Sari la conținut

Cu si despre accidente


tafu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce stiti de accidentul de joi din jurul orei 16.45 de pe Dorobantilor la intersectia cu Saligny? Fiul meu l-a vazut live de pe geam. Un logan a iesit in Dorobantilor fara sa acorde prioritate iar motoristul a intrat in plin se pare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca e ok motoristu. Se stie cine e?

 

motociclistul este oarecum "ok"... tocmai am vorbit cu el mergea sa-i schimbe pansamentele...

motocicleta este o yamaha diversion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce stiti de accidentul de joi din jurul orei 16.45 de pe Dorobantilor la intersectia cu Saligny? Fiul meu l-a vazut live de pe geam. Un logan a iesit in Dorobantilor fara sa acorde prioritate iar motoristul a intrat in plin se pare.

 

Au scapat numai cu cateva zgaraieturi si posibil contuzii. Noroc ca aveau echipament ca altfel se putea termina tragic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

 

azi, am fost martor la 2 accidente..

 

1. cel din marasti, de la kaufland la 12:40 (moto vine dinspre zorilor, trece de kaufland, si inainte de semafor i-se taie calea de catre-un vw care face stanga pe straduta de langa kaufland). motociclistul cu umarul fracturat, si alte leziuni minore, este dus la spital. moto, r6 2003-2004, fata + lateralul zdrobite. am stat pe acolo pana l-au dus pe baiat la spital & am ajutat ceva cunoscuti de ai lui sa urce motorul intr-un papuc.

 

2. acum de 20 minute, in marasti, pe aurel vlaicu langa omv (peste groapa) un q7 schimband banda taie calea unui transalp model mai nou, si-l trimite pe motociclist pe trotuar & intr-un logan parcat. motociclstul cu diferite rani, dar din fericire constient. motorul grav avariat

 

cum da caldura, cum ne-o luam de la soferii neatenti!

ochii-n-patru!

 

p.s.: poze de la al doilea accident

 

post-19542-0-20297500-1332848948_thumb.jpg post-19542-0-13690500-1332848956_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo la Kaufland e groaznic. Pe acolo vin in fiecare seara de la munca inspre casa; cum inspre in jos is doua benzi si inspre in sus e numai una, daca i se face semn cu farurile sa se bage in stanga, magaru nu se mai asigura si pe banda 1 care e aproape intotdeauna mai libera, ca aia au verde intermitent, hence, accidentul e aproape de neevitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo la Kaufland e groaznic. Pe acolo vin in fiecare seara de la munca inspre casa; cum inspre in jos is doua benzi si inspre in sus e numai una, daca i se face semn cu farurile sa se bage in stanga, magaru nu se mai asigura si pe banda 1 care e aproape intotdeauna mai libera, ca aia au verde intermitent, hence, accidentul e aproape de neevitat.

 

kaufland "manastur" vroiam sa scriu in primul post, nu marasti..

e exact cum spune Dan, si mie mi-sa taiat calea nu o data pe'acolo, indiferent ca am fost cu masina sau cu mobra.

din cate am inteles, baiatul care a avut aici in marasti accidentul, e fiul lui Ocsi :(

Editat de szocspeti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. acum de 20 minute, in marasti, pe aurel vlaicu langa omv (peste groapa) un q7 schimband banda taie calea unui transalp model mai nou, si-l trimite pe motociclist pe trotuar & intr-un logan parcat. motociclstul cu diferite rani, dar din fericire constient. motorul grav avariat

 

cum da caldura, cum ne-o luam de la soferii neatenti!

ochii-n-patru!

 

p.s.: poze de la al doilea accident

 

post-19542-0-20297500-1332848948_thumb.jpg post-19542-0-13690500-1332848956_thumb.jpg

 

Acela e un Varadero de 125cc.

Zilele acestea e foarte periculos pe strazi. Inca e praf pe jos si nici asfaltul nu e foarte cald, lumea a uitat ca exista motociclete, iar soferii si pietonii s-au salbaticit(te doare capu' la cate vezi daca trebuie sa traversezi Clujul de la un capat la altul...).

 

Le doresc insanatosire grabnica celor 2 motociclisti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 50 de m am fost obligat sa ies in sant o data si a doua oara m-am oprit in usa muistei care nu m-a vazut. Spre ghinionul meu...nu eram cu un motor inmatriculat si cu acte in regula. Am inghitit in sec, am suduit de 'Mnezo si am mers mai departe.

Primul citea measje de pe telefon si a dat sa intre pe o strada la stanga lui, iar gagica s'a asigurat din dreapta, dar in stanga nu s'a mai uitat. La asta am franat, dar fara eschiva...si POC in usa. :disappointed:

Evident ca am tulit'o...

