Sari la conținut

Miting moto 2009, 25 aprilie


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Va rog, pe cei care ati facut azi poze sau ati filmat, sa-mi trimiteti pe ser79ban@yahoo.com pozele sau minifilmuletele ( in cazul filmelor mai maricele, linkul pe youtube daca acolo le-ati publicat). Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 191
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intr-adevar am observat o ciudatenie in randul motociclistilor si anume, toti urla ca sa facem, sa dregem, isi dau cu parerea cum ar trebui facut, ce ar trebuit facut. Insa in momentul in care ceva-ul ala ia contur si este nevoie de implicare... i-ai de unde nu's.

 

Ce draq era asa de greu sa vina, si pe jos, cu metroul, si "sa dea cu batu'", mai ales ca este vorba despre ceva in folosul lor.

 

Adica, in pana mea, daca n-ai cazut inca pe zoaiele alea de pe strazi, asta nu inseamna ca nu poti ceda trecerea la pietoni si sa fii lovit de o masina din spate, care ghici ce... a franat, da' s-a dus sanie in tine pentru ca era "igienizat" asfaltul.

 

Am vaga perceptie ca poate unii dintre noi sunt chiar limitati mintal... sau poate aroganta miilor de km de motociclism s-a asternut tacit si peste capacitatea de intelegere ca la unele actiuni, chiar este nevoie sa fii prezent.

 

N-a plouat afara, n-a fost cutremur... traficul a fost ok, si nici nu vi s-a cerut sa stati in chiloti in Piata Constitutiei.

 

Vreau sa cred ca multi nu au putut fi prezenti deoarece intervalul orar al meeting-ului nu prea a fost prielnic cu acele persoane care lucreaza Sambata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Veniti sa semnati petitia" probabil ca ar fi sunat mai bine decat cuvintele mars sau miting...In plus,sambata la 10 multi sunt inca mahmuri dupa seara de vineri,sau lucreaza :bigstar: Sincer daca stiam ca e vb de o strangere de semnaturi as fi venit, si n-as fi fost singuru da' multi am privit aceasta adunare ca pe inca un mars moto si am spus pas...Multi sunt satui de defilari,dar la o starngere de semnaturi,statica, mai mult ca sigur ca ar fi venit...Probabil ca a fost usor gresit facuta campania de promovare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care au stat acasa si nu au venit la piata Constitutiei le doresc multa carne in frigidere .

Din aproximativ 2000 -3000 de motoristi care sunt pe soselele Bucurestiului au putut veni doar 200 , o mare nesimtire din partea lor ( celor care au stat acasa ).

Câteva poze :

post-45638-1240671334_thumb.jpg post-45638-1240671357_thumb.jpg post-45638-1240671378_thumb.jpg post-45638-1240671398_thumb.jpg

post-45638-1240671412_thumb.jpg post-45638-1240671431_thumb.jpg post-45638-1240671442_thumb.jpg post-45638-1240671456_thumb.jpg

post-45638-1240671467_thumb.jpg

Editat de lucian45
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care au stat acasa si nu au venit la piata Constitutiei le doresc multa carne in frigidere .

Din aproximativ 2000 -3000 de motoristi care sunt pe soselele Bucurestiului au putut veni doar 200 , o mare nesimtire din partea lor ( celor care au stat acasa ).

 

eu te as sfatuii sa iti alegi mai atent cuvintele data viitoare cand vrei sa jignesti oameni pe care nu ii cunosti. tocmai din cauza acestor gratuitati foarte multi zic pas acestor actiuni, prefera sa stea acasa si sa se descurce cum pot pe strada decat sa vina si sa vada personaje ca dumneata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care au stat acasa si nu au venit la piata Constitutiei le doresc multa carne in frigidere .

Din aproximativ 2000 -3000 de motoristi care sunt pe soselele Bucurestiului au putut veni doar 200 , o mare nesimtire din partea lor ( celor care au stat acasa ).

Câteva poze :

post-45638-1240671334_thumb.jpg post-45638-1240671357_thumb.jpg post-45638-1240671378_thumb.jpg post-45638-1240671398_thumb.jpg

post-45638-1240671412_thumb.jpg post-45638-1240671431_thumb.jpg post-45638-1240671442_thumb.jpg post-45638-1240671456_thumb.jpg

post-45638-1240671467_thumb.jpg

 

Bai puta...sa-i urezi lu' mata multa carne !

 

eu te as sfatuii sa iti alegi mai atent cuvintele data viitoare cand vrei sa jignesti oameni pe care nu ii cunosti. tocmai din cauza acestor gratuitati foarte multi zic pas acestor actiuni, prefera sa stea acasa si sa se descurce cum pot pe strada decat sa vina si sa vada personaje ca dumneata :)

 

:bigstar: Perfect adevarat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care au stat acasa si nu au venit la piata Constitutiei le doresc multa carne in frigidere .

