Sari la conținut

Cu si despre accidente


tafu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Fratilor! Cascati bine ochii...fiti paranoici in trafic!

Eu unul ratez mai mult ca sigur sezonul asta....si inca nu pot garanta daca ma voi mai urca pe motor,din cauza unui accident asemanator,caz clar de neacordare de prioritate.

Singura explicatie a celei responsabile de accident,afost ca NU M-A VAZUT!!!:baldy:

Concluzia mea....motociclismul in Romania,seamana din ce in ce mai mult cu o ruleta ruseasca.

Va doresc mult noroc in trafic si sa va fereasca D-zeu de astfel de idioti conducatori auto!

Bafta!:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Concluzia mea....motociclismul in Romania,seamana din ce in ce mai mult cu o ruleta ruseasca.

 

 

mai ales daca se circula precum cel din filmare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlady: era cel din filmare, daca era acelasi motor care croseta peste dubla continua si cel de la sfarsitul filmuletului, cu motoru cu roatele-n sus. Cand circuli la modul ala, te ceri, ca sofer ne-motociclist nu ai cum sa poti estima viteza motorului care vine din fata. Bine ca n-o patit mare lucru. Tre sa ai mare grija si sa mergi in limita evitarii pericolului, ca ii viata ta. Acuma, depinde ce ii mai important pt tine: viata sau adrenalina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor! Cascati bine ochii...fiti paranoici in trafic!

Eu unul ratez mai mult ca sigur sezonul asta....si inca nu pot garanta daca ma voi mai urca pe motor,din cauza unui accident asemanator,caz clar de neacordare de prioritate.

Singura explicatie a celei responsabile de accident,afost ca NU M-A VAZUT!!!:baldy:

Concluzia mea....motociclismul in Romania,seamana din ce in ce mai mult cu o ruleta ruseasca.

Va doresc mult noroc in trafic si sa va fereasca D-zeu de astfel de idioti conducatori auto!

Bafta!:friends:

Imi pare rau pentru cele intamplate ! Insanatosire grabnica !

 

Ps: o intrebare pentru curiozitatea mea : aveai faza scurta aprinsa ? sau faza lunga ? Pe mine faza lunga m-a ferit de multe pana acum...sper sa fie la fel in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caz ipotetic :

 

conservarul naibi a virat la stanga si nu ia acoradt prioritate motociclistulul care circula regulamentar pe sens opus in localitate cu 100 km/h

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 eu am ajuns la citeva minute dupa incident ... motociclistul de pe motorul in cauza este cel in geaca neagra ...se vede prea putin ..imi pare rau ca nu am avut spirit de fotograf profesionist ... dar era pe picioarele lui ... se vede putin ..ca e cu o o coala a4 in mana   am si eu astea 2 poze    

Editat de augustin31
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru cele intamplate ! Insanatosire grabnica !

 

Ps: o intrebare pentru curiozitatea mea : aveai faza scurta aprinsa ? sau faza lunga ? Pe mine faza lunga m-a ferit de multe pana acum...sper sa fie la fel in continuare.

Aveam faza scurta aprinsa dar sincer,puteam sa am si vesta reflectorizanta a lui Galen,si girofar caci tanti vorbea cu copiii din spate si cand s-a intors sa se asigure,a vazut prima masina la 200m departare si nicidecum pe mine in 10-15 m...

Cred ca aveam 5 m pina in masina,cand a virat la stanga....nu mi-a lasat nici o secunda timp de reactie,asa ca m-am infipt ca musca'n parbriz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amandoua partile sunt de vina; pe de-o parte soferii de masini ca nu sunt destul de atenti in circulatie sau cei care au impresia ca strada a fost cumparata de mamica sau taticu' si pe de alta parte motociclistii care cred ca ei nu vor pati nimic niciodata. mai socant este faptul ca vezi motociclisti cocalari (fara casca, cu ochelari de soare, in tricou si slapi, cate doi pe motoare de viteza stand la o barfa in timp ce ruleaza cu viteza mult prea mare incercand sa impresioneze cine stie ce pitzipoanca de pe trotuar).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru cele intamplate ! Insanatosire grabnica !