 

Revenire rapida motoristilor :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferii sunt la fel ca si pana acum, doar ca iarna nu se da aproape nimeni pe motor, cu exceptia curierilor => mai putine accidente (spre deloc) decat atunci cand e sezon si pentru ceilalti motociclisti. Daca stii la ce sa te astepti, stii cum sa previ si stii sa recunosti din timp o situatie nasoala, si atunci stai pe cuminte pe poponeata ta sau analizezi variantele posibile.

 

O banda libera, nu e atractiva doar pentru tine ca sa-i dai gaz, ci si pentru cocalarul care sta in coloana si vede ca pe cealalta banda e gol si trage de volan sa intre acolo fara sa se mai asigure. Asta e doar una dintre variante.

 

Si din experienta mea pe 2 roti (care nu-i deloc de neglijat zic eu) va pot spune ca soferii chiar daca va vad ori aleg sa intre oricum ca ei is smecheri si nu-i intereseaza ca tu vi spre ei ori isi supraestimeaza viteza de reactie, atat a lor cat si a masinii pe care o conduc, si de foarte putine ori aleg sa stea pe loc si sa cedeze trecerea si de cele mai multe ori "forteaza" intrarea pe/de pe drumul cu prioritate (viraj la stanga) pe care esti tu, in/din curte, in/din standul de taxi, de pe o banda pe alta, etc.

 

Faza lunga, vesta reflectorizanta, claxon - toate sunt inutile cand la volan se afla niste idioti care nu dau 2 lei pe legile din tara asta si ei se cred buricul pamantului atata vreme cat ei conduc conserva si tu esti pe 2 roti, care nu au cei 7 ani de acasa si care nu au minimul de educatie, daramite sa mai zic si creier.

 

 

Asta e tristul adevar, si din pacate cum am mai scris si prin alte parti, viata pe 2 roti in Cluj-Napoca e o ruleta ruseasca. Nu e o chestie de DACA si de CAND. Si cel mai bine e sa fi pregatit mereu.

 

Asta tot din experienta v-o spun.

Editat de devis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e tristul adevar, si din pacate cum am mai scris si prin alte parti, viata pe 2 roti in Cluj-Napoca e o ruleta ruseasca. Nu e o chestie de DACA si de CAND. Si cel mai bine e sa fi pregatit mereu.

 

Asta tot din experienta v-o spun.

 

Am fost duminica si luni cu masina in Bucuresti, a fost vreme super si roiau motoarele in bucales, sa vezi acolo ruleta ruseasca

 

tot respectul pentru cei pe 2 roti din bucales , nu e usor

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferii sunt la fel ca si pana acum, doar ca iarna nu se da aproape nimeni pe motor, cu exceptia curierilor => mai putine accidente (spre deloc) decat atunci cand e sezon si pentru ceilalti motociclisti. Daca stii la ce sa te astepti, stii cum sa previ si stii sa recunosti din timp o situatie nasoala, si atunci stai pe cuminte pe poponeata ta sau analizezi variantele posibile.

 

O banda libera, nu e atractiva doar pentru tine ca sa-i dai gaz, ci si pentru cocalarul care sta in coloana si vede ca pe cealalta banda e gol si trage de volan sa intre acolo fara sa se mai asigure. Asta e doar una dintre variante.

 

Si din experienta mea pe 2 roti (care nu-i deloc de neglijat zic eu) va pot spune ca soferii chiar daca va vad ori aleg sa intre oricum ca ei is smecheri si nu-i intereseaza ca tu vi spre ei ori isi supraestimeaza viteza de reactie, atat a lor cat si a masinii pe care o conduc, si de foarte putine ori aleg sa stea pe loc si sa cedeze trecerea si de cele mai multe ori "forteaza" intrarea pe/de pe drumul cu prioritate (viraj la stanga) pe care esti tu, in/din curte, in/din standul de taxi, de pe o banda pe alta, etc.

 

Faza lunga, vesta reflectorizanta, claxon - toate sunt inutile cand la volan se afla niste idioti care nu dau 2 lei pe legile din tara asta si ei se cred buricul pamantului atata vreme cat ei conduc conserva si tu esti pe 2 roti, care nu au cei 7 ani de acasa si care nu au minimul de educatie, daramite sa mai zic si creier.

 

 

Asta e tristul adevar, si din pacate cum am mai scris si prin alte parti, viata pe 2 roti in Cluj-Napoca e o ruleta ruseasca. Nu e o chestie de DACA si de CAND. Si cel mai bine e sa fi pregatit mereu.

 

Asta tot din experienta v-o spun.

Pertinente observatii. A mai aparut in ultimii doi ani un fenomen, eu l-asi numi paradoxul benzii a doua. Respectiv banda a doua care ar trebui sa fie ocupata de catre cei care merg mai tare (spre60km/h) este de fapt blocata de tot felul de "blonde' si de pampalai care mina cu 30-40.

 

Astia migreaza pe banda a doua pentru ca altfel nu ar avea curajul sau posibilitatea sa ajunga acolo cind au si ei de depasit autobuze oprite in statii si in primul rind pe nesimtitii de taxisti care la presiunea unor clienti si mai nesimtiti decit ei opresc practic peste tot, inclusiv linga indicatoarele cu oprirea interzisa.

