Sari la conținut

Cu si despre accidente


tafu
 Share

Postări Recomandate

Din fericire, cocalaru' n-a nenorocit pe nimeni.

Doar pe el insusi si un stalp de beton....Amandoi la pamant. Apoi viata merge mai departe pentru cei care si-o respecta.

moto.wav

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acuma cativa ani nu exista amiabila...mergeai la politie pentru constatare iar soferul era obligat sa iti dea RCA-ul. Doar ca de la politie plecai cu un PV, pe care daca vinovatul il contesta asiguratorul nu platea nici un leu pana la solutionarea procesului. Asa ca pana la urma acuma ii mai bine, pentru ca il poti ameninta cu daune morale pe care trebuie sa le suporte el, si daca ai noroc sa ai un avocat preten poate sa bage ala cheltuieli de judecata la procesul pentru daune morale de sa-l usuce. Fiind proces separat (asa trebuie amenintat omu) asigurarea lui nu plateste nimica, daunele morale, cheltuieli de judecata si avocat sunt taxa pentru fudulie.

 

Cel mai simplu este totusi sa ai Casco...se ocupa baietii de la casco de ce vb eu mai sus. Nu cred ca cineva "amenintat" de o societate de asigurare casco nu a sarit cu polita RCA in minutul 2.

 

Asa ca ideea principala este sa obti polita cu vb buna...daca nu, trebuie sa sti cum sa pui problema si sa nu te lasi in fata unor jeguri frustrate care vor numai probleme pentru altii, in asa fel incat ei sa se simta bine in mizeria lor.

unde traiesti boss in chicago? ce daune morale ? ce avocat? ce proces? la noi in tara orice proces castigi , celalat face recurs la infinit pana te saturi...sau nu te ameninta ci iti da o bataie sora cu moartea sa vezi cum nu iti mai arde de procese ...unii nu stiu ca bataia doare ...nu mai visati asa frumos ...de procese se sperie dor vre-un gay sau trans.....cu paru nene ..nu iti da asigurarea desi este de vina...u u la coaste pana vomita acru sa vezi cu ii trec figurile ....daca stai dupa tribunal ai putea avea surprize intr-o tara asa corupta ca rromania ;) ..daca vreunu se vaga in tine si stii ca el este de vina baga-i pumnu in gura asa preventiv si sa vezi ca nu mai ai probleme cu asigurarea ;) cristos sa va pazeasca de accidente

Editat de T I M B E R L A N D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde traiesti boss in chicago? ce daune morale ? ce avocat? ce proces? la noi in tara orice proces castigi , celalat face recurs la infinit pana te saturi...sau nu te ameninta ci iti da o bataie sora cu moartea sa vezi cum nu iti mai arde de procese ...unii nu stiu ca bataia doare ...nu mai visati asa frumos ...de procese se sperie dor vre-un gay sau trans.....cu paru nene ..nu iti da asigurarea desi este de vina...u u la coaste pana vomita acru sa vezi cu ii trec figurile ....daca stai dupa tribunal ai putea avea surprize intr-o tara asa corupta ca rromania ;) ..daca vreunu se vaga in tine si stii ca el este de vina baga-i pumnu in gura asa preventiv si sa vezi ca nu mai ai probleme cu asigurarea ;) cristos sa va pazeasca de accidente

bine spus !!!

tara lu papura voda ...pacat ca-i locuita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa vede ca esti de la munte.

 

Am zis cum se poate face legal, personal am casco tocmai ca sa nu ajung in situatii de genu.

 

Tu poti sa-l bati pe ala, sau sa o iei...una din doua. Dar poate ala face mai pe smecheru si iti face o plangere pentru vatamare corporala si atunci sa vezi tu ce fumoase is holurile de la judecatorie.

 

Fiecare alege varianta mai optima pentru el.

la noi la munte nu se ajunge la situatii de astea ca oamenii is corecti , daca a gresit iti da asigurarea si poate iti mai da ceva ca se simte prost ca ti-a pricinuit un necaz (cel putin in zona mea asa e), la tribunale ajung doar idiotii pe care nu ii duce capul sa se inteleaga ca oamenii ;) la voi la oras toti o ardeti "legal" "tribunal" "avocat" ,insa la noi la munte se rezolva pe cai amiabile fara procese avocati ;) se merge pe omenie , intelegere etc...iar daca iti rupe unu picioarele ca ai fost tare in clantza cu ce te incalzeste pe tine ca i da 2-3 ani de inchisoare (poate cu suspendare) ala iese dar daca te face din om ne om ce te faci ? si poate nu are nimic pe numele lui si nu ai ce-i lua? ...asa ca mai lasati tribunalele si intelegeti-va ca oameni sunteti...sau la oras nu sunt oameni ? (intreb ca n-am fost de mult si nici nu merg degraba ca nu am ce vedea acolo) pace si liniste sufleteasca iti doresc

