Sari la conținut

Cu si despre accidente


tafu
 Share

Postări Recomandate

....si pentru ca poti...

Pai asta e adevaratul motiv ;)

Ca de n-as putea...as lua-o pe sant, acostament, trotuare, alee, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da, si eu sunt de acord ca la semafor e ok sa te strecori printre masini daca este loc. Pur si simplu nu exista nici un rist de accident daca o faci calculat, fara sa treci intr-a 5-a printre ei :blbl:

Automobilistii au ajuns la limita. Au fost iarna asta aproape doua luni adevarate cu ger, zapada si gheata peste tot, asa ca am umblat si eu cu conserva si pot afirma ca majoritatea dintre ei ar ajunge de fapt mai repede pe jos la joburi si pe unde mai au treaba. Practic daca nu ingrosi obrazul nu ai unde opri sau parca. Asta pe linga faptul ca stai uneori "editii" nesfirsite la stopuri si te misti in general cu viteza melcului turbat si spumegi injurind lentoarea conservarilor. Daca aveam treaba prin centru preferam sa duc conserva in garaj si sa ies apoi pe jos. Am folosit conserva doar intre citeva puncte fixe cu loc de parcare asigurat, in rest e inutila in oras.Era automobilului in oras a apus de mult doar romanii nu-si dau inca seama, e si asta o chestie de civilizatie urbana inapoiata :disappointed:

 

Afirmatii gen stai cuminte in coloana ma fac sa zimbesc. Sint facute in general de cei care nu incap printre coloane datorita stilului adoptat. Atunci de ce sa-ti mai asumi riscul deplasarii pe doua roti in "jungla urbana"? Din contra,e bine sa o arzi printre coloane ori unde se poate!Cu precautiunile respective normal. Si pool position la stop, altfel chiar nu merita riscul asumat. Depasiri pe drepta? S-au specializat in asta pina si conservarii! Culoarul intre coloana si bordura e o solutie salvatoare in multe situatii, mai ales daca ai motor all road si nu te deranjeaza boalfele si rigolele din zona aia. Fiecare se descurca cum stie si cum poate, mai ales daca umbla doar cu motorul tot sezonul. Ideea e sa ne facem cit mai vizibili si sa supraveghem toate miscarile din zona tranzitata.

 

Apropo de Bucurestiul lui Vlady, acolo paradoxul in trafic e ca sint in siguranta cei care au initiativa si se misca mai repede. Cumva reflexele net superioare ale motociclistilor sint premiate.E drept ca cei care nu fac fata sint repede eliminati de "selectia naturala".

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povesti de geaba.

 

In motociclismul sigur sant cam 3 reguli de baza

 

1. Nu devansezi (depasesti) pe dreapta nici o masina, in nici un caz daca vrei sa o faci intre bordura si banda 1. Adica pe banda zero pe limba prostilor.

2. Nu te stracori la stop printre masini sa fii jmecher de romania, astepti in rand ca tot omul.

3. Te deplasezi cu cca 5-10kmh mai tare decat plutonul din dreptulsau urma ta, astfel din spate sau lateral nu te acroseaza nimeni.

4. In dreptul intersectiilor, (nedirijate de semafor), intrandurilor pe alei, porti de institutii cu flux aglomerat nu accelerezi ca poate iese un bou, sau o vagina in fata ta, mergi in frana de motor cu piciorul si mana pe frane pregatit de eveniment. Asta e valabil si daca mergi pe banda a doua ca vaginele si pensionarii daca ies , ies direct pana pe dubla continua.

5. Dai blana unde vezi ca nu este poarta laterala , strada sau alee, adica unde elimini ori ce belea.

 

Eu pana acum cu ori ce motor am avut nu am avut nici un eveniment, asa ca pot dupa parerea mea asta e reteta sigurantei in trafic.

 

 

Inafara de 1 si 2 de-acord...

La 1: poti devansa cu atentie la roata fatza a masinii si de preferat cand nu sunt strazi in stanga, si facut manevra cat mai repede sau foarte incet...preferabil prima varianta.