Din aproximativ 2000 -3000 de motoristi care sunt pe soselele Bucurestiului au putut veni doar 200 , o mare nesimtire din partea lor ( celor care au stat acasa ).

Câteva poze :

post-45638-1240671357_thumb.jpg post-45638-1240671378_thumb.jpg post-45638-1240671398_thumb.jpg

post-45638-1240671412_thumb.jpg post-45638-1240671431_thumb.jpg post-45638-1240671442_thumb.jpg post-45638-1240671456_thumb.jpg

post-45638-1240671467_thumb.jpg

Noroc ca m-a facut mama inalt ca numa asa ma vad si eu. Ba is mai inalt decit toti aia din gramada, ba is mai inalt decit monitorul, ba mai inalt decit boxele,....:)

 

Gixxule : /index.php?...t&p=1842845

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari...

Si felicitari atat organizatorilor cat si participantilor!

Ma asteptam totusi, la un numar mai mare de participanti...

 

Felicitari si tie, maestre! :D

 

Desi oficial nu te-ai numarat printre organizatori, trebuie sa recunosc ca am participat SI datorita tie.

Daca nu erai tu si topicul cu patania ta, nu cred ca as fi venit nici eu....chiar cu riscul de a-mi umple colegii nostri, MOTOCICLISTII, frigiderul cu carne! :finger:

Filmuletul cand il "produci" pe net? :)

 

On-Topic:Intradevar, participare scazuta, poate si din cauza vremii destul de instabile si a orei, poate PREA matinale.... :bigstar:

E bine ca s-au strans si alea 200(sau cate au fost cu totul...) de semnaturi.Decat deloc.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama este vegetariana

( putoi )

ce destepti sunteti voi si educati bosorogilor =hartie igienica

 

Esti viteaz in spatele tastelor, junior ? Crezi ca daca jignesti "la gramada" vei reusi ceva ? Sau doar vrei sa faci un mic flame si sa generezi niste vizite pe site-ul tau si nu stiai cum ? Daca vrei sa demonstrezi ceva, fa-o cu cap si decent. Nu esti in stare, iti vei lua numai puli virtuale prin gura si daca mai insisti sunt unii care nu stiu de gluma cu din astia ca tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LEdit: puteti sa va injurati si prin mesaje private ... daca vreti sa faceti posturi bagati cu rip-uri pe la accidente

(ex: primu` post: r.i.p.

al doilea post: r.i.p.

al treilea post:scuze pentru dublu post

al patrulea post: iar scuze...trebuia sa editez ultimu post cu rip si sa pun scuza

)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-au spart biciclistii din Timisoara! Au fost cam 1000 de insi! :) :bigstar:

Poate ,dar aici erau numai oameni antrenati sa dea o pedala de jos in sus,s-au adunat numai sefi de trib...Daca comparam cu desenatorii pe asfalt si luam in calcul si armata de bunicute si matusi insotitore suntem pa...ha ha ha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumim tuturor care ati participat la miting in Bucuresti si care ati semnat petitiile. Le multumim si tuturor motociclistilor din tara care au raspuns chemarii noastre si au dat tot ce au putut pentru a ajunge mesajul mai departe. Va asteptam pe toti sa semnati cele trei petitii (RCA pe o luna, udatul strazilor si sa nu bage taxa de poluare si la moto). Pentru asta o sa bantuim pe la adunari (nu numai de motociclisti) si o sa le dam si prietenilor sa semneze si apoi le depunem la Guvern. De asemenea, va asteptam cu propuneri, sugestii, ajutor concret (dati PM, mail, telefon, ce vreti voi) la urmatoarele proiecte ale AMR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda cam putini,insa eu unu nu cred ca conteaza numarul sincer puteau sa vina si 1000,important este ca au inceput sa constientizeze uni de mai sus

 

in foto am stat de vorba cu seful politiei rutiere,care a venit pe moto mi sa parut un om ok cu bun simt si care cred eu ca se va implica mai mult poate si in alte actiuni de acest gen,chiar a zis la un moment dat in timpul discutiei ca ar fi bine ca "motociclisti" sa facem mai multe actiuni ca aceasta

lam intrebat ce parere are despre trafic si a raspuns "CA A FOST NEVOIT SA ISI PUNA TOBE MAI ZGOMOTOASE "ca sa fie auzit,pentru ca era sa fie lovit de masini in trafic

deci chiar daca nu au fost multi participanti,eu unul ma bucur ca am semnat, ca am constatat ca si uni oameni de rag mai inalt au simtit pericolul si au ajuns la concluzia ca trebuie sa ne facem reperabili in trafic