 

Astfel se creeaza pe banda 1 false culoare libere unde motociclistii ii dau gaz si nu e de mirare ca se pomenesc adeseori cu fata taiata de cite un automobilist exasperat care intra de pe 2 pe 1 fara sa se asigure temeinic (are si volanul pe stinga, nu?). Asta a devenit moneda curenta si un plus de stres pe doua roti. Nu mai scapa de fapt decit cei care au in singe supravegherea intregului trafic din jur.Nu mai exista reguli si legea minimei asigurari nu se mai respecta.

 

"Faza lunga, vesta reflectorizanta, claxon - toate sunt inutile"

Cu asta nu sint de acord, poate ca fiecare din aceste mijloace de avertizare luat separat are o eficacitate limitata, dar cei care le folosesc cumulat sint clar mult mai in siguranta decit ceilalti.

 

A venit sezonul motoarelor, e necesara o perioada de adaptare reciproca cu automobilistii si din pacate ca de obicei incepatorii, neatentii si cei care se bazeaza pe dreptul legal platesc nota. Ochii in 4 la trafic si luati-va toate masurile posibile sa fiti cit mai vizibili. Si nu va bazati pe lege, mai bine fara dreptate acasa decit cu dreptate la cimitir! Folositi in primul rind vesta reflectorizanta, va va salva pielea in multe situatii. Sint printre primii care a verificat eficacitatea acestei protectii si va asigur ca face diferenta! :cheers:

 

Am fost duminica si luni cu masina in Bucuresti, a fost vreme super si roiau motoarele in bucales, sa vezi acolo ruleta ruseasca

 

tot respectul pentru cei pe 2 roti din bucales , nu e usor

Am condus si eu motorul zile intregi prin Bucuresti. Sa stii ca in mod paradoxal cind conduci in conditii de "no rules" esti mai in siguranta. in Bucale singura preocupare e sa nu te loveasca cumva "accese de bun simt" :grinbandit: Atunci incasezi cel putin claxoane daca nu cumva si ceva carne :lol:

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi a fost intr-adevar o zi mai neprielnica pt moto.....si mie inca de cand am plecat de-acasa mi s-au bagat in fata in 2 km cam 3 persoane, sau cel putin au incercat, iar cand am revenit acasa era sa trag o tranta prosteasca fix in curte noroc ca domi de 170kg nu e f greu pt mine si m-am si sprijinit de garduletz...sa stiti ca exista uneori zile d-astea cu bostoaca, n-are legatura cu amortirea din iarna zic eu, ca eu de minim2 sapt ma dau aproape zilnic....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povesti de geaba.

 

In motociclismul sigur sant cam 3 reguli de baza

 

1. Nu devansezi (depasesti) pe dreapta nici o masina, in nici un caz daca vrei sa o faci intre bordura si banda 1. Adica pe banda zero pe limba prostilor.

2. Nu te stracori la stop printre masini sa fii jmecher de romania, astepti in rand ca tot omul.

3. Te deplasezi cu cca 5-10kmh mai tare decat plutonul din dreptulsau urma ta, astfel din spate sau lateral nu te acroseaza nimeni.

4. In dreptul intersectiilor, (nedirijate de semafor), intrandurilor pe alei, porti de institutii cu flux aglomerat nu accelerezi ca poate iese un bou, sau o vagina in fata ta, mergi in frana de motor cu piciorul si mana pe frane pregatit de eveniment. Asta e valabil si daca mergi pe banda a doua ca vaginele si pensionarii daca ies , ies direct pana pe dubla continua.

5. Dai blana unde vezi ca nu este poarta laterala , strada sau alee, adica unde elimini ori ce belea.

 

Eu pana acum cu ori ce motor am avut nu am avut nici un eveniment, asa ca pot dupa parerea mea asta e reteta sigurantei in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. Nu te stracori la stop printre masini sa fii jmecher de romania, astepti in rand ca tot omul.

Sunt in mare parte de acord cu ce spui, mai putin cu asta quote'ata.

Cand ma strecor la semafor, nu o fac pt ca suut smecher de RO...ci pur si simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in mare parte de acord cu ce spui, mai putin cu asta quote'ata.

Cand ma strecor la semafor, nu o fac pt ca suut smecher de RO...ci pur si simplu.

....si pentru ca poti....spre deosebire de el,cu "autobuzul" de rocket :lol:

Cu ala,normal ca trebuie sa stai cuminte in coloana....si atunci regula respectiva e valabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in mare parte de acord cu ce spui, mai putin cu asta quote'ata.

Cand ma strecor la semafor, nu o fac pt ca suut smecher de RO...ci pur si simplu.

 

Da, si eu sunt de acord ca la semafor e ok sa te strecori printre masini daca este loc. Pur si simplu nu exista nici un rist de accident daca o faci calculat, fara sa treci intr-a 5-a printre ei :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...