 

Ps: o intrebare pentru curiozitatea mea : aveai faza scurta aprinsa ? sau faza lunga ? Pe mine faza lunga m-a ferit de multe pana acum...sper sa fie la fel in continuare.

 

indiferent ce faza ai avea si cate faze ai avea poti sa ai 10 faze mari aprinse, la o viteza neadaptata si mai ales mult peste limita nu dai ocazia soferului sa te vada adevarul este ca o motocicleta este mult mai greu de vazut in trafic decat o masina .Conduc si eu mult masina si stiu cum este, cand fac astfel de manevre cu masina deoarece stiu ca poate veni un motociclist ma uit de mai multe ori , si pe langa faptul ca mai uit mai si ascult atent , am patit-o si eu cat pe ce era sa-l iau in brate, venea tare undeva peste 140, nu l-am vazut doar l-am auzit .

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt total de acord cu tine, nici nu ma refer la viteze mari dar se intampla cand nici la viteza legala (50-60km/h pe calea Floresti,colt cu Brates) nu te vad chiorii. Sau cand vor sa schimbe banda din scurt, nu te observa la o ''scurta aruncare cu privirea''.

Era sa mi-o iau de cateva ori cand aveam faza scurta ca sa nu deranjez. Cu faza lunga, vad ca multi soferi sunt atenti la oglinzi ! Si merg asa....cred ca ma ajuta foarte mult. Un punct e un punct, dar daca e stralucitor, atrage atentia si soferii au mult mai multa grija. In plus, o lumina mai puternica, da falsa impresie ca obiectul e mai aproape...

 

Ma mira faptul ca multi motociclisti merg fara a avea farul aprins - pe DN ! (fac zilnic cu conserva cam 100km in Cluj si imprejurimi). Mi se pare ca e cel mai esential lucru pentru a te face vazut, probabil si vesta (daca n-ai parbriz inalt). Spun probabil, pentru ca n-am incercat sa port vesta.

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adrenalina clar. de aia mi-am luat motor! si de aia sunt schiop acuma :))

 

Muhahahaa!!!

 

Pe mine faza lunga m-a ferit de multe pana acum...sper sa fie la fel in continuare.

Tre sa invat si eu sa folosesc fasciculul ala de lumina sa ma protejez. Parez, lovesc, iar parez, star wars :)

 

eu am ajuns la citeva minute dupa incident ... motociclistul de pe motorul in cauza este cel in geaca neagra ...se vede prea putin ..imi pare rau ca nu am avut spirit de fotograf profesionist ... dar era pe picioarele lui ... se vede putin ..ca e cu o o coala a4 in mana am si eu astea 2 poze

 

Ce pasiuni ai si tu ma Augustin... sa faci poze la accidente... deja ma intreb daca stiu sa imi aleg prietenii :crack:

 

si pe langa faptul ca mai uit mai si ascult atent , am patit-o si eu cat pe ce era sa-l iau in brate, venea tare undeva peste 140, nu l-am vazut doar l-am auzit .

Care sofer nu era sa calce un motorist? Eu cel putin 3 situatii, dintre care era sa iau un card de enduristi in plin, dar au avut noroc!

 

Ui comentariu de sofer normal, de unde ii filmuletu ala:

"soferii pe 2 roti considera legal si chiar mai mult decat normal ca ei sa circule printre benzi, printre masini, pe trotuare, pe zebra, pe rosu, pe unde le trazneste mintea. (biciclisti, scuteristi si motoristi). daca fac un accident in mintea lor se considera nevinovati. n-am nimic cu ei, si el fac loc sa mearga exact pe linia despartitoare de benzi/sensuri, dar ulciorul nu merge de multe ori la apa.

 

drumuri sigure si atentie la torpile, ca a venit sezonul descreieratilor

 

"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma cine e implicat in accident? e vreun user pe care il cunoastem de aici de pe forum?

DrDre spune ca am avut 5 metri pana in masina, el a fost sau inteleg eu gresit?sau altul? Poate ma duce in eroare faptul ca la semnatura spune ca are un 535 si in poza e o vitezana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma cine e implicat in accident? e vreun user pe care il cunoastem de aici de pe forum?

DrDre spune ca am avut 5 metri pana in masina, el a fost sau inteleg eu gresit?sau altul? Poate ma duce in eroare faptul ca la semnatura spune ca are un 535 si in poza e o vitezana?