Editat de T I M B E R L A N D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la Polus acolo este miezul, cocalarius land, locul unde colarus nevertebratus se manifesta ca sa fie vazut de pitzi pitziponcus . :crack:

Eu merg la Polus sa mananc, aproape in fiecare zi, ca studentii mananca ieftin. Dar n-am prea vazut chestii dubioase prin parcare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amiabila o faci atunci cand amandoi cadeti de accord asupra a cine e vinovat. Daca nu, mergi la politie si stabilesc aia acolo ce si cum. Ideea cu amiabila e sa trieze cazurile clare. Nu e nici o manarie de la asigurari prin asta. Ba mai mult, scapi si de o amenda ca nu ai acordat prioritate sau mai stiu eu ce.

Din acest motiv eu recomand ca la cea mai mica suspiciune de intentie de tagada sau de neseriozitate a vinovatului (nu merge imediat cu tine la biroul de daune sau taraganeaza intalnirea respectiva) sa chemati politia ca e mai sanatos. Explicati la 112 ca nu v-ati inteles cu partea adversa. Este deasemenea bine sa incercati sa obtineti datele de contact de la cat mai multi martori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce zici tu nu e rau, numai ca... nu trebuie mers la asigurator, trebuie completata foaia aia amiabila si cu aia mers la asigurator. Completarea ei se face verificand datele completate de vinovat, sa corespunda cu ce e pe buletin sau ce acte iti mai trebuie, nu scrise din burta. Apoi mergi la asigurator si ala suna si stabileste o intalnire cu ambele parti, acolo se mai completeaza ceva foaie cu descrierea amanuntita a lucrurilor si aia e pentru cel vinovat.

 

De asemenea, nu cred ca e ok sa chemi politia, daca nu sunt victime. Trebuie sa mergi tu cu persoana implicata la cea mai apropiata sectie, in termen de max. 48 de ore (daca bine-mi amintesc). Iti dai seama ca aia ar fi tot pe drumuri daca ar suna toti la politie. :)

 

Ce mai e elocvent... daca tu esti cel vinovat si dauna nu e una foarte mare, e mai bine sa ii platesti omului din buzunar dauna, decat sa si-o faca pe asigurare. Daca ai sub 30 de ani (anul trecut limita era 28, anu asta au crescut-o), iti creste prima de asigurare exponential :( Am avut un incident minor acu 2 - 3 ani si inca platesc asigurare 400 ron / 6 luni. Un alt tovaras plateste 800 ron / 6 luni, din acelasi motiv.

 

Asigurarile stabilesc cum cred de cuviinta limitele si tarifele astea. Din cate stiu eu, nu sunt publici algoritmii dupa care se stabileste clasa bonus/malus in care te afli, si mai ales cu cat influenteaza asta nota de plata anuala/bi-anuala :)

 

Mai nou, daca tu esti cel pagubit, sunt firme care se ocupa cu asistenta in caz ca ai fost victima, si te ajuta de la inceput pana la scarsit, ca sa iti capeti corect banii pe paguba si cat mai repede. Nu e o idee rea, insa nu stiu care e comisionul lor, nu am nici un fel de experienta in sensul asta, numa ce le-am auzit reclama la radio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce firme " binevoitoare " au aparut , dar exista din totdeauna CSA ( comisia de supraveghere a asiguratorilor ) care ii obliga pe asiguratori sa plateasca daunele RCA . E de ajuns sa depui o plangere la ei ...

 

hahaha, CSA!!! mai deschide televizorul... vezi cine-i membru in comisia asta, cu cine e ruda si ce dosare penale au pentru facilitarea intelegerilor intre companiile de asigurare privitoare la preturi si alte mismasuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc eu un caz tragi-comic de fel sa vedeti ce bine functioneaza amiabila:

 

