Sari la conținut

Kali
 Share

Postări Recomandate

Am un mecanic bun , am apelat de cateva ori la el si a lucrat bine. O sa masor maine distantele, merci de sugestie. Cat traieste omul invata ... pana ieri nici nu stiam cum sa schimb uleiul :P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

are cineva de vanzare semnalizarile de pe carena de la un gsx600f dinre anii 1998-2007 sau macar pe cea din dreapta? as prefera dezmembrare nu noua.daca vinde cineva pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar trebui modificat titlul (daca tot a fost adaugat si 750F-ul) si pus si 1100F ... ca sa fie toate la un loc. Nu sunt ele multe, dar tot din categoria Katane face parte ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva de vanzare semnalizarile de pe carena de la un gsx600f dinre anii 1998-2007 sau macar pe cea din dreapta? as prefera dezmembrare nu noua.daca vinde cineva pm

Vezi ca e un topic cu dezmebrari.Intreaba acolo.Pe bikeshop si celelalte site-uri pentru dezmembrari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

Am făcut un raport, sper ca moderatorii sau administratorul să îl ea în considerare. Toți "kataniștii" la un loc. ;)

 

P.S. În sfârșit astăzi am ieșit 106 km la plimbare, aproape am uitat să motociclesc. Ultimele sapt am stat fără șuruburi, acum aștept cauciucurile... dar chiar dacă astea nu sunt bune, nu am mai avut răbdare. ;)

post-83209-0-64963700-1399821095_thumb.jpg

Editat de suzuki_fan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am făcut un raport, sper ca moderatorii sau administratorul să îl ea în considerare. Toți "kataniștii" la un loc. ;)

 

P.S. În sfârșit astăzi am ieșit 106 km la plimbare, aproape am uitat să motociclesc. Ultimele sapt am stat fără șuruburi, acum aștept cauciucurile... dar chiar dacă astea nu sunt bune, nu am mai avut răbdare. ;)

E timp destul de acum inainte.Deabia se face vremea mai buna :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

E timp destul de acum inainte.Deabia se face vremea mai buna :peace:

Îmi aduc aminte că anul trecut pe 10 mai aveam 4500 km făcuți, acum doar 1650 km. Anu' trecut era plin de motociclete, acum parcă stă lumea ascunsă. Aproape nimeni pe centrul orașului sau pe drum seara, câte un motociclist și ăla în fugă. :(

post-83209-0-66653000-1400002535_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit cu un grup mai mare de motociclisti duminica, ne-a plouat la intoarcere dar asta e viata de motociclist ! Mobra merge bine, de cand i-am pus ulei noi e mai fluid motorul si parca si treptele de viteza intra mai bine. Apropo, am niste puncte unde ating putin cu carena, e joasa rau ... vi s-a intamplat si voua ?

post-57306-0-57285900-1400012353_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi s-a intamplat sa ating cu carena. Daca o fi vreme buna in week-end, o sa scot si eu bestia si o sa masor distanta de la pamant la carena inferioara. Facem niste comparatii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit cu un grup mai mare de motociclisti duminica, ne-a plouat la intoarcere dar asta e viata de motociclist ! Mobra merge bine, de cand i-am pus ulei noi e mai fluid motorul si parca si treptele de viteza intra mai bine. Apropo, am niste puncte unde ating putin cu carena, e joasa rau ... vi s-a intamplat si voua ?

 

attachicon.gif11052014694.jpg

Recomand Motul 7100.Eu cu asa ceva mergeam.Defapt asta am bagat in toate motocicletele si au mers si inca merg foarte bine:motor-cutie.Legat de distanta,verifica amortizorul spate.Vezi sa nu fie schimbat reglajul.Eventual si amortizoarele fata sa nu fie coboratate.Deobicei se face asta cand conducatorul este mai scund si din cate stiu,gsxf-ul e o motocicleta destul de inalta comparativ cu altele din clasa ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

Salutare,

Îmi poate spune cineva ce marime are cauciucul spate la acest model și ce lățime are janta? Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna idee, o sa masor distanta de la pamant la carena. Cand ies din garaj ating putin daca nu sunt atent, intre strada si intrare e o bordura taiata la 45 de grade unde mi se intampla sa mai ating .

Cum se regleaza amortizoarele de fata si cel de spate ? O sa ma uit prin manual sa vad daca inteleg cum .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

Ieri mi-am schimbat în sfârșit gumele, după mai multe căutări ratate... Peste tot mi s-au oferit alte mărimi și sh consumate mai mult de 10% nu am vrut să pun.