 

cat despre udatul strazilor am vb cu dumnealui si despre asta si a ramas surprins cand i amzis ca la NOI SE UDA ASFALTUL SI CAND PLOUA, a promis ca se va interesa si va lua masuri

 

sper ca discutia mea cu domnul de la rutiera,actiunea de astazi sa ajute cumva

 

 

 

off topic

CUTREMURRRRRRRRRRRR :)

 

 

 

respect

post-13880-1240680573.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Sefu' politiei rutiere" e defapt purtatorul de cuvint al politiei, dl Christian Ciocan si intr-adevar, a primit o copie dupa toate cele trei petitii, inminate de subsemnatul.

post-5582-1240683736_thumb.jpg Asta e Autoutilitara AMR care va transporta, la nevoie, motocicletele de la locul accidentului. Sa speram ca i se va face 'safteaua' cit mai tirziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am doar 2 puncte de dezbatut:

 

1. slaba comunicare PR= 0 cu toate ca unii dintre organizatori lucreaza in media si ar trebuii sa stie ca asemenea actiuni fara sustinere si promovare sunt esec sigur. Ca exemplu .... nu am stiut dc am venit in piata pana nu am citit acel fluturas ce se inmana la intrare. Poate daca toata lumea ar fi stiut dc ne adunam ... nu ne-am fi numarat pe degete ... apropo .... mai mult de 100 cu indulgenta 120 de bucati nu am fost.

 

2. Poate cineva sa imi explice dc avem nevoie de 2 asociatii ale motociclistilor ????

Presupun ca aparitia celei din urma se datoreaza lipsei de activitate VIZIBILA a AMR-ului. Nu ar fi mai bine sa existe una singura si puternica decat 2 care sa se lupte pentru suprematie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care au stat acasa si nu au venit la piata Constitutiei le doresc multa carne in frigidere .

Din aproximativ 2000 -3000 de motoristi care sunt pe soselele Bucurestiului au putut veni doar 200 , o mare nesimtire din partea lor ( celor care au stat acasa ).

mama este vegetariana

( putoi )

ce destepti sunteti voi si educati bosorogilor =hartie igienica

 

unde ai invatat sa scrii asa frumos ma desteptule? te-a invatat mama ta cea "vegetariana"?

mai ai mult de jucat cu ea in tarana mai baiete!

 

 

 

 

cand ne vom aduna sa discutam si despre noi ? nu doar sa ne plangem ca nu ne observa nimeni?

cand vom face niste "workshop-uri" despre tobele gaurite sau lipsa ca doar "loud pipes save lives" , despre whellie-urile din cartier, despre cat ar trebui sa prinda o ninja pe magheru', despre cum se croseteaza mai bine conservele , despre drag race-urile de pe bulevarde?

 

 

sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-au spart biciclistii din Timisoara! Au fost cam 1000 de insi! :) :bigstar:

 

Am tot vazut in semnatura unui user de pe aici "BANAT IS NOT ROMANIA!" si inclin sa cred ca are dreptate (mi se pare ca-i din Timisoara omu').

 

 

 

Am venit de dimineata la mitig dar nu am semnat petitiile pentru ca nu sunt de acord cu ele, la modul cum au fost ele expuse.

 

1) Nu am semnat petitia pentru incetarea udarii srazilor. De ce? Pentru ca cei de la AMR n-au prezentat o sugestie concreta de a evita aceasta actiune, ci am retinut doar "nu mai spalati strazile ziua, spalati-le noaptea". Pai, la ce ghena de oras e Bucurestiul, ar trebui spalat non-stop. In caz ca vreun primar sau consilier apare la tv si spune "nu mai spalam strazile, ca sa se poata da motociclistii in voie pe sosele" o sa fie vai si amar de noi, toate privirile o sa fie indreptate catre motociclisti si am o vaga impresie ca nimeni nu o sa ne aprecieze pentru asta, asa ca PAS.

 

2) Nu am semnat petitia cu Taxa de prima inmatriculare/Taxa de poluare pentru ca iarasi ceva nu e corect aici... Am o motocicleta non-euro, deci polueaza, mult, putin, dar polueaza. Daca cineva ma contrazice, o sa-l pun sa stea cu nasul 10 minute la evacuare (nu numai la motocicleta mea) si apoi sa vedem daca se mai bate cu pumnii-n piept.