La 2: asta ar anula 80% din avantajele motocicletei in trafic, dar crosetajul sa se faca nu cu 100kmph, ci numai cu 30maxim.

As mai adauga:

6: Daca ii vezi ca se uita la tine asta nu inseamna ca te-au si vazut!

7: Uita-te in oglinzi cand franezi chiar daca ai semnalizat inainte cu 50m sa o iei pe o laterala.

8: Nu adopta un stil de condus balbait....ori te bagi si blana dupa ce ai calculat inainte, ori mai bine stai si astepti un moment lejer.

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersul printre coloane se practica in cea mai mare parte a Europei, iar in tarile civilizate a inteles si automobilistul de rand ca decat sa mai aiba cateva motociclete in fata in coloana mai bine trec printre masini si vor pleaca si ele si el mai repede. Ce le lipseste lor e capra vecinului. Capra asta, la noi starneste enorm de multa ura sau mandrie care duce la comportamente de genul: "daca eu nu pot el de ce sa poata?" sau "daca am cu ce(masina), dar nu ma pot strecura de ce sa-l las pe el?".

 

In Bucuresti, intradevar se conduce mai agresiv sau mai energic decat in Cluj, dar intr-un oras asa de mare daca s-ar conduce asa molcom ca in Cluj la ce flux de masini e, ai avea nevoie de jumatate de zi sa traversezi orasul pe diametru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersul printre coloane se practica in cea mai mare parte a Europei, iar in tarile civilizate a inteles si automobilistul de rand ca decat sa mai aiba cateva motociclete in fata in coloana mai bine trec printre masini si vor pleaca si ele si el mai repede. Ce le lipseste lor e capra vecinului. Capra asta, la noi starneste enorm de multa ura sau mandrie care duce la comportamente de genul: "daca eu nu pot el de ce sa poata?" sau "daca am cu ce(masina), dar nu ma pot strecura de ce sa-l las pe el?".

 

In Bucuresti, intradevar se conduce mai agresiv sau mai energic decat in Cluj, dar intr-un oras asa de mare daca s-ar conduce asa molcom ca in Cluj la ce flux de masini e, ai avea nevoie de jumatate de zi sa traversezi orasul pe diametru.

 

 

:lol:

Se vede ca ai batut lumea, nu gluma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este coada pentru toate lumea!

 

Or fi fost romance... Sau au fost prin romania... :crack:

 

Inafara de 1 si 2 de-acord...

La 1: poti devansa cu atentie la roata fatza a masinii si de preferat cand nu sunt strazi in stanga, si facut manevra cat mai repede sau foarte incet...preferabil prima varianta.

La 2: asta ar anula 80% din avantajele motocicletei in trafic, dar crosetajul sa se faca nu cu 100kmph, ci numai cu 30maxim.

As mai adauga:

6: Daca ii vezi ca se uita la tine asta nu inseamna ca te-au si vazut!

7: Uita-te in oglinzi cand franezi chiar daca ai semnalizat inainte cu 50m sa o iei pe o laterala.

8: Nu adopta un stil de condus balbait....ori te bagi si blana dupa ce ai calculat inainte, ori mai bine stai si astepti un moment lejer.

 

Bine punctat. :cheers:

Cu o completare: in Bucuresti, inainte de manevra sau cind ti se pare ceva suspect la manevra aluia de linga tine, un claxon scurt face minuni.

Ii trezesti din visare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva accident in P-ta 14 iulie de cateva minute. M-o sunat nevasta ca o vazut din taxi. Se pare ca e destul de grav din ce mi-a spus ea. Tipul era pe jos, inca nu venise nici salvarea si avea convulsii. Mai multe nu stiu.

E acelasi loc in care anul trecut s-a mai murit, la intersectia strazilor Octavian Goga si George Enescu.

 

 

Completare

 

 

 

Am fost sa vad despre ce este vorba ca lucrez in apropiere. Din fericire nu e foarte grav. Tipul era pe un choper cu nr B 37 NRL Era deja dus de salvare. Spuneau martorii ca s-a ridicat singur.