 

DrDre a fost "protagonistul" in accidentul asta: /index.php?/topic/347403-cu-si-despre-accidente/page__view__findpost__p__3094300

 

in cazul de fata e vorba de altcineva. :unsure:

Editat de calin.m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

mare lucru ca nu se intampla mai multe la ce a devenit deja Clujul si imprejurimile

ce simplu e sa blamezi iar toti motociclistii, o seama de tarani (care vibreaza pe Aurel Tamas-Voltaj-Andra-Minune & Guta) deja se vor enerva doar cand vor vedea unul si sa vezi apoi ambitii in trafic

 

sunt motociclisti tampiti o groaza si bieninteles soferi la fel si mult mai multi neatenti, nesimtiti si cu mari probleme psihice

 

cine nu crede sa dea o tura, cu motorul sau cu masina, indiferent, de la Dej la Huedin (banda aia suplimentara face numai rau unde-s tampiti ), cu o raita si prin oras (Cluj), si ca sa fie totul clar sa-si puna numere de BN, SJ, AB, etc., este mai rau decat in Bucuresti acum, RUSINE !!!

 

la ce nivel de manelism (nu prea are treaba cu muzica dar exprima bine mai multe atitudini trendy) s-a ajuns poti sa ai Ferrari sau motocicleta lui Rossi si sa zbori numai de la 160 km/ora in sus, ca tot o sa vina unu' sa te impinga de pe drum sau sa-ti dea cu blitz-ul, ca ei is smecheri, acum 5-10 ani umpleau blocurile turn din Marasti si Manastur si acum stau prin suburbii ... ca a crescut nivelul de trai ...

 

'tule mama lor de tarani-tigani, unii mai is mandri ca-s ardeleni, ptiu !!!

 

la astia-s buni Hells Angels si altii asemenea

Editat de aoreus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveam faza scurta aprinsa dar sincer,puteam sa am si vesta reflectorizanta a lui Galen,si girofar caci tanti vorbea cu copiii din spate si cand s-a intors sa se asigure,a vazut prima masina la 200m departare si nicidecum pe mine in 10-15 m...

Cred ca aveam 5 m pina in masina,cand a virat la stanga....nu mi-a lasat nici o secunda timp de reactie,asa ca m-am infipt ca musca'n parbriz.

Nu asi paria ca nu te-ar fi vazut :) Incredibil ce comuta vesta asta de 13 lei gindurile de la ....maciuca, purii, credite, la pedeapsa si POLITIE!, da noah in cazul tau e prea tirziu sa mai verificam. Sincer de cind o port se face pirtie si nimeni nu ma mai confunda cu omul invizibil. Sa fie oare pura intimplare? :crack: Pe picioare cit de repede!:cheers:

 

Parca nici un sezon nu a debutat chiar in halul asta, cel putin 2 accidente pe saptamina.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e acelasi motociclist si-a cautat-o cu lumanarea clar. Nici o scuza! Aceeasi veche problema, peste 60 in oras ( te misti prea repede pentru reflexele unora)si manevre ilegale absolut "penale" (apari de unde nu se asteapta soferii).Selectia naturala opereaza din nou. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu asi paria ca nu te-ar fi vazut :) Incredibil ce comuta vesta asta de 13 lei gindurile de la ....maciuca, purii, credite, la pedeapsa si POLITIE!, da noah in cazul tau e prea tirziu sa mai verificam. Sincer de cind o port se face pirtie si nimeni nu ma mai confunda cu omul invizibil. Sa fie oare pura intimplare? :crack: Pe picioare cit de repede!:cheers:

 

Parca nici un sezon nu a debutat chiar in halul asta, cel putin 2 accidente pe saptamina.

 

Sincer,nu as mai repeta evenimentul doar ca sa observ efectele pozitive ale vestei in trafic(sau nu):laugh:

Sper doar sa ai dreptate si sa te "protejeze"de totii idiotii visatori/neatenti/miopi din trafic.