 

3) Nu am semnat petitia cu reducerea perioadei RCA-ului la motociclete pentru ca nu ma intereseaza o economie de maximum 50 RON pe an si sa stau in fiecare luna sa-mi reinoiesc polita de asigurare. Mie mi se pare ca aceasta ar incuraja mersul fara RCA, pentru ca nu cred ca toata lumea o sa-si noteze data fixa-n calendar cand trebuie sa-si reinoiasca polita. In plus de asta, imi permit sa platesc 220 RON pe an o polita RCA, deci PAS si de data asta (nu, nu ma dau banii afara din casa).

 

Ca o nota personala, mitingul asta mi s-a parut ca a fost organizat la hei-rup, fara un scop calumea, asta cu saplatul strazilor e de vreo saptamana activa, pana acum cateva zile nu mai zicea nimeni mai nimic. Cred ca AMR-ul ar fi putut profita mai bine de acest eveniment ca sa puncteze mai bine problemele reale cu care se confrunta mai toata lumea (daca pe toti motociclistii ii preocupa ca rca-ul e prea mare, ca n-au bani de o taxa de poluare si ca nu sunt in stare sa mearga pe ud, da, inseamna ca eu nu fac parte din majoritate), de ex. examenul moto care este o gluma, cu toate ca s-a mai introdus o proba, sau ca scoala moto la fel, e frectie la picior de lemn, ca politia nu-si face treaba cum trebuie, ca pe nimeni nu intereseaza alternativa oferita de motociclete si scutere, ci toti sunt disperati ca au scazut vanzarile in domeniu auto noi etc etc etc etc.

 

Sper ca mitingul de azi sa fie un semnal de alarma, cum ca nu toti motociclistii se identifica cu doleantele AMR si nu toti motociclistii sunt si forumisti neaparat ca sa stie de actiunile de genul asta.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care au stat acasa si nu au venit la piata Constitutiei le doresc multa carne in frigidere .

Din aproximativ 2000 -3000 de motoristi care sunt pe soselele Bucurestiului au putut veni doar 200 , o mare nesimtire din partea lor ( celor care au stat acasa ).

 

cumetre , sa vina lumea ca sa ce ??

sa dea bine la tv o asociatie numita a motoristilor din romania ??

sa semnam niste hirtii ca unii sa le arunce intr-un sertar ???

sunt prea mari interesele financiare,nu cred ca se sperie aia care au acele contracte ca vai ai fost tu sa semnezi o hirtie .

si uite noi suntem un grup de prieteni care nu are sef si consideram ca asociatiile autointitulate a motociclistilor nu ne reprezinta pe noi

si poti sa te dai cu poponeata de pamint ne doare in cot de asociatia voastra si poate ma repet cind apareti in mass media sa spunet clar citi membrii sunt inscrisi la voi astfel incit lumea sa stie ca voi nu reprezentati decit x oameni si nu toti posesorii de motociclete din romania .

cererile vostre sunt frectie la picior de lemn , altele sunt problemele motociclistilor , nu un rca pirlit , nu curatatul strazilor .

pedepse mari ptr cei care accidenteaza un motorist , introducerea tentativei de omor in cazul in care un conducator auto te loveste astea poate ar trb sustinute , dar na voi aveti alte griji ,directionarea a 2% din impozit catre asociatie . cum ma sa prezinti cu mare tam tam un papuc oropsit care mai mult de 1200 de ron nu face ca vehicul utilitar sa scoateti din impas motociclistii :) scule aveti in el ????

Editat de rados
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cand zic petitii zic petitii, nu labarelile de petitii online

 

"Labareala" aia a fost facuta de cineva care care nu face parte din conducere Amr .. Acmr...si care or mai fi.Cineva cu initiativa. Voi pur si simplu ati preluat-o si ati stalcit-o...ca sa nu mai amintesc faptul ca petitia cu taxa de poluare mi se pare inutila iar rca pentru o luna la fel.

Atata timp...cat am un vehicul care circula pe drumurile publice...caruia ii bag benzina si care scoate noxe pe teava...mi se pare normal sa platesc o taxa pentru cat poluez. Eventual trebuia sa cereti o reducere a eventualei taxe pentru motocicletele noi sau euro 3.

Nu cred ca diferenta aia de tarif la rca il impovareaza asa mult pe un motociclist. Cativa zei de lei pe an. Dupa cum spunea cineva mai sus...problema examenului moto era mult mai arzatoare decat rca pe o luna.

Voi bateti apan-n piua ca nu va vad soferii... in loc sa faceti curat in ograda proprie in prima faza. Asta ar fi cel mai bun exemplu pe care il puteti da oricarui sofer...si ii inchideti gura.

Colac peste pupaza...veniti cu ideea benzii pentru motociclisti ... asta in conditiile in care nu se respecta nici macar banda pentru vehicule Ratb...chestie care mi s-ar pare foarte utila pentru traficul din Bucuresti.

 

P.S

Unii mai si muncesc sambata

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...