Vesnica neacordare de prioritate. Un matiz i-a taiat calea venind dinspre capatul Grigorescului si virand la stanga pe langa restaurantul Fair Play. Motociclistul venea dinspre hotelul Napoca pe drum cu prioritate. Dupa cum arata motorul, acesta rula destul de incet, iar impactul nu a fost foarte puternic.

Editat de CalinB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva accident in P-ta 14 iulie de cateva minute. M-o sunat nevasta ca o vazut din taxi. Se pare ca e destul de grav din ce mi-a spus ea. Tipul era pe jos, inca nu venise nici salvarea si avea convulsii. Mai multe nu stiu.

E acelasi loc in care anul trecut s-a mai murit, la intersectia strazilor Octavian Goga si George Enescu.

 

 

Completare

 

 

 

Am fost sa vad despre ce este vorba ca lucrez in apropiere. Din fericire nu e foarte grav. Tipul era pe un choper cu nr B 37 NRL Era deja dus de salvare. Spuneau martorii ca s-a ridicat singur.

Vesnica neacordare de prioritate. Un matiz i-a taiat calea venind dinspre capatul Grigorescului si virand la stanga pe langa restaurantul Fair Play. Motociclistul venea dinspre hotelul Napoca pe drum cu prioritate. Dupa cum arata motorul, acesta rula destul de incet, iar impactul nu a fost foarte puternic.

 

Daca era cum ai zis tu, sa se ridice singur era bine...din pacate nu a fost asa, chiar deloc :( . Am ajuns la cateva minute dupa accident, nu era venita nici politia nici ambulanta, motoristul era intins pe jos. Am stat langa el pana cand a fost luat de ambulanta. Era constient, putin dezorientat ce-i drept, dar constient, si zicea ca il doare rau mana stanga, si piciorul drept. Zicea ca are impresia ca are fractura de femur la piciorul drept, ceea ce este foarte probabil dupa pozitia piciorului si dupa spasmele necontrolate ale piciorului drept. Nu s-a ridicat singur de jos, nu avea cum, nici nu se putea misca din cauza durerilor. L-au luat cei din ambulanta pe targa. Apropo...ambulanta a ajuns dupa 30 de minute :disappointed: Avea casca, manusi si geaca, iar motocicleta era o Yamaha Virago 535. Accidentul s-a intamplat asa cum a descris colegul mai sus, clasica neacordare de prioritate la viraj la stanga din partea vacii cu Spark-ul (sau Matiz daca vreti, tot un drac este). Viteza nu a fost mare, deoarece el era cazut chiar langa masina iar urma de franare nu avea mai mult de 1.5m. Am crezut ca iau foc cand am auzit unii gura-casca de pe acolo ca ziceau ca el n-avea frane la motor, ca daca ar fi franat nu s-ar fi intamplat accidentul :finger: m-am ratzoit la ei si le-am zis ca el avea in momentul ala ceva mult mai important decat franele, si anume PRIORITATE :baldy: Dupa cum arata locul accidentului, aia cu masina a virat brusc stanga, din scurt, chiar in fata lui, timpul lui de reactie fiind aproape inexistent, pur si simplu nu a apucat sa faca nimic. Mai zicea vaca aia, ca nu l-a vazut deloc, si ca doar s-a trezit cu el infipt in masina...NICI NU AVEA CUM SA-L VADA, pentru ca tot din spusele ei, VORBEA CU COPILUL DIN SPATE...CU FATA LA EL!!! :yikes: Imi venea sa o calc in picioare pe vita aia cand am auzit-o...cum poola mea sa conduci cu spatele la sensul de mers, frate???? Ar merita lasata fara permis DEFINITIV! Si bagata la puscarie, macar o luna, in pi.z.da mamii ei de idioata!!!

 

Pe baiat il cheama Marius Popescu, este director la ceva firma de distributie. Mi-a dat un numar de telefon la care sa sun, din memorie, ceea ce este bine. Era numarul de la el de la firma de unde a venit un baiat cu o dubita pe care l-am ajutat sa ia motorul cand au terminat politistii cu masuratorile. Din ce zicea motociclistul, nu prea aveam cu ce sa-l ajut altceva decat sa astept sa vina cineva dupa motorul lui ceea ce am si facut. Am fost si martor asistent la masuratori, si am ajutat politistul sa stabileasca daunele de la motocicleta...probabil ma vor chema si la politie sa dau o declaratie.