Si ca o completare...(pentru ca de fiecare data la un accident cu motociclist,publicul spectator,martorii si cei implicati spun...sigur avea viteza!:disappointed:) La mine,viteza de impact nu a fost mai mare de 30-35 km la ora,in conditiile in care nici nu am apucat sa franez corespunzator.Sant convins ca la viteza mai mare,chir si cea maxim admisa,leziunile suferite ar fi fost mult mai grave,daca nu chiar fatale.

Grija mare in trafic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlady: era cel din filmare, daca era acelasi motor care croseta peste dubla continua si cel de la sfarsitul filmuletului, cu motoru cu roatele-n sus. Cand circuli la modul ala, te ceri, ca sofer ne-motociclist nu ai cum sa poti estima viteza motorului care vine din fata. Bine ca n-o patit mare lucru. Tre sa ai mare grija si sa mergi in limita evitarii pericolului, ca ii viata ta. Acuma, depinde ce ii mai important pt tine: viata sau adrenalina.

 

 

caz ipotetic :

 

conservarul naibi a virat la stanga si nu ia acoradt prioritate motociclistulul care circula regulamentar pe sens opus in localitate cu 100 km/h

 

Fiind motociclisti, ar fi trebuit sa va prindeti de niste aspecte dincolo de bombastica stirilor si a celui care a filmat initial:

1. daca avea viteza mare , masina era muci in lateral (ceea ce in imagini nu e, e doar lovita bara spate-dreapta)

2. daca avea viteza mare mobra era si mai muci si la distanta MARE de masina (ceea ce nu e cazul, ca e la cativa metri si are plastice sparte, furca fata pare doar putin indoita, roata la fel).

3. cum motociclistul e pe picioarele lui si are doar cateva contuzii (ceea ce nu patesti la viteza mare si la impact la viteza aia), cam da cu virgula, nu ?

 

De curiozitate, daca plec de-acasa si uit sa semnalizez cand plec de pe loc, iar peste 5 ore intra unul pe rosu intr-o intersectie si ma loveste, are vreo relevanta in analiza accidentului faptul ca nu am semnalizat cand am plecat de pe loc?

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind motociclisti, ar fi trebuit sa va prindeti de niste aspecte dincolo de bombastica stirilor si a celui care a filmat initial:

1. daca avea viteza mare , masina era muci in lateral (ceea ce in imagini nu e, e doar lovita bara spate-dreapta)

2. daca avea viteza mare mobra era si mai muci si la distanta MARE de masina (ceea ce nu e cazul, ca e la cativa metri si are plastice sparte, furca fata pare doar putin indoita, roata la fel).

3. cum motociclistul e pe picioarele lui si are doar cateva contuzii (ceea ce nu patesti la viteza mare si la impact la viteza aia), cam da cu virgula, nu ?

 

De curiozitate, daca plec de-acasa si uit sa semnalizez cand plec de pe loc, iar peste 5 ore intra unul pe rosu intr-o intersectie si ma loveste, are vreo relevanta in analiza accidentului faptul ca nu am semnalizat cand am plecat de pe loc?

Dpv strict legal ai dreptate, automobilistul o sa o ia pe coaja. Fara sa le tin partea automobilistilor, mai ales avind in vedere valul de accidente din ultima vreme din Cluj, eu pun pariu cu tine ca la modul in care baiatul se joaca ruleta ruseasca slalomand cu circa 80km/h printre masini,pe cea mai blestemat de aglomerata artera de iesire din Cluj, ma indoiesc sincer ca a procedat altfel in Floresti.

 

Nu poate fi vorba de cea mai elementara conduita preventiva in cazul lui. Astfel de filmari potenteaza agresivitatea automobilistilor fata de noi. Daca nu era pleznit azi, era pleznit precis in saptamanile sau lunile urmatoare. Poate ca dupa patania asta ii va veni mintea la cap si va conduce mai prudent.Se poate trage de gaz, dar trebuie sa stii cit si mai ales unde.

 

Chiar daca nu asta e semnificativ in cazul accidentului propriu zis, iti poti face insa o idee despre atitudinea in trafic a "donatorului de organe de 21 de ani". Si mai ales despre impactul pe care difuzarea filmului il are in privinta prestigiului nostru. Noi tot discutam aici despre conduita preventiva la care sintem tot mai mult obligati in traficul super intens si despre un bun parteneriat cu soferii :) Nu cred ca accidentul asta ne-a facut o buna reclama :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...