vrea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

alea nu-s termostate?

 

vezi ca merge si termocupla de pegaso, numa ca deschide mai repede am impresia. Eu pe F-ul meu am inlocuit-o cu termocupla de pegaso ca era pe stock si am zis sa nu mai astept.

numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alternativa pentru contactul de frana fata are cineva?

al meu s-a dus, la bavaria e 100 de lei.. :finger:

ma intereseaza ceva care sa vina pe prinderea actuala.

 

Daca te referi la contactul de la maneta gasesti pe Maica Domnului. Aprox. 1-3lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi releul, de ce cand e calda( foarte calda) merge si se tureaza normal? Eu sustin Carburi / Aprindere...

 

PS: am aflat intr-un mod neplacut ca nu imi merge vana de rezerva a rezervorului, poate fi doar vana de vina?

 

ai dus-o la doctor (mecanic)? daca da, ce ti-a gasit la ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut,

 

de ieri am si eu un f650 din 95 si ca orice motociclist responsabil vreau sa schimb ulei, filtre, etc...

din ce am citit pe diverse, inclusiv pe f650 forum, am vazut ca ar fi bine sa schimb si ceva garnituri, cu coduriile:

 

@Cea de la capacul filtrului:

O-ring 59,52X2,62 1 11417654013

apoi garnitura de la busonul de ulei de jos

Gasket ring 18,2X24X1 1 11312343091

cea din cadru in fata ,

Gasket ring 8X16X1,5 1 46512345500

si cea din cadru pe lateral:

O-ring 21,82 X 3,53 1 11412345129@

 

unde: @Dimensiunile sunt la inceput apoi cantitatea apoi codul piesei originale@

 

imi puteti spune daca astea sunt/sunt ok?

nu as vrea sa ma risc si sa culeg apoi uleiul de pe la suruburi...

 

multam si cand este vreo intalnire?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CEl mai simplu si eficient e sa comanzi un set nou din toate (daca nu cunosti starea lor). Eu am luat de aici http://www.motorworks.co.uk/vlive/Shop/Parts.php?T=5&NU=15&M=60&Ct=UA&SbCt=BA_15_60_UA_40 si le-am inlocuit toate si macar stiu cand au fost puse si ce fel.

 

Sau pe bucati din mai multe parti (dar daca faci calculul pentru diverse deplasari constati ca e cam tot acolo minus nervi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti idee daca aparatoarea de roata spate (nu stiu daca este de noroi) de pe un GS (>2000) se potriveste pe un f650 din 1995?

 

Nu merge deloc, doar daca vrei sa faci improvizatii dar o sa arate cam urat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva scarite pasager de vanzare?

 

nu prea. am incercat si eu acu ceva vreme si nu tine. Am gasit numai stanga si mie imi trebuia dreapta.

 

intre timp car bagajele. las pasagerii altora.

Avantaje: bagajele nu fac crampe, nu fac pipi, nu intreaba daca sigur asta e drumul cand depasesti un camion care merge cu 100 pe ploaie si esti ca in masina de spalat. Dezavantaje: bagajele nu au coapsele moi, nu miros frumos si nu fac masaj la semafor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...