Ora 6 dimineata in fata la sora (incredibil dar adevarat). Soferul A atinge usor masina soferului B in dreptul trecerii cu pietoni. Neatentie, nerespectarea distantei de franere, etc etc Daune? Suportul de numar de pe bara spate al soferului B usor sifonata. Coboara amandoi, incepe scandalul. A zice ca ii pare rau si se ofera sa isi dea datele, astfel ca B sa isi poata rezolva problemele dar B nu vrea sa auda despre asta. S-a saturat de toti golanii din trafic si e timpul ca cineva sa ii invete lectii importante. B vrea la politie si constatari pentru numarul sifonat. Foarte bine, dupa ora 8 se prezinta amandoi acolo (sa aiba politistii timp de cafelutza). B vine gata inarmat pentru razboi dar are o mica surpriza. A are 9 martori ce declara ca A a circulat regulamentar si B dat cu spatele, accidentul fiind de neevitat. B e necredul, o da pe injuraturi si crize din nou. Politistul il intreaba daca vrea sa dea datele lui A astfel ca asta sa isi poata repara daunele, altfel va trebui sa coboare el la constatare, ce va rezulta in suspendarea permisului lui B, amenda si pcte etc etc. B are de ales intre judecata si rezolvare amiabila. Alege amiabila si toata lumea isi vede de drum. Astea se intampla in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CJ-42-LEV, motociclesti cocalareste. Pe deasupra, esti si prost facut gramada, daca esti atentionat de un biet claxon, sicanezi si arati degetul mijlociu in loc sa-ti bagi capu' ala prost in pamant. Daca se mai intampla, promit sa ti-l rup !! Degetul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CJ-42-LEV, motociclesti cocalareste. Pe deasupra, esti si prost facut gramada, daca esti atentionat de un biet claxon, sicanezi si arati degetul mijlociu in loc sa-ti bagi capu' ala prost in pamant. Daca se mai intampla, promit sa ti-l rup !! Degetul !

 

era cazul sa se ajunga si aici... motoristii sa-si arate intre ei degetul... daca automobilistii o fac, de ce nu si noi?! :) ma gandesc ca pit bull era in masina poate... dar na... orice padure..........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plecasem pe verde de pe gh dima dar poate in ultima secunda(?). Ideea e ca taxistul a franat brusc pt pietonii de pe trecerea din fata, eu sa tot fii avut 15-20/h insa acei cativa metri distanta intre noi n-au fost de ajuns sa evit impactul. I-am indoit numarul si am rezolvat amical treaba($).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plecasem pe verde de pe gh dima dar poate in ultima secunda(?). Ideea e ca taxistul a franat brusc pt pietonii de pe trecerea din fata, eu sa tot fii avut 15-20/h insa acei cativa metri distanta intre noi n-au fost de ajuns sa evit impactul. I-am indoit numarul si am rezolvat amical treaba($).

 

dima e in zorilor, langa cimitir...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CJ-42-LEV, motociclesti cocalareste. Pe deasupra, esti si prost facut gramada, daca esti atentionat de un biet claxon, sicanezi si arati degetul mijlociu in loc sa-ti bagi capu' ala prost in pamant. Daca se mai intampla, promit sa ti-l rup !! Degetul !

subscriu, l-am vazut si eu in fata la Piata Marasti...un mare golan

 

de 15 minute am avut o tamponare usoara cu un taxist, langa casa de cultura. Multumesc celor 2 colegi motociclisti care m-au ajutat sa rezolv rapid treaba.

Atat eu cat si motorul suntem in principiu ok, cu minore julituri :)

:) din cate am vazut eu, mai sifonata era masina de taxi...tu aveai doar cateva zgarieturi; Sanatate si virtute !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plm de studenti smecheri , sper sa l bage la zdup ...

Acolo e foarte nasol pentru un incepator ca semaforul ala e foarte aiurea pus si nu-l vezi. Daca nu cunosti zona e foarte usor sa tot treci acolo. Am vazut o gramada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accident str. Donath in jurul orei 15:00.

 

D-na blonda cu Audi a intors fara sa se asigure....(apare in prima poza, cu ochelari de soare pe cap..consolata se pare de o binevoitoare)

Baiatul spunea ca il doare spatele.

Pozele cred ca sunt elocvente.

post-66051-0-25507800-1399380876_thumb.jpg

post-66051-0-58209500-1399380883_thumb.jpg

post-66051-0-62881300-1399380888_thumb.jpg

post-66051-0-98221700-1399380893_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accident str. Donath in jurul orei 15:00.

 

D-na blonda cu Audi a intors fara sa se asigure....(apare in prima poza, cu ochelari de soare pe cap..consolata se pare de o binevoitoare)

Baiatul spunea ca il doare spatele.

Pozele cred ca sunt elocvente.

da, sunt elocvente. mai bine le puneai cu capul in jos :) sau mai bine nu le puneai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, sunt elocvente. mai bine le puneai cu capul in jos :) sau mai bine nu le puneai...

Pentru calitate poti sa urmaresti ziarele de maine probabil si ceva TV local, pt. ca au aparut ca vulturii in cateva minute si au fotografiat si filmat in HD cu susul in sus.

Scopul postului meu a fost de a informa poate pe cine il cunoste pe baiat si nu de editare foto. Atat am putut face in timpul avut.

Sanatate raider-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...