Într-un sfârșit am găsit un set de cauciucuri Metzeler - Steel Radial noi cu dot 2011 față și 2008 spate. Însă cauciucul spate nu l-am găsit mărimea recomandată și am pus 160/70 ZR17 73W (recomandat este 150/70 ZR17 69W).

Am observat că viteza maximă scade cu 20 km/h, dar stabilitatea pe curbe se simte mult mai bine. Totuși mă întreb dacă nu pot să apară alte probleme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

150/70/17, cel original necesar pentru gsxf are o curbura mai accentuata a suprafetei de rulare, fata de 160/70/17. Asta inseamna ca la curbe iti ofera mai multa suprafata de contact la inclinatii mari, decat 160-ul.

Cred ca stabilitatea mai buna pe care ai observat-o e mai mult efect placebo....

De asemenea la rulaj in linie dreapta, 160-ul iti da o frana spate ceva mai buna, insa sa te astepti la o crestere a consumului.

 

Eu prefer sa investesc in cauciucuri noi - chiar daca e o investitie marisoara, odata la 3 ani merita sa iei gume bune, aderente, cu dot fresh. Ai mult mai putine emotii pe drum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

Consumul nu mă deranjează, nici viteza că a scăzut cu 20 km/h. Oricum foarte rar treceam de 150-160 km/h. Data viitoare voi face tot posibilul să găsesc mărimile recomandate. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

150/70/17, cel original necesar pentru gsxf are o curbura mai accentuata a suprafetei de rulare, fata de 160/70/17.

 

Sigur nu ai vrut sa spui invers? 160 e mai lat, incape pe acceasi janta, deci curbura e mai accentuata. Suprafata de contact e mai mica fata de 150.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur nu am vrut sa spun invers. Desi, e corect, la inclinatii pe curbe suprafata de contact e mai mica.

160 cu 70 are raza mai mare de curbura(e mai plat) pentru ca balonul are inaltime mica. 150 e mai ingust, deci la balon tot de 70 e mai curbat.

Chiar daca incape pe aceeasi janta, curbura suprafetei de rulare e data in cea mai mare parte de constructia pneului, deci o latime mai mare inseamna cauciuc mai....patratos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai inteles ce a vrut sa spuna Macke.

El zicea ca un cauciuc de 160 (180, 200) inghesuit pe o janta de 150 va fi mai bombat decat pe janta lui, si cu o curbura a suprafetei de rulare mai accentuata. in rest ai dreptate in tot ce zici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

Așa arată pe jantă, nu mi se pare deloc înghesuit. Acum ce să fac, am pus ce am găsit, oricum sunt mai bune ca sh-urile consumate peste 40%. La alte motociclete cu jantă de 5", producătorul recomandă cauciuc de 170/55.

Link: http://www.tacomaworld.com/forum/tirecalc.php?tires=150-70r17-160-70r17

post-83209-0-83357300-1400259014_thumb.jpg

Editat de suzuki_fan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ca ai facut o alegere buna (chiar daca nu ideala). Sa avem asfalt uscat sub cauciucurile noastre, fie ele de 150, 160 sau alte marimi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

Sunt puțin mâhnit, dar asta este!

@zappy Ai dreptate, asfalt uscat și mulți km fără incidente. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa, nu-ti fa probleme, dar nici sa nu-ti faci de cap :P

 

Care vine la MAN ? De prin Roman suntem vreo 3-4; daca pe traseu mai sunt si altii, poate facem o gasca mai mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

Pe 25 am să îl testez la maxim din Rădăuți până în Mureșenii Bârgăului. Dacă mi se pare ceva cât de puțin ciudat, îl dau jos și caut unu standard.

 

P.S. Mă gândesc și eu la M.A.N, dar nu știu nimic sigur. :(

 

Astăzi mi-am făcut timp pentru "văcuță" și am pregătit-o pentru duminica viitoare. I-am schimbat uleiul (nu și filtrul), lungit - c.urățat - uns lanțul, completat lichidul de frână, făcut presiunea în cauciucuri ca în manual (2.25 față, 2.50 spate) și o baie cu multă spumă :). Apropo, dacă este vre-un katanist din zona SV care vrea să iasă la plimbare cu noi, este invitat. Mai multe detalii pe regională în topic-ul "ce planuri de călătorii aveți".

Asfalt uscat!

post-83209-0-83784000-1400341795_thumb.jpg

Editat de suzuki_fan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am reglat suspensiile fata pe Hard, am invartit cu surubelnita catre H pana la capat pe ambele telescoape. Abea dupa ce mi-ati zis voi de reglaje am observat ca una era pe S alta pe H, sa fie din cauza asta voblajul? O sa mai fac un test maine, sa vedem ... facuti azi alti 200de km, cu fiul meu ca si pasager. Am mers fain ... imi place mobra :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...