Ii doresc insanatosire grabnica baiatului, si refacere usoara!!!

 

In rest, daca mai aflu ceva, va tin la curent.

 

Si niste poze. (N-am facut prea multe ca am stat cu baiatul, apoi cu politistii)

Asta din prima poza e vaca idioata care a provocat accidentul:

post-36624-0-04752200-1333463746_thumb.jpg

post-36624-0-39189200-1333463805_thumb.jpgpost-36624-0-82596500-1333463820_thumb.jpgpost-36624-0-14047200-1333463836_thumb.jpgpost-36624-0-33823000-1333463852_thumb.jpgpost-36624-0-81032700-1333463867_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E plin de "vaci de astea nebune" in trafic. Ca femeie mama si gospodina nu am nimic cu ea. Nici macar nu pot sa zic ca e cine stie ce de vina. Voia si ea un permis sa-si plimbe progenitura incoace si incolo. Statul i l-a dat prea usor, pentru ca e democratie, conservele trebuie sa se vinda in nestire, e un mod de viata, nu mai lungesc motivatia. Sustin in continuare ca permisul se da mult mult mult prea usor.Ar trebui obtinut in urma unor teste draconice de aptitudini. Pentru restul s-a inventat transportul in comun.

 

Dar stiu ca asta nu se va face niciodata, asa e viata, asa e societatea. Si atunci ne ramine o singura solutie, sa ne uitam noi pentru toata lumea. ochii in 4!. Ca nu mai e de loc de gluma in oras, e plin de de astia. Eu v-am spus si va spun asta la modul cel mai serios. Umblu de multi ani mult in oras si simt pulsul. Cam de doi ani lucrurile au scapat de sub control, aglomeratia face din unii niste vite.Anul trecut era de 4 ori sa fiu trintit grav, doi au si intrat in mine dar m-am straduit din rasputeri sa fie tangential si am reusit. Nu port degeaba vesta peste tot, mi-am mai luat tocmai inca una.

 

Multa sanatate motociclistului!

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zgura mtii de bovina tembela, vacile astea cred ca daca o fatat un plod, cine stie ce mare realizare o facut! Pai orice animal fata, anual. Mare lucru sa tii curu si un bou sa-si bage pla?

Te urasc vaca fatatoare si criminala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda,s-au scris multe si se vor scrie,putini pricep insa, cand o fac e prea tarziu la urma urmei este vorba de ignoranta, nepasare, de multe ori nesimtire,inconstienta si apoi de reguli de circulatie nu cred ca nu stia ca trebuie sa-i acorde pioritate.

In masina-i bine,muzica,cald si ai altceva mai important de facut decat condusu' in siguranta, mai ales ca ai si copil in masina, si asta-i rezultatul,probabil vorbea la telefon sau baraia ala micu. Numai bine confratelui nostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NICI NU AVEA CUM SA-L VADA, pentru ca tot din spusele ei, VORBEA CU COPILUL DIN SPATE...CU FATA LA EL!!! :yikes: Imi venea sa o calc in picioare pe vita aia cand am auzit-o...cum poola mea sa conduci cu spatele la sensul de mers, frate????

 

Tre' sa fii taaare tampita sa poti face treaba asta fara sa-ti dea prin cap c-ai putea pati diverse chestii.

Multa sanatate lui Marius, daca o sa mai aiba cineva informatii despre starea lui, va rog sa postati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasoala treaba, recuperare rapida si fara complicatii motociclistului.

coincideta/paradox sau ce-o fi, dar tin minte ca am intalnit masina asta in trafic acum catava vreme(recunosc nr.), cand umblam destul de des cu masina prin zona aia, si o tin minte tocmai din cauza la cateva "manevre" de genul asta. acuma n-as putea sa zic cu siguranta ca era tot cucoana in cauza la volan, dar probabilitatea e mare.

oricat de ciudat ar parea, mai nou tre sa fi paranoic la ghidon/volan tocmai din cauza la "magicieni" din-astia plini de surprize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia cu cacanetele astea de masinute is mari soferi, isi imagineaza ca tiriboanta lor ii invizibila si foarte rapida... Era sa calc vro cativa de-astia cu cacareze. Is tare vioi pe sosea.

 

 

bun. punem de un aro din ala mare si punem bullbar si iesim la vanatoare? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun. punem de un aro din ala mare si punem bullbar si iesim la vanatoare? :))

 

As fi cel mai fericit sa pot face chestia asta, sincer iti marturisesc. Daca as avea mai multi bani si inca o masina, nu as ierta nici un (cuvant urat) tupeist. Greselile sincere le-as trece cu vederea. Dar din pacate nu am posibilitatea sa imi realizez acest vis .... Zisu-v-am faza cand eram pe taietura turcului si chiar dupa coama dealului cum coboram spre Grigorescu - imi apare unu in fata pe o vitezana, depasind 2 masini pe continua fara vizibilitate? Avea o privire sfidatoare, de parca era strada lu tac-su. Am murit de parere de rau ca o trebuit sa opresc langa bordura sa il las sa treaca, de mai aveam o masina, imi vopseam bullbaru rosu cu el. Inca regret numa cand imi amintesc privirea de bou a aluia, in loc sa zica mersi ca nu l-am omorat.

Editat de ghiavolu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Apropo de Bucurestiul lui Vlady, acolo paradoxul in trafic e ca sint in siguranta cei care au initiativa si se misca mai repede. Cumva reflexele net superioare ale motociclistilor sint premiate.E drept ca cei care nu fac fata sint repede eliminati de "selectia naturala".

 

nu mai este de actualitate. traficul in Bucuresti a devenit atat de impredictibil incat oricand miscandu-te repede risti sa nu iei in calcul ceva sau sa apara ceva absolut imprevizibil.

azi in fata mea unu mi-a intors masina pe linie continua (nimic special, is obisnuit) dar in acelasi timp altul parcat langa bordura a plecat spre mine (in sens opus sensului de mers pe acea banda) vrand sa ajunga pe sensul lui de mers - adica pe partea cealalta a drumului... eh.. cu masini care sa plece din parcaj in sens opus directiei de mers inca nu m-am obisnuit. :scratch:

deci ajungi sa te izbesti concomitent cu 2 sau chiar 3 incalcari flagrante ale codului rutier si chiar a bunului simt (care o fi ala) elementar in trafic.

plm... reflexe rapide, miscat mai repede, nimic de premiat ca ti-o iei original.

am ajuns sa merg in stilui "go with the flow" si recuperez printre masini cand ele stau la semafoare. in rest soferii se urca pe tine pur si simplu ochii in 4 e putin spus. :disappointed:

acum cateva luni am ajusn sa culc motorul jos dupa un slalom printe masini (ma grabeam) tocmai din cauza unei masini care a franat nemotivat brusc in fata mea iar distanta prea scurta nu mi-a lasat loc de manevra... mi-am cam sifonat glezna stanga si m-am linistit. nu ma mai grabesc acum... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As fi cel mai fericit sa pot face chestia asta, sincer iti marturisesc. Daca as avea mai multi bani si inca o masina, nu as ierta nici un (cuvant urat) tupeist. Greselile sincere le-as trece cu vederea. Dar din pacate nu am posibilitatea sa imi realizez acest vis .... Zisu-v-am faza cand eram pe taietura turcului si chiar dupa coama dealului cum coboram spre Grigorescu - imi apare unu in fata pe o vitezana, depasind 2 masini pe continua fara vizibilitate? Avea o privire sfidatoare, de parca era strada lu tac-su. Am murit de parere de rau ca o trebuit sa opresc langa bordura sa il las sa treaca, de mai aveam o masina, imi vopseam bullbaru rosu cu el. Inca regret numa cand imi amintesc privirea de bou a aluia, in loc sa zica mersi ca nu l-am omorat.

 

cu 3-4 mil iti iei o dacie :rolleyes: :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...