Jump to content
Sign in to follow this  
tafu

Cu si despre accidente

Recommended Posts

Oare de ce? Nu a adaptat viteza la conditiile meteo, trafic. Iarna nu-i ca vara. Sper ca a scapat ieftin si pe viitor atentie maxima.

Sanatate riderului. Cu toate ca daca mai astepta un pic...

Sanatate riderului. Cu toate ca daca mai astepta un pic...

Mobrismul nu-i o chestie sezoniera,e un mod de viata!Asa-i pentru majoritatea mobristilor ce-i cunosc!Poate pentru tine e un "sport" de sezon!

Mobrismul nu-i o chestie sezoniera,e un mod de viata!Asa-i pentru majoritatea mobristilor ce-i cunosc!Poate pentru tine e un "sport" de sezon!

Da, intotdeauna am afirmat ca sunt un motociclist de duminica, cand e cald si soare. Nici macar sport. Nu am nici-o performanta pe care orice alt user de pe forum nu ar avea-o.

Stii tu vorba aia... motociclist e ala de se da si a doua zi.

Bafta! ;)

Da, intotdeauna am afirmat ca sunt un motociclist de duminica, cand e cald si soare. Nici macar sport. Nu am nici-o performanta pe care orice alt user de pe forum nu ar avea-o.

Stii tu vorba aia... motociclist e ala de se da si a doua zi.

Bafta! ;)

N-am insinuat ca esti un mobrist slab fata de altii!Nu-i concurs!Exista mobristi si mobristi!

Era vorba de felul cum ai pus problema!

Stii tu vorba aia:motociclist e ala de se da!!!Si atat!

Legat de bafta,mersi mult ,la fel,ca eu am destula!

Pai problema am pus-o pentru ca-s patit. :P Si pt ca m-am jurat, ca oricat de tare m-ar "manca" sa scot motorul inainte de macar 1 aprilie, nu o voi mai face.

Pt ca stii si tu cu siguranta ca atata timp cat temperatura afara este sub 10 grade, aderenta unui pneu e aproape nula (acesta din urma comportandu-se ca un plastic la sub 5 grade), nemaivorbind de mazga de dupa iarna (un fel de amestec de nisip, praf, sare si alte ingrediente), pe care daca nu o spala macar vreo 2 ploi serioase ... la care mai adaugi si ploaia prin care se deplasa aseara eroul nostru...

There is no fun in that!

ps: none taken! (aia cu luatul personal)

Edited by navix

Accidentul a avut loc in 26 februarie a.c.

Legat de anvelope,exista anumite modele de marci de anvelope,care stau la trecerea de la rece la cald(si invers),de la uscat la ud,de la asfalt bun la asfalt prost.Asfaltul pe care-l cauti/astepti tu,e cam pe circuit moto...

Mobrismul este in principiu fun-o placere,un hobby! :peace:

nu am fost atent la data... my bad

Anvelope... asta e un subiect mai amplu... altadata

O fi cum zici tu... mobrismul e fun-o placere si hobby... Nu am mobra, nu am de unde sti :)))

Eu am anvelopele "alea"...

Cred ca "mobrism" era mai corect scris,nu mobrism!N-am vrut sa-ti jignesc motocicleta!

PS:Era sa uit: :peace:

Edited by Cristian 1

Nu ai jignit nimic, relax! :)))

Eu fac parte din generatia care a jucat jocul (spre deosebire de aia care au citit cartea sau au vazut filmul)... Nu prea stiu cum e sa dai la demarorul de picior. Prefer sa raman la buton. ;)

hai ca intervin si eu colegu.....

pe la sfarsitul anilor 80, inceputul anilor 90 si eu ma dadeam pe mobra tot sezonul, chiar si iarna la minus 20 de grade....

dar de atunci au trecut vreo 25 de ani, ...am imbatranit.....

flama pentru motociclism nu s-a stins nici acum, a ramas si feelingul, numai ca in conditii vitrege nu ma mai urc pe 2 roti

numai bine tuturor, si sa ne intalnim cat mai putin aici, la rubrica de accidente :)

zmei care mai de care ;)

Stie cineva ceva despre vreun accident cu implicarea unei motociclete azi dimineata in zona garii? am auzit si eu cu juma de ureche de la cineva informatia asta...

Se discuta aici mai multe despre accidentul asta:

/index.php?/topic/724517-accident-cluj/

Pacat de cele suferite de mobrist si de Aprilica!De ala beat,nu-i nicio paguba!

A fost ceva accident cu moto ieri in Grigo pe varianta spre Manastur dupa Mol.

Sper sa fie ok Bikerul

Sper sa fie ok Bikerul

si tot ieri in Sannicoara... :( :(

http://www.stiridecluj.ro/social/motociclist-ranit-intr-un-accident-la-cluj-un-sofer-neatent-l-a-aruncat-direct-intr-o-ambulanta-foto

Edited by frankone

A venit primavara !!!! rasar ghioceii

Sper sa fie ok Bikerul

Era un scooter Aprilia scarabeo de 125/250 nu stiu exact cu doi baieti pe el. S-au frecat de bordura vre-o 10 metri dupa care au lovit un stalp. Erau amandoi intinsi pe jos, unul sa ridicat singur dupa aprox 5 minute celalat era inconstient cred si cand l-au bagat in salvare orcum arata destul de rau.....sper sa isi revina. Din cate am vazut si inteles au consumat inainte ceva.

Ps: Aveau casca si dupa martori nu aveau viteza cum ar crede lumea.

ii boon...ai mei stau in zona si mi-au spus.

Era un scooter Aprilia scarabeo de 125/250 nu stiu exact cu doi baieti pe el. S-au frecat de bordura vre-o 10 metri dupa care au lovit un stalp. Erau amandoi intinsi pe jos, unul sa ridicat singur dupa aprox 5 minute celalat era inconstient cred si cand l-au bagat in salvare orcum arata destul de rau.....sper sa isi revina. Din cate am vazut si inteles au consumat inainte ceva.

Ps: Aveau casca si dupa martori nu aveau viteza cum ar crede lumea.

Dap , treceam si eu pe acolo pe motor cu fiul meu pe locul din spate. Politie , salvari , masini oprite. Unul din cei de pe scooter era inconstient. Scooterul era ok , nu parea ceva grav.Din ce am auzit de la baietii de la SMURD unul din accidentati era putin aiurit.. Oricum l-au dus la urgenta pentru investigatii. Speram sa fie ok si sa invete ceva din accidentul asta...

Da, scuter Aprilia. Din pacate cel dus de SMURD era in coma profunda si respira doar cu ajutorul aparatelor. Medicul de la SMURD a zis ca este in stare foarte grava.

Pentru evitarea unor astfel de accidente, Poliţia clujeană face o serie de recomandări motocicliştilor:

-Utilizaţi o cască de protecţie omologată – care îndeplineşte standardele actuale de siguranţă şi îmbrăcăminte de protecţie pentru motociclişti.
-Păstraţi contactul vizual, mai ales cu şoferii care ar putea fi pe cale să vă intersecteze traiectoria. NU PRESUPUNEŢI CĂ VĂ VĂD CEILALŢI!
-Feriţi-vă de vehicule la viraje şi intersecţii! Cel mai frecvent tip de accident de motocicletă este generat de şoferii care nu se asigură la executarea virajelor la stânga sau la schimbarea benzii de deplasare.
-Asiguraţi-vă în oglizi atunci când viraţi! Şoferii care vin din urmă s-ar putea să nu încetinească pentru dumneavoastră.
-Abordaţi curbele cu viteză moderată, fără a le „tăia”! Cele mai multe accidente se întâmplă din cauza pătrunderii pe sensul opus.
-Asiguraţi-vă vizibilitatea prin purtarea unor haine strălucitoare, reflectorizante!
-Păstraţi-vă întotdeauna farul aprins şi rulaţi în poziţia de unde şoferii vă pot observa cu uşurinţă în oglinda retrovizoare (la 2/3 din lăţimea benzii). Evitaţi unghiurile moarte ale celorlalte